Sayfa 720/1002 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 5,753 - 5,760 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    fon ile beklediğiniz getiriyi sürekli elde edemezsiniz. Sürekli getiri elde edeceğiniz fon türlerinde de 30-40 bin TL ile aylık 500-600 TL getiri ancak olur. Fon al satı çok zor. Fiyatı bilmeden satış ve alış yapılıyor. Ben kendi adıma portföy yüzdesel ağırlık değişimi yapıyorum konjunktüre bağlı olarak. O değişim bile 6-8 gün sürüyor.
    O beklediğiniz getiriler ancak borsada olabilir.
    Benim Eylül ve Ekim başından beri topladigim hisse fonlardan olusan 8.000tl lik portfoyum de şuan 800tl kazanç var. Belki 30.000-40000tl ile daha fazla olabilirIMG_20201021_085943.jpg

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Benim Eylül ve Ekim başından beri topladigim hisse fonlardan olusan 8.000tl lik portfoyum de şuan 800tl kazanç var. Belki 30.000-40000tl ile daha fazla olabilirIMG_20201021_085943.jpg

evet fazlası olabilir ama az da olabilir. Hatta eksi olacağı aylarda olacaktır. hsyf nin zaten riski de budur.hsyf, vadeye çok takılmadan hisse senedi piyasaların yatırım yapıp, yatırımlarınızı fon yöneticilerinin yönlendirmesidir. Hsyf lerin geçmişte aylarca eksi gittiği dönemlerde olmuştur. Kazanç garantisini kimse veremez o alanda.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku

Eğer temmuz son haftasından beri toplasaydiniz daha yeni yeni artıya gecmistiniz

4.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Eğer temmuz son haftasından beri toplasaydiniz daha yeni yeni artıya gecmistiniz
    Haklisiniz

5.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Bence de reel getiri için kur sepetine bakmak, enflasyona bakmaktan daha güvenilir. Enflasyon dediğin resmi açıklanan ve had safhada güven sorunu yaşanan bir veri. Kur sepeti, piyasanın içinden kanlı canlı, daha gerçek.

Ancak tabi mesut beyin dediği gibi, referans nokta ile de ilişkili biraz. Bu sene kur ekstrem davrandı biraz. Agustos 2018 referans olursa bu sefer de 2 senede %10-15 gibi bir şey cıkıyor.

Ama her halukarda enflasyonist ortamda reel getiri çok zor. Umalım ki tl erimesi dursun.

TL eridikçe, her yatırım boş. Dolar alıp satıp para kazanan bile, karı kadar enflasyonu zaten parasını tl. ye çevirip harcadığında geri verecek.
    SN hellistheothers, SİZ VE SN tradestop başta olmak üzere üstatlardan bir mps değerlendirmesi rica ediyorum. osmanlı yatırım direktten baktığımda durum fena. kıssas 0.70'ken 0.27 getirebilmiş. vahamet haftalıkta da devam etmiş. kıssas 2.55, mps 1.39. ayrıca mps'yi de bir ölçüde ilgilendiren tüm endeks te uçuyor. dün dahi yüzde 2 yükseldi. mps'ye bakınca bu ne hal demekten kendimi alamıyorum. sizce bu ne hal?

6.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    SN hellistheothers, SİZ VE SN tradestop başta olmak üzere üstatlardan bir mps değerlendirmesi rica ediyorum. osmanlı yatırım direktten baktığımda durum fena. kıssas 0.70'ken 0.27 getirebilmiş. vahamet haftalıkta da devam etmiş. kıssas 2.55, mps 1.39. ayrıca mps'yi de bir ölçüde ilgilendiren tüm endeks te uçuyor. dün dahi yüzde 2 yükseldi. mps'ye bakınca bu ne hal demekten kendimi alamıyorum. sizce bu ne hal?
    Hocam benim bir çizelgem var günlük olarak endeksin 0,10 % üstünü koyarak hisse fon günlük getirilerine bakıyorum. yani haftada 0.50 ayda 2.00 geçecek mi şeklinde. Bu değer bazen geri gidiyor, geçmişten yiyor, bazen çok yukarı gidiyor. Bu veriyi koymamın nedeni fonun performansını biraz daha uzun vadeli görmek istemem. Yani diyelim ki o gün endeks 0.30 fon 0.15 ise fon olması gereken 0.40 ama 0,15 olmuş sonuç -0.25 gibi.
    Günlük toplayarak birikimli gittiğimde, henüz benim sınır değerime yani sıfıra gelmedi. Tabi bunda benim eskiden beri taşımamın etkisi var. Biraz geçmişin ekmeğini yiyor.
    Ancak son dönemde elimdeki fonlar içinde zayıf performanslılardan biri. Zaten elimdeki hisse fonlar içinde sayısı en az olup tereddütlü olduklarımdan. Çünkü katılım endeksinin mi ekmeğini yedi, yoksa gerçekten doğru hisseleri seçerek mi geçmişte relatif yaptı emin değilim. Yani özetle dört ikaz lambası varsa, şimdilik benim için birincisi ancak yandı hatta belki daha o bile yanmadı diyebilirim.

Ama bu iyi fonalrın 2-3 haftalık kötü dönemleri oluyor, geçen hafta mac'a kızıyordu herkes, bu ara tkf öyle, şimdi de mps.

Tabii, kızılmamalı demiyorum da. 3 ay bence kritik eşik. 3 aylık periyot ancak bir malumat ifade edebilir bir hisse fon için.

Ama katılım mevzularına fonlarına tradestop daha hakim. O daha anlamlı bilgi verecektir sanıyorum.

Sadece kişisel görüşlerim olup, bir yatırım tavsiyesi değil elbette.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7. Teşekkür ederim sayın Cancan88 aslında tam olarak merak ettiğim konu buydu. Fonlarda kalıp kalmamak..

Sayın pit ve sayong katkılarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Açıkçası beklediğim yanıtı verdiniz aklıma takılan bu hususta. Orta vadede niyetim 100 bin tl üzerine çıkmak fonlarda. Sadece ülke ekonomisinin biraz stabilize olması gibi safça bir beklentim var ancak bunun yakın zamanda olmayacağını da biliyorum. En az hasar ile mevcut dönemi geçirmeye çalışıyorum. Hisse senetleri ile çok iyi kazançlar elde edildiğini farkettim ve maksimum 2 hisse ve az bir miktar ile öğrenme sürecine devam ediyorum. Ancak iyi de dayak yedim tabiri caizse. Bundan da önemlisi çok stresli oluyor, takibi ve müdahale süreci. Sizleri ilgi ile takip etmeye devam ediyorum. Selamlar ve saygılar hepinize.

8.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam benim bir çizelgem var günlük olarak endeksin 0,10 % üstünü koyarak hisse fon günlük getirilerine bakıyorum. yani haftada 0.50 ayda 2.00 geçecek mi şeklinde. Bu değer bazen geri gidiyor, geçmişten yiyor, bazen çok yukarı gidiyor. Bu veriyi koymamın nedeni fonun performansını biraz daha uzun vadeli görmek istemem. Yani diyelim ki o gün endeks 0.30 fon 0.15 ise fon olması gereken 0.40 ama 0,15 olmuş sonuç -0.25 gibi.
    Günlük toplayarak birikimli gittiğimde, henüz benim sınır değerime yani sıfıra gelmedi. Tabi bunda benim eskiden beri taşımamın etkisi var. Biraz geçmişin ekmeğini yiyor.
    Ancak son dönemde elimdeki fonlar içinde zayıf performanslılardan biri. Zaten elimdeki hisse fonlar içinde sayısı en az olup tereddütlü olduklarımdan. Çünkü katılım endeksinin mi ekmeğini yedi, yoksa gerçekten doğru hisseleri seçerek mi geçmişte relatif yaptı emin değilim. Yani özetle dört ikaz lambası varsa, şimdilik benim için birincisi ancak yandı hatta belki daha o bile yanmadı diyebilirim.

Ama bu iyi fonalrın 2-3 haftalık kötü dönemleri oluyor, geçen hafta mac'a kızıyordu herkes, bu ara tkf öyle, şimdi de mps.

Tabii, kızılmamalı demiyorum da. 3 ay bence kritik eşik. 3 aylık periyot ancak bir malumat ifade edebilir bir hisse fon için.

Ama katılım mevzularına fonlarına tradestop daha hakim. O daha anlamlı bilgi verecektir sanıyorum.

Sadece kişisel görüşlerim olup, bir yatırım tavsiyesi değil elbette.
    kpc'nin son günlerdeki tırmanışını nasıl değerlendiriyorsunuz? rbh katılım 30'u baz aldığından ayrı tutuyorum ama kpc, mps'nin rakibi oldu denebilir mi sizce?

Sayfa 720/1002 İlkİlk ... 220620670710718719720721722730770820 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •