Sayfa 569/1000 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,545 - 4,552 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,298
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    çok güzel bir özet olmuş sn epicurist.

şimdiye kadar şahıs olarak beyanda bulunmamı gerektiren bir durumum olmadığından cahilce şunu sormak isterim..

oldu ya.. saydığınız maddelerin bir kısmına muhatap olacak (yerli yabancı hisse al-sat, temettü, eurobond gelirleri dahil) yatırımlara girdik..

bunların beyanını şahıs olarak kendimizin yapması zorlar mı, mali müşavir gerekir mi?

açıkçası çoğu hakkında kabaca bilgi sahibi olmakla beraber detayda çuvallayabilirim korkusu var. o yüzden kendi adıma m.m. daha mantıklı olur diye düşünüyorum ancak hisse, eurobond konuları da dahil tecrübeli güvenilir m.m. nereden bulunur, kaç para ister, beyandan beyana mı, aylık mı para alır.. hiç bilgim yok.
    Boyle bir mali musavir bulamazsiniz...

Bulursaniz burada da iletisim bilgilerini paylasmanizi rica ederim..

Ben yaklasik 20 yildir bireysel beyanname veririm..

Temettu gelirimden baska beyannameye dahil etmek zorunda oldugum bir gelirim olmadi simdiye kadar..

Esime de kira geliri icin GMSI beyannamesi verdim son iki senedir..

Artik internette her sey var..

Mali musavir de 200-250 TL ye kendisi internetten sizin bilgileriniz ile girip beyannameyi veriyor. Yani farkli bi is yapmiyor..

Ayrica www.gib.gov.tr de rehberler/brosurler kismindan okuyabilirsiniz her seyi ornekleri ile..

https://www.gib.gov.tr/node/128637

https://hazirbeyan.gib.gov.tr/#/hizli-rehber-msi

https://www.gib.gov.tr/sites/default...ayebrosur1.pdf

(2019 yili iciin, 2020 takvim yili icin 1 Mart'da cikar)

Ben gecen sene mali musavir araciligi ile veremedim pandemi nedeni ile ama artik her seyi ogrendigim icin girdim sifrem ile ve kendim doldurup verdim..

Artik cok kolay yapmislar bu isi, ozel bir program cikiyor karsiniza, satirlari dolduruyorsunuz, yanlis bir sey yapmaniza izin vermiyor sistem.

Mesela atiyorum toplam 200K brut 170K net temettu geliri aldik 3 ayri sirketten.

Bunun yarisi zaten kafadan muaf..

Sisteme girince gelir kismina 200K yi, asagida matrah olarak 100K diyor hemen, yani hisse senedi temettu geliri gelir unsuru olarak secilginde sistem hemen yarisini aliyor..

O kutucuktan varsa diger gelirleri de secip onlari da ayrica kendi satirina yaziyorsunuz.

Egitim ve saglik satirina, varsa giderleri faturalari ile giridiyorsunuz, bagis, ozel saglik sigortasi primi falan hep belirli limitler dahilinde gelirden indiriliyor, fazla yazarsaniz sisitem sizi uyariyor ve kabul etmiyor..

Temettu veren sirketlerin teker teker tic unvani, vergi dairesi ve numarasini istiyor her biri icin bir satir..

Alinan brut ve net temettu miktarlarini yaziyoruz..

Asagida en sonundan bir matrah cikiyor..

Ona gelir vergisi tarifesi uygulaninca bir vergi hesapliyor, bir sonraki satira stopaj yolu ile odenen vergiyi yaziyorsunuz, bunu mahsup ediyor ve size varsa alacaginiz yoksa ilave ek vergi cikariyor..

En son asamada kontrol edip gonder diyorsunuz ve beyannameyi onaylayip gonderiyor bir de tahakkuk fisi olusturuyor..

Burada odenecek vergi veya alinacak iade yaziyor ama damga vergisi her halukarda odeniyor, bu gecen sene 70-80 TL gibi idi yanlis hatirlamiyorsam.

Ezcumle pek yanlis yapilacak gibi durmuyor..

Simdi temettu gelirinden ornet olsun diye tekrar gidersek:

200K brut, 170K net aldik diyelim.
    10K ozel saglik sigortasi primi odedik..
    15K da egitim ve saglik giderimiz oldu (ilac doktor v.s ve cocugun ozel okul parasi)
    1K da Kizilay'a kurban bagisi yaptik
    100K brut matrahtan bunlar cikinca (100-26) 74K cikar buna da vergisi yururlukteki vergi kanununa gore

15450 TL vergi tahakkuk eder.

Bu cikan vergiden toplami icin (yarisini beyan ettik ama stopajin tumune isabet eden kismini dusuyoruz!!) kaynaginda odenen 30K stopaji dusersek 30.000-15450 = 14550 TL iade hakkimiz olur..

Iadenin alinabilmesi biraz zorlu bir surectir..

Ben bu sene de bana iade cikacagini dusunuyorum..

Bunu almakla ugrasamayacagim, bu yuzden gelecek ilave vergi cikacagini dusunerek cikan vergiden mahsuplasmayi sececegim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2. teşekkürler sn dudu.. ayrıntılı ve net anlatımınızla arşivlik bir yazı olmuş. kenara kaydettim.

tek kalem gelir halinde aslında dediğiniz gibi müşavirlik bir durum yok, kendimiz halledebiliriz gibi görünüyor. ancak 3-5 kalem söz konusu olunca.. her kalemin istisnaları, kendine özel şartları, diğer kalemlerle etkileşmesi vs.. kafa karışmaya başlar diye korkarım.

demem şu ki, atıyorum..

-eurobond almışım, bir kısmını tutmuş bir kısmını satmışım. kimini primli kimini iskontolu almışım. al-sat karım, kupon gelirlerim var, kur değişmiş, enflasyon olmuş vs..

-bist'te kağıtlarım var, temettü almışım.

-yurt dışı borsalarından kağıt almışım, kimini tutup temettü almışım. kimini satmış, kiminde kar kiminde zarar etmiş, aracı kuruma defaatle komisyon ödemişim.

-dükkan alıp kiraya vermişim. kiramı almışım, bazı masraflarım da olmuş. stopajı kiracı ödemiş ama benim bunu beyan etmem gerekiyor (bildiğim kadarıyla).

-bunlara karşılık kira ödemişim, sağlık, eğitim harcamalarım olmuş..

tek tek her kalem araştırıp dersini çalışınca altından kalkılamayacak olmasa da kalemler artınca benim gibilerin zorlanacağı, dahası gerek detaya vakıf olma araştırmalarının gerek kalem kalem verileri toplama-girmenin hayli vakit alacağı kesin.

bu arada varsa her biri için değişen mevzuatları takip etmek de cabası..

böyle düşününce benzer bir tabloda mali müşavir gerekli gibi geldi bana yine. ha tüm bu kalemlere hakim bir mali müşavir bulunamayacağına ikna oldum o ayrı ama oldu ya buldum buradan bayağı bir müşterisi çıkacak o belli

her neyse. başlığı biraz meşgul ettim ama faydalı bilgiler yazıldı..

teşekkürler tekrar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,298
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler sn dudu.. ayrıntılı ve net anlatımınızla arşivlik bir yazı olmuş. kenara kaydettim.

tek kalem gelir halinde aslında dediğiniz gibi müşavirlik bir durum yok, kendimiz halledebiliriz gibi görünüyor. ancak 3-5 kalem söz konusu olunca.. her kalemin istisnaları, kendine özel şartları, diğer kalemlerle etkileşmesi vs.. kafa karışmaya başlar diye korkarım.

demem şu ki, atıyorum..

-eurobond almışım, bir kısmını tutmuş bir kısmını satmışım. kimini primli kimini iskontolu almışım. al-sat karım, kupon gelirlerim var, kur değişmiş, enflasyon olmuş vs..

-bist te kağıtlarım var, temettü almışım.

-yurt dışı borsalarından kağıt almışım, kimini tutup temettü almışım. kimini satmış, kiminde kar kiminde zarar etmiş, aracı kuruma defaatle komisyon ödemişim.

-dükkan alıp kiraya vermişim. kiramı almışım masraf da yapmışım. stopajı kiracı ödemiş ama benim bunu beyan etmem gerekiyor(bildiğim kadarıyla).

-bunlara karşılık ev kirası ödemişim (kira gelirime karşılık mahsup edilebiliniyor sanırım?), sağlık, eğitim harcamalarım olmuş..

tek tek her kalem araştırıp dersini çalışınca altından kalkılamayacak olmasa da kalemler artınca benim gibilerin zorlanacağı, dahası gerek detaya vakıf olma araştırmalarının gerek kalem kalem verileri toplama-girmenin hayli vakit alacağı kesin.

bu arada varsa her biri için değişen mevzuatları takip etmek de cabası..

böyle düşününce benzer bir tabloda mali müşavir gerekli gibi geldi bana yine. ha tüm bu kalemlere hakim bir mali müşavir bulunamayacağına ikna oldum o ayrı ama oldu ya buldum buradan bayağı bir müşterisi çıkacak o belli

her neyse. başlığı biraz meşgul ettim ama faydalı bilgiler yazıldı..

teşekkürler tekrar.
    Buldugunuz mali musavir de ekrani acacak ve sizin verdiginiz rakamlari girecek, fazla bir sey yapmayacak...

Syg,

4. herhalde birçok kişinin müşavir isteme sebebi yanlış yaparsam sıkıntı olur müşavir yanlış yaparsa sorumluluk ondadır düşüncesi olabilir

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Buldugunuz mali musavir de ekrani acacak ve sizin verdiginiz rakamlari girecek, fazla bir sey yapmayacak...

Syg,
    o da doğru..

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    herhalde birçok kişinin müşavir isteme sebebi yanlış yaparsam sıkıntı olur müşavir yanlış yaparsa sorumluluk ondadır düşüncesi olabilir :)
    bu da

:)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,298
    Okuma bilen, okudugunu anlayabilen herkes yapar diyorum.
    Yapmasi bekleniyor zaten.
    Kayitlarinizi duzgun tutun.
    Ekstrelerinizi alin.
    Hepi topu bir saatlik bir is.
    Syg,

7. Ben mali müşavirin şart olduğunu düşünmemekle birlikte danışılacak bir kişi olmasının faydalı olduğunu düşünüyorum.

Sadece mesken kirası istisnası gibi ufak bir kalemle ilgili bilinmesi gerekenleri yazayım.
    2020 için mesken kira geliri istisnası 6.600 TL.

Bunu mesken kira gelirinizden düşebilirsiniz ama bence çok hızlı davranmayın.

1-)Ticari, zirai yada serbest meslek(avukatsınız, doktorsunuz) geliriniz varsa istisnadan yararlanamazsınız. Gelirin miktarından bağımsız.

2-)Gelir dilimlerinin 3. kademesini aşıyorsa gelirleriniz, istisnadan yararlanamazsınız. Yani yeni bir beyan sınırı ile karşı karşıyasınız. "Olsun nasıl eurobond için beyan sınırını hesaplıyorsam bunu da hesaplarım" ya da "zaten o kadar gelirim yok ki" diye düşündünüz ama yanıldınız. Eurobond gelirleri için kıyas konusu olan beyan sınırı (2021 için 53.000 TL) hesabında stopajı ödenmiş gelirler ve istisna sonrası gelirlere bakılır, oysa burada tüm gelirler yani banka mevduat faizinden(stopajını üstüne ekleyerek), repodan, emekli aylığından, kıdem tazminatından, temettüden (yarısını yani istisnayı düşmeden) ve de ücret olarak(brüt, tek işverenden elde edilse bile) kazandığınız gelirleri kuruşu kuruşuna hesaplayıp, yararlandığınız tüm istisnaları matraha geri ekleyip çıkan bedeli beyan sınırı ile kıyaslayacaksınız.

3-)Kiracınız yeni çıktı daha yüksek bir bedel ile kiraya verebilmek için evin içine 7.000 TL masraf yaptınız. Bu masrafları kiradan düşebilmek için gerçek gider yöntemini seçtiniz. Tabi ki düşebilirsiniz ancak sadece istisna sonrası gideri düşebilirsiniz, yani 2020 için 7.000 - 6.600 = 400 TL. Hayırlı, uğurlu olsun.

4-)6.600 TL sabit bir bedel değildir, kiracınız 6. ayda girdiyse sadece 3.300 TL düşebilirsiniz.

Bakın sadece mesken kira istisnası konusunda yazdım, sadece tek bir kalem. Mali müşavir ya da danışacağınız kişi bunları bilebilir.
    Son düzenleme : Epicurist; 31-01-2021 saat: 18:25.
    Saygılar.

8. Eurobond için beyan verirken bankada zaten stopajını ödediğimiz bir faiz gelirimiz varsa bunudamı eurobond gelirine ekliyoruz acaba.yoksa onu stopajı zaten ödediği için gerek yokmu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 569/1000 İlkİlk ... 69469519559567568569570571579619669 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •