Sayfa 461/853 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 3,681 - 3,688 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    usdtry de işler karışık. 8.0 den 7.0 ye kadar ineceğini söylemiştim ve 8.0 den itibaren short pozisyonumu hiç bozmadım.

7.0 den daha aşağısı için ise hedef veremedim. shortları "tayyip arıza çıkarana kadar tutarım" dedim. Bunu deme amacım, somut bir temel dayanak bulamadığım için.

Sonra TV deki aracı kurum elemanları ve akademisyen ekonomist yorumcuları dinliyorum. En babaları bile usdtry 7.0 den aşağı inmez, buradan yukarı döner diyorlar. Türk lerden çok azı aşağıda hedef veriyor. Yabancıların ise bir kısmı aşağı hedef veriyor.

Şaşırdığım nokta, yerli profesyonellerin çoğunun usdtry de yükselişe inanması. Bu sebepten vatandaş da hala doviz alıyor. Geçen hafta yine bir buçuk leğen dolusu doviz almışlar. TV lerden etkileniyorlar.

Peki neden profesyoneller dovizin çıkması gerektiğine inanıyorlar. Sebep ne.?

Bir tanesi, "aşağı düşerse ithalat yine patlar, yukarda kalması lazım" diyor. Lang dingil 8.0 üzerinde iken ihracat patlayıp ithalat gümledimi.? Hayır hiç bir şey olmadı.

Ben taaaa yıllar önce doviz yükselmeye başlayınca söyledim. Bu siyasetçilerle doviz 20 TL de olsa bu ülke ithalattan vaz geçmez. Sistem sömürülmek üzerine kurulmuş ve bu halk bu sistem içinde doğmuş büyümüş. Başka şey bilmez.

Bataklık örneğimi biliyorsunuz "bebek bataklıkta doğmuş büyümüşse, evreni bataklıktan ibaret sanır, kuru toprak aramak aklına gelmez."

Söylediğim çıktı 8.50 ye USD geldi ama cari açıkta fark olmadı. Bir tek 3 TL den 6 TL ye çıkarken ihracat azıcık arttı. Sonrasında yine düştü.

Hali ile bu zibidinin tezi çürük.

Diğerleri ne sebep söylediler hiç hatırlamıyorum. Saatlerce bunları dinliyorum ama aklımda hiç bir şey kalmıyor. Boş konuşuyorlar. Yeni bir şey söylemiyorlar.

Bir yıl kadar önce, gece marabası yeni şeyler söyler diye yeni birini bluumberge çıkardı. Hakkaten bir sürü yeni şey söyledi ama anladığım kadarı ile hafiften sıyırmıştı. Bi dahada çıkarmadılar. Bazı gerici kanallarda ve internet TV de gördüm, o kanallarda kendini tutmadan konuşuyordu. Adam "Çamaşır suyu bedenimize enjekte edersek virusten kurtuluruz" diyen trump ın yerine abd ye başgan olabilir. O zekâ seviyesinde.

Başkada yeni bişey söyleyen çıkarmadılar. Hep aynı mavalı okuyanlar var.

TV de yorum yapan profesyoneller benimde kafayı karıştırdılar. Normalde su içinde 6.50 ye kadar bekliyordum. Şimdi şüphedeyim, "lang bu kadar kalabalık bir sürü aynı şarkıyı söylüyorsa, bu şarkının etkili bir yanı olmalı, belki bende söylemeliyim." diye düşünmeye başladım.

Sürü psikolojisi böyle bir şey işte. Sürüde koyunun biri ayağına diken batınca "meeae" der. Onun yanındakide "buyur banamı dedin" anlamında "mee" der. İki koyun meleyince üçüncü "bişeymi oluyo" anlamında "meea" deyip telaşlı hareket edince, bu telaşı ve üç melemeyi duyan sürünün hepsi bakmışsın "meeaa" diyerek koşuyorlar. İlk meleyende olayı kendisi başlattı ama "mee" ler üreyip kendine geri dönünce korktu sürüye inandı. Sürü ilk meleyen yüzünden koşuyor, ilk meleyen sürü koşuyor diye koşuyor. Sürü psikolojisi böyle bişey. Peki ne zaman dururlar.? Engele gelene kadar yada uçuruma yuvarlanana kadar.

İmdi bende meleyerek sürüye uysammı.? usdtry shortları kapasammı.?

Düz mantıkla dovize bakıyorum. Neden arttı, neden düşüyor.?

Artma sebebi dovizi dünyadaki para sistemi ile kontrol eden siyonistlerle tayyipin kavga etmesi. TR de Kolayca dovizi yükselttiler. TR de Hem ülke kontrolu şirketler ve medya sayesinde onlarda, hemde tayyipin çok kötü ülke yönetimi var şimdi detaya girmeyeyim.

tayyip silah zoru ile faizi düşürürse herşey süper olacak diye biliyordu. Devlet bankalarına silah zoru ile faizi indirtti. Enflasyon verilerini sahte olarak oluşturup düşük gösterdi. Batılılar ise buna içerideki bankaları sayesinde dovizi yükselterek karşılık verdiler. TR ye para vermeyide kestiler.

İthalaltımız ihracatımızın 2 katı olduğu için doviz olmayınca işler karıştı. Enflasyonun sahtesi bile yükselmeye başladı.

tayyip bu dönemde şunu anladı. "Faizi zorla düşürmek ve sahte düşük enflasyonla bu iş olmuyor, dovizide düşürmem lazım."

Nasıl düşüreceksin ülkede doviz bırakmadın.?

Bunu yapabilmek için dovizi yükselten batıya teslim etti ülkeyi. Batılı şirketler ve batılı siyasiler, içerideki ortakları ne istiyorsa Kasım ayından beri vermeye başladı.

Amacı dovizi düşürmek. Doviz düşünce faiz ve enflasyon düşecek. Faiz düşünce ülke uçacak kaçacak.

Adamın hesabı bu. Doğru olan yol aklına gelmiyor. Üretimi artır, devleti düzelt, sonucunda enflasyon KALICI OLARAK düşsün.Hoş bu adama göre düzgün devlet böyle oluyor, o da ayrı mesele.

Yani tek adam. Devleti yöneten kişi, dovizi düşürebilmek için batıya teslim olmuş. Amacına ulaşmak için yapmayacağı şeyin olmadığını gösterdi. 7.0 ye kadar da bir kaç ayda düşürdü. Demekki bu adamı ciddiye alacaksın çünki dovizi düşürme işine kendini adamış durumda.

Nereye kadar düşürürse tatmin olacak.?

Enflasyon ve faiz düştüğü zaman tatmin olacak.

Netçe: Banka faizleri düşene kadar dovizi düşürmeye devam edecek. Tabi başarabilirse.

Makro Temel analiz budur.
    İncelediğimiz konuyu geçmişte etkileyen sebepleri kabataslak bulduk. O sebeplerin mevcut durumunu ortaya koyduk. Sonucu tahmin ettik.
    Geçmişin verilerine bakarak geleceği tahmin etmek teknik analizdir. Teknik analizde yapmış olduk. Ortada rakama dayalı veri yok ama olaya dayalı veriler var.

Bakın yazı içinden ne derslerde çıktı. Yarın belediye başganları bu yazı sebebi ile madalya takmak için kapıma dayanır. İşin yoksa onları kovala.

Şunuda açıklamak gerekir, herkes dovizin yükseliş ve düşüşünü, kendi bilgi, tecrübe ve kapasitesine göre farklı açıklayabilir. Bu durumda farklı sonuç çıkarabilir. Ben böyle açıkladım.

İmdi siz söyleyin, doviz düşecekmi çıkacakmı.?
    TV deki profesyonel sürüyle beraber meleyeyimmi? Melemeyeyimmi.?

.
    Alicemal abi sakın meleme.
    Bir kere senin o sürünün içinde ne işin var onu anlayamadım.

Sen bir efsane keçi sin.

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    usdtry de işler karışık. 8.0 den 7.0 ye kadar ineceğini söylemiştim ve 8.0 den itibaren short pozisyonumu hiç bozmadım.

7.0 den daha aşağısı için ise hedef veremedim. shortları "tayyip arıza çıkarana kadar tutarım" dedim. Bunu deme amacım, somut bir temel dayanak bulamadığım için.

Sonra TV deki aracı kurum elemanları ve akademisyen ekonomist yorumcuları dinliyorum. En babaları bile usdtry 7.0 den aşağı inmez, buradan yukarı döner diyorlar. Türk lerden çok azı aşağıda hedef veriyor. Yabancıların ise bir kısmı aşağı hedef veriyor.

Şaşırdığım nokta, yerli profesyonellerin çoğunun usdtry de yükselişe inanması. Bu sebepten vatandaş da hala doviz alıyor. Geçen hafta yine bir buçuk leğen dolusu doviz almışlar. TV lerden etkileniyorlar.

Bir tanesi, "aşağı düşerse ithalat yine patlar, yukarda kalması lazım" diyor. Lang dingil 8.0 üzerinde iken ihracat patlayıp ithalat gümledimi.? Hayır hiç bir şey olmadı.

Ben taaaa yıllar önce doviz yükselmeye başlayınca söyledim. Bu siyasetçilerle doviz 20 TL de olsa bu ülke ithalattan vaz geçmez. Sistem sömürülmek üzerine kurulmuş ve bu halk bu sistem içinde doğmuş büyümüş. Başka şey bilmez.

Bataklık örneğimi biliyorsunuz "bebek bataklıkta doğmuş büyümüşse, evreni bataklıktan ibaret sanır, kuru toprak aramak aklına gelmez."

Söylediğim çıktı 8.50 ye USD geldi ama cari açıkta fark olmadı. Bir tek 3 TL den 6 TL ye çıkarken ihracat azıcık arttı. Sonrasında yine düştü.

Diğerleri ne sebep söylediler hiç hatırlamıyorum. Saatlerce bunları dinliyorum ama aklımda hiç bir şey kalmıyor. Boş konuşuyorlar. Yeni bir şey söylemiyorlar.

Bir yıl kadar önce, gece marabası yeni şeyler söyler diye yeni birini bluumberge çıkardı. Hakkaten bir sürü yeni şey söyledi ama anladığım kadarı ile hafiften sıyırmıştı. Bi dahada çıkarmadılar. Bazı gerici kanallarda ve internet TV de gördüm, o kanallarda kendini tutmadan konuşuyordu. Adam "Çamaşır suyu bedenimize enjekte edersek virusten kurtuluruz" diyen trump ın yerine abd ye başgan olabilir. O zekâ seviyesinde.

TV de yorum yapan profesyoneller benimde kafayı karıştırdılar. Normalde su içinde 6.50 ye kadar bekliyordum. Şimdi şüphedeyim, "lang bu kadar kalabalık bir sürü aynı şarkıyı söylüyorsa, bu şarkının etkili bir yanı olmalı, belki bende söylemeliyim." diye düşünmeye başladım.

Sürü psikolojisi böyle bir şey işte. Sürüde koyunun biri ayağına diken batınca "meeae" der. Onun yanındakide "buyur banamı dedin" anlamında "mee" der. İki koyun meleyince üçüncü "bişeymi oluyo" anlamında "meea" deyip telaşlı hareket edince, bu telaşı ve üç melemeyi duyan sürünün hepsi bakmışsın "meeaa" diyerek koşuyorlar. İlk meleyende olayı kendisi başlattı ama "mee" ler üreyip kendine geri dönünce korktu sürüye inandı. Sürü ilk meleyen yüzünden koşuyor, ilk meleyen sürü koşuyor diye koşuyor. Sürü psikolojisi böyle bişey. Peki ne zaman dururlar.? Engele gelene kadar yada uçuruma yuvarlanana kadar.

Artma sebebi dovizi dünyadaki para sistemi ile kontrol eden siyonistlerle tayyipin kavga etmesi. TR de Kolayca dovizi yükselttiler. TR de Hem ülke kontrolu şirketler ve medya sayesinde onlarda, hemde tayyipin çok kötü ülke yönetimi var şimdi detaya girmeyeyim.

tayyip silah zoru ile faizi düşürürse herşey süper olacak diye biliyordu. Devlet bankalarına silah zoru ile faizi indirtti. Enflasyon verilerini sahte olarak oluşturup düşük gösterdi. Batılılar ise buna içerideki bankaları sayesinde dovizi yükselterek karşılık verdiler. TR ye para vermeyide kestiler.

İthalaltımız ihracatımızın 2 katı olduğu için doviz olmayınca işler karıştı. Enflasyonun sahtesi bile yükselmeye başladı.

tayyip bu dönemde şunu anladı. "Faizi zorla düşürmek ve sahte düşük enflasyonla bu iş olmuyor, dovizide düşürmem lazım."

Bunu yapabilmek için dovizi yükselten batıya teslim etti ülkeyi. Batılı şirketler ve batılı siyasiler, içerideki ortakları ne istiyorsa Kasım ayından beri vermeye başladı.

Amacı dovizi düşürmek. Doviz düşünce faiz ve enflasyon düşecek. Faiz düşünce ülke uçacak kaçacak.

Adamın hesabı bu. Doğru olan yol aklına gelmiyor. Üretimi artır, devleti düzelt, sonucunda enflasyon KALICI OLARAK düşsün.Hoş bu adama göre düzgün devlet böyle oluyor, o da ayrı mesele.

Yani tek adam. Devleti yöneten kişi, dovizi düşürebilmek için batıya teslim olmuş. Amacına ulaşmak için yapmayacağı şeyin olmadığını gösterdi. 7.0 ye kadar da bir kaç ayda düşürdü. Demekki bu adamı ciddiye alacaksın çünki dovizi düşürme işine kendini adamış durumda.

Netçe: Banka faizleri düşene kadar dovizi düşürmeye devam edecek. Tabi başarabilirse.

İncelediğimiz konuyu geçmişte etkileyen sebepleri kabataslak bulduk. O sebeplerin mevcut durumunu ortaya koyduk. Sonucu tahmin ettik.
    Geçmişin verilerine bakarak geleceği tahmin etmek teknik analizdir. Teknik analizde yapmış olduk. Ortada rakama dayalı veri yok ama olaya dayalı veriler var.

Bakın yazı içinden ne derslerde çıktı. Yarın belediye başganları bu yazı sebebi ile madalya takmak için kapıma dayanır. İşin yoksa onları kovala.

Şunuda açıklamak gerekir, herkes dovizin yükseliş ve düşüşünü, kendi bilgi, tecrübe ve kapasitesine göre farklı açıklayabilir. Bu durumda farklı sonuç çıkarabilir. Ben böyle açıkladım.

.
    Gozlemlerime gore, ulkemizde insanlarin genelde yatirimlarini degerlendirdigi 4 kalem var.

- Mevduat Faizleri: Su anda faiz yuzde 17 seviyelerinde olsa bile, reel enflasyonun oldukca altinda oldugu icin yerliler icin hala cazip degil. Diger taraftan, yurtdisindan gelen para icin senaryo farkli ve bu oran oldukca cazip (carry trading dedigimiz olay). Hele ki, kur seviyesi ile ilgili kapali kapilar arkasinda bir takim guvenceler verildiyse yabanci yatirimcinin parasini faizde degerlendirmesi oldukca mantikli bir yatirim.

- Bist: Son donemde yatirimcisina gercekten cok iyi para kazandirdi. Ama ortak kani bu hareketin bir duzeltmesi olacagi yonunde. Ayrica yabancilarin satisi da hala devam ediyor ozellikle bankacilik hisselerinde. Bu acidan degerlendirildiginde BIST'in de kisa-orta vadede yuksek getiri potansiyeli oldukca zayif gozukuyor.

- Dolar & Altin: Vatandasimizin kuskusuz en sevdigi ve gozde yatirim araci dolar ve altin. Yukarida belirtmis oldugum mevduat faizi ve BIST'in durumu goz onune alindiginda su anda dolara ve altina olan talebi anlamak cok da zor degil. Bunun uzerine fiyatlardaki geri cekilme de cazibesini iyice arttiriyor.

Sonuc olarak, Turkiye'deki dolar ve altin talebinin mevcut konjukturde baskilanabilecegini inanmiyorum. Hatta tam tersi, BIST'ten cikan paralarin da onumuzdeki donemde bu alana kayacagini dusunuyorum. Kisa vadede (1-2 ay bence dovizde yine sert yukari hareketler gorulecektir) O noktada ekonomi yonetiminin alacagi kararlar (faiz karari, reformlar, yatirim tesvikleri vb.) ve global gelismeler dolarin uzun vadede yonunu belirleyecektir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bosh sağol, kendimi tutuyorum fakat sürü psikolojisi çok etkili. Üzerimde çok baskı var.

cemo-car da doviz konusunda benden farklı bir bakış açısı getirdi. Farklı fikirler her zaman iyidir, verileri yeniden değerlendirmemizi sağlar. Dolayısı ile hatalarımızı görmemize fırsat verir. bakın yine süper bir kaç cümle kurdum. Beyin fışkırıyor resmen.

---

Kafadan bankalara satış geldi. Yüksek açtılar, satarak devam ediyorlar. tekniğe bakarsan xbank endeksine 1400 de alış gelmesi gerekir. Ancak düşüş hareketi teknik olmadığından, bu vakada tekniğe bakmanın anlamı yok. Temel e bakıncada adamlar hisse satıp faize geçiyorlar. Ne kadar satacaklarını bilemezsin. Üstelik ilginç şekilde bazı günler alım yaparak kafalarıda iyice çorba ediyorlar.

Sanayi, ticaret ve teknoloji endeksleri direniyorlar. Holdingler bu sabah direnmiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    bosh sağol, kendimi tutuyorum fakat sürü psikolojisi çok etkili. Üzerimde çok baskı var.

cemo-car da doviz konusunda benden farklı bir bakış açısı getirdi. Farklı fikirler her zaman iyidir, verileri yeniden değerlendirmemizi sağlar. Dolayısı ile hatalarımızı görmemize fırsat verir. bakın yine süper bir kaç cümle kurdum. Beyin fışkırıyor resmen.

---

Kafadan bankalara satış geldi. Yüksek açtılar, satarak devam ediyorlar. tekniğe bakarsan xbank endeksine 1400 de alış gelmesi gerekir. Ancak düşüş hareketi teknik olmadığından, bu vakada tekniğe bakmanın anlamı yok. Temel e bakıncada adamlar hisse satıp faize geçiyorlar. Ne kadar satacaklarını bilemezsin. Üstelik ilginç şekilde bazı günler alım yaparak kafalarıda iyice çorba ediyorlar.

Sanayi, ticaret ve teknoloji endeksleri direniyorlar. Holdingler bu sabah direnmiyor.

Alicemal, farkli fikirleri dinleme konusundaki gorusunuze kesinlikle katiliyorum. Yatirim yaparken en buyuk tehlikelerden biri yalnizca kendi fikrinin dogru olduguna inanip hep o dogrultudaki yorumlari takip etmek. Bu yaklasim insanlari korlesmeye goturecektir. Bu sebeple hem sizin hem de diger ustadlarin forumdaki yorumlarini buyuk keyifle okuyorum.

Bist rallisini uzulerek kacirdim. Daha dogrusu hisselerimle erken vedalastim diyelim. Ancak yine de geldigimiz noktada bist yatirimcisinin kar alip, mevduata veya ucuz olan diger enstrumanlara (altin, doviz vb) yonelmemesini anlayamiyorum acikcasi. Kararlarimda simdiye kadar hep risk/ potansiyel getiri oranina baktim ve portfoyumu ona gore sekillendirmeye calistim. Belki diger arkadaslar gibi kisa surede buyuk kazanclar saglayamadim ama en azindan geceleri rahat uyudum. Yatirim konusunda kendimi hala amator olarak gordugum icin ilk hedefim para kaybetmemek sonra para kazanmak . Bu acidan bakinca da BIST'te kalmayi cok riskli goruyorum ve bir ciis yasanacagini dusunuyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına, xbank ta teknikmi çalıştı. 1400 den alış geldi.

Trene atladım, bir miktar hisse long aldım.

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

.
    Bana göre döviz bu saatten sonra düşmez,zira Mart ayında yüklü borç ödemesi var,yerleşikler tekrar döviz alımına geçtiler,zor düşer.........

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sanırım adanalıyı bu son görüşümüz, bana bu haftalar içinde kuyruğu titretecek gibi geldi. Üzücü tabi iyi çocuktu. En son "doviz almaya gidecem" dedi gitti, bidahada gören olmadı dicekler.

---

Bankalara akşama doğru alım geldi. Önceki haftalardada olmuştu, 2-3 gün aşırı satıp arada 1-2 gün alıyorlardı. Bu alım, devamında alacaklarının garantisi değil.

Bu hafta piyasalara hakim değildim, epey uzak kaldım. Kafa da pek yerinde değildi.

---

Son durum;
    Biraz Hisse vadeli long var.
    ons da kenardayım hala.
    usdtry Şubat ve Mart vadeli shortlar duruyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Devlet herkes kendi enflasyonunu hesaplayabilsin diye bir web site hazırlamış, TV de konuşulup duruyor. Eski yazımı hafif düzenleyip öne çektim.

---

TV nin prgram yapıcı ekonomist kızları "herkesin enflasyonu farklı" demiyorlarmı. Odun alıp dalasım geliyor.

Bu yeni yetmelere "herkesin enflasyonu farklı" şartlanmasını mahfi eğilmez, asaf savaş gibi kaymak tabaka ekonomistleri öğrettiler. Bunlarda sorgulamadan ezbere kullanıyorlar.

mahfi eğilmez siyonist firmalardan maaş alan, kendiside ibrani kökenli bir vatandaş. Bu ülkeye hizmet etmiyor, ibrani soyuna hizmet ediyor.

asaf savaş nedir onu bilmiyorum, tipi ibrani değil ancak oda mahfi kadar olmasada kaymak tabakaya hizmet ediyor. 2005 li yıllarda ülkenin hızlı kalkındını sanan eblehlerin arasındaydı. Hızlı kalkınmadığımızı o dönem anlayan ve söyleyen benim haricimde bir tek Ege Cansen vardı. Ege hoca benden çok sonra ilgili yazısını yazdı. İlk söyleyen bendim.

Tabi benim takip ettiğim yazarlar arasında, diğerlerini bilemiyorum, mutlaka görenler bir sürü vardır. Ama medyada ön plana çıkarılanlar, siyoniste hizmet edenler, bizde onları görüyoruz maalesef.

Peki mahfi eğilmez neden yeni yetme kızlarımıza "herkesin enflasyonu farklı" şartlanmasını öğretti.? yazık değilmi Güzem'e, Gizem'e.

Çünki 2013 den önce akp, pkk, fetö, mhp filan kolkola yürüyorlardı.

Benim gibiler devletin enflasyonu yanlış, isteğe göre uyarlanıyor dedikçe, mahfi eğilmez gibi ibranilerde "herkesin enflasyonu farklı" argümanını ortaya atarak işi sulandırma yoluna gittiler.

Böyle söyleyince sanki enflasyon yokmuş gibi sırıtıyorlardı. Lang senin bunu söylemen gerçeği değiştirmiyor ki.?

Ne demek "herkesin enflasyonu farklı". Devlet herkesin kendi enflasyonuna göremi zam yapacak dingil. Bunu söylemen neyi çözüyor.?

"herkesin enflasyonu farklı" diyerek koyunlara kaval çaldılar. EZBERLETTİLER. Sihirli bir cümleymiş gibi bu cümleyi söyleyince sanki sorun ortadan kalkıyor.

Sonradan akp ile siyonistler fetö kapışınca, mahfi eğilmez bu cümleyi kurmamaya başladı. Yeni yetme kızlarımızsa ezberlediler bi kere. Durmadan söyleyip duruyor. ibrani kökenli mahfi ne zaman yeni şartlanma öğretecek bunlara, yeni ezber verecek, o zaman bu cümleyi kullanmayı bırakacaklar.

Madem her kesin enflasyonu farklı diyorsun. O zaman hangi kesimlerin enflasyonu ne onu açıkla. Devlette herkesin kendi enflasyonuna göre zam yapsın.

Önemi olan çalışanın enflasyonu. Ülkede parayı üretenler onlar. İşçiler, mavi ve beyaz yakalılar. Onların enfasyonu ne. ?
    Patronları enflasyon etkilemiyor. Sırtlarını devlete dayamışlar, enflasyon açıkladıkça zam yapıyorlar oluyor bitiyor. Kazançları azalınca devlet yardımlarına koşuyor, teşvikler ayrıcalıklar yağıyor.

Enflasyonun en çok etkilediği kesim alttaki %60 lık gelir grubu.

akp den önce enflasyon denince bu kesimin enflasyonunu anlardık. Biz hala onu anlıyoruz ama patron ve uşakları işi sulandırmak için "herkesin enflasyonu farklı" cümlesini buldular, kullanıyorlar.

Cümle doğru. Tüm dünyada her ülkenin, ülkelerdeki her kesimin enflasyonu farklı.

Hatta daha da ileri gidebilirsiniz, her KİŞİNİN enflasyonu farklı.

Benimle kardeşimin enflasyonu bile farklı. Herkesin ay içinde ne aldığı, neye harcama yaptığı ile alakalı bir olay.

Cümle doğru ama ahlaksızlar tarafından kötü amaçla kullanılıyor. Açıkla o zaman kimin enflasyonu ne kadar.? Devletede tavsiyede bulun herkesin kendi enflasyonuna göre muamele yap diye.

Sayfa 461/853 İlkİlk ... 361411451459460461462463471511561 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •