Yurtiçinde piyasa fiyatlarını normalde gaz santralleri belirlerdi. Çünkü maliyetleri yüksekti. (verimsizleri gözardı ediyorum). Ama bu aralar(yazın kuraklık belirlemişti) ithal kömürler belirliyor. Yani şu anlık herhangi bir sıkıntı yok. Kaldı ki fiyat artışı Göynük'e de yarıyor. Ek olarak zaten Antalya bu seneye kadar 150-200 mn TL favök yapabilen bir santraldi. Ama bir süre daha bunun üzerinde bir marjla çalışmaya devam edecek. Belki hep devam edecek (yerli doğalgaz muhabbeti). Gazın dolar bazında 10% arttığı ayda kömür dolar bazında %30 civarı artmış gözüküyor şu an. Yani makas daha da açılmış. YTD.
 Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
Son gelen doğalgaz zamları AKSEN üzerinde nötr etki edeceğini düşünüyorum.
Aksen elde ettiği favök ün yüzde 73 ü yurtdışı ve yırt dışı santrallerde doğalgazı temin etmek devlet garantisi altında.
Yanlış anlamadı isem üretim için gerekli doğalgazı devlet sağlıyor, AKSEN ürettiği elektriği fiyatlandırıyor.

Yurt içi içinse şöyle bir şey, bir açıklama hatırlıyorum. Konuyu detaylı bilen arkadaş varsa daha iyi açıklayabilir.
Şöyle; yurt içinde daha çok spot piyasaya çalışarak karlılığı maximize etmeye çalışıyorlardı. Yani anlık fiyatlar yükseldiğinde üretim yapılıyor gibi .
Bu konularda uzman olmadığım için tam detaylı bilemiyorum. Sadece kaba hatları ile bildiklerimden yaptığım çıkarım bu.
Bu konuda uzman bir analize ihtiyaç da yani
Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.