Sayfa 55/1002 İlkİlk ... 545535455565765105155555 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 433 - 440 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Aslında dövizi gece yarısı aniden düşüren vatandaşlar değil, yüklü miktarda dövizi yüksekken piyasaya sürüp bol bol TL alanlar, ama bence yanlış yaptılar kuru yavaş yavaş düşürselerdi belki burda yabancı fonlarda kalanlarda satıp çıkacaktı, gece yarısı satamayan ayşe teyze zamanla satacaktı.Günlük %1-2 ile 10-15 günde düşürülecekti.
    Şimdi ne oldu bu kadar ani düşüşten sonra satmak akıl karı değil diye millet malı elde tutuyor.

2. Bu arada RPD'yi de tebrik ediyorum, sanki hsyf gibi düşmüş.

3. Neyse üzülmeyin arkadaşlar bugün dolar 12.45 de kaldı bozan bozdu.%95 bozmadı.230 milyar dolar civarında dth vardı.En fazla 10 milyar dolar bozuldu.Bozmaz kimse çünkü güven yok Birgün 20 enflasyona karşı faiz indir,doların 18.00 olmasını seyret,yandaşların.18.00 den dolar bozmasını bekle haftalardır çalıştığın paketi sonradan açıkla madem böyle bir paket vardı.niye dolar 10.00 iken açıklamadılar.Eğer dolar 13.50-11.50 arasında stabil kalırsa 10.00 lara düşmezse yurt dışı etkisi ile de yabancı fonlar -%25 zararı kapatabilirler

4. Rpd tam bir yıkım olmuş, -7.3 nedir? Sen döviz artarken bu kadar artmadin ki? Pazartesi getirisi +2.5 du, sadece tahmini konuşuyorum. Dolar long arttirdilar pazartesi ve salı getiri bu seviyeye düştü.

5. Elimdeki değişken ve döviz içerikli fonlara şöyle bir bakayım hangileri sağlam durmuş dedim ama neredeyse hepsi rezalet, az riskli olan bir iki tanesi hariç, bir günde kârdan zarar 120 bin, ana paradan 20 bin. yaklaşık 2 aydır taşıma maliyeti de cabası. Ne anladım ben bu işten, tabi burada suç biraz da bende sürekli çıkışa aldanıp hiç kâr satışı yapmadım, hatta çıkarken ek alım yaptım.
    Bundan sonra ne yapmak gerekiyor, döviz ve borsa fonlarından alıma devam mı etmeli yoksa satıp bir daha bulaşmamalı mı? Gerçi satsak ne olacak diğer türlü de parayı enflasyona eriteceğiz, kararsız kaldım iyice.

6. Azimut Çoklu Varlık da öyle. Kendini yabancı fon zannetmi hasbam

7. Banka ve döviz bürolarında inanılmaz bir al sat makası var , bankalarda 1.5 lira civarı, döviz büroları 3 lira civarı

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    ben şahsım ve özbenliğim ( üçlü salto ) geçen sene 2020 de hatta 2019 da da yazmış olabilirim , bu sene de burada yazdım değil mi ? gırtlak dolusu bmw alır gibi , bir enstrümana boğazına kadar girilmez. Potpori yaparsın , riski dağıtmak için çeşitlendirme , yatırımlarındaki seçkilerde ters korelasyona önem verirsin. Sonracıma Gıdım gıdım margarinlersin düzenli alım yani , kâr hoş tatlı bir yüzdeye geldiğinde de satarsın. İster tek seferde sat, ister kademe kademe , hangisi daha karlı olur diye düşünme çünkü onu bilebilmenin imkanı yok , haaa ben şakkk diye satarım o enstürmanın hepsini belli bir yüzdeyi yakaladım mı. Hele kısa vadede, tam gıdım gıdım alırken bir enstürmanda anormal bir kar artışı olursa gıdımlamayı derhal keser , şakk diye o enstürmanı satarım. Sonra tekrar gıdım gıdım almaya başlarsın , para senin akıl senin, yol senin , fırsat senin , ne olacak ki. Böyle yaparsan % 30 döviz düşünce fazla hırpalanmaz portföyün , kertiğin overall un gene kendini toparlar kısa zamanda... Esas önemli olan hırs yapmayacaksın , aşırı çaba da ters tepki yapar. Hırs yaptın mı kısa vadede iyi para kazanmak için risk yönetiminde kesin hata yaparsın.

ben bir esnek fönün
    (( değişken olacak ve esnek olacak fon sepeti fonları falan değil onlar konu dışı , konu sadece değişken olup da gerçekten hızla değişebilmesinin önü açık olan fonlarla ilgili ))) kısa vadede bir ayda mesela % 30 - 35 den fazla prim yaptıktan sonra , kazandığını tekrar geri vermesini kabul edemem. Bu kazançları koruyamamaktır. Bahanesi ne olursa olsun, yok öngörülemezmiş, yok aniden açıklanmış dövize endeksli mevduat kararı , falan filan şantirifinton. Bana ne , bana ne arkadaş bana ne bahanenden ? Sen işin matematiğine odaklanacaksın , bir ayda yüzde 30 dan fazla para kazandık fonda , bir kenara çekilelim , zaten dolar da durulmuyor bi kenarda duralım , hızlı bi şekilde portföylerimizdeki riskli varlıkları boşaltalım , sonra uzaktan piyasayı izleyelim falan filan şantirifinton demen lazım, eğer harbiden ! değişken esneksen , harbiden sözde değil uygulamada ! '' hızlı karar alabiliyorsan '' . konuşunca herkeş bi şeyler der ağız bu laf çıkar kolaylıkla , peki sonuç ?
    Niye kazançları koruruz , kaybı önlemek için ! Fön yöneticileri işin içine o kadar giriyorlar akışa kendilerini o kadar kaptırıyorlar ki , bir durup uzaktan tecerrüd ( soyutlanma ) haline hızlıca geçip , yaşanan süreci muhakeme edemiyorlar. Buradaki süreçteki esas olgu ne ? Elde edilen karı nasıl koruruz olgusu !!!
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Sayfa 55/1002 İlkİlk ... 545535455565765105155555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •