Arama sonucu : 313 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Küresel ponzi

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
    Sn KısaVade,

Katkınız için teşekkürler.

Tradinview'de yok Türkiye enflasyon endeks verisi (Turkey Inflatıon CPI), oran verisi var, yani 'Rate', dolayısıyla oranla rasyo yapmak doğru değil, endeks haline getirilmeli kümülatif olmalı, bileşik hali yani.

Ama tradinview'e daha önce baktığımda göremediğim şeyleri keşfettim bu arada, mesela TR GDP per capita, yoktu eskiden, sürekli database' lerini geliştiriyorlar. Mesela XU100 datası 98 e kadardı eskiden 86 ya kadar vermeye başladılar, tabi üyelik olmadığından datasını veya TR GDP datasını mesela indiremiyoruz, Metastock'a aktaramıyoruz, genelde bu işler için parça parça veriyi bulup, excel ortamında üretip, aktarma yolunu seçiyorum.

Alternatif teknik analiz, EWP veya başka bir maksatla demeyelim de, daha temel bir sorun için, 'ne oluyor ne bitiyoru' anlayabilmek için diyelim Sn KısaVade.

Yani, kısaca, endeks şu an 2000, bugünden itibaren bu sene %50 getirdi diyelim, seneye 3000 puan oldu, bu sene enflasyon %50 artarsa, aslında hiç artmamış, %100 artarsa %50 değer kaybetmiş olacak. 2000 puandan 3000 puana giderken %50 para kaybetmek yani.

Bizim gibi geçmişte, veya şu an olduğu gibi, enflasyonu yüksek yaşayan ülkeler 'bile' bunu hissetmekte/anlamakta zorlanıyorlar. Kaldı ki ABD de başka bir şekilde bu sorun, geçmişte hep düşük enflasyon oranı ama, çok uzun yıllar boyunca kümülatif etkisine bakıldığında, inanılmaz bir değer kaybı var.

Ve bunu, ABD' de sıkça dile getiren, reel getiri üzerinden izah etmeye çalışan, siteler, raporlar var. Enflasyon bir tür halüsinasyon yaratıyor.

Enflasyon hesaplaması konusunda haklısınız, o çok daha derin bir tartışma, ama bu enflasyon verisini doğru kabul etmek durumundayız. Alternatif baz değer mesela Kişi Başı Düşen USD bazında GSYİH olabilir. Bahsettim, onda bile farklı hesaplama yöntemleri var, ben Maddison Grubu denen bir veriyi esas aldım, okuduğum bir araştırma raporunda onu kullanmışlar, o yüzden, bir de verisi excel ortamında erişilebilir idi. Gerçi ben bu veriyi rasyoya baz veri olarak almadım, daha çok ekonomik, sosyal bir dalga resmi görebilmek için kullanmaya çalışıyorum. Son dönem Osmanlıdan itibaren (1800 ler) başlayan ve Modern Türkiye' nin içinde bulunduğu bir dalga var. Bunu anlamaya çalışıyorum, maalesef ülkemizde bu konuda çok büyük boşluk var, modelleme eksikliği var.

Endekse dolar bazlı bakmak doğru değil, doların enflasyonunu yok saymak demek bu çünkü. Amiyane olarak; ben size 1986 yılında 1000 dolar borç verseydim, reel olarak bugün bana 2565 dolar ödemeniz gerekecekti. Bunun içinde faiz yok, ekstra bir getiri yok, sadece 1986 yılının 1000 doları şu anın 2565 doları demek. Dolayısıyla; endeks 2000 gümüş para, ama 1986 dan bu yana gümüş paranın içindeki gümüş oranı %60 azalmış durumda.(Tarihte yaşananlara atfen)

Şuradan bakılabilir, tradinview de CPIAU şeklinde başlayan dataya bakılabilir, (USA CPI)
    https://data.bls.gov/cgi-bin/cpicalc...1&year2=202201

Dediğim gibi, ne oluyor ne bitiyor gerçekte bunu arıyorum, bir tür halüsinasyon yaşıyoruz, daha doğrusu yaşatıyorlar.

2000 zirvesinden mal (1 br Endeks) alıp taşıyanlar, reel anlamda hala zarardalar. Tabi Bist-100 bir fiyat grafiği olduğundan bunu söylemek ne derece doğru o da tartışılır, Bist-100 Getiri Grafiğine bakılmalı, onun da 2000 e uzanan verisi yok. Hani dediniz ya, TÜFE hesabı değişiyor sürekli diye, endeks veya çeşitleri de öyle.

Aslına bakarsanız, saydığım 3 kılçığa 2 daha ilave edilmeli, Bist-100 fiyat endeksi neyi temsil ediyor, piyasanın ruhunu yansıtması açısından şu an Bist-100 e bakmak ne derecek doğru,

Diğeri de bomba bir konu, USDTRY neden 1960 yılından 2008 yılına kadar reel anlamda enflasyon karşısında değer kaybetmiş, tamam bunun bir kısmı ABD enflasyonuyla izah edilebilir ama değer kaybının tamamı edilemez, hani kur enflasyon farklarından kaynaklanıyordu, bu durumda ABD enflasyonunu ile izah mükerrer olmaz mı, veya 2008 den itibaren USDTRY ne oldu da, enflasyon karşısında reel anlamda değer kazanmaya başladı? Muhtemelen sıcak para akıntıları ile, finansal anlamda iklim değişiklikleri yaşanıyor, geçici/bir döneme mahsus değerlemeler oluşuyor.

Aslına bakarsanız kılçıklar bir bütün, ama uzun sürecek her birini ayrı ayrı irdelemek, o yüzden ana konuyu çözmeye odaklanmalı, DJI-SPX-NDX majör borsalarda ne oluyor, ne olacak bunu anlamaya bunun üzerinden ABD ekonomisi nereye varmaya çalışıyor, buna yoğunlaşılmalı, en nihayetinde büyük balığın iskeletine bir bütün halinde ulaşabiliriz kılçıkları tek tek toplayarak.

Katkınızı beklerim, tek taraflı dediğim gibi zor oluyor/olacak, umarım motivasyonumu kaybetmem. Forum zaten uzun yazıları sevmez evvelden beridir. 3-5 kişi de olsa burada etkileşebilirsek güzel olur.

Saygılar.

2. Günaydın.

Sn KısaVade,

Tradinview'de yok Türkiye enflasyon endeks verisi (Turkey Inflatıon CPI), oran verisi var, yani 'Rate', dolayısıyla oranla rasyo yapmak doğru değil, endeks haline getirilmeli kümülatif olmalı, bileşik hali yani.

-Türkiye için 1966 dan bu güne, ABD için 1915 den itibaren veri mevcut TW' de.
    Ve bir iki basit kodla kümülatif veriye dönüştürmek mümkün.

Alternatif teknik analiz, EWP veya başka bir maksatla demeyelim de, daha temel bir sorun için, 'ne oluyor ne bitiyoru' anlayabilmek için diyelim Sn KısaVade.

Yani, kısaca, endeks şu an 2000, bugünden itibaren bu sene %50 getirdi diyelim, seneye 3000 puan oldu, bu sene enflasyon %50 artarsa, aslında hiç artmamış, %100 artarsa %50 değer kaybetmiş olacak. 2000 puandan 3000 puana giderken %50 para kaybetmek yani.
    Enflasyon hesaplaması konusunda haklısınız, o çok daha derin bir tartışma, ama bu enflasyon verisini doğru kabul etmek durumundayız.

Endekse dolar bazlı bakmak doğru değil, doların enflasyonunu yok saymak demek bu çünkü. Amiyane olarak; ben size 1986 yılında 1000 dolar borç verseydim, reel olarak bugün bana 2565 dolar ödemeniz gerekecekti. Bunun içinde faiz yok, ekstra bir getiri yok, sadece 1986 yılının 1000 doları şu anın 2565 doları demek. Dolayısıyla; endeks 2000 gümüş para, ama 1986 dan bu yana gümüş paranın içindeki gümüş oranı %60 azalmış durumda.(Tarihte yaşananlara atfen)

-Elinize, çabanıza sağlık. Farklı bir yaklaşım zor bir çaba.

2000 zirvesinden mal (1 br Endeks) alıp taşıyanlar, reel anlamda hala zarardalar. Tabi Bist-100 bir fiyat grafiği olduğundan bunu söylemek ne derece doğru o da tartışılır, Bist-100 Getiri Grafiğine bakılmalı, onun da 2000 e uzanan verisi yok. Hani dediniz ya, TÜFE hesabı değişiyor sürekli diye, endeks veya çeşitleri de öyle.

Aslına bakarsanız, saydığım 3 kılçığa 2 daha ilave edilmeli, Bist-100 fiyat endeksi neyi temsil ediyor, piyasanın ruhunu yansıtması açısından şu an Bist-100 e bakmak ne derecek doğru,

Diğeri de bomba bir konu, USDTRY neden 1960 yılından 2008 yılına kadar reel anlamda enflasyon karşısında değer kaybetmiş, tamam bunun bir kısmı ABD enflasyonuyla izah edilebilir ama değer kaybının tamamı edilemez, hani kur enflasyon farklarından kaynaklanıyordu, bu durumda ABD enflasyonunu ile izah mükerrer olmaz mı, veya 2008 den itibaren USDTRY ne oldu da, enflasyon karşısında reel anlamda değer kazanmaya başladı? Muhtemelen sıcak para akıntıları ile, finansal anlamda iklim değişiklikleri yaşanıyor, geçici/bir döneme mahsus değerlemeler oluşuyor.

Vurgu yapmak istediğim şey tam da buydu.
    Bist değişken bir sepet, enflasyon ha keza.

Eskiler;
    -"Her şeyin bir fiyatı vardır, paranın fiyatını da enflasyon belirler" derlerdi.
    Tabi bu da geneli anlatma çabasında, bir parça eksik bir ifade.

Yani teorik olarak, (bu yaklaşımla kendi enflasyonu da hesaba katılması gereken) USD veya diğer para birimleri karşısında TL' nin değerini yerel enflasyonun belirleyeceği ön görülür teorik olarak.

"En tepede de dünya çapındaki risk algısı tümünün enflasyonunu belirler" gibi,
    siyasi, politik, ekonomik risk algılarının kısa-orta-uzun vade izdüşümünü yok sayan,
    primitif bir yaklaşım özünde.

Eğer ifade tek başına doğru olsa,
    2008-2012 arası USD/TRY kurunu nasıl açıklardık?

Özetle

Her biri bütünü "temsil etmek" iddiasında veriler olan,
    BIST/USDTRY/USIRYY(Kümülatife çevrilmiş hali) şeklinde bir gösterge de oluştursak.
    Tavşanın suyunun, suyuna dönüşmeyecek mi iş?

Bir endişem de:
    Bir pazarda, bir emtia veya değerde, alıcı/satıcıların göz önünde bulundurmadığı bir veri,
    onun hakkında projeksiyon, teknik analiz vb yapmak için bize ne oranda katkı sağlayabilir?

Zor bir işe girişmişsiniz vesselam.
    Saygılarımla.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •