Sayfa 100/963 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon
Arama sonucu : 7702 madde; 793 - 800 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Ramazan sonuna temettüyu çıkartmak tek beklentimdi kısa vadede ama 48 kr geride kaldı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,308
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by productivity Yazıyı Oku
    Çiğ süt fiyatları yani hammaddenin ucuzlaması piyasadaki karlılığı düşürdü. T
    Katılmıyorum..
    Bu görüşünüzü rakamlarla desteklemenizi sabırsızlıkla bekliyorum...

Ben tam aksini aşağıdaki tablo ile ispat ediyorum
    Pnsüt kar/zarar bakış açınızda yeni pencereler açacağını umuyorum...

saygılar/başarılar

"Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

4. Aşağıdaki tablo incelendiğinde görüleceği üzere

1)Çiğ süt fiyatları ile endüstriyel süt fiyatları birebir etkilenmektedir..Çiğ süt fiyatları durunca ,endüstriyel süt fiyatlarıda önce duraksadığı sonra gerilediği görülmekte
    2)2011 Ocak ayına göre çiğ süt fiyatları ,endüstriyel (ambalajlı) süt fiyatlarına göre 10 puan daha fazla artmıştır...Kar marjlarını daraltmış olmalı...
    3)Çok önemli gördüğüm bir diğer nokta 2014 temmuz ayında 1,15 krş olan çiğ süt fiyatları 2017/6.ayına kadar sadece %5,21 artmıştır.Buda bize çiğ sütte arz fazlası mı var acaba diye düşündürmeden edemiyor

5. Burda baz aldığınız yılda önemli
    Bu tabloyu en az 10 yıllık yapmak gerekirdi korelasyonu daha net görebilelim
    Ben 2011 öncesi çiğ süt fiyatlarını detaylı bulamadığım için 2011 den başlattım tabloyu

saygılar/başarılar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,503
    Çiğ süt fiyatları serbest piyasada belirlenmiyor. Konsey, bir tavan fiyat belirliyor ve herkes buna uyuyor, ne derece uyuluyor onu bilmiyorum.

Şirketin net karını artıramamasında faaliyet giderleri etkili. Brüt kar satışlarla beraber artıyor ve brüt kar marjında dramatik bir düşüş yok. Ancak son 2 çeyrekte finansal giderler toplamı etkileyecek boyutlara ulaştı. Eskiden çeyrekte 1 milyona ulaşmayan finansal giderler son iki çeyrekte 5 milyonu dahi aştı. Bunda EUR borcunun kur farkı gideri etkili.

GYG fena gitmezken Pazarlama'ya çok para harcamalarını baştan beri sevimli bulmuyorum. Buna şirket pazar yatırımları diyor.

Aslında bütün iş net kar marjında bitiyor hisse fiyatı ile ilgili. Onun tavan veya taban yaptığı dönemlerde hisse de zirvede veya dipte oluyor. Şu anda dipte olmasının sebebi de hepimizi derinden tenkit ettiği 4Ç/2016 karı ve marjı. Bu tablo ile ilgili çalışmam henüz bitmedi ama konu açıldı diye ekleyeyim. Bütün hareketleri buradan okunuyor, hisseyi bilen birisi tarafından tabi ki.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. [QUOTE=Börsianer;581794]1Çiğ süt fiyatları serbest piyasada belirlenmiyor. 1)Konsey, bir tavan fiyat belirliyor ve herkes buna uyuyor, 2)ne derece uyuluyor onu bilmiyorum.

Bu 2 cümle çok önemli

1)
    a)Konsey, politik kaygılar nedeniyle çiğ süt fiyatını yükseltirken ,sanayicinin muhtemelen talep yetersizliğinden aynı oranda zam yapamadığı görülüyor.
    b)Konsey 2014 temmuzundan beri çiğ süt fiyatlarına da zam yapamıyor.Çünkü arz fazlası var.Çiftçide zor durumda olmalı..Devlet çiftçiyi desteklerle enflasyona ezdirmemeye çalışıyordur (2014 temmuza göre)

2)Bu tavan fiyata ne kadar uyuluyor,uyulmuyor benim de üzerine kafa patlattığım bir konu.

Önemli Not:İstediğinizi yazmakta özgürsünüz ama ana konudan uzaklaşmamıza neden olacak finansal giderler,faaliyet giderleri şu an için ilgi alanımda değil

saygılar/başarılar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,503
    1-Türkiye'de çiğ süt arz fazlası var, bu fiyatları baskılıyor, Konsey de buna uygun olarak tavan fiyatı yükseltmiyor.

2-Ham madde maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle (konumuzda çiğ süt) rekabet kızışıyor ve bu sektöre (işlenmiş süt) giren çok oluyor, bu da kar marjlarını baskılıyor.

3-Çiğ süt fiyatı artamaz iken çiğ süt üreticisinin maliyetleri ciddi biçimde arttı ve bu işi yapanlar çok zor kar ediyorlar. Buna rağmen arzın artması bir tezat oluşturuyor.

4-Çiğ süt fiyatlarının artması durumunda bundan büyük firmalar maliyet avantajları sebebi ile yine karlı çıkarlar, çünkü satış fiyatlarını da daha kolay yükseltebilirler ve duruma ayak uydururlar. Küçük firmalarda bu şans daha az.

Çiğ süt fiyatının yükselmesi Pnsut özelinde problem yaratmaz ve hatta daha iyi olur bana göre. Ülkede her şeyin fiyatı artıyor tabi sütün de artacak. Bununla ilgili endişeler bence önemli değil. Şu anda bu konudan dolayı zaten en kötü günlerini yaşamakta. Süt veren hayvanların kesime gitmesi ile piyasada bir dengelenme olacaktır. Zira asıl sıkıntı et fiyatlarında.

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 100/963 İlkİlk ... 50909899100101102110150200600 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •