Sayfa 583/680 İlkİlk ... 83483533573581582583584585593633 ... SonSon
Arama sonucu : 5436 madde; 4,657 - 4,664 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,130
    ABD borsalarinda hem buyusun hem de temettu versin derseniz %2.5-3 ortalama temettu verimi guvenli bir verimdir.
    Ustu bence pek surdurulebilir degil.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,130
    Onemli olan yilda 7-8 gibi karin ve temettunun artirilabilmesidir uzun vadede.

Her sey bilesik getiriden olusuyor.

Bir de bu temettuyu tekrar hisse aliminda kullanirsaniz dadindan yenmez uzun vadede..

Ancak bunun icin genc olmak lazim.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,130
    Sp500 un son 100 yillik getirisi yillik bilesik olarak enflasyon oncesi %9.5-10 enflasyon ciktiktan sonra %6.5-7 dir.

Her 10 yilda bir reel olarak paraniz 2 kati olur.

100 dolariniz 200 dolar gibi dusunun.

Rule of 72 kuralini hatirlatirim bu arada.

Burada eger 2008-2009 gibi bir resesyon dibinde alabilirseniz 10 senede paranizi 5 katina da cikarabilirsiniz.

Alip yatarsaniz 10 senede x2, resesyon dibinde alabilirseniz 10 senede × 5..

Ama tepede alirsaniz 10 senede getiriniz sifir olur.

Yani 10 sene bosuna beklemis olursunuz.

Syg,

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Onemli olan yilda 7-8 gibi karin ve temettunun artirilabilmesidir uzun vadede.

Her sey bilesik getiriden olusuyor.

Bir de bu temettuyu tekrar hisse aliminda kullanirsaniz dadindan yenmez uzun vadede..

Ancak bunun icin genc olmak lazim.

Syg,
    Alanında lider, rekabet gücü yüksek, kurumsal bir yapıya sahip ortalama büyüklükte bir şirket bulup alıp geçecen. Genel bu firmaların adlarını sadece o sektördekiler bilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    7,052
    18% sürdürülemez dediniz 28% oldu fiyatı aşağı geldi 3 senedir temettü de veriyor .
    Sürdürülebilir olmanın şartı nedir ? Öz Varlık karlılığı 20% oldukça yüksek değil mi ?
    Faliyet marjı 26%

Diğer bir örnek ise Rio Tinto hk görüşünüz nedir ? Sn Dudu Kendime yüksek ve
    sürdürülebilir hisse lerden bir liste çıkarmaya çalışıyorum . Özelden de atabilirsiniz .

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    %18 temettu verimi anornal ve surdurulemez.
    Gelecekte kari dusecek anlamina gelir.
    Syg,
    riginally Posted by Burak8753 Yazıyı Oku
    İngiltere borsasında Persimmon adında şirket var. Ev satımıyla alakalı iş yapıyorlar. Temettü verimi yüzde 18 görünüyor baya yüksek. Şirket hakkında bilgisi olan var mı, almaya değer mi?
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,130
    Ben kagit secemiyorum...

Zaten param da az..

VUAA alip gececegim isime.

https://www.morningstar.com/etfs/xlon/vuaa/quote

Fazla bir beklentim yok..

BIST candir..

Bisttte firsatlar kovalarim..

Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    evet faiz artışı orada da gayrimenkul sektörünü etkiledi.
    temettü verimi aldatabilir. hissede trend negatif. geçmiş temettülere bakılmalı, genelde her sene artırmayabilirler. %28 pound bazında verimi yğksek baya güncel fiyata göre. 3,5 senede amorti ediyor.

https://www.fool.co.uk/2022/10/04/if...is-much-today/
    Cevap icin tekekkurler Sn. Shark. Persimmonu İngiliz şirketlerine bakarken görmüş, incelemiştim. Şayet daha da düşerse bir miktar almayı düşünüyorum daha sonrasında bekleyip yüzde 20 ve üstü temettü verimine ulaşabilirim diye düşünüyorum ki gayet yeterli bir oran benim için. Ama nerelere kadar düşer acaba bunu bilmek zor tabi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. X% verim sürdürülemez diye bir şey yok. Kimisine göre 10% verim de çok yüksektir. Eregl misal 15% civarı verimi.

Şirketin geçmiş temettü dağıtımına, başında legal bir problem olup olmadığına, varsa fiyatın düşüş sebebine ya da verimin neden anormal arttığına bakarak bir karar vermek mümkün.

X şirketi atıyorum 20 senedir temettüsünü dolar bazında arttırarak giderken fiyatı düşüyorsa ve büyük oyuncular arka arkaya hisseden çıkıyorsa ya o sektörde bizim göremediğimiz bir sıkıntı vardır ya da onlar hatalı analiz yapmışlardır.

Bir tanesi verizon (vz). Verim 7% yi geçti sanıyorum ve şirketin büyümesi çok yavaş. Buffett da çıktığından beri habire aşağı gidiyor indeks ile beraber. Alınır mı? Telekominikasyonun geleceği hakkında ne düşündüğünüze bağlı. Temettü geçmişi fena değil,verim iyi, büyüme rezalet… Buffett buradan çıkarak parayı masada mı bıraktı yoksa verizon uzatmaları mı oynuyor?

Bir tane de yine favorim tütün şirketinden örnek vereyim, bats geçen sene verimi 9% civarıydı ki UK deki en yüksek verimli hisselerden birisidir. Şimdi 6%. Verim şirketi temettüsünü kestiği için değil, fiyat yükseldiği için düştü. Yıllardır da dolar bazında artan bir grafiği var verdiği temettünün. Fonların bu şirkete olumsuz tavrı tahmin edebileceğiniz üzere sigara üretiyor olmalarından dolayı. İnsanların gelecekte sigarayı tüketmeyi tamamen bırakacağına inanıyorsanız bu hisseye para koymak mantıklı değil. Eğer aksini düşünüyorsanız (“there is a sucker born every second “) o zaman bu hisseden çıkan fonlar etik sebeplerle veya yanlış gelecek analizi yüzünden (sebep değişse de sonuç aynı) parayı masada bırakıyorlar demektir.

3. Örnek 3m (mmm) bunun da verimi tarihi zirvesinde. 60 senelik falan yükselen bir temettü grafiği var. Başındaki dava yüzünden satan satana… Davayı alırlar mmm batmaz deniyorsa para basılır , mmm daha gtü doğrultamaz deniyorsa o zaman kaçın

Yukarıda bahsedilen yüksek verimli hisseyi ne duydum ne biliyorum ama değerlendirme yapmak isteseydim bunlara bakardım.

Şirket ne üretiyor, kim niye satıyor, başında legal problem var mı, temettü geçmişi ne vs vs

Sayfa 583/680 İlkİlk ... 83483533573581582583584585593633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •