Sayfa 35/178 ÝlkÝlk ... 2533343536374585135 ... SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 273 - 280 arasý.

Konu: dow jonese kafa atan adam iki

1.  Alýntý Originally Posted by ENGRANDMASTER Yazýyý Oku
    Sayýn nosfecagrý

öncelikle bir yýldýr taþýdýðým hisselerimin tamamýný 6 ocakta sattým.
    elimde kayda deðer miktarda hisse yok.
    bu sebeple objektif olmaya çalýþtýðým yorumlarýmýn subjektif olabileceðini unutmayalým.

1 - Bence satýþ için çok yükseldi bir argüman deðildir
    ama büyük el haymana lirasý bazýnda % 100 kazandý.

2 Her gün patron satýþlarý geliyor,
    dükkanýn içini en iyi patron bilir.

3- Yabancý satýþý devam ediyor,
    son beþ haftada yabancý çýkýþý bir milyar dolarý geçti.
    Kendi hissesinde geri alým açýklamýþ olan Arcelor ereðli
    satmaya baþladý.Elindeki toplam mal satmaya baþladýðý fiyatla
    800 milyon dolardan fazla ve gözü karartmýþ hepsini satacak gibi duruyor.

4- Satýlan mal ister gerçek yabancý olsun,
    ister KaraKemal'ýn dediði gibi Tüsiad, Müsiad patronlarýnýn malý olsun,
    sonuçta büyük para bu endeks deðerinden
    haftada 300 milyon dolarlýk satýyor.
    Yerli küçük yatýrýmcý bence bunu karþýlayamaz.

5- ülke CDS leri yanlýþ deðerleniyor olabilir,
    ama bu CDS deðerleri ile ülke iskontomuz bence uyumlu deðil.

6-Banka F/K larý þu anda çok düþük ama seneye ortodoks yada ortodoksa yakýn para
    politikalarý uygulanmaya baþlarsa F/K lar ne olur.
    Siz 10 yýllýk Türk hazine tahviline yüzde kaç ile para yatýrýrsýnýz.
    Ya da bankalar bu tahvillerden ne kadar negatif yazar.

7- Mesela Tüpraþ çok büyük kar açýklayacak, ama yýllarca varil baþýna 2-5 dolar
    civarýnda gezen Akdeniz rafineri marjý 15 dolar olarak seneyede devam edecek mi
    .
    8- Ben bilanço okumaktan gerçekten hiç anlamam ama
    Mesela ülkenin en büyük holdingi olan KCHOL de TÜPRAÞ rafineri marjý 2-5
    dolara yakýnsamaya baþlarsa, YKBNK nin elindeki tahviller piyasa fiyatýndan
    fiyatlanýrsa KOÇ holdingin F/K sý nereye gider.
    ( Bu tam izin yapabileceðiniz bir þey ve ben de merak ediyorum)

10- Dolar kurunun seçimden sonra iktidardan baðýmsýz yükseleceðini varsayýyorum.
    Mevcut iktidar kalýrsa daha yavaþ,
    ama iktidar deðiþirse daha hýzlý ve daha yukarý
    bu yükseliþin günahýný da geçmiþ iktidara yýkarak.

11-Faiz ise bu iktidar kalýrsa yerel seçimlere kadar yan yollarla arttýrýlýr.
    Ýktidar deðiþirse 2023 sonunda 40-45 arasýnda fonlama faizi olacak þeklinde
    tedrici olarak arttýrýlacaðýný duyuyoruz.
    Faiz yükselmeye baþladýðýnda aþýrý negatif faizden kaçan
    mutedil,risk almak istemeyen yatýrýmcý borsaya eyvallah der ayrýlýr.

12-Hele bir de seçimde meclis ortadan ikiye bölünürse ve hdp belirleyici olursa
    mesela 260 cumhur ittifaký
    260 millet ittifaký
    80 hdp olursa
    ve
    cumhurbaþkanlýðý seçimi de ikinci tura kalýrsa

Tüm bunlarýn vadesi de 90 gün.

13-Nasýl ki çok yükseldi, satýþ için bir argüman deðilse
    Paranýn borsadan baþka bir gidecek yeri yok da
    borsada alým için bir argüman deðildir.

14-Üstelik KGF ve benzerleri ile çok düþük faizlerle borçlanmýþ
    bir çok þirketin bilançolarýnýn ne tarafa gideceði soru iþareti.
    Mesela Turgut Özal zamanýnda Halis toprak neredeydi,
    özal iktidarý bittikten bir süre sonra toprak holding ne oldu.

15- Baþlangýçta dillendirildiðinde hiç inanmasam da Kýlýçdaroðlu aday olacak gibi duruyor.
    Benim tahminim kýlýçdaroðlu aday olursa cumhurbaþkanlýðý seçimi ikinci tura kalýr.
    ve bu iki haftalýk sürede borsa çok çalkalanýr.
    kalan 90 günden kýsa sürede çok daha yukarý sürecek olan pala bu malý devredemez.

NOT Bu yazý bist 100 ün 5.11 arttýðý gün yazýlmýþtýr.
    Sn Engrandmaster, detaylý analiz için çok teþekkür ederim.

Benim penceremden durum þöyle,

Temel olarak, çok büyük coþku ile 1.5 sent civarý bütün varlýðýmla borsaya girdim. Fýrsatý yakaladýðýmý düþünüyordum ki haklý çýktým, zaten de bu malýý senelerdir taþýrým öyle ki ilk alýmý 2015 olan hisselerim vardýr. Çünkü hisseler gelen bilançolara göre komik kalmýþtý, kabak gibi göstere göstere geldi ralli.

Ancak elbette bu temel analiz fiyata göre ve faize göre iyimser / kötümsere gider. Excel listemde tüm bilançolarý indirir tek tek sistem çalýþtýrýr deðer biçerim. Ýlk defa senelerdir, devletin resmi tahvil faizini analizimde kullanamadým. Bu nedenle piyasada yaygýn olarak son kullanýcýya verilen %25 faize göre analiz yaptým. Ve hisseler bu faize göre bedava idi 1 2 fk bir sürü hisse vardý.

Ralli sýrasýnda vob baþlýðýna da yazdým, aslýnda Aralýk itibarý ile son bilançolara göre ucuz hisse kalmamýþ idi. Gereðini de açýkçasý yaptým sattým mallarý %25 bi mal býraktým kendimce beðendiðim þirketlerde. Temel açýdan, benim için her bilanço dönemi kartlar baþtan karýlýr. O anki faiz ne olur bilemiyorum, 20 olursa daha iyimser, 30 olursa daha kötümser bakacaðým. Ancak tahvili kullanamamak zaten bir anomali olduðunu net ortaya koyuyor o nedenle yýllardýr taþýyan bir YKB yatýrýmcýsý olarak o pozisyonumu kapattým açýkçasý kumar oynamak bana göre deðil, demoklesin kýlýcý gibi tahvil üstümüzde sallanýrken banka yatýrýmý kumar gibi oluyor, kazanan tabi ki haklý olacak, ama ben o riske girecek profilde deðilim diyelim.

Özetle, gelen bilançolara göre, TAHMÝN yapmadan, elimdeki veri ne ise ona göre ucuz veya pahalý diyorum, poza da ona göre girip çýkýyorum. Bu iþleyen bir sistem ve açýkçasý son 7 senedir hiç deðiþmedi, deðiþtirmeyi de düþünmüyorum, mantýðýma yatan hisse olmazsa gelen bilançolarda kenara çekilirim komple. Bist dýþý enstrümanlardan fazla anlamadýðým için, ALTINS1'e park eder otururum. Zaten bilançolar benim kriterlerimi karþýlamaz, faiz de 30 civarý olursa otomatik olarak sizin yazdýðýnýz her þey benim için doðru olmuþ olur.

Gelelim teknik tarafa, 4 senedir 1.5 - 2 sent arasýna sýkýþan ve bu bölgede çok yüksek hacimler gerçekleþtiren bir BIST var. Bana göre bu, mal devridir. Bu malý devralan güç patronlar deðil, bu piyasayý yapan ve oynatan güç olmalý bana göre.

Sonrasýnda, çok güçlü bir kýrýlýmla aman vermeden nefessiz süren %200 lük bir ralli var. Bu az buz bir þey deðil ve üstelik dolar bazlý. Zaten borsacý diye bilinen pek çok kiþi malý ilk kýrýlýmda sattý ve arkadan baktý gördüðüm kadarýyla. Peki piyasayý yukarý ne sürdü? Bence satan olmadýðý için piyasa gitti. Yabancý yok. Yerli malý dipte veya kýrýlýmda verdi. Malý toplayan güç, çok bir hacime gerek olmadan patýr patýr sürdü geçti +7 +8 ler vakayý adiye haline geldi böyle bir hareket bakarsanýz sadece 99 da var. 2008 dönüþünden bile sert bir kalkýþ.

2008 de habere baðlý bir þok var sadece. Ne ortalamalar o kadar aþaðý inebilmiþ, ne þimdiki gibi yýllar süren bir yatay var, inmiþ alým fýrsatý verip çýkmýþ sadece.

Yaþadýðýmýz dönem týpatýp 99 çýkýþý ve teknik anlamda hareketin bitmesi için gereken hiç bir koþul oluþmamýþ.

Ne olumlu haberler gelmiþ, ne tepede herkesin þýmarýp birbirine borsa showu yaptýðý birkaç ay yaþanmýþ, ne arkadan el sallayanlara tepeden mal verilmiþ. Hiç birisi yok. Bence bunlar seçimden sonra olacak. O nedenle benim gözümde önce temel analiz ve önce bilançolar olmakla beraber, kalan %25 malýmý temel olarak beðendiðim hisselerde always in the market þeklinde yönetme düþüncesi var. Yeter ki temelini beðendiðim hisse olsun.

99 çýkýþýna bakarsanýz çok kýsa ve çok sert düzeltmelerin yerli yatýrýmcýnýn karakteri olduðunu görürsünüz.

Çýkarken nasýl satýcý olmadýðý içn çýktýysa, þu an düþerken de sadece alýcý yok ve azýcýk satýþla sert iniyor. alýcý geldiði an ayný hýzla roketleyip zirvesini geçmesini ve oha artýk o kadar da olmaz denilen yerlere kadar sürmesini bekliyorum, dediðim gibi sadece teknik bakýþ bu. Teknik demeyelim de, geçmiþ hareketlere ve yatýrýmcý karakterine dayalý benzerlik kurdum diyelim. Olur olmaz bilmek zor tabi. Ama naçizane size tavsiem, söylediðiniz her þey doðru bile olsa, 4 - 5 milyon insanýn borsaya yýðýldýðý bir ortamda, saðlýklý fiyat oluþumu beklenemeyebilir, bütün patronlarýn da malýný ala ala sürebilir fonlar eþliðinde, bunu da gözardý etmeyelim ve özellikle short pozda çok çok dikkatli olalým derim.

Genel özet dersek, temel olarak bilançolarý bekliyorum, teknik olarak ise hareketin sert düzeltme sonrasý devamýný bekliyorum, söylediðiniz noktalara katýlmakla beraber fiyatlama buna uygun gerçekleþedebilir gerçekleþmeyedebilir, biz borsacýyýz sonuçta iþimiz para kazanmaya çalýþmak, yanlýþlarý düzeltmek veya makro ekonomik durumu fiyatlamak deðil malesef.

2. Ortam gitgide daha gerçeküstü bir görünüme bürünür. Tavanda aynalar, buz kovasýnda pembe þampanya vardýr. Kýz ona "Hepimiz burada kendi tutkularýmýzýn, dürtülerimizin esirleriyiz" der. Sonra yemek þöleni için büyük salonda toplanýrlar. Çelik býçaklarýný sapladýklarý halde 'hayvaný' (yabani içgüdülerini ya da ruhlarýný) öldüremezler. Bu noktada biraz kendine gelir gibi olan yolcunun hatýrladýðý son þey çýkýþ kapýsýna doðru koþarak kaçmaya baþladýðýdýr. Kendi kendine, "Daha önce bulunduðum yere tekrar dönebileceðim bir geçit bulmalýyým" derken karþýsýna çýkan gece görevlisi ona, "Rahat ol, gevþe, biz hepimiz ev sahipliði yapmaya programlandýk...Ýstediðin an otelden çýkýþ yapabilirsin ama asla burayý terkedemezsin" der.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hotel_...5%9Fark%C4%B1)

Merak etmeme yapý kredi yatýrým Murat Berk sebep oldu.
    Yazdýklarýmý üzerine alýnma
    Hiç biri sana deðil.

3. Bist100 bugün 4186 devre keserek borsayý kapattýlar, ne zaman açýlacaðý muamma, umarým ky arkadaþlarda fazla zayiat yoktur, borsamýz çok þiþmiþti düzeltme gerekiyordu ve depremde bunun tuzu biberi oldu.
    Durumu iyi olan arkadaþlar deprem bölgesine maddi yardým etmeyi ihmal etmesin, Allah kimseyi zor duruma düþürmesin

7.202,88 Since 26 Aralýk 2023
    11.252,11 Since 18 Temmuz 2024

4. Herkes çok þey yazdý.
    artýk,
    Foruma tek soru soralým.....

cevabý
    haftaya ya da 2- 4 hafta içinde endeksin ne tarafa gideceðinin cevabý olacak.

soru þu
    spot hisse olarak
    salý kapanýþ fiyatýnýn üzerinde yeni hisse almayý düþünen var mý
    ya da salý kapanýþ fiyatýnýn altýna süzülürse
    elindeki hisseyi tutacak olanlar kimlerdir.

Bu endeks deðeri üzerinde daha bir ay önce
    haftada 300 milyon USD lik satanlar
    mecburi alýcý olan fonlara bir haftada ne kadar satarlar.

Ben yarýn ne olur bilmem ama 4-6 hafta sonra ne olacaðý görünüyor gibi.
    Hiç biri sana deðil.

5. Bist100 de o gün 08.02.2023 tarihinde 4186 da devre keserek kapattýklarý borsada o günkü iþlemleri iptal ettiler ve geçtiðimiz çarþamba günü yani 15.02.2023 de borsayý tekrardan kullanýma açtýlar. (kýsa bi özet geçtim)

Þu dakka itibariyle 5142 lerden iþlem geçen bistte en dikkat çeken þey 49.64 ile tavan yapan ereðlinin tavaný bozmasýyla tüm gözler üzerinde olduðu ve hacim rekoruda bugün o tahtada
    bakalým nolcak, heyecan dorukta

6. Son yýllarda vatandaþýn psikolojisi iyice zývanadan çýktý, enflasyon bi yandan pandemi öbür yandan derken birde üstüne deprem olunca mobing yemiþ çalýþan gibi tükenmiþlik sendromunu bir türlü atamadýk, o yüzden karþýmýzdakinin kalbini kýrmamak için bugünlerde ikili diyaloglardan mümkün olduðunca kaçýnarak hareket etmeli ve her ne söylenirse söylensin sen haklýsýn demek gerekir diye düþünüyorum. Tartýþmalarda Sen haklýsýn dersen kavga çýkmazmýþ.
    Bu dipnotu yazdýktan sonra
    Sadede gelelim,
    Yarýn faiz indirim beklentisi mevcut piyasada bakalým mb den nasýl bi karar çýkacak, izliyoruz...
    Komon baybi follow me

7. Geçen yýl EREÐLÝ ucuz deðil demiþtim.

Bu yýl bankalar ucuz deðil diyorum.

Bunu da seneye geçen yýl bankalar ucuz deðil
    çok pahalý demiþtim demek için yazýyorum.

Burada bulunsun.

Ama þunu da ekleyeyim.
    Ben bilanço okumaktan anlamam,
    bankacý deðilim,
    ekonomi finans eðitimim yok.
    Hiç biri sana deðil.

8.  Alýntý Originally Posted by *Bozkurt Yazýyý Oku
    Bugün günlerden çarþamba bist100 endekisi güniçi düzeltme yaparak baþlayýp akþama fýþkýrtarak 4854 le kapanýþýný yaptý,
    Ýkili tepe olasýlýðýný yüksek ihtimal olarak gördüm ve sepetteki yumurtalarýmý yeni sahiblerine devrettim.
    düþer düþmez bilemeyiz, bilsem zaten fakir fakir buralarda dolaþmazdým.
    Neyse,
    Birazda conciniþiþleri yorumlayalým
    Dow Jones endekisi 34200 lerde direncle karþýlaþtý þuan 34100 lerde cebelleþiyor
    tekrar aþaya bi sorti için hazýrlýk yapýyor diye düþünüyorum
    sebebleri, piyasadaki global durgunluklar ve þirketlerdeki daralmalar
    Ben yavaþtan ufak ufak sepet için portföyü çeþitlendirmeye baþladým, yaklaþýk üç aydýr malsýz bekliyordum malumunuz üzere takip edenler bilir.
    Endekis 100 bugün 4980 ni görüp deptürdü þuan 5bin üstünde tutunma çabasýnda

Sayfa 35/178 ÝlkÝlk ... 2533343536374585135 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •