Sayfa 890/1312 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940990 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,113 - 7,120 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    milyon dolarlık varlıgım var gibi düşünürken bir anda tuzla buz oldu herşey...

20 dairen var aylık 5,000 kira alıp 100,000 lira ile gül gibi geçinirken...

bir anda hiçbirşeyin kalmıyor..
    Ve buna rağmen hala kiralar pahalı diyen tipler var.

Risk ve getiri biribiriyle orantılı olmalı.

Diyelim ki ben ev sahibiyim, siz kiracı.
    Benim param emlakta, sizinki DTH-borsa-kripto vb.
    İkimiz de çatlayan binadan sağ çıkmış olsak, siz başka şehre göçüp paranızı çıtır çıtır yersiniz, ben enkazla başbaşa kalırım.

Sonuç: Kiralar yüksek falan değil. Riske göre kiralar düşük bile.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Herkesin kafa 1500 !! Vicdan tatilde, akıl tutulmuş.
    Düne kadar '' dairem 3 milyon, faize koysam ayda 60 bin alırım. Kiracı 6 bin çok diyor '' diyenler şimdi de '' depremden dolayı riskim büyük , o nedenle kira gelirimde artmalı '' demeye başlamış. Yahu şu ülkede son 3 yılda gayrimenkulden kazanılan para gibi başka hangi kazanç var ? 300 binlik daire 3 yılda olmuş 3 milyon tl. ALLAH gözünüzü doyursun. Risk alma daireni sat paranı yatır faize o zaman.

Aynı kafa her alanda var. Depremden 1 gün önce 180 tl. olan kıyma bugün 235 tl. olmuş. Ne iş dediğimde kasap reyon görevlisi ( kendisi asgari ücretli beyinsiz herif patronu savunuyor ) - Abi, deprem bölgesinde canlı hayvan kalmamış. Et bulduğuna şükret - diyor.

Yün- pamuk ipçi ... bildiğiniz ipçi . yumak başına 3 lira zam geldi diyor. Neymiş , güneydeki pamuk dokuma fabrikaları yıkılmış, depolardaki pamuk yanmış bla bla... Bunlara meydan dayağı lazım.

3. Bazı apartmanların girişlerinde - MÜLK ALLAHINDIR - yazısını okurdum. Gençlik zamanımda Hatta bazı hacı amcalarla '' madem ALLAHIN, bir dairesinde ben oturayım, hepsi sana düşüyor mu. '' diye dalga geçerdim.

Bu depremle birlikte elimdeki gayrimenkulleri satacağım. Hepsini faiz, altın, döviz yaparak kalan ömrümü sefa içinde geçireceğim. Her insanın bu dünyaya sınav için gönderilmiş bir fani olduğunu kaçırmışım ! Sınavı geçmek lazım. Sonuçta kefenin cebi yok. Mal- mülk işini bırakıp MANDIRA FİLOZOFU gibi yaşamak lazım.

4.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Herkesin kafa 1500 !! Vicdan tatilde, akıl tutulmuş.
    Düne kadar '' dairem 3 milyon, faize koysam ayda 60 bin alırım. Kiracı 6 bin çok diyor '' diyenler şimdi de '' depremden dolayı riskim büyük , o nedenle kira gelirimde artmalı '' demeye başlamış. Yahu şu ülkede son 3 yılda gayrimenkulden kazanılan para gibi başka hangi kazanç var ? 300 binlik daire 3 yılda olmuş 3 milyon tl. ALLAH gözünüzü doyursun. Risk alma daireni sat paranı yatır faize o zaman.

Aynı kafa her alanda var. Depremden 1 gün önce 180 tl. olan kıyma bugün 235 tl. olmuş. Ne iş dediğimde kasap reyon görevlisi ( kendisi asgari ücretli beyinsiz herif patronu savunuyor ) - Abi, deprem bölgesinde canlı hayvan kalmamış. Et bulduğuna şükret - diyor.

Yün- pamuk ipçi ... bildiğiniz ipçi . yumak başına 3 lira zam geldi diyor. Neymiş , güneydeki pamuk dokuma fabrikaları yıkılmış, depolardaki pamuk yanmış bla bla... Bunlara meydan dayağı lazım.

5.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku

Ben son olaydan bağımsız konuşuyorum. Kira tartışması en az 2 yıllık mesele.
    Ayrıca emlak yatırımının riskinden bahsedildi diye "o zaman riskle getiri orantılı olmalı" dedim.

Depremden 1 gün sonra fiyat katlayan tiplerle benim dediğim şeyi aynı kefeye koymak, ya cehalettendir, ya da kasıtlı çarpıtmadır.
    Meydan dayağı atmaya çok hevesliysen ilk yumruğu kendine vur, belki yerinde olmayan birşeyler yerine gelir ressam.

6. Bu saatten sonra gayrimenkulu yatirim olarak almak, sisen endekste hisse almak gibi geliyor bana. Ama yatirimlik evi olanin tutmaya devam etmemesi icin ya da ihtiyac olan evin alinmamasi de bir sebep görünmüyor yakin gelecekte.

Depremin yasandigi illerden olacak göcleri gectim, ülkeye ne idügü belirsiz bir sürü yeni suriyeli girdigi söyleniyor. Talebin bu kadar arttigi yerde ev fiyatlari nasil düssün?

Döviz bazli düsüs olabilir deniyor, ama dolar 19 dan 25'e ciktiginda ev fiyatlari TL olarak ayni mi kalacak sizce? Ülkede finansal okuryazarligi 0 olan adam bile artik herseyin hesabini döviz ya da altin cinsinden yapiyor. Son 2 senede dövize karsi da deger kazandi evler evet, ama 2015'ten 2020'ye kadar da düsüs gösteriyordu. Cok sisti dedigimiz fiyatlar aslinda 2010-15 arasinin fiyatlarina geri gelmesi. Asagidaki grafikte daha net görülebilir:

https://i.bigpara.com/i/55big/30112022_gorsel4.png

Ülkenin faiz politikasi belli, enflasyon belli...

Gayrimenkul yatirimcisi degilim, fiyatlarin düsmesini isteyenlerdenim. Ama hangi mantikli gerekce ile ev fiyatlarinin düsecegi söyleniyor?

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ben son olaydan bağımsız konuşuyorum. Kira tartışması en az 2 yıllık mesele.
    Ayrıca emlak yatırımının riskinden bahsedildi diye "o zaman riskle getiri orantılı olmalı" dedim.

Depremden 1 gün sonra fiyat katlayan tiplerle benim dediğim şeyi aynı kefeye koymak, ya cehalettendir, ya da kasıtlı çarpıtmadır.
    Meydan dayağı atmaya çok hevesliysen ilk yumruğu kendine vur, belki yerinde olmayan birşeyler yerine gelir ressam.

Senin kafa yapın belli. Ona buna çamur atan bazı '' HALKÇI olduğunu söyleyen sahtekarlar gibi '' ressam, o, bu diye konuyu çarpıtma. Savunacak donen olmayınca kıvırtma. Ben seni direkt muhatap almamıştım ama zaten farkın olmadığını bildiğinden atlamışsın. Çeliktepe- gültepe ... tepende oyna.

8. İyiki ülke sizin gibi adamların elinde değil. Birileri kader, diğerleri hak- hukuk diyerek koltuk peşine düşen uyanıklar. Aslında her konunun okumuş uzmanları tek tek doğruları sayıyor. Ama kim dinler doğruyu. Hayat eğri başlamış bir kez.

Sayfa 890/1312 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940990 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •