Sayfa 576/1003 İlkİlk ... 76476526566574575576577578586626676 ... SonSon
Arama sonucu : 8022 madde; 4,601 - 4,608 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XX

1.  Alıntı Originally Posted by hayek Yazıyı Oku
    aslında bir seferde 28 e gitse çok daha etkili olur

dış ticaret açığını ne kadar kapatırsak o kadar kardayız
    Öyle de...

İthalatın yaklaşık;

% 11-13 Tüketim malı
    % 12-14 Yatırım malı
    % 74-75 Ara malı (enerji dahil) ithalatı

Ara malı ithalatı durması sanayinin ve ihracatın durması demek.
    (Zamanında petrol bölgelerini kaptırmasaymışız iyiymiş. Ama zaten herşey oraları almak için kurgulanmıştı.)

Cari açığı azaltmak için yenilenebilir enerji ve diğer sektörlerde teşvikler veriliyor ama...

Ekonomi yönetiminin işi çok ama çok zor.

2. Mayıs ayı 12.5 milyar USD dış ticaret açığı. İlk 5 ay 56 milyar USD.

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Mayıs ayı 12.5 milyar USD dış ticaret açığı. İlk 5 ay 56 milyar USD.

Mustafa Sönmez
    @mustfsnmz
    ·
    9 Min.
    Ocak-Mayıs dış ticaret açığı 2022 ilk 5 ayına göre %29 arttı ve 56.2 milyar $ a çıktı.
    İhracat , ithalatın ancak %64.7’ sini karşılıyor. Sonraki aylarda bu görünüm pek değişmez ve döviz ihtiyacı buradan tırmanır.

Kendime masallar.!!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

4. İthalatta, 2023 Ocak-Mayıs döneminde ara mallarının payı yüzde 75,6, sermaye mallarının payı yüzde 13,0 ve tüketim mallarının payı yüzde 11,3 oldu.

Üretim için gerekli oran yüzde 88,7.

İkamesi olmayan el mecbur alınacak tüketim malları varken, kendine iki orta Avrupa ülkesi nüfusunda ciddi zengin de bir kitle yaratmışken tüketim malı ithalatının da çok büyük oranda düşmesi beklenmez.

Şimdi düşük kurla yapılan ihracata dayalı üretim duracak ,diye düşünüyoruz ya bence yanlış.Yahu sen baskılanmış kurla oluşan suni enerji fiyatları ile üretim yaparak ayakta kalabiliyorsan zaten ayakta kalma.Devlet aslında uzun süre enerjiyi subvanse etti,ihracatcı şirketlere envai çeşit yatırım teşviği ucuz kredi falan sağladı,bizim ihracatcılarımız bunlar olmadan ayakta duramayız diyorlarsa bu işte bir yanlışlık var.Hadi üç beş yıl bir sektör teşvik edilir anlarım,ama bizim ihracatçılarımız hep emekleme aşamasında hiç şahlanamıyorlar.

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Ara malı ithalatımız neden bu kadar yüksek.Yıllardır bu miktarın düşürülmesi için ne yapıldı.Yoksa hazır kur baskılanıyorken ara malını ucuzdan ithal edip burda montajını yapıverelim mi dendi)))))))))

8. 2007 sonrası toplamda 16 yılın yanlış politikalarının hesabı kolay ödenmez. Ha herkes ödeyemez zaten. Bu hesabı ödeyecek siyasi taraf tarih sahnesinden silinir. Ben bu hesabın ödenmesi işine girileceğini hiç ama hiç sanmıyorum. Yerel seçime kadar idare etme politikası güdülecek. Sonrası aynı tas aynı hamam. Ha ne kadar gider, muamma. Gidip gitmemesi kimsenin umurunda olacak mı, o da olmayacak. Çok aksiyonlu bir 5, özellikle yerel seçimler sonrası 4 yıl bizleri bekler. Allah yardımcımız olsun.

Sistem her yerinden o kadar çok bozuldu ki, bir iki üç enstrümanla, onu indirip bunu bindirmekle düzelecek bir durum zinhar yok.

Yıllardır da yazarım. Bu ülkenin en büyük problemi patronlardır. Hep en kolay, en zahmetsiz, en basit yoldan kazanma, üretme, satma yoluna gitmişlerdir. Kamu tarafından kollanma garantisi altında sülük gibi ülkenin kaynaklarını emdikçe emmişlerdir.

Vergi borcunu affeder, adam gibi vergilendirme zaten yapmaz devlet, kucak dolusu teşvik verir, çalıştırdığın elemanın maaşına kadar devlet destekler, bedavadan az pahalı kredi verir, döviz borcunu kamu üzerine alır.

Bir çocuğu bile büyütürken bu kadar şımartırsan gelir suratına zıçar. Bizimkiler de aynısını yapıyor zaten.

Sayfa 576/1003 İlkİlk ... 76476526566574575576577578586626676 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •