Sayfa 1821/2144 İlkİlk ... 821132117211771181118191820182118221823183118711921 ... SonSon
Arama sonucu : 17150 madde; 14,561 - 14,568 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Friday June 30 2023 Actual Previous Consensus
    12:00 PM
    EA
    Inflation Rate YoY Flash JUN 5.5%
    6.1% 5.6%
    EA
    Inflation Rate MoM Flash JUN 0.3%
    0%
    EA
    Core Inflation Rate YoY Flash JUN 5.4%
    5.3% 5.5%

EA
    Unemployment Rate MAY 6.5%
    6.5% 6.5%

03:30 PM
    US
    Personal Income MoM MAY 0.4%
    0.3% 0.3%
    US
    Personal Spending MoM MAY 0.1%
    0.8% 0.2%

US
    Core PCE Price Index MoM MAY 0.3%
    0.4% 0.3%
    US
    Core PCE Price Index YoY MAY 4.6%
    4.7% 4.7%
    US
    PCE Price Index MoM MAY 0.1%
    0.4%
    US
    PCE Price Index YoY MAY 3.8%
    4.3%

3. Çekirdek kişisel tüketim giderleri 4.5-5.0 araliğinda kalirken yine,

Kişisel tüketim giderleri hizli bir şekilde 4.0 bandının da altına düşmüş...

Çekirdek enflasyon 5.5 bantlarında iken- Enflasyon ise 4.0 lar civarında...

İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşilarken, ilave-ötelenebilecek ihtiaçlarını almiyorlar olarak mi değerlendireceğiz Sn. Hocam?

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Çekirdek kişisel tüketim giderleri 4.5-5.0 araliğinda kalirken yine,

Kişisel tüketim giderleri hizli bir şekilde 4.0 bandının da altına düşmüş...

Çekirdek enflasyon 5.5 bantlarında iken- Enflasyon ise 4.0 lar civarında...

İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşilarken, ilave-ötelenebilecek ihtiaçlarını almiyorlar olarak mi değerlendireceğiz Sn. Hocam?
    -Kişisel tüketim harcamalarında aylık %0.1 artış olmuş,bu oran az gibi gözükebilir ama önceki aylarda yüksek oranlı artışlar olduğu için ,bağıl, önceki ayla mukayeseyi içeren bir harcama tutarını ifade ediyor,Mayıs ayındaki artış ile önceki ayların da üzerinde bir harcama olduğunu görüyoruz,daha da yüksek kişisel tüketim harcaması olmamasının sebebi ise,Mayıs ayında enerji fiyatlarında sert düşüş nedeniyle,benzin,dizel,elektrik tüketimleri için daha düşük fatura ödenmesinden kaynaklanıyor,bir de enflasyon verisinde de gördüğümüz gibi sıfır araç fiyatlarında ,önceki aylarda yüksek oranlarda artış serisinden sonra,Mayıs ayında %0.1 düşüş olmuştu,bu da Mayıs ayında kişisel tüketici harcamalarının daha yüksek çıkmasını etkiledi.Bu nedenlerle bir olumsuzluk gözükmüyor.

https://tradingeconomics.com/united-...sumer-spending

-Harcanabilir kişisel gelirlerde sağlam ve güçlü bir artış trendi uzun süredir devam ediyor,ABD ekonomisi için olumlu

https://tradingeconomics.com/united-...ersonal-income

-PCE(Personal consumption expenditure) yani kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi,özellikle Fed'in enflasyonu takip ederken dikkate aldığı bir fiyat endeksi.Enflasyon verisinden (TÜFE) farkı,bu endekste kişilerin yaptığı faiz ödemeleri,transfer harcamaları(devlete ödenen vergiler gibi) de bu endekse dahil.
    Mayıs ayında ABD'de enflasyon verisi geldiğinde yazdığım şeyler PCE verisi için de geçerli.Enerji fiyatlarında sert düşüş ile Mayıs ayında enflasyon %0.1 gelmişti,PCE verisi de %0.1 geldi.Enerji ve gıdayı dışarıda bırakan çekirdek enflasyon %0.4 gelmişti,burada çekirdek PCE ise endeks farklılıklarından,ve yuvarlatmalardan %0.3 geldi.Herhangi bir sürpriz yok,Fed'in projeksiyonlarına etki edecek bir unsur da yok.

not:grafiklerde "max" seçeneği işaretlenirse uzun vadeli trend büyük fotoğraf olarak,daha iyi anlaşılabilir.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enerji fiyatları aylık %3.6 düşüş ile manşet enflasyonu aşağıya çekmiş.Gıda fiyatlarında aylık artış %0.2,yeni araçlarda aylık %0.1 düşüş olurken,ikinci el araç fiyatlarında aylık %4.4 artış var.Giyim fiyatlarında aylık artış %0.3.Sağlık hizmetleri emtialarında aylık artış %0.6,ulaşım hizmetlerinde aylık artış %0.8 ve en önemlisi enflasyon paketinde %34.5 gibi çok yüksek ağırlığı olan barınma'da aylık %0.6 gibi yüksek oranlı artışlar serisi devam ediyor.

Özet olarak enerji dışında enflasyon çok yüksek ve yapışkan kalmaya devam ediyor.Enerji fiyatları stabil kalsaydı,yıllık enflasyonda bir düşüş eğilimi olmayacaktı,ama çekirdek enflasyon güçlü kalmaya devam ediyor.Fed'in hoşuna gitmeyecek bir tablo.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Kişisel tüketim harcamalarında aylık %0.1 artış olmuş,bu oran az gibi gözükebilir ama önceki aylarda yüksek oranlı artışlar olduğu için ,bağıl, önceki ayla mukayeseyi içeren bir harcama tutarını ifade ediyor,Mayıs ayındaki artış ile önceki ayların da üzerinde bir harcama olduğunu görüyoruz,daha da yüksek kişisel tüketim harcaması olmamasının sebebi ise,Mayıs ayında enerji fiyatlarında sert düşüş nedeniyle,benzin,dizel,elektrik tüketimleri için daha düşük fatura ödenmesinden kaynaklanıyor,bir de enflasyon verisinde de gördüğümüz gibi sıfır araç fiyatlarında ,önceki aylarda yüksek oranlarda artış serisinden sonra,Mayıs ayında %0.1 düşüş olmuştu,bu da Mayıs ayında kişisel tüketici harcamalarının daha yüksek çıkmasını etkiledi.Bu nedenlerle bir olumsuzluk gözükmüyor.

https://tradingeconomics.com/united-...sumer-spending

-Harcanabilir kişisel gelirlerde sağlam ve güçlü bir artış trendi uzun süredir devam ediyor,ABD ekonomisi için olumlu

https://tradingeconomics.com/united-...ersonal-income

-PCE(Personal consumption expenditure) yani kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi,özellikle Fed'in enflasyonu takip ederken dikkate aldığı bir fiyat endeksi.Enflasyon verisinden (TÜFE) farkı,bu endekste kişilerin yaptığı faiz ödemeleri,transfer harcamaları(devlete ödenen vergiler gibi) de bu endekse dahil.
    Mayıs ayında ABD'de enflasyon verisi geldiğinde yazdığım şeyler PCE verisi için de geçerli.Enerji fiyatlarında sert düşüş ile Mayıs ayında enflasyon %0.1 gelmişti,PCE verisi de %0.1 geldi.Enerji ve gıdayı dışarıda bırakan çekirdek enflasyon %0.4 gelmişti,burada çekirdek PCE ise endeks farklılıklarından,ve yuvarlatmalardan %0.3 geldi.Herhangi bir sürpriz yok,Fed'in projeksiyonlarına etki edecek bir unsur da yok.

not:grafiklerde "max" seçeneği işaretlenirse uzun vadeli trend büyük fotoğraf olarak,daha iyi anlaşılabilir.
    Sağ ol deniz hocam.
    Müzmin bir secbul fanıyız. Yerim, içerim, saplarım. Ey yatırımcı nâdânı terk etmeden yaranı arzulama...DM'den babam sen misin diye sormayın lütfen. Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.

05:00 PM
    US
    Michigan Consumer Sentiment Final JUN 64.4
    59.2 63.9

07:00 PM
    US
    Quarterly Grain Stocks - Corn JUN 4.106B
    7.401B 4.255B
    US
    Quarterly Grain Stocks - Soy JUN 0.796B
    1.685B 0.812B
    US
    Quarterly Grain Stocks - Wheat JUN 0.58B
    0.946B 0.611B

Dünyanın önde gelen gıda ihracatçısı ülkelerinden ABD'nin buğday,mısır ve soya stoklarında beklentilerin de üzerinde düşüş var.

7. FED faiz artış beklentisi halen %87'de.
    Veri Kırmızı gelmiş olsada sadece %2 lik bir düşüş oldu.
    FED faiz artirmasi kadar beklentiye de sürekli bakmak gerekiyormuş, onu da öğrendik artik.

Sayfa 1821/2144 İlkİlk ... 821132117211771181118191820182118221823183118711921 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •