Sayfa 867/946 İlkİlk ... 367767817857865866867868869877917 ... SonSon
Arama sonucu : 7566 madde; 6,929 - 6,936 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Bankalar 2026 yılına kadar vergi kaybı olmaması için enflasyon muhasebesine dahil edilmedi.

Örneğin Akbnk özsermaye 213 milyar. 1Ç kar 13 milyar. Yani 2024'te yıllık beklenen nominal kar max 60 milyar. Ama 2024 enflasyon beklentisi %50. Özkaynağın reel değerini koruması için Akbank'ın 106.5 milyar kar etmesi gerekiyor. Yani bankalar enflasyon muhasebesi nedeniyle kar etmiş gibi görünecek ama reel olarak ciddi zarar edecek. Üstelik reel olarak zarar ettikleri halde büyük miktarda vergi ödeyecekler.

Karşılaştırmak gerekirse Eregl'nin enflasyon muhasebesine rağmen kar açıklaması oldukça olumlu bir durum.

2.  Alıntı Originally Posted by ilhan1908 Yazıyı Oku
    Bankalar 2026 yılına kadar vergi kaybı olmaması için enflasyon muhasebesine dahil edilmedi.

Örneğin Akbnk özsermaye 213 milyar. 1Ç kar 13 milyar. Yani 2024'te yıllık beklenen nominal kar max 60 milyar. Ama 2024 enflasyon beklentisi %50. Özkaynağın reel değerini koruması için Akbank'ın 106.5 milyar kar etmesi gerekiyor. Yani bankalar enflasyon muhasebesi nedeniyle kar etmiş gibi görünecek ama reel olarak ciddi zarar edecek. Üstelik reel olarak zarar ettikleri halde büyük miktarda vergi ödeyecekler.

Karşılaştırmak gerekirse Eregl'nin enflasyon muhasebesine rağmen kar açıklaması oldukça olumlu bir durum.
    Kardeşim tam mesajına seviniyordum bi anda aklıma ereglinin de enflasyon muhasebesinden muaf olduğu aklıma geldi

3.  Alıntı Originally Posted by ilhan1908 Yazıyı Oku
    Akbnk özkaynak 2024 1Ç ve 2023 sonu itibarı ile değişmedi. Ama Eregl özkaynak 20241Ç'de 186 milyar tl'den 208 milyar tl'ye çıktı.

Eregl TL dışında defter tuttuğu için muaf tutuldu. Thyao da benzer dutum var. Başka bir para birimi ile tutulması, zımni olarak enflasyon muhasebesi uyguşandığını gösterir. Zaten özkaynak artışı bunu doğruluyor. Bankalarda durum böyle değil.
    O zaman ben sevinmeye devam edeyim Allah razı olsun

4.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Kardeşim tam mesajına seviniyordum bi anda aklıma ereglinin de enflasyon muhasebesinden muaf olduğu aklıma geldi
    Akbnk özkaynak 2024 1Ç ve 2023 sonu itibarı ile değişmedi. Ama Eregl özkaynak 20241Ç'de 186 milyar tl'den 208 milyar tl'ye çıktı.

Eregl TL dışında defter tuttuğu için muaf tutuldu. Thyao da benzer durum var. Başka bir para birimi ile tutulması, dolaylı olarak enflasyon muhasebesi uygulandığını gösterir. Zaten eregl'deki özkaynak artışı bunu doğruluyor. Bankalarda durum böyle değil.

5.  Alıntı Originally Posted by VADE YOK Yazıyı Oku
    100 bin adet Ereğli emekli yapar sanırım
    Sizin hedefleriniz neler arkadaşlar
    2025 ve 2026 da ve sonraki yıllar vereceği temettüye bağlı ... 2022 de 4 tl , 2023 de 0 tl , 2024 de 45 kuruş verdiği temettü ... arkadaşlar yazmıştı geçmiş 10 yıl ortalaması 15-20 cent civarı diye , önümüzdeki yıllarda bu ortalamayı korusa 1,20-1,30 usd lerden alınan ereğli 6-7 yılda temettü ile anaparayı usd bazında çıkartıyor ... tek sorun yatırımlar da olacağı için 15-20 cent temettüler önümüzdeki yıllarda da olur mu ?

ps : 20 cent 2025 mart için usd kurunu 40 civarı alsak 8 tl eder zaten bu temettüyü verse hisse fiyatının da 80-100 aralığında olmasını beklemek normal olur

bu başlıkta froto zaman zaman çok bahsi geçiyor , froto başlığında paylaşılmış son 4 yıllık eur bazında hisse başı temettü , eur bazındaki artış etkileyici ,

emeklilik için temettü düşünülüyorsa hem portföy önemli ( tek şirkete güvenip o yıl temettü vermezse sıkıntı oluyor ) hem de yıllık döviz bazında temettüsünü arttırması önemli ...

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Hisse başı temettü (EUR)
    2021....0,99
    2022....1,10
    2023....1,70
    2024....1,24*

*: İlk taksit

6. -

.

50den önce alınmaz dediklerinden beri hisse başı neredeyse 10 lira kardayım yok ayda %5 taşıma maliyetiymiş fasa fiso.. bütün kurumlar satsın o zaman neden bu maliyetin altına giriyor enayiler valla keşke satsalar bekliyorum ben.

8.  Alıntı Originally Posted by 5yearplan Yazıyı Oku
    50den önce alınmaz dediklerinden beri hisse başı neredeyse 10 lira kardayım yok ayda %5 taşıma maliyetiymiş fasa fiso.. bütün kurumlar satsın o zaman neden bu maliyetin altına giriyor enayiler valla keşke satsalar bekliyorum ben.
    Hala çok ucuz ve hala diplerde , fiyatlanmayı bekliyor da o yüzden , ya bir damping haberi ya olası bir future temettü bilgilendirmesi ya da çin'den gelecek sektörel iyi haber akışı kağıdı bir an da çok ani hareketlendirir alım için bekleyenler tren kaçtı mı alsam mı duzeltmeyi mi beklesem derken arkasında bakakalır tecrübe ile sabittir. 😁

Sayfa 867/946 İlkİlk ... 367767817857865866867868869877917 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •