Sayfa 466/473 İlkİlk ... 366416456464465466467468 ... SonSon
Arama sonucu : 3784 madde; 3,721 - 3,728 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Sayın yarasa o zaman size iyi bir haberim var. ÖİB Muğla Dalaman çayı üzerindeki AKKÖPRÜ BARAJI ve HES nı özelleştiriyor. 115 MWe işletme kapasitesine sahip. MWE başına 3,5 Milyon değil, 3M değil, 2M değil, 1M değil, 750.000 USD teklif etmeniz durumunda santrali ihaleden çekerek işletme hakkının 49 yıllığına hemen size vereceklerini garanti ederim. NOT sözkonusu baraj 2021 yılında TL üstünden ihaleye çıkmış Aydem 605 Milyon TL ile ihaleyi almıştı. İkinci olan Koç un ENTEK inin teklifi 600 milyon TL idi. İhalenin yapıldığı 2021 yılı eylül ayında USD yaklaşık 8,60 TL idi. (İhale USD üstünden yapılsa 70 milyon USD tutuyordu.) İddiamın kaynağı budur!

Özelleştirme idaresi, milletin 3-5 dediği piyasada üstelik yabancı paralarında artık değer kaybettiği bir ülkede benim malım 0,75 diyorsa kusura bakmayın ama o malı biz alamayız.

23.09.2021 Tarihinde ihale olmuş
    09.11.2021 Rekabet kurumu onaylamış
    19.01.2022 Cumhurbaşkanlığı iptal etmiş

Son derece sorunlu bir yer olarak görülüyor. İptal edilecekse niye rekabet kurumu onayladı,yada ihale edildi. Madem ihale edildi niye iptal edildi.. Alan firma mı beğenilmedi. Fiyat mı düşük bulundu. 2011 de 4 milyara mal edilmişse niye 10 yıl sonra fiyatı 600 mn. a düştü. Bir sürü soru işareti.

2011 de 4 milyara mal olduğu söylenen santral 10 yılda 1,8 mly kwh elektrik üretmiş 1,35 mly gelir elde etmiş. Net gelir değildir ama öyle kabul edelim .10 Yılda yatırımın 3 te 1 ini ancak almış .Uzmanı daha iyi bilir ama santral verimsiz görünüyor. İhale iptal olmasaydı belki daha iyi olur santral düzene girerdi. Burası bu fiyata al git dendiğine göre en az fiyatın 2 katı bir yatırım daha gerekebilir.

Devletle iş yapmak zor, görüldüğü gibi cazip bir yer değil. Öyle olsaydı zaten şimdiye bize kalmazdı.
    Siz bana tavsiye ettiniz ama ben kimseye tavsiye edemem. Bizden başka akıllımı kalmadı .Bu piyasanın hatırlısı var, paralısı var, kurdu var gitsin onlar alsında bir görelim .Kısaca bu santral bize yaramaz. Emsalde olmaz.

2.  Alıntı Originally Posted by yarasa Yazıyı Oku
    Özelleştirme idaresi, milletin 3-5 dediği piyasada üstelik yabancı paralarında artık değer kaybettiği bir ülkede benim malım 0,75 diyorsa kusura bakmayın ama o malı biz alamayız.

23.09.2021 Tarihinde ihale olmuş
    09.11.2021 Rekabet kurumu onaylamış
    19.01.2022 Cumhurbaşkanlığı iptal etmiş

Son derece sorunlu bir yer olarak görülüyor. İptal edilecekse niye rekabet kurumu onayladı,yada ihale edildi. Madem ihale edildi niye iptal edildi.. Alan firma mı beğenilmedi. Fiyat mı düşük bulundu. 2011 de 4 milyara mal edilmişse niye 10 yıl sonra fiyatı 600 mn. a düştü. Bir sürü soru işareti.

2011 de 4 milyara mal olduğu söylenen santral 10 yılda 1,8 mly kwh elektrik üretmiş 1,35 mly gelir elde etmiş. Net gelir değildir ama öyle kabul edelim .10 Yılda yatırımın 3 te 1 ini ancak almış .Uzmanı daha iyi bilir ama santral verimsiz görünüyor. İhale iptal olmasaydı belki daha iyi olur santral düzene girerdi. Burası bu fiyata al git dendiğine göre en az fiyatın 2 katı bir yatırım daha gerekebilir.

Devletle iş yapmak zor, görüldüğü gibi cazip bir yer değil. Öyle olsaydı zaten şimdiye bize kalmazdı.
    Siz bana tavsiye ettiniz ama ben kimseye tavsiye edemem. Bizden başka akıllımı kalmadı .Bu piyasanın hatırlısı var, paralısı var, kurdu var gitsin onlar alsında bir görelim .Kısaca bu santral bize yaramaz. Emsalde olmaz.
    Akköprü HES 605 milyon TL ye ihale olmuştu. Sonra dolar dellendiRİLDİ!!! ihale bedeli komik hale kaldı. O nedenle de CB iptal etti. İptalin nedeni bu. ENTEK te yaklaşık aynı rakamı verdi. o tarih itibarı ile 70 milyon USD ediyor.
    Bu örnek sayesinde hazır baraja MWe başına 3 milyon USD ödenir tezinin yanlışlığını kabul ettiğimize göre sizin yöntem ile Akenerji'nin barajlarını da bir değerlendirsek nasıl olur? Örneğin barajların yaşı kaç? (ekonomik ömrünün 50 yıl olduğu düşünülürse kaç yıllık ömürleri var.) yıllık üretimleri nedir Düşüş eğilimi nedir. (Malum küresel iklim krizi su sorunu oluşturuyor.) Yani kapasitesinin % de kaçını kullanabiliyor? Baraj aşağısındaki çiftçinin köylünün su ihtiyacı nedir? Bu suyu vermeniz gereken saatlerde elektrik piyasasında elektrik fiyatlarının ortalaması nedir? Barajın su seviye yüksekliği nedir? (Yarım metre de %3 verimlilik değişebilir belki) Tabi sizin yüzer GES meselesini de ihmal etmeden. Baraj gölü yüzölçümünün %60ı (diye hatırlıyorum max kapatılabilecek alan) yüzer GES e uygun mu? Alan ne kadar. Buradan elde edilen elektiriğin sisteme verilmesi için hatlar elverişli mi? değilse elverişli hale getirmek için gereken yatırım ne? Bu yatırım için alınacak kredinin faizi ve vadesi ne olacak gibi hususları da ihmal etmeden ama.
    Anlaşılıyor ki? HES konusunda sizinle anlaşamadık. Ama RES düşünürseniz. Size MWe başına yine 1,5 milyon USD den santral bulabilirim. Yaşına tipine bahane bulmayın ama. Akenerjinin RESlerine ve değerlerine gösterdiğiniz hoş görünün yarısını benim bulacağım santrale de göstermenizi rica ederim. Düşünürseniz buradayım. Düşünür müsünüz?
    NOT: Şakama gösterdiğiniz ve göstereceğiniz hoş görü için şimdiden teşekkür ederim. Rahatsız olursanız söylemeniz yeterli hemen sileceğim.

3.  Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Sayın yarasa o zaman size iyi bir haberim var. ÖİB Muğla Dalaman çayı üzerindeki AKKÖPRÜ BARAJI ve HES nı özelleştiriyor. 115 MWe işletme kapasitesine sahip. MWE başına 3,5 Milyon değil, 3M değil, 2M değil, 1M değil, 750.000 USD teklif etmeniz durumunda santrali ihaleden çekerek işletme hakkının 49 yıllığına hemen size vereceklerini garanti ederim. NOT sözkonusu baraj 2021 yılında TL üstünden ihaleye çıkmış Aydem 605 Milyon TL ile ihaleyi almıştı. İkinci olan Koç un ENTEK inin teklifi 600 milyon TL idi. İhalenin yapıldığı 2021 yılı eylül ayında USD yaklaşık 8,60 TL idi. (İhale USD üstünden yapılsa 70 milyon USD tutuyordu.) İddiamın kaynağı budur!
    Abooov..

bu üstelik HES.. ekmek istemez , gaz istemez.. SU da Allahtan...

Bitmiş ula bunlar..

Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Abooov..

bu üstelik HES.. ekmek istemez , gaz istemez.. SU da Allahtan...

Bitmiş ula bunlar..
    Acayip gırgır yav :D

Dur bakalım nereye varacaklar

Beyler, yarından itibaren tüm yasaklar kalkıyor.

Artık uçar mı, kaçar mı, yoksa çakılır mı

Hepsini izleyip görecegiz.

Ben 1.5 sene oyalayacagina katilmiyorum

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKENR.E payları 24/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

6.  Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Akköprü HES 605 milyon TL ye ihale olmuştu. Sonra dolar dellendiRİLDİ!!! ihale bedeli komik hale kaldı. O nedenle de CB iptal etti. İptalin nedeni bu. ENTEK te yaklaşık aynı rakamı verdi. o tarih itibarı ile 70 milyon USD ediyor.
    Bu örnek sayesinde hazır baraja MWe başına 3 milyon USD ödenir tezinin yanlışlığını kabul ettiğimize göre sizin yöntem ile Akenerji'nin barajlarını da bir değerlendirsek nasıl olur? Örneğin barajların yaşı kaç? (ekonomik ömrünün 50 yıl olduğu düşünülürse kaç yıllık ömürleri var.) yıllık üretimleri nedir Düşüş eğilimi nedir. (Malum küresel iklim krizi su sorunu oluşturuyor.) Yani kapasitesinin % de kaçını kullanabiliyor? Baraj aşağısındaki çiftçinin köylünün su ihtiyacı nedir? Bu suyu vermeniz gereken saatlerde elektrik piyasasında elektrik fiyatlarının ortalaması nedir? Barajın su seviye yüksekliği nedir? (Yarım metre de %3 verimlilik değişebilir belki) Tabi sizin yüzer GES meselesini de ihmal etmeden. Baraj gölü yüzölçümünün %60ı (diye hatırlıyorum max kapatılabilecek alan) yüzer GES e uygun mu? Alan ne kadar. Buradan elde edilen elektiriğin sisteme verilmesi için hatlar elverişli mi? değilse elverişli hale getirmek için gereken yatırım ne? Bu yatırım için alınacak kredinin faizi ve vadesi ne olacak gibi hususları da ihmal etmeden ama.
    Anlaşılıyor ki? HES konusunda sizinle anlaşamadık. Ama RES düşünürseniz. Size MWe başına yine 1,5 milyon USD den santral bulabilirim. Yaşına tipine bahane bulmayın ama. Akenerjinin RESlerine ve değerlerine gösterdiğiniz hoş görünün yarısını benim bulacağım santrale de göstermenizi rica ederim. Düşünürseniz buradayım. Düşünür müsünüz?
    NOT: Şakama gösterdiğiniz ve göstereceğiniz hoş görü için şimdiden teşekkür ederim. Rahatsız olursanız söylemeniz yeterli hemen sileceğim.
    Sn.RONİN rica ederim, sorun yok. Benim kabul ettiğim bir şey yok,dediğim gibi Akköprü benim için kategori dışıdır,emsal alamayız.. Çünkü eğer alırsak aken veya bir başka enerji hissesi ile ilgili yapacağımız fiyat tahmin hesaplarında yanlışlık yapmış olur ve aynı hesabı yapmayan piyasa ile ters düşeriz. Bu tek bir örnektir.Ya da bunun benzerleri de olabilir. Örneğin Naten ,Enda'nın %30 paylarını Verusa'dan 1,5 yıl önce mwe si 1 mn $ karşılıkla almıştır Verusa hakimiyet sağlayamadığı için hisseleri devretmiştir. Naten ucuz almıştır hazır santralleri ama onu bırakalım. Naten şimdi aynı hisseleri ya da mwe yi 1 mn dolardan satarsa parasını korumuş olabilir mi, koruyabilmesi için bu gün kaç dolardan satmalıdır..Bunun gerçek cevabı bir yere kadar bize santralin değerini verir. Bu sadece enf. farkıdır ama başka parametreler devreye girdiğinde 3 ve bilahare 5 li rakamlara da çıkar. Benim hesaplarımda kullanacağım rakam 3 mn $ dır.

Akköprü'nün 121.000 dekar arazinin sulaması yaptığı da yazılmış bu da dezavantajlarından biri olabilir. Aken hesleri ile ilgili sulama bilgisi göremedim . Bizim bilgilerimiz hiç bir zaman kesin bilgiler değildir. Sadece doğruya yaklaşmaya çalışabiliriz. Ak enerjinin yaklaşık 30-40 km2 olduğunu tahmin ettiğim baraj gölü ve rezervuarlarına kanun çıkmadan önce başlayan yüzerges fizibilitesi önemlidir. Yüzerges sistemleri için en uygun iklimin g.doğu Anadolu bölgesi olduğu(aken burada var) , ha keza hes alt yapısının da aynen bu sistemlerde kullanılacağı bilgisi vardır. Karasalda 15000 m2 arazi 1 mw a karşılık gelirken yüzergeste bu alan 6000 m2 dir.1000 mw lık bir ilave bile yeterlidir bizim için. Ekim-nisan yağişları aken santral bölgelerinde oldukça fazla gelmiştir. Diğer bölgelerdeki eksilere rağmen.
    Akenerji, 2009 dan bu yana 1,7 mly $ yatırım yaptığını söylemiş. Yatırım bedeli satış bedeli değildir. Satarlarsa o zaman öğreniriz ama doğru tahmin etmek zorundayız .

Bu kadar anlattık y.t. için değildir, bunlara güvenip işlem yapılmasın. çünkü bu piyasada em. li ters bir bilanço işi bitirir.

Sn RONİN 1.5 mn dolar bu iş için günümüzde artık ezik bir paradır. Santralleriniz bu fiyatsa ya verimsiz ya da ihtiyaçtan satılıktır. Verimli ise tabii ki ilgilenirim. Ama verimsiz resleri lütfen tavsiye etmeyin. Sonra altında pervane dönecek diye bekler dururuz. :))
    Son düzenleme : yarasa; 24-05-2024 saat: 08:57.

7.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku

Ben 1.5 sene oyalayacagina katilmiyorum

.
    Ben katılıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Ben katılıyorum.
    7,2 lik borcun vadesi yıl sonu.
    O güne kadar d*****n kuyruğu kopar.
    Yani sayın Siesta ya katılıyorum.

Sayfa 466/473 İlkİlk ... 366416456464465466467468 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri