Onemli Gunler Banner
Sayfa 134/136 İlkİlk ... 3484124132133134135136 SonSon
Arama sonucu : 1086 madde; 1,065 - 1,072 arası.

Konu: TATGD - Tat Gıda

1.  Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    Ben biraz erken poz aldım çağrı yükümlülüğü beklentisiyle.
     Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    yeni yönetim etkisi Q2'ye kalabilir..
    Hay maşallah bilançoya bak be... Biraz değil baya erken poz almışım.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --bugün yerel bir markette; 830 gram teneke salça kampanyada 39.50 TL ye satılıyordu; kasaya yakın bir yer de 100-200 arası ürün;
    --sordum siz mi yapıyorsunuz diye, hayır şirket dediler...

--bu fiyatlar 2022 nin yani tam 2 sene öncenin fiyatları idi...; b durum bence halkın tencere kaynatacak gücü kalmadığının göstergesi ...
    --tencere kaynamıyor...maalesef...
    Türkiye'de her şey olabilirsin ama rezil olamazsın. M.Mungan

...Tat Gıda’nın yurt içi net satışları 1Ç 2023’e kıyasla %34,0 oranında düşerek, 916.013,658 TL olmuştur.
    Yurtiçinde devam eden satın alma gücündeki gerileme tüketicilerin fiyat hassasiyetini arttırmış; talebi
    fiyat odaklı kampanyalara ve market markalarına yönlendirmiştir...

--temel gıda maddesi sayılan salça bile etkileniyorsa, durumumuz hiç de iç açıcı değil...

--faaliyet raporundaki açıklamlar yeterli ve çok aydınlatıcı, eğip bükmeden gerçek durumu olduğu gibi vermişler...

--bu nedenle KOÇ gurubundan çok daha kurumsal bir izlenim verdiler, ilk bilançolarında....

--TATGD nın bu duruma düşmesine yol açan eski yönetim-yöneticiler-holding üst yönetimi bir gün mutlaka hesap vereceklerdir...
    Son düzenleme : ft-2; 25-05-2024 saat: 00:06.

2021 2. çeyrekten beri ara dönemlerde ve 2021 yıl sonu yapılan, 2022 ve 2023 yıllarında da (2022/12 aylıklar uyarılmaları nedeniyle ellerine yüzlerine bulaştırdıkları) devam eden mamül stokları farkı ile oynayarak satışların maliyetini artırma, bu dönemki gelir tablosunda kuruşuna kadar doğru verilmiş...
    Son düzenleme : ft-2; 25-05-2024 saat: 01:06.

--böyle bir açıklama yapmadan da utanmadılar...Ben mamül stoku değişimi der iken onlar ısrar ile ''stoklardaki değişim'' dediler; öyle olmuş olsa bile aşağıdaki açıklamayı yaparak, ''Şecaat arz ederken merdikıptı sirkatin söyler''
    durumuna düştüler...

Daha önce telefonda da belirttiğimiz ve açıklamaya çalıştığımız üzere Brüt Kar’ın eksik gösterilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sizin hesaplamalarınız özet tablolar üzerinden olduğu için, bu sebeple farklı sonuçlara ulaştığınızı düşünmekteyiz.

Tat Gıda’nın “Satışların Maliyeti†dipnotunda SMM tablosu 5 kalemden oluşmaktadır. İlk 4 kalem, sizin de belirttiğiniz üzere, üretilen ürünlere ait üretim masraflarından oluşurken, beşinci kalem “Stoklardaki değişimâ€â€™dir.

SPK raporunda “Stoklardaki değişim†olarak belirttiğimiz kalem; üretim maliyetleri dışında satışların maliyetinin diğer kalan bileşenlerini de içermektedir. Bunlar: Stok değişimi, ticari mal ve diğer satışların (çiftçilere satılan tohum,fide, küspe, gübre vs satışları) maliyeti kalemlerinden oluşmaktadır.

Sizin hesaplamalarınızın farklı olmasının bundan kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Saygılarımızla,
    Tat Gıda Yatırımcı İlişkileri

7. Faaliyet Raporunu okudum, bilançoya baktım. FT nickli üyenin yazdıklarına birebir katılıyorum.

----------------------------------------------

bilançoda hoşuma giden bir iki husus da var (ihracata yönelme, kısa vadeli yükümlülüklerin azaltılması, bu faiz ortamında net borcun azaltılması vb.) ama olumsuz yanları daha çok (sektörel olarak yurtiçinde zor dönemden geçiliyor halkın satın alma gücünün düşmesi sebebiyle, elde kalan yüksek maliyetli stoklar var ancak ürünler iskontolu satılmak zorunda kalınmış..).

sonuç olarak notum şu: yeni yönetimin adımları mantıklı fakat genel olarak sektörel sıkıntı var, ayrıca enflasyon muhasebesi nedeniyle stok devir hızı düşük olan şirketlerin bilançolarının da kötü etkilendiği de bir gerçek.

Q2 bilanço bu bilançodan daha iyi olacaktır diye umut ediyorum. Ben Q1'den zaten pek bir şey beklemediği belirtmiştim. Bu bilançoyla pazartesi şenlik var gibi duruyor.

Zaten iyi bir bilançosu geleceğini piyasa bilir bu önceden satın alırdı pazartesi bizi bayağı üzerler ama iyi düşünmek istersek bu artık fiyatların içinde ben bu dönem sermayesinin 2 katı zarar açıklayan şirket tavan gittiğini gördüm pazartesi olsun bakalım da nasip

Sayfa 134/136 İlkİlk ... 3484124132133134135136 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •