Onemli Gunler Banner
Sayfa 2132/2155 İlkİlk ... 11321632203220822122213021312132213321342142 ... SonSon
Arama sonucu : 17237 madde; 17,049 - 17,056 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Sn deniz Enflasyon ölçen bir grubun yöneticisinin döviz alın diye x'de paylaşım yapması. atması nasıl yorumlanmalı. Sizce ne kadar profesyonel bir yaklaşım.

https://x.com/ekonomikanaliz/status/1770154241191022604

https://x.com/ekonomikanaliz/status/1794339810536263924
    20 Mart tarihinde bu başlıkta yazmıştım,görmemişsiniz.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enflasyon istatistiği yayınlayan bir kurumun yöneticisinin yatırım tavsiyesi yapması yanlış olmuş.İkisi bir arada olmaz,etik olarak yanlış.

Bu başlığı takip edenler biliyorlar.Önceki sayfada da yazdım.Döviz alanlar tekrar bankaya yatırdıkları takdirde, ne kadar döviz alım yaparlarsa yapsınlar ,bir ödemeler dengesi krizi yaratmaz çünkü bankalar ,bankaya yatırılan bu dövizleri tekrar swap ile merkez bankasına borç olarak veriyorlar,net rezerv düşüyor ama brüt rezervdeki kayıp çok sınırlı oluyor.Ama ne zaman ki,merkez bankasının sattığı dövizlerin büyük kısmı dış borç ödemesi,ithalat ödemesi veya yastık altı olmak üzere sistem dışına çıkmaya başlar, o zaman Türkiyenin ödemeler dengesi krizine girme riski ortaya çıkar.Ama önceki sayfada da yazdım,biz de günlük olarak yakından izliyoruz,şu anda öyle bir eğilim yok,sistem kayıpları tolere edilecek ölçüde.Dövizde esas önemli olan yerlilerin döviz alımları değil;cari açığın gidişatı,dış borçların çevrilme oranı ve yerlilerin döviz talebinin ne kadarının fiziki olduğu ve yastık altına ya da banka kasalarına gidip, sistem dışına çıktığıdır.

Sistem nasıl işliyor yazmıştım,okumayanlar için tekrar buraya alıntı yapayım:
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...41#post6754341

2. Benim hatam hatırlattığınız için teşekkürler.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Her şeyden önce şunu ifade etmek gerekir ki,internet dönemi başladıktan sonra teknoloji çağında enflasyon verisini toplamak için artık sahada çok sayıda eleman çalışmasına ihtiyaç kalmadı.Artık fiyatlar online olarak anlaşmalı işyerlerinden günlük olarak alınabiliyor,gerisini ise iyi bir software hallediyor.Yurt dışında bir çok istatistik kurumu giderek bu yöntemi daha çok kullandığı gibi sadece ENAG değil a[U]rtık TÜİK de internet ortamına daha çok veri toplamaya başladı TÜİK'in Tüketici Fiyat Endeksi Metaveri dokümanında aşağıdaki ifadeler yer alıyor..
    uzun ve nazik cevabınız için teşekkür ederim

bi kere kesinlikle haklısınız, internet üzerinden verilen tüm fiyat datalarını izlemek ve fiyat değişimlerini anlık olarak görmek mümkün, yapay zeka çağında en basit şey bu ve zaten bütün istatistik kurumları internet üzerinden fiyat izlemesi yapıyor.. burdaki sorun “sadece internetten” data oluşturmak, mesela orta-alt sınıfların tüketim kalıbında haftalık semt pazarları önemli bi yere sahip, enag semt pazarlarındaki fiyat değişimlerini internet üzerinden ne derece sağlıklı takip edebiliyor bilmiyourm ??

enag sitesine bakarsak tek sayfa bi açıklama görüyoruz, herşeyi o tek sayfada özetlemiş, başka hiçbir bilgi bulunmuyor.. diyor ki, fiyatını takip ettikleri 418 kalem mal varmış, yani tüik sepetinde ne varsa copy-paste o malları baz alıyor, kendi bir tüketim sepeti oluşturmaya kalkışmamış, oysa ticaret odası ve türk-iş kendi oluşturdukları bir tüketim sepetini izliyorlar.. enag bi tüketim sepeti oluşturmamış,

tüik sepetini kopyalamış, ve hatta sepetin yüzde 20 kısmını oluşturan 79 kalem malın fiyat değişimini direkt tüik”ten aldığını söylüyor.. tamam öyle olsun, bunda da sıkıntı yok diyelim.. ito mesela her ayın 1.günü açıklıyor hafta sonu olsun olmasın.. enag ise tam tüik günü açıklıyor ve yarım saat evvel açıklıyor, bu zamanlama bile manipülatif amaç kokuyor.. neyse soru şu- direkt tüikten aldığı 79 kalem malın fiyatını nasıl oluyor da, tüik açıklamadan önce alıp kendi datasına yerleştiriyor.. 79 kalem mal için tüik ne açıkladıysa odur diyorsun, ama o daha bi rakam açıklamadan kendi rakamını açıklıyorsun.. tüik içinde insider bilgi mi alıyor acaba veysel hoca ??

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enflasyon verisi yayınlayan kurumlara bakarsak ;yurt dışında hem BLS hem de EuroStat bağımsız kurumlar.İTO ve Türk İş'in ise çıkar çatışması var.İlki kredi faizlerinin düşük olması için enflasyonun olduğundan düşük gözükmesini isteyebilir, ikincisi ise ücretlere daha yüksek zam yapılması için enflasyonun olduğundan daha yüksek gözükmesini isteyebilir.Ama ENAG dışındakilerin hepsi iktidara yakın kurumlar .Özellikle TÜİK'in bağımsız olmaması iktidarın tam kontrolunda olması yayınladığı verileri güvenilir olmaktan çıkarıyor.
    .
    BLS Amerikan hükümetine bağlı ve maaşlar abd çalışma bakanlığı tarafından ödeniyor, EuroStat da AB komisyonuna bağlı, fonlamasını hayrıseverlerin bağışları değil AB hükümet yapıyor, yani Tüik"ten farklı değil yapıları, ilk ikisinin bağımsız olduğu ama Tüik"in olmadığı iddiasını hangi kıstaslara dayandığını anlayamadım.. kaldı ki, abd ve avrupada yapılan anketler de tüketicinin hissettiği enflasyonun üstünde olduğunu gösteriyor, yani AB enflasyonu yüzde 3 civarında açıklıyor ama ahaliye yüzde 10- 15 miş gibi geliyor, nette onlarca anket var bununla ilgili..

enflasyon açıklayan diğer kurumlar ito ve türkiş kendi ajandalarına bağlı olarak datayı manipüle edebilir, işte kredi faizlerini yada ücret pazarlıklarını etkilemek için denmiş, peki ama enag"ın sadece ve sadece bilimsel gerçekler adına çalışma yaptığına nasıl kanaat getirebiliyoruz? .. mesela resmi verilere karşı güvensizlk yaratmak, piyasalarda belirsizlik yaratmak, halkı dolar almaya yönlendirerek ekonomik istikrarı bozmaya çalışmak vs gibi amaçlarla muhalif bi misyon edinmiş olamaz mı kendisine ??

https://twitter.com/EmeginHalleri/st...01194773701106

birgün yazarı olan muhalif kimliği apaçık aziz çelik eleştirel bir tvit atmış, metodoloji ve hesaplama belirsizlikleriyle alakalı, veysel hoca ve enag anında bloklamış kendisini.. mart ortasında attığı -dolar alın- mesajı çoğu kişi tarafından manipülatif olarak nitelendirildi muhalif çevrelerde de.. veysel hoca biraz sorunlu bi kişiliğe sahip gibi geliyor bana

5. ...kaldı ki, abd ve avrupada yapılan anketler de tüketicinin hissettiği enflasyonun üstünde olduğunu gösteriyor, yani AB enflasyonu yüzde 3 civarında açıklıyor ama ahaliye yüzde 10- 15 miş gibi geliyor, nette onlarca anket var bununla ilgili..

Hayir, oyle degil, 35 senedir Kanada ve ABD'de yasiyorum.

Oyle de hissetmiyorum.

Kaldi ki, Kanada, her 3 ayda bir emekli maaslarini CPI endeksindeki degisime uygun olarak zam yapiyor.

Bunun yaninda GST, Carbon Tax iadesi yapiyor.

Grocery Rebate adi altinda toplu odeme yapiyor.

Yani sizin dediginiz sadece subjective on yargi.

Burada gercekleri yazmak lazim, fikri hisimlarinizin isine gelecek seyleri degil.

Canada's inflation rate cools to 2.7 per cent in April, likely giving BoC 'all clear' for June rate cut

Iki gun once Yahoo da yayinlanan haber bu.

Enflasyon egilimi azaliyor.

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Sn deniz Enflasyon ölçen bir grubun yöneticisinin döviz alın diye x'de paylaşım yapması. atması nasıl yorumlanmalı. Sizce ne kadar profesyonel bir yaklaşım.

https://x.com/ekonomikanaliz/status/1770154241191022604

https://x.com/ekonomikanaliz/status/1794339810536263924
    bana sorulamadı ama bir kaç şey eklemek isterim.

bence doğru :

çünkü : dalavereci iktidara karşı vatandaşı korumak istemiş (neden dalavereci dediğimi sonda yazacağım )

TEKNİK olarak, doların yolu budur

(YEŞİL altına girmiş ve güçlü yükselen trendi bitmiştir... dinlenecektir ve tekrar yeşil üstüne geçebilirse, tekrar GÜÇLÜ yükselen trend başlatacaktır )

pembe kutuda daha önce yaptığı hareketi yapacaktır.

bu kaçınılmaz son,

çünkü kırmızı ve yeşil çizgi bir varlığın ederidir.

zaman işler, günler geçer... geçen zamanlar sonunda yeşil nereye gitmiş ise varlık fiyatı oraya gitmek ZORUNDADIR.

bir örnekte vereyim :

fiyat.. 57000-60000 lerde iken yeşil çizgi 71540 imiş (neredeyse % 20 fark var )

3 hafta sonra ne yapmış ? milimetrik olarak gidip yeşili yakmış (o % 20 yi yapmışlar )

bu sebepledir ki: 1. grafikte çizmeye çalıştığım simülasyon gerçekleşecektir.

ama dolarda vakit erken...

yatayda en az bir 6 ay geçirecektir... şimdiden almak hamallık yapmaktır.
    Son düzenleme : çıtak; 26-05-2024 saat: 23:36.

DALAVERE ise budur... bu 6-8 ay

Alıntı Originally Posted by çıtak Yazıyı Oku
    yatayda en az bir 6 ay geçirecektir...
    NEDEN ?

daha öncede anlatmaya çalışmıştım.

b...

NOT: yerel seçimden sonraki gün söylemiştim..''YABANCI'ya doların yükselmeyeceği garantisini verdiler... '' diye

MB'nin rezervlerini artırıyoruz yalanı ile (heralde 100 ü bulacak bu gidişle ) yabancı tefecilerden 100 milyar dolar alıyorsun... 3,2 katrilyon tl veriyorsun

koy % 50 faize... 3,2' ye 1,6 faiz verdin mi ? verdin (geçen sene KKM'ye de vermiştin bu kadar )

temmuz 2025...

tefecinin elinde ne var ? 4,8 katrilyon tele

dolarını alıp kaçacak

DOLAR o zaman 48 tele olmalı ki, devlet zarar etmesin, kasasından 100 milyar dolar çıksın

TAM İŞTE o zaman ne yapacaklar

1.adımda yazdığımı tekrar yapacaklar... bunu, bile bile yapacaklar...

''yok biz doların yükselmesini istemiyoruz, o yüzden müdahale ediyoruz... falan filan '' yalanı ile

doları 48'den satmak yerine, 38'den satacaklar

4,8 /38 = 126 milyar dolar

100 aldılar... 126 verecekler

devletin kasasından 26 milyar dolar fazladan verecekler yine
    TAHVİLE ve FAİZ'e giren para... kaçacağı zaman dolar düşük değerde kalsın diye.

bu vesile ile eldeki toplam TL'ye... daha fazla DOLAR alabilsinler diye

şimdi diyeceksiniz ki ''ÇITAK yine üfürüyon'' ömrümüz var ise ömrümüz varsa göreceksiniz

1 sene... 1 sene sonra hatırlayın bu dediğimi

yatayda en az bir 6 ay geçirecektir...
    birde şu var.. ama bunu DENİZ ABİ'ninde değerlendirmesi lazım
    her akşam seans bittikten sonra bloomberg izlerim...
    reel sektör temsilcileri, turizmciler, ihracatçılar...
    hepsi şunu söylüyor :''düşük kur bize zararlı, acilen yükselmesi lazım...
    TURİZMCİLER diyor ''diğer ülkelerle rekabet edemiyoruz bu durumda, ihracatçı öyle''

bunların hepsi bunu ŞAHSİ MENFAATLERİ için mi istiyorlar, yoksa hem şahsi menfaatlerine, hemde devletin YARARINA mı olur ?
    orasını ben anlamam (deniz abi bilir )

eğer bu sektörlerin zararı, devletede zarar veriyor ise, verecekse..

ben bu DÜŞÜK KUR-YÜKSEK FAİZ uygulamasında yine bit yeniği ararım.

Sayfa 2132/2155 İlkİlk ... 11321632203220822122213021312132213321342142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •