Onemli Gunler Banner
Sayfa 905/924 İlkİlk ... 405805855895903904905906907915 ... SonSon
Arama sonucu : 7392 madde; 7,233 - 7,240 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1. Çürük domatese gelll, kurtlu domatese gelll, diye elindeki malı satmaya çalışanları da gördük ya, bakalım daha neler göreceğiz...

2. 2 yılın sonunda umudumu kaybettim, foruma girip 10 yıldır umudunu yitirmeyenleri görünce bu sarmaldan cıkmak istedim. Kimisi için anlamlı kimisi için boş bir bekleyiş. Benim iki yorumuma hisse alıp satmaya burada ki kimse karar vermez.

3. Herkese geçmiş olsun, kağıdın beklentisi bitti diyerek kağıdını satamazsın. İnsanlar beklentisi bitti denen kağıdı niye alsın??

4. Maalesef balon patladi. Tek umut spk ve bddk nin holding ile ilgili karari. Cagri yapacaksin derse o zaman umutlar devam eder. Ama oda cok zor maalesef. Banka, kolaylastirilmis usulde bolunme gerceklestireceginden cagri da olmayacaktir.

5. Neden BANA GÖRE bu sekilde benim yorumum bu. Başkasının umudu devam ediyordur alır. Ayrıca neyi tartısıyoruz?

6. Türkiye İş Bankası, kolaylaştırılmış usûlde kısmî bölünme yoluyla TİBAŞ adında bir şirket kuruyor. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre, TİBAŞ “devralan”, İşbank ise “devreden” şirket konumunda. İmtiyazlı denilen ISATR ve ISBTR için nasıl bir yol izlenir bilemem ancak ISKUR ile ilgili olarak TTK md. 140/5 şöyle diyor:

“(5) Devralan şirket [TİBAŞ], devrolunan şirketin [İş Bankası'nın] intifa senedi [ISKUR] sahiplerine, eş değerli haklar tanımak veya intifa senetlerini, birleşme sözleşmesinin yapıldığı tarihteki gerçek değeriyle satın almak zorundadır.”

İş Bankası’nın bölünme ile ilgili açıklamalarında, TİBAŞ’ın tek ortağı İş Bankası olacağından ve sermaye yapısı da değişmeyeceği için TTK md. 140 hükmünün uygulama alanı bulmayacağından bahsediliyor. Yâni, İş Bankası’na göre TİBAŞ, 140/5 hükmüne göre -yeni intifâ senedi çıkarılmayacağı için- kurucuları gerçek değerinden satın alma zorunluluğuna tâbi olmayacak.

Ben Kanun’da ve SPK mevzuatında böyle bir istisnaya rastlamadım. Kolaylaştırılmış kısmî bölünme olunca ve yavru şirketin (TİBAŞ) tek ortağı %100 payla İş Bankası olunca, 140. madde geçersiz mi oluyor?

7. Çoğu kişi senin durumunda Serber üstad. İşkur Tabanda 4 kişi var uzun zamandır bekliyorlar. O yüzden şu sıralar satman zor görünüyor. İşa da da nedense alıcı var ama satıcı yok. O yüzden beklemek en doğrusu ama sen bilirsin tabii

8. Altpazarda ki iş bankası pay ve intifa senetlerini uzun süredir takip ediyorum benim için resmen ders niteliğinde bir süreç oldu.

Başından beri sürecin bir yere varmayacağını bilmeme rağmen hep hisselerin değerlenmeyeceğini düşündüm.
    Lakin gözden kaçırdığım husus bir şeyin ponzi olması (hisseleri kastetmiyorum) ondan para kazanmayacağın anlamına gelmiyormuş. Giriş ve çıkış noktalarını iyi tespit ettikten sonra çok güzel kazanç elde edilebilirdi kaçırdık.

Altpazarda ki iş bankası senetlerinin arzının adet olarak küçük olması ve bu arza sahip kişilerin gerçekten çok güzel gruplaşması, olumsuz yorum yapanların anında topluluktan uzaklaştırılması sürekli insanları beklenti içinde tutarak satışın baskılanması hisseleri bu noktaya taşıdı.

Tiyatro bitti mi derseniz bence HAYIR. Hukuki Süreç adında son bir perdemiz daha var. Dava açtık, kazanıyoruz, kazanacağız, kazandık diyerek hisselerin işlemde kaldığı sürece daha da yol alacağını düşünüyorum.

Başa dönecek olursak bu altpazarda ki İş bankası hisseleri neden imha veya geri çağırma nın hayal ürünü olduğunu düşünüyorum hemen açıklayım;

Bu olaylara verilen en büyük örnek Akbank 'ın 2005 yılında yaptığı kurucu hisseleri satın alınması yani imhası. Bu olayda görülmeyen yada görülmek istenmeyen en büyük durum akbank ın kurucu hisselerine ödemek zorunda kaldığı temettü miktarı.
    O dönemde akbank esas sözleşmesi gereği yıllık net karının %10 una yakın bir kısmını kurucu hisselerine temettü olarak ödemek zorundaydı. Örnek verecek olursam Akbank ın 2005 yılı karı 760 milyon dolar. Bu rakamın 70 milyon dolarını o yıl 2538 adet kurucu hisse sahiplerine temettü olarak ödemek zorunda kaldı. Esas sözleşmesi gereği de ödemek zorundaydı.
    Bu durum Akbank a büyük bir külfet yüklüyordu ve en son imha yolunu seçtiler.

Gel gelelim İşkur'a;
    Kurucu İntifa senedi olan İşkur da da benzer nitelik de esas sözleşmede madde var "karın yedek akçeler ayrıldıktan sonra %10 nun ödenmesi" ama gel gör ki 31.05.1991 yılında ki genel kurul da "ödenmiş sermayenin 250.000,00TL lik bölümü ile sınırlı olarak" temettü dağıtımının yapılacağı maddesi esas sözleşmeye eklenmiştir. Banka bu konuda haklı sermaye arttırımına katılmayan kurucu hisselere madem sen bundan sonra sermaye arttırımına katılmıyorsun o zaman temettü rakamında bundan önceki sermaye kadar yani 250.000TL lik kısım üzerinden kar alırsın diyor.
    1991 yılındaki ticaret kanununa uygun olan bu madde ilerleyen yıllarda TTK nın değişmesiyle yasaya aykırı görünmektedir. Bu esas sözleşme değişikliğine ilişkin son 10 yılda İşkur sahipleri tarafından bir çok dava açıldı bu davaların tamamı "zamanaşımı ve senetlerin el değiştirme tarihi itibarıyla senet üzerindeki kısıtlığın bilerek alınması sebebiyle" reddedildi. (isteyenlere bir çok emsal karar gönderebilirim)
    Mahkemeler de bu konuda haklı zira şu anda İşkur hissesi satın alan bir kişi esas sözleşmesinde ki 250.000,00TL sınırını bilerek alıyor ve 1991 yılında ki bir genel kurul kararına karşı zamanaşımı gereği dava açılması mümkün değil.
    İşbankası temettü konusunda sıkışsaydı Akbank senaryosu gündeme gelebilirdi ancak o kapı kapalı.

Bundan sonra açılacak davalar yukarıda kişinin belirttiği gibi TTK 140/5 kapsamında olabilir. Mahkemeler işkur sahiplerini haklı bulsa bile çıkacak rakam çok komik olacaktır çünkü defter üzerinde İşkur un degeri 1991 yılında kısıtlanmış. Aldığınız temettülere bakın bir de yukarıda yazdığım Akbank temettülerine bakın o tarihte hisse başı 27.000 dolar akbank temettü ödemesi yapıyordu. bu karşılaştırmadan işkur un defter değerinin ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Diger İşatr ve İşbtr hisse sahipleri ise çok ayrı bir hikaye.

Bunlar pay senedi lakin tutturmuşlar bir imtiyaz diye aralarında imha dahi bekleyen var. Kendini altpazarda gören işatr ve İşbtr sahipleri kendilerini kurucu hisse sanıyor. tamam imtiyaz var da lehe mi aleyhe mi onu araştıran yok belki aleyhe bir imtiyaz hiç baktın mı esas sözleşmesine?
    Araştırmaya üşenenler için yazayım;
    Yönetimde ki oy haklarına baktığımız da;
    1 kuruş nominal değerde her bir A Grubu pay, sahibine 1 oy,
    1 kuruş nominal değerde her bir B Grubu pay, sahibine 1 oy
    4 kuruş nominal değerde her bir C Grubu pay, sahibine 4 oy hakkı var
    göreceğiniz üzere genel kurulda ki oy hakkınız İşctr ye nazaran neredeyse yok.

Temettüye baktığımızda ise; (gerçi bakmaya gerek yok aldığınız temettü den biliyorsunuz ama yinede yazayım)
    1- (b) ve (d) bentlerine göre birinci ve ikinci temettü payı olarak A grubu payların sahiplerine dağıtılacak temettüün net tutarı
    ödedikleri sermayenin % 60’ından,
    B grubu payların sahiplerine dağıtılacak temettüün net tutarı ödedikleri sermayenin % 30’undan,
    C grubu payların sahiplerine dağıtılacak temettüün net tutarı ödedikleri sermayenin % 25’inden fazla olamaz.

2- (a), (b), (c) bentlerinde yazılı ayırım ve dağıtımların yapılmasından sonra kalacak kısım yukarıda 1 numaralı fıkrada belirtilen şekilde ikinci temettü payı dağıtımına yetmediği
    takdirde ikinci temettü payının dağıtımında A grubu payların temsil ettiği ödenmiş sermaye iki katı,
    B grubu payların temsil ettiği ödenmiş sermaye aynen,
    C grubu payların temsil ettiği ödenmiş sermayenin 5/6 (altıda beşi) nazarı itibara alınmak suretiyle her üç gruba ödenecek temettü toplamları ayrı ayrı
    hesaplanır.

Bunlar haricinde esas sözleşmede İşatr ve İşbtr lehine başkaca bir imtiyaz yok.

Çok uzattım toplayım 30 dk lık bir araştırma ile bu bilgilere ulaşılabilecekken altpazar ki işbankası hisseleri bu noktaya geldiyse toplumda ki bu bilgi seviyesi ile ben bu işin henüz bitmeyeceğini düşünüyorum.

Sayfa 905/924 İlkİlk ... 405805855895903904905906907915 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •