Onemli Gunler Banner
Sayfa 10/431 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 3442 madde; 73 - 80 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1999 da deprem oncesi bol bol bu konuda isciler miting yaptilar, deprem sonrasi bir hafta icinde mecliste bu yasa cikartildi, kimse de itiraz edemedi. Bir cok hak gasp edildi.

Soyle ki 1999 oncesinde sgk kaydi olanlarin extra prim odemeleri ve emeklilik tarihlerinde oteleme oldu. Oysa 1999 da kanun cikabilir ve sonraki sgk kaydi olacaklara uygulama yapilabilirdi ama o anda ulkenin durumunun cok kotuye donmesi, sgk nin durumu vb nedeniyle bu cok anlasilamadi ve yasalasti.
    ilk baslarda acilari az olsa da iclerinde benim de oldugum bir kitle 9 sene emekli olma hakki otelendi..

Bu 2008 deki duzenleme ile sanirim 15 sene oteleme ye kadar variyor. Ayrica 7000 gun hatta son donemdekiler 9000 gun prim odemeleri gerekiyor

Saygilarimla

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Dönüp dolaşıp aynı şeyleri söylüyorsun. EYT liler kanunen ellerinden alınan hakkı istiyorlar. Kabul et veya etme o çıkan kanun geriye doğru işletildiği için hukuksuzdu. Gerçekten bağımsız mahkemeler olsaydı o kanun iptal edilirdi.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Peki neden sosyal devlet, su anda calisamayan EYT lilerine destek vermiyor.
    Is olup calisan EYT liler degil bir ise giremeyen EYTlileri de dusunmelisiniz

Hem EYT liler emekli yapilir ise onlarin yerine de yeni nesil is sahibi olabilecek bu da iyi degil imi sizce

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku

Neden dunyadaki en dusuk emeklilik yasi bizde?

TR de 40-45i gecince is mis yok ki bende istemem mi markette calisayim, yerleri silen arabayi sureyim ama buna imkan verecek pek bir is yeri de yok ilerde 55-60-65 yasinda is arayacak bu yeni nesil- umarim ki is bulur primlerini oder de emekli olur..

lutfen bunlari da dusunun..

kamu da 60-65 yasinda ense kulak yatan memurlar icin demiyorum bunlari
    onlar sansli bir sekilde siyasiler ile dirsek temasi ile ise girmisler
    su andaki koltuklarini da birakmadan yuksek maaslari ve yuksek emekli maasi olsa da gorevlerini kimseye teslim etmiyorlar

saygilarimla

Benim bildigim dunyanin hicbir ulkesinde kidem tazminati diye bir sey yok. Evlenmemis kiza maas falanda yok

100 yil onceki sosyalist sistemden kalma kurallar bunlar. Kidem tazminati kalkmali 65 yasin altinda emekli olmamali. Emekli maaslari artirilmali.

Ama bunlarin hicbiri olmayacak EYT lileri memnun etmek icin milyonlarca insani erken emekli edecekler. Avrupalisi Amerikalisi gerizekali tabi 90 yasina kadar calisanlar gordum ben. Herkes aptal bir Turkler cok zeki

Cocuklariniza berbat bir Turkiye birakiyorsunuz haberiniz yok

Dostum onun yerine sunu da sorabilirsin
    calisanlardan ve isverenden toplanan onca para cok daha verimli kullanilsa da bu emeklilere bolca dagitilsa, neden bu tarafindan da bakmiyorsun konuya...

O kocaman para iyi isletilse guzel yatirimlar yapilsa ve maas zamani bu para iyi pay edilse ne guzel olmaz mi

Eger o zati muhteremler 38 degil 58 yasinda emekli olsaydi su andaki SGK nin mali dengesi cok daha pozitif olurdu

Anlamiyorsunuz cunku okumuyorsunuz arastirmiyorsunuz

5. Hiç kimsenin 38 yaşında emekliliği savunduğu yok. İnsanca yaşamak denince işte ben onu savunurum. Birbirimize karşı 38 yaş polemiği yapmak yerine dürüst olalım...

Dünyada haftalık çalışma saatleri en çok olan ülkelerden biriyiz. Avrupa'da söylemeye gerek yok 1.sıradayız zaten. OECD ülkeleri içinde 2. sıradayız. Türkiye'de insan çalışırken o kadar yıpranıyor ki emeklilik yaşı gelince beli bükülüyor. İş hayatının yoğunluğundan hobi nedir bilmez. Ailesine zaman ayıramaz. Tatil ne demek inanın anlatsan anlamaz. Onun için tatil memlekete gitmektir çünkü. Kültür sanat spor gibi konuları televizyondan duymuşluğu vardır.

Kendimden basit bir örnek vereyim Bisikletçi kardeş. Uzun yıllar bisiklet kullandım. Sebebi eşşek gibi çalıştığım işimden kazandığım paranın araba almaya yetmemesiydi. Zamanla bisiklet spor haline geldi. Yarışlara falan lisans alarak katılmaya başladım. Sence yarışlara gitmek için müsade veriliyor muydu? Hayır, haftalık veya yıllık iznimi kullanıyordum. Şimdi paramı kullanmayı öğrendim ve durumum iyi çok şükür. Tek derdim zaman. Satın alınabilecek her şeyi parayla satın alabilirsin ama zamanı asla!

Türkiye'de bir acı gerçek daha vardır. Yurdum insanı emeklilik yaşını doldurunca emekli olmaz. Olamaz. En iyimser rakamla %90'ı yaş haddinden süresi dolana kadar çalışmaya devam eder. Çünkü emekli maaşı okuyan çocuklarını geçindirecek düzeyde değildir.

Öyle veya böyle emekli oldun diyelim dooooğru hastaneye. O da ayrı mevzu. Daha pek çok şey söylenebilir. Kısa keseyim.

6.  Alıntı Originally Posted by demir ceyhan Yazıyı Oku
    Hiç kimsenin 38 yaşında emekliliği savunduğu yok. İnsanca yaşamak denince işte ben onu savunurum. Birbirimize karşı 38 yaş polemiği yapmak yerine dürüst olalım...

Dünyada haftalık çalışma saatleri en çok olan ülkelerden biriyiz. Avrupa'da söylemeye gerek yok 1.sıradayız zaten. OECD ülkeleri içinde 2. sıradayız. Türkiye'de insan çalışırken o kadar yıpranıyor ki emeklilik yaşı gelince beli bükülüyor. İş hayatının yoğunluğundan hobi nedir bilmez. Ailesine zaman ayıramaz. Tatil ne demek inanın anlatsan anlamaz. Onun için tatil memlekete gitmektir çünkü. Kültür sanat spor gibi konuları televizyondan duymuşluğu vardır.

Kendimden basit bir örnek vereyim Bisikletçi kardeş. Uzun yıllar bisiklet kullandım. Sebebi eşşek gibi çalıştığım işimden kazandığım paranın araba almaya yetmemesiydi. Zamanla bisiklet spor haline geldi. Yarışlara falan lisans alarak katılmaya başladım. Sence yarışlara gitmek için müsade veriliyor muydu? Hayır, haftalık veya yıllık iznimi kullanıyordum. Şimdi paramı kullanmayı öğrendim ve durumum iyi çok şükür. Tek derdim zaman. Satın alınabilecek her şeyi parayla satın alabilirsin ama zamanı asla!

Türkiye'de bir acı gerçek daha vardır. Yurdum insanı emeklilik yaşını doldurunca emekli olmaz. Olamaz. En iyimser rakamla %90'ı yaş haddinden süresi dolana kadar çalışmaya devam eder. Çünkü emekli maaşı okuyan çocuklarını geçindirecek düzeyde değildir.

Öyle veya böyle emekli oldun diyelim dooooğru hastaneye. O da ayrı mevzu. Daha pek çok şey söylenebilir. Kısa keseyim.
    Dediklerinin hepsi dogru ama cogunun konumuzla alakasi yok

Biz burada 210 ulke arasinda neden Turkiye de emeklilik yasi en dusuk diye tartisiyoruz. Turkiyeden daha ezik ucretlerin daha dusuk insanlarin daha essek gibi calistirildigi baska ulkelerde var ama bizdeki emeklilik yasi onlardan da dusuk.

Su andaki SGK sistemindeki kurallara gore bu yas yukari dogru cekiliyor ama cok cok geriden geliyor. Geriden geldigi icin insanlar calistiklarindan daha fazla emeklilik yasiyorlar Turkiyede. Benim bu durumda tanidigim akrabalar arasinda onlarca insan var. Ustune bedava saglik sigortasi. Ustune kidem tazminati almislar.

Dunyanin kac ulkesinde var bu? Ben bilmiyorum. Bana bir tane ulke gosterin. Bu isin siyasetle alakasi yok. Ekonomi ile mantikla alakasi var.

20 sene calis 40 sene emeklilik maasi al. Boyle bir sistemi savunmasi icin bir insanin akli dengesinde sorun olmali.

Peki ahmetin işlediği günahın bedelini neden ali çekiyor? Mantık felan diyorsunuz. Suriyeli zerzavatları ülkeye doldurmak milyarlarca dolar harcamak çok mu gerekli idi. İtibarı batasıcaların itibarları bizlerin parası ile saraylar yapmak çok mu gerekli idi. İşe başlarken kural 25 yıl sigortali olacaksin , 5825 gün prim odiyeceksin , yaş kurali yoktu. Bu yapılan haksızlıktır. Ülkenin kaynakları peşkeş çekilmeyip etkili , verimli kullanilacak olsa bu kadar rezillik olmazdi. Bu yaşananlar bilinçli birileri istiyor ki insanlar onlara ölene kadar hizmet etsinler , hizmet edemiycek duruma gelende ölsün yük olmasin sgk ya.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

https://youtu.be/sj7ynjjjQew
    Dinleyiverin gari
    Syg.

SM-A217F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 10/431 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •