Sayfa 10/165 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 1317 madde; 73 - 80 arası.

Konu: GARAN - Garanti Bankası

Bugun de 80 milyon lot gelmis takaslara! Ne bicim bir kumpastir bu. Piyasa NET bir sekilde ederi bu diyor.
    Uzun vadede yatirimcisini iyi sevindirecek ama. Takip etmek lazim bu hisseyi.

2. Bugünkü 123 milyon lot alımıyla %70’i geçti BBVA

3. Önümüzdeki hafta için bir strateji oluşturmanın vakti geldi

Alıntı Originally Posted by elfidaa Yazıyı Oku
    Salı günü belli olur T2 den dolayı fiyat düşerse

son gün çagrıya verip tekrar borsadan alım yapılabilir
    Bunu ben de dusundum... yanliz bu kadar lot mal piyasadan alinabilecek birsey degil. Veren gelmemek uzere gitti benim gorusumce.

5.  Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    Önümüzdeki hafta için bir strateji oluşturmanın vakti geldi
    Dusunuyorum dusunuyorum strateji kuramiyorum… Ya garan diger bankalari asagi cekecek ya da diger bankalar garani yukari cekecek tek teorim bu

Alıntı Originally Posted by elfidaa Yazıyı Oku
    Salı günü belli olur T2 den dolayı fiyat düşerse

son gün çagrıya verip tekrar borsadan alım yapılabilir
    Bir kademe için kimse o riske girmez.
    14.98 alma şansın yok gibi
    14.99 dan aldığın komisyona yetmez
    Birde virman için az bir ücret var.
    Çarşamba günü bakalım ne yapacak.
    Yalnız diğer bankalarda bir canlılık yok onlarda garanti sonrasını bekliyor herhalde.
    Yoksa gelen karlar iyi geliyor.
    Birde halkbank davası müracaatı ne yönde gelişecek oda bankaları baskiliyor olabilir.
    Yy.tv.degildir.
    Sagliklar

7. direkt olarak garanti ile ilgili değil ama aşağıda linkini bıraktığım yayını izlemenizi öneririm. özellikle bankacılıkla ilgili kısımda dikkat çekecek yorumlar var.

https://www.youtube.com/watch?v=KeQI...Habert%C3%BCrk

garanti bankasında pay alım teklifi sürecinin sonuna yaklaştık. hissenin süreç içerisinde en yüksek gördüğü nokta 15,12. orda da 5-10 dakika durup aşağı düşmüştü hisse.

şimdi süreç sonlanınca neler olacağına dair beyin fırtınası yapmak gerekli. gördüğüm kadarıyla piyasanın %99u garanti bankasına kayıtsız kalmış durumda.

öncelikle mevcut değerleriyle bankalar arası bir karşılaştırma yapalım.

garan 3,35fk 0,65pd
    isctr 2,27fk 0,42pd
    ykbnk 2,36fk 0,49pd
    akbnk 2,36fk 0,47pd

görüldüğü üzere bu bankalar arasında mevcut rasyoları en uygun olan garanti bankası değil. fk'dır pd'dir aslında hisse senedi fiyatlarında çok bir şey ifade etmeyebilir ama yinede durum bu.

son iki gündür yine yüklü miktarda pay alım teklifine katılım yapıldı ve toplamda bbva'ya geçen hisse senedi miktarı 893 milyon lot civarı. tam rakama bakamayacağım şimdi. oran olarak da %71 diyelim. son günler borsalar düşüşle devam ederse bbva belki de istemediği kadar lot ile almış olacak :D

12 kasımdaki değerleri açısından bankalar ne kadar yükseldi?

12 kasım kapanış - 13 mayıs kapanış ----- değişim
    garan 10,58 ---- 14,98 ---- %41
    isctr 6,14 ---- 10,12 ---- %64
    ykbnk 3,02 ---- 4,55 ---- %50
    akbnk 6,14 ---- 8,25 ---- %34

garanti bankası pay alım teklifinin duyurulması öncesine göre isctr ve ykbnk'tan geri kalmış. (bir hafta önce daha da fazlaydı fark) akbnk ise Allah'a emanet zaten.

Garanti bankası için 18 mayıstan sonra olumlu olabilecek/olumsuz olabilecek şeyler neler olabilir.

1) öncelikle bu hızla giderse piyasadaki hisse sayısı bu hızla giderse 1 milyar lotun altına düşecek gibi. güncel fiyata ve güncel lot sayılarına göre yaklaşık tahta büyüklüklerine bakarsak;

garan 18.175 milyon TL (çarşambaya kadar daha da düşecektir. şu an halka açık 1 milyar 213 milyon lotu üzerinden hesaplandı. süreç devam ettiğinden tahta büyüklüğünün azalması beklenir.)
    isctr 15.060 milyon TL
    ykbnk 12.300 milyon TL
    akbnk 21.795 milyon TL

karşılaştırma yapmak için banka dışı bir iki hisse koyuyorum.
    thyao 29.648 milyon TL
    eregl 54.366 milyon TL
    sise 29.548 milyon TL

Garanti bankası artık endeks içinde en büyük tahtalardan biri değil. bankalardan belki isctr ile belki ykbnk ile aynı seviyeye gelecek. bunun etkileri neler, öncelikle endeks hesaplamasında viop hesaplamasında vs garanti bankasının ağırlığı düşecek, kriterleri sağlamazsa da bazı endekslerin dışına çıkarılacak. bir iki hafta içinde duyurusu yapılır. endeksle ilgili kurallara meraklısı buradan bakabilir:
    https://www.borsaistanbul.com/files/...-kurallari.pdf

garanti bankasının endeks30 içinde ağırlığının düşmesi ve gerekirse endeks30dan çıkarılması öncelikle viop için artık dikkate alınmayacağı yani oyun dışı olacağı anlamına gelir. bilirsiniz önceden garanti bankası endeksin en hacimli en gözde tahtalarından biriydi ve büyük paralarla işlem yapanların ekranında daima açık olurdu hisse. artık o devir bitti kısaca.

peki tahta büyüklüğünün düşmesinin başka ne sonuçları var? yurtdışından trye giriş yapan fonlar likit tahtaları tercih eder. büyük paralarla geldiklerinden kendi çaplarına göre tahtalara girerler. garanti bankasının büyüklüğü yarı yarıya azalacağından artık büyük fonların girip çıkarken zorlanacağı bir tahta olacak, belki de bazılarının ilgilerini bile çekmeyecek bu aşamadan sonra.

2) Tahtada yabancı payı giderek azalıyor. bunun olumlu etkisi artık yabancı satar diye o kadar da korkmaya gerek kalmayacak

3) Herkesin kafasındaki soru BBVA'nın 18 mayıstan sonraki hareketi ne olacak? Hemen tahtadan alıma geçecek mi? Bunu bilmemizin imkanı yok. BBVA önümüzdeki 3 işgünü daha gelecek paylarla birlikte "ben doydum" da diyebilir, defter değerinin altındasın nasılsa "%100e kadar yolu var" da diyebilir. Burası insider bilgisi olmayanlar bizler için işin kumar kısmı.

4) Bankalar her ne kadar uçuk karlar da açıklasa aslında hepimiz biliyoruz ki halen gerçek enflasyonun altında özsermaye kârlılıkları var ve piyasalardan banka hisselerine halen talep çok az. Bu işin olumsuz kısmı.

5) her ne kadar bu rasyolar kelepir fiyatı gösterse de garanti bankasının isctr/ykbnk'a göre rasyoları bir tık yüksek kaldı (tamam garan 0,65 pd/dd ama orada 0,45ler var)

6) Benim aklıma gelen bir husus da şu, bu fiyattan satmak isteyen zaten ya tahtadan verdi ya bbva'ya verdi. artık gemide bu fiyatlardan satmak istemeyenler kaldı/kalacak. dolayısıyla fiyat ne olursa olsun bir malın satıcısı yoksa fiyatın yukarı gitmesini beklemekten daha doğal bir şey yok. Fakat, bu fiyattan daha yüksekten alan olacak mı? bu da bir soru işareti. Alan olmazsa da hissenin fiyatı yükselmez

7) BBVA eğer Garanti bankasını kottan çıkarmayacaksa hisse fiyatının belirli bir seviyeden aşağı düşmesini istemeyecektir. BBVA kafasındaki ortaklık oranına ulaşsa bile hisse fiyatının çok aşağılara düşmesine izin vereceğini sanmıyorum.

8) piyasa genel olarak satıcılı olduğundan teknik ve temel olarak 18 mayıstan sonra düşüş bekleyen insanlar var.

9) tarihsel örnek olarak hatırlayanlar bilir, marshall pay alım teklifi pandemi başlangıç dönemine denk gelmişti. hisse pay alım fiyatının biraz altında takılırken teklif süresinin sona ermesiyle birlikte o da diğer hisselerin kaderini yaşamıştı ve çok sert düşmüştü. tabiki marshall ile garantiyi aynı kefeye koymuyorum ama konjonktür biraz benzer.

yukarıda yazdıklarımın hiçbiri tek başına hisse düşer/çıkar demek için yeterli sebep değil ama sürecin sonuna yaklaşmışken hissede pozisyonu olanlar veya pozisyon almayı düşünenler iyi düşünüp tartmalı. Doğrusu bir iki hafta önceki fikrim 18 mayıstan sonra garanti bankasının pozitif anlamda iyi seviyelere geleceğini yönündeydi ama şu an tereddütteyim.

elinde hisse olan veya almayı düşünen arkadaşlar düşüncelerini yazarsa memnun olurum açıkçası.

Yazdıklarım hiçbir şekilde al/sat/tut tavsiyesi değildir, herkes yatırım kararını kendi düşüncelerine göre vermelidir. Benim yazdıklarımdan etkilenip işlem yaparsanız zarar edebilirsiniz.

8. Kaliteli paylaşım için teşekkürler sayın MiniYatirimci.

"
    Benim aklıma gelen bir husus da şu, bu fiyattan satmak isteyen zaten ya tahtadan verdi ya bbva'ya verdi. artık gemide bu fiyatlardan satmak istemeyenler kaldı/kalacak. dolayısıyla fiyat ne olursa olsun bir malın satıcısı yoksa fiyatın yukarı gitmesini beklemekten daha doğal bir şey yok.
    "

Bir süredir ben de bu yazdığınız gibi düşünüyorum lakin ben böyle düşünüyorsam muhtemelen piyasa yapıcı tam tersini yapacaktır

Çok uzun zamandır bu forumda hedeflerimi ve sebeplerini paylaşıyorum. Kısaca 3usd'dan aşağıya muhtaç olmadıkça satmayı düşünmüyorum; 3usd üstü için ise duruma göre ucu açık.

Kimseye yatırım tavsiyesi değildir. Sorumluluk kabul etmem. Yanılabilirim her insan gibi.

Sayfa 10/165 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •