Sayfa 100/293 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon
Arama sonucu : 2341 madde; 793 - 800 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Nasip be hocam
     Alıntı Originally Posted by Nevser84 Yazıyı Oku
    Olur hocam, sağlık olsun. Bizim borsamızda fırsat ve ucuz kağıt bitmez en iyi siz biliyorsunuz, fazlasıyla telafi edersiniz.
    Ona ne şüphe?
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    "The Paradox of Choice: More Is Less. When it comes to investing, the proliferation of choices can make your head spin. Should you favor one investment style or mix and match among such categories as growth, value, growth at a reasonable price, deep value, momentum, macro, or market neutral?"

"The great paradox of this remarkable age is that the more complex the world around us becomes, the more simplicity we must seek in order to realize our financial goals.… Simplicity, indeed, is the master key to financial success. Simplicity is the ultimate sophistication."
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    "All things being equal, the simplest solution tends to be the best one." We're more likely to find the right answer by shaving away all unnecessary details. "If a piece of physics cannot be explained to a barmaid, then it is not a good piece of physics." says Ernest Rutherford, the father of nuclear physics.
    Şunları kendim için bir önceleyeyim tekrar..
    Clausewitz

3. İyi borsa yatırımcılarında bile görülen en büyük hastalıklardan birisi 'dibini sıyırma' hevesi.. Özellikle kısa vade yatırımcısında çok sık görülse de, vade farkı gözetmeden 'trader'lar da dahil tüm yatırımcı tiplerinde ortak görülen bir şey bu. Dönüş işaretlerinin hep 'fake' olabileceği düşünüldüğü için 'daha dipten alırım' ya da 'daha tepeden satarım' hırsına dönüşebiliyor bu 'sinekten yağ fabrikası kurma' hevesi.. Sonrası malum, ya epeyce bir süre beklenmek zorunda kalınıyor ki, bu durumda oluşan fırsatların kaçırılması zaman kaybı maliyeti olarak yansıyor portföylere, ya da 'fırsatları daha fazla kaçırmayayım' şeklinde başka bir panik havası doğuruyor ve bu sefer de alınmaması gereken yerlerden alınıp hatanın daha da büyüğü yapılabiliyor. Bunun maliyeti ise çok daha fazla oluyor elbette. Satış işlemlerinde de benzer hataların yapıldığı malum.

Çare ne peki? Çare herkesin bildiği 'en basit' olanı yapabilmek. Temel değerler açısından ve/veya teknik olarak artık alış ya da satışa uygun olduğu düşünülen yerlerde bu kararı alıp 'dip sıyırma hevesi'nden vazgeçmeyi becerebilmek. Elbette sonrasında erken alım ya da erken satış ihtimali her zaman karşımıza çıkacağı için hissede ya da nakitte (pozisyon her ne ise) sabırla beklemeyi becerebilmek. Her zaman 'topu çatala takmak' için uğraşmaya gerek yok. Mühim olan gol atmaksa bu maçta, yerden plase vuruşlarla da aynı skoru elde edebiliriz çoğu zaman. Boş yere sürekli yan ve geri paslarla top çevirmek ne kadar lüzümsuz bir hareketse, arkayı düşünmeden maçı koparmak için bir an evvel gol atmaya çalışmak da o kadar lüzümsuz bir tavır ve bazen maçı da kaybettirecek büyükçe maliyetleri beraberinde getiren başka bir yanlış. Ayrıca tüm maçları kazanarak şampiyon olma hevesi güzel bir hayal olsa da ayağı fazla yere basmayan bir davranış modeli.. İllaki umulmadık puan kayıpları, sürpriz yenilgiler olacak.. Bunlar hayatın doğal akışında olan şeyler.. Her puan kaybında ya da sürpriz yenilgide 'şampiyonluk elden gidiyor' paniği yaşamak daha büyük hatalara sebep olacaktır bu yarışta. Geriye çekilip nerede yanlış yaptığını görmek ve onu tamir edip yola devam etmek gerekli..

Arada bir dinlenmek ve sakin kafayla düşünmek de bu işin olmazsa olmazlarından. Borsanın yarın da açık olduğu ve güneşin her gün yeniden doğduğu gerçeğini unutmamalı.

Bunlar sadece 'kendime düştüğüm notlar'dır.
    Clausewitz

4. Fibo 0,618 dönüm noktası mı? Yorum için henüz erken.
    Clausewitz

5. ARDYZ 7,42
    DEVA 38,88
    DOAS 125,59
    TUKAS 14,90

ortalama maliyetlerle bayram sonrasına kısa vadeli ufak bir bilanço hareketi olabilir umuduyla alım yaptım. DOAS harici aldıklarım daha önceki satış fiyatlarımın altında ve genelde destek noktalarında seyrediyor. DOAS'ı ise beklediğim geri çekilme olmadığı için sattığım fiyatın bir miktar üstünden almış oldum.

Yukarıdakilerden piyasanın iyi bilanço beklediği ismen belirtilen bir tek DOAS var. ARDYZ'nin geçen yılın aynı çeyreğine göre daha iyi ancak geçen çeyreğe göre daha düşük gelir ve daha düşük kârlı bir bilanço ile geleceğini düşünüyorum, geçmiş yıllar 4Ç ile 1Ç bilanço trendlerine bakarak. İsmen zikredilmese de gıda ve gıda perakendecilerinin görece iyi bilanço beklentileri olduğu için, fiyat hareketi hiç de öyle bir imaj vermese de, TUKAS'ta geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça iyi, 4Ç'ye paralel bir bilanço beklentim mevcut. DEVA'da ise yılın ilk aylarında satış gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça iyi ve 4Ç'den daha yüksek olacak şekilde bir artış beklentim var, ve, marjlarda seviye normalin üstünde bozulmazsa, ilk çeyrek EFK ve Net Kârda beklentim geçen yıl aynı çeyreğe göre yıllık enflasyon üzerinde bir büyüme olacak şekilde. Bu fiyatlamaların DEVA'da ucuz olduğu kanaatindeyim. Ancak herkesin malumu ketumluğu, yapılan yatırımların piyasaya olduğundan daha düşük ayarda gösterilmesi, imtiyazlı payları ve ürünlerindeki fiyat artışları konusunda devlete bağımlılığı ve bunun marjlara olan baskısı negatif unsurlar DEVA'da.

Hisseleri fazla tutmayı düşünmüyorum. Çok kısa vadeli bilanço tepkisi için risk alıyorum. Piyasanın genel trendinin düşüş eğimli yataya daha yatkın olduğu kanaatindeyim. Bir süreliğine 4900-5300 aralığında tepelerin gittikçe düştüğü ve gittikçe sıkışan bir fiyat hareketi beklentim mevcut endekste. Aldığım fiyatların altına gelmesi durumunda makul yerlerden bir miktar destek alımı da yapabilirim. Geçen sefer erken satmıştık. Bunu 7-8 day trading hamlesi ile kısmen telafi edebildik. Şimdi de erken alma ihtimalim mevcut. Ancak bir süreliğine endeksin fibo 0,618 ile fibo 0,382 arası takılacağını düşünüyorum.

Son düzenleme : deva-i dert; 20-04-2023 saat: 12:34.
    Clausewitz

6. YUNSA ve ORGE de alacaktım, ne hikmetse istediğim fiyatlardan gelmediği için o alımları iptal edip, onları da DOAS alımı olarak değiştirdim. Onca mide bulandıran DGGYO'yu satın alma işlemine ve şirketi itibarsızlaştırma eylemlerine rağmen hem de. Portföyde DOAS harici paylarım eşit ağırlıkta, DOAS diğerlerinin 2 katı kadar yer işgal ediyor.
    Clausewitz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    YUNSA ve ORGE de alacaktım, ne hikmetse istediğim fiyatlardan gelmediği için o alımları iptal edip, onları da DOAS alımı olarak değiştirdim. Onca mide bulandıran DGGYO'yu satın alma işlemine ve şirketi itibarsızlaştırma eylemlerine rağmen hem de. Portföyde DOAS harici paylarım eşit ağırlıkta, DOAS diğerlerinin 2 katı kadar yer işgal ediyor.
    Sırf patrondan dolayı almadığım şirket...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. [QUOTE=deva-i dert;6390137]ARDYZ 7,42
    DEVA 38,88
    DOAS 125,59
    TUKAS 14,90

ortalama maliyetlerle bayram sonrasına kısa vadeli ufak bir bilanço hareketi olabilir umuduyla alım yaptım. DOAS harici aldıklarım daha önceki satış fiyatlarımın altında ve genelde destek noktalarında seyrediyor. DOAS'ı ise beklediğim geri çekilme olmadığı için sattığım fiyatın bir miktar üstünden almış oldum.

Yukarıdakilerden piyasanın iyi bilanço beklediği ismen belirtilen bir tek DOAS var. ARDYZ'nin geçen yılın aynı çeyreğine göre daha iyi ancak geçen çeyreğe göre daha düşük gelir ve daha düşük kârlı bir bilanço ile geleceğini düşünüyorum, geçmiş yıllar 4Ç ile 1Ç bilanço trendlerine bakarak. İsmen zikredilmese de gıda ve gıda perakendecilerinin görece iyi bilanço beklentileri olduğu için, fiyat hareketi hiç de öyle bir imaj vermese de, TUKAS'ta geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça iyi, 4Ç'ye paralel bir bilanço beklentim mevcut. DEVA'da ise yılın ilk aylarında satış gelirlerinde geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça iyi ve 4Ç'den daha yüksek olacak şekilde bir artış beklentim var, ve, marjlarda seviye normalin üstünde bozulmazsa, ilk çeyrek EFK ve Net Kârda beklentim geçen yıl aynı çeyreğe göre yıllık enflasyon üzerinde bir büyüme olacak şekilde. Bu fiyatlamaların DEVA'da ucuz olduğu kanaatindeyim. Ancak herkesin malumu ketumluğu, yapılan yatırımların piyasaya olduğundan daha düşük ayarda gösterilmesi, imtiyazlı payları ve ürünlerindeki fiyat artışları konusunda devlete bağımlılığı ve bunun marjlara olan baskısı negatif unsurlar DEVA'da.

Hisseleri fazla tutmayı düşünmüyorum. Çok kısa vadeli bilanço tepkisi için risk alıyorum. Piyasanın genel trendinin düşüş eğimli yataya daha yatkın olduğu kanaatindeyim. Bir süreliğine 4900-5300 aralığında tepelerin gittikçe düştüğü ve gittikçe sıkışan bir fiyat hareketi beklentim mevcut endekste. Aldığım fiyatların altına gelmesi durumunda makul yerlerden bir miktar destek alımı da yapabilirim. Geçen sefer erken satmıştık. Bunu 7-8 day trading hamlesi ile kısmen telafi edebildik. Şimdi de erken alma ihtimalim mevcut. Ancak bir süreliğine endeksin fibo 0,618 ile fibo 0,382 arası takılacağını düşünüyorum.

DOAS ve DEVA'ları gönderip yerine ORGE alımı yaptım ve TUKAS ve ARDYZ paylarımı artırdım.

ARDYZ 7,47
    ORGE 22,12
    TUKAS 14,92

ortalama maliyetli olmak üzere 3 hisse mevcut portföyde an itibariyle. Bir yarım saat beklesem daha iyi maliyetlenmeler de olabilirmiş.

An itibariyle;

ARDYZ

PD/EFK : 4,24
    PD/VFÖK : 4,28
    PD/FAVÖK : 3,92
    F/K : 4,14

ORGE

PD/EFK : 6,24
    PD/VFÖK : 6,12
    PD/FAVÖK : 6,12
    F/K : 5,70

TUKAS