Sayfa 102/201 İlkİlk ... 25292100101102103104112152 ... SonSon
Arama sonucu : 1605 madde; 809 - 816 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

1. Bugün temettünüzle hisse alabilirsiniz. Ama para olarak t+2 de çekersiniz.

M2101K6G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Ne oluyor yahu ?...

Temettü yarın hesaplara geçecek. Fiyattan düşecek. Bu gün temettüsü üzerinde.

4.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Temettü çoktan düştü bile . Yanlışlık olmasın. Dünden bugüne temettü süz olarak işlem görüyor.

5. Ben dün sabah temettü ile hisse aldım.

6.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Dün benim yazdıklarım hep boşa gitmiş. Haber sitesi bile kopyalamıştım .

7.  Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    Dün benim yazdıklarım hep boşa gitmiş. Haber sitesi bile kopyalamıştım .
    Çok ilginç değil mi hocam??

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    SPK robotlar üzerinden yürüyen manipülasyona bir çekidüzen vermeden her gün halı gibi çırparlar piyasayı. Bu işleri yürütenler "haklı" olarak ceplerine günlük olarak indirdikleri paraya bakıyorlar. Bakıyorlar ki karışan eden de yok, talana devam. Yoksa dişe dokunur bir satış olmadan hisselerin %4 inip çıkması nasıl açıklanır?

Piyasa yapıcı yok demek buradaki duruma uymuyor. Piyasayı yapıyorlar: robotlarla!
    Daha önce de defalarca yazdım ve bugün gelinen aşamada yani giderek sığlaşan piyasada robotların ne kadar büyük tehlike olduğu son bir haftada anlaşılmıştır sanırım.

Borsayı kelimenin tam anlamıyla kumarhaneye çeviren robotların tek işlevi küçüklerden alıp büyüklere para aktarmaktan ibaret. Yani bir tür "yasal" soygun.

Bu soygunun durması şart. En azından robotların sınırsız talanına yatırımcıyı koruyan sınırlamalar getirilmesi şart. Şöyle:

1-Depo şartı getirilmeli, böylece robotlarla bir tür ellerinde hisse olmadan yapılan açığa satışın önüne geçilmiş olur.

2-Robotların işlem yapma hızına sınır getirilmeli, online işlem emirlerinin bilgisine, onlar gerçekleşmeden erişme ayrıcalıkları yasaklanmalı.

3-BIST'deki genel eğilime göre, suni basınç yaratma amacıyla yön aşağı olduğunda satış tarafına, yukarı olduğunda alış tarafına robotlar tarafından yazılan sonra iptal edilen fiktif alım satım emir işlemleri manipülasyondur, izin verilmemeli.

Bu önlemler alındığında soygun amaçlı fiktif işlemler azalacağı için toplam işlem hacmi en az yarı yarıya azalacaktır. Ama borsa gerçek işlemlerle, gerek temel, gerekse teknik verilere göre hareket eden bir işlem dinamiği kazanacaktır. Uzun vadede doğrusu budur.

SAHOL özelinde ise robotlara çeki düzen verildiğinde hissenin ederine çok kısa sürede erişeceği görülecek, SAHOL yönetiminin canları istediğinde devreye soktukları işlevi kendinden menkul geri alımına ihtiyaç duyulmayacaktır.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Sayfa 102/201 İlkİlk ... 25292100101102103104112152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •