Sayfa 104/1001 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VII

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,292
     Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    belediye asfalt parası diye eve borç göndermişti ben ödedim apartmanın çoğu ödemedi ödemeyenlere hiç bir şey olmadı
    Durustluk cezasiz kalmiyor..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,292
     Alıntı Originally Posted by azaz Yazıyı Oku
    marketlerde, kuruyemişlere alarm takılmaya başlanmış....
    Kahrolsun Gidivanizm
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by azaz Yazıyı Oku
    marketlerde, kuruyemişlere alarm takılmaya başlanmış....
    Bizim burada iyi bir çerezci var, little little into the middle yaptırıp yerdik. Artık ben ve hanım yemeye korkar olduk, sadece çocuklara veriyoruz.

Badem 270, kaju 250, siirt 275, fındık 180 tl.

ay çekirdeği iyi
    40 tl bi hafta çıtla 1 kiloyu
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

5.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Bizim burada iyi bir çerezci var, little little into the middle yaptırıp yerdik. Artık ben ve hanım yemeye korkar olduk, sadece çocuklara veriyoruz.

Badem 270, kaju 250, siirt 275, fındık 180 tl.
    Ben de kuruyemişi çok seven ve tüketen biriyim. İnternetten alın, kaliteli ve daha ucuza bulursunuz, esnaf maalesef hep pahalı oluyor. Ayrıca kuruyemişin ömrü uzundur, indirim yakalayınca stok yapın. Mesela önümüzde yılbaşı var, kuruyemiş kampanyaları indirimleri yapılır, toptan alabilirsiniz.

6. hafta içinde fed'in faiz artırımı sonrası dünyada çarşı karışırken, euro ve ingiliz sterlini kör kuyulara düşerken, borsalar, emtia fiyatları kırmızıya dönerken, bizim güneş gibi parlayan memleketimizde faiz indirimi olmasına rağmen döviz kurlarında ortalık süt limandı. bu durumun ekonomide iyileşme emaresi olduğunu zanneden entry'ler okudum. vicdani görevimi yapmış olmak için iki satır yazayım dedim.

romalılar, yeryüzünün en ilkeli, dürüst ve şeffaf hükümetine sahip olduğumuzun bilinciyle bir noktayı hatırlatmak isterim. indiana jones ruhuna sahip bay berat önderliğinde 128 milyar dolar buhar olduğunda neyin arifesindeydik? 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi. [effendy75 sağolsun hatamı düzeltti. 128 milyar, 2018 seçimlerinden sonra buhar oldu. 2018 öncesi seçim ekonomisi diyelim. aslında pandemi öncesi, 2014'te sonlandırılan fed'in parasal genişlemesinin sonuçlarını yaşama sürecindeydik.]

şu an neyin arifesindeyiz? 18 haziran 2023 genel seçimleri. erkene alınmazsa şimdilik böyle.

bay berat'ın has adamı olan ve onun maceracı ruhunu ölümüzsüzlüğe taşıyan, gelmiş geçmiş en en ikinci ekonomist olan bay nebati önderliğindeki ekonomi yönetimi, hesaplamalara göre yılbaşından beri doları kontrol etmek için halkın cebinden 75 milyar doları mezara gömmüş durumda. bu milyar dolarlar dile kolay geliyor da ülkenin 2021'deki gsyh'si 806 milyar dolar oldu. bu yıl daha da düşüp bizi ilk 20 ekonominin dışına atacak. yani doları kontrol etmek için harcanan para, 80 milyonluk ülkenin bir yıl boyunca ürettiği tüm mal ve hizmetlerin toplamının nerdeyse yüzde 10'u kadar. zihinlerde canlansın diye şöyle bir benzetme yapalım: 8 milyon insan yemeden içmeden varını yoğunu veriyor.

peki doları tuttular diyelim. iyi de ne işe yarayacak? hiçbir işe yaramayacak. en azından toplum için hiçbir işe yaramayacak. bütün bu karmaşanın tek amacı var: seçimler öncesi zamanlaması iyi tutturulmuş bir hamle yapıp oy vereceklere yalancı bir bahar yaşatmak ve ekonomide işler iyi gidiyor, büyüyoruz, zenginleşiyoruz izlenimi oluşturmak. tüm bu dümenin tek amacı bu. bu, aynı zamanda ülke insanına yapılabilecek en büyük kötülük. bu işin sonunda olacak olan şey belli. nasıl ki 2018 seçimleri geçtikten sonra ağustos ayında döviz krizi yaşandıysa, aynısı daha beter şekilde yaşanacak. resmi enflasyon oranıyla doların artışı arasında bir ilişki olması gerek çünkü sürekli cari açık veriyoruz. en son 5 milyar dolar civarı gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam, temmuz itibariyle yıllıkta da 36 milyar olmuş. oysa şu an enflasyon coşarken, türk lirası aşırı değerli hale gelmeye başladı. hükümet gıdım gıdım kontrollü artırım yaparak hem faizi hem dövizi tutmaya çalışıyor. bunu son deneyen dahi tansu çiller'di, o da durup dururken ülkeyi krize sokmuştu: 1994 ekonomik krizi ve 5 nisan kararları.

nerden geliyor bu derenin suyu o zaman? net hata noksan denen sihirli bir sandık var. sabah ezanı okunmadan önce üç kulvallah bir elham eşliğinde tek çiçek açmış bir hayat ağacının etrafında 99 tur atıyoruz. sonra kör bir keçi bulup ağaca doğru salıyoruz. keçinin son bokunun düştüğü yeri kazıyoruz. ta taaa. içi dolar dolu sandığı buluyoruz. net hata noksan sandığı allah'ın bir hikmetidir. bazı namıssızlar bu paranın kayıt dışı para olduğunu söyler ama itibar edilesi bir iddia değil. yine de merak eden varsa araştırıp öğrensin. tcmb'nin sitesinde ödemeler dengesi ile ilgili istatistikler kısmında, ödemeler dengesi istatistikleri seçilirse sağ tarafta evds bağlantısından aylık rapor alınabilir. benim gibi ekonomist falan olmayan biri niye bunu öğrenmek durumunda kalıyor, bu da ayrı bir hazin durum. neyse tcmb kayıtlarına göre temmuz ayında 5,4 milyar dolar net hata noksan varmış. aynı ayın cari açığından bile fazla (temmuzda cari açık 4 milyar civarı idi). net hata noksana uygun bir bahane uydurulacaktır. kayda girmemiş turizm geliri falan filan sallarlar bir şeyler de hiçbir ülkede 7 aylık net hata noksan 36,7 milyar olmaz. olmaması lazım. memleketimize hasta olan yabancı dostlardan gelen paracıklar gibi her kalem açık ve net listelenmelidir.

bu paracıkların üstüne, ihracatçının ve turizmcinin ülkeye soktuğu dövizin belli bir yüzdesini merkez bankasında bozdurma zorunluluğu var. zorunlu karşılıkların merkez bankasına gönderilmesi var. döviz talebini kısmak için, hazineyi batıracak olan kkm var. ülke insanından toplanan bu paraların arka kapıdan satılması ve icabında ülke insanını tuzağa düşürmek var: 21 aralık 2021 dolar kuru.

enflasyonla döviz kuru arasındaki ilişki olması gerektiği gibi olsaydı, dolar şu an 26 lira civarında olacaktı. bu olacak. hükümetin derdi bunu mümkün olduğunca ertelemek ve seçime kadar ne pahasına olursa olsun, ekonomide iyileşme izlenimi uyandırmak. bunun için yaptıkları şeyler öyle korkunç ki 1957 ekonomik krizi dahil cumhuriyet tarihinin en büyük çöküşünü hazırlıyorlar. yarın ülke topraklarından "gerçek anlamda" petrol falan fışkırmazsa, eninde sonunda büyük bir devalüasyon ve akabinde kemer sıkma şeklinde ekonomik önlemler gelecek. şu an yaşanan şey, büyük bir ilüzyoncunun numarasından başka bir şey değil. gerçeğin üstüne ne kadar büyük bir örtü örtülürse örtülsün ödenecek bedeli gizleyemezler. dünyanın en az 1-1,5 yıllık resesyona hazırlandığı düşünülürse, dar gelirlinin taş yiyeceği günler çok uzakta değil diyebiliriz.

bu arada enflasyon bir seçimdir. hükümetler enflasyonu yaratırlar. enflasyon kendi kendine oluşan bir şey değildir. yani akp ne yaptığını ve sonuçlarını, yani hızlı fakirleşme, servet transferi ve toplumun azınlık zenginler ve çoğunluk fakirler olarak keskin bir şekilde ayrışmasının yaşanacağını bilerek ve isteyerek bu yola girdi. ortada ekonomik bir iyileşme falan yok, onu bilin. sırf akp oy oranını korusun diye yapılan her şey yarın bize git gide kabaran bir hesap olarak gelecek. bir kişinin seçilmesi için ülke sürekli ateşe atılıyor. akp'ye oy vermeyi düşünen iyi niyetli insanlar kaldı mı bilmiyorum ama kaldıysa, bir daha düşünün.

7. Net hata koksan elbette turistlerin cari harcamalarında gelir.

Ne yani bir turist camiiyi gezerken avluda bekleşen dilencilere 3-5 dolar atmayacak mı?

Sokakta gezerken canı midye veya balık-ekmek istedi, 5 dolar verdi eşi ile birer porsiyon aldılar. Şimdi seyyar satıcı fiş mi verecek.

Ne bilim, diskoda barmene bahşiş verdi.

Pavyonda bir ablaya bahşiş bıraktı.

Kaç milyon turist var, çarrp ve toplan 5 milyar da bulursun 10 milyarda...

Töbe töbe...

Öküz altından buzağı aramayın.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

8. Kadran 18,57 de takılı kaldı.

Bir tamirciye mi götürsek...
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

Sayfa 104/1001 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •