Sayfa 1063/2243 İlkİlk ... 63563963101310531061106210631064106510731113116315632063 ... SonSon
Arama sonucu : 17939 madde; 8,497 - 8,504 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Deniz hocam, kur hareketlerinin bu kadar anormal hareketinin sebebi MB ve bankaların bilanço makyajı ile ilgili olabilir mi. 18 e kadar baya dolar yaktı ne olduda bu kadar düştü. Malum hem kur hem de gıda da aşırı bir talep vardı seçim öncesi bunu da engellemek için mi yoksa bu baskı.

Alıntı Originally Posted by Baygeorge Yazıyı Oku
    Üstadım ben sizden öğrendiğim formüller ile Tablo ve grafik olarak paylaşayım ki
    olayın ne boyutta olduğu (irkilmenin görüntüsü) daha kolay anlaşılsın istedim .
    Sol Sütunda formüller mevcut .

NoT : hata varsa bildirin düzeltirim .
    Hesaplamalar doğru.Teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Deniz bey (ya da başlıktaki diğer forumdaşlar),
    Bu son kampanyayla kur korumalı mevduata ne kadar para yatırıldı bunun miktarı belli oldu mu? Ben bulamadım hiç bir yerde, belli olduysa paylaşabilir misiniz? Belli değilse de acaba açıklanacak mıdır?
    Ben bunu çok merak ediyorum, çok büyük bir iş yapıldı çünkü ve beklenen miktar neydi bilmiyorum ama yeterli hesap açılmazsa yani kampanya fiyaskoyla sonuçlanırsa kurlar tekrar ve hızla yükselişe geçebilir.

Bir de bu hesaba katılım bence bu bir iki hafta gibi kısa bir süreçte popülerken belli olur, yatıracak olan yatırmıştır ya da yapmak üzeredir, vakit geçtikçe bu iş azalır. İnsanların alışkanlıkları kolay değişmez ve çoğu kişi yeni finansal ürünlere mesafelidir, bu ara geçmeyen ileride de pek geçmez diye düşünüyorum. Yine aynı nedenle kuru bu gece düşük kapattıracaklar gibi (hafta kapanışı düşük olsun ve haftasonu konuşulsun iyice algı yerleşsin) ve haftaya da yani yılbaşına kadar kuru tutacaklardır diye düşünüyorum.
    Bir açıklama olmasa da, 1 gün gecikmeyle yaklaşık olarak bilebiliyoruz:

Resmi gazetede yayınlanan tebliğ'de:

"MADDE 4 - (1) 20/12/2021 tarihinde mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonu hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.
    (2) Bankanın bu işlem sonucunda elde ettiği döviz dönüşüm kuru üzerinden Merkez Bankası tarafından satın alınır ve karşılığı Türk lirası ilgili bankaya aktarılır." ifade ediliyor.

Döviz tevdiat hesabından kur korumalı TL hesaba dönüştürülen hesaplardaki dolarlar hesap açıldığı an elektronik transferle merkez bankasına aktarılıyor,merkez bankası da karşılığında bankaya TL veriyor.Dolayısıyla döviz tevdiat hesabından gelen dolarlar anında merkez bankasının net döviz rezervini arttırır ve ertesi gün 14.30'da yayınlanan merkez bankası analitik bilançosunda gözükür.
    Bu haftanın merkez bankası analitik bilançolarını incelediğimizde ,merkez bankasının döviz kurlarının düşüşünü sağlamaya yönelik satışlarıyla,merkez bankasının net döviz rezervlerinin pazartesi-salı haftanın ilk 2 gününde 6.9 milyar dolar azaldığını görüyoruz.Yayınlanan son BDDK verisine göre,Salı günü döviz fiyatının düşüşünü fırsat bilen yurt içi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarını 1.368 milyar dolar arttırdıklarını görüyoruz.
    Merkez Bankasının net döviz rezervlerinin Çarşamba günü 1167 milyon dolar,Perşembe günü ise 222 milyon dolar toplamda ise 1389 milyon dolar arttığını görüyoruz.Cuma gününün rakamını ise Pazartesi günü görebileceğiz.

-Eğer reeskont kredilerinden merkez bankasına bir döviz giriş olmadıysa ,şu ana kadar kur korumalı mevduatlar için açılan hesapların toplamının 1389 milyar dolar olduğunu söyleyebiliriz,reeskont kredilerinden bir giriş varsa o zaman daha az.
    -Öte yandan merkez bankası döviz satışlarına Çarşamba ve Perşembe günleri de devam ettiyse o zaman açılan hesap tutarının biraz daha fazla olduğunu ama bu fazla kısmın merkez bankası tarafından satıldığını anlayacağız.

Gerçek kişiler döviz tevdiat hesaplarının 163.7 milyar dolar,toplam döviz tevdiat hesaplarının 261.0 milyar dolar olduğu düşünülürse kabaca açılan 1.4 milyar doların çok düşük bir rakam olduğu söylenebilir.Henüz uygulamaya geçilişin birkaç gün olduğu söylenebilir ama "Bir de bu hesaba katılım bence bu bir iki hafta gibi kısa bir süreçte popülerken belli olur, yatıracak olan yatırmıştır ya da yapmak üzeredir, vakit geçtikçe bu iş azalır. İnsanların alışkanlıkları kolay değişmez ve çoğu kişi yeni finansal ürünlere mesafelidir, bu ara geçmeyen ileride de pek geçmez diye düşünüyorum." yorumunuza ben de aynen katılıyorum.Gelecek hafta sonuna kadar katılacakların %99'u katılmış olur,ondan sonra da pek katılan olmaz diye düşünüyorum.
    Diğer yandan merkez bankasının döviz kurlarında bu düşüşü sağlayabilmek için geçen hafta Çarşamba'dan bu hafta Perşembe günü'ne kadar yaptığı döviz satışlarıyla net döviz rezervlerinde 11.118 milyar dolar azalma görüyoruz.

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    sn.denix43,

Bu hafta bankalarda döviz alım satım arasındaki fark korkunç.
    Hükümetin kur garantili TL hesap yanında bu durum da döviz talebini çok olumsuz etkiliyor.
    Bunun bir dayanağı , kuralı var mıdır ? Bankalar olağanüstü zamanlardan geçiyoruz , o yüzden böyle deme yaklaşımı da zaten yönetim destekli bir yaklaşım.
    Eğer böyle ise , bu kadar gargaraya gerek var mı , bir kararname ile alım satım farkı 3-5 TL artık Allah ne verdiyse veya mesela bundan sonra % 30-40 uygulanacaktır denilip döviz talebini tamamen ortadan kaldırma şansını hükümet neden kullanmaz ?

saygılar
    Maalesef bir kuralı dayanağı yok.Muhtemelen merkez bankasının döviz satışlarına karşı ,düşen fiyatlardan bir döviz talebi oluşmasın diye alım satım aralığının bu kadar yüksek tutulması siyasi otorite tarafından talimat verilmiş.Ama bu talimat kur korumalı TL mevduat uygulamasına geçmek isteyenlerin de gözünü korkutucu nitelikte,çünkü bu uygulamaya geçenlerin paraları vade sonunda merkez bankasının döviz alım kurundan -olursa- kur farkıyla TL olacak.Bu hesapların sahipleri yeniden dövize geçmek isterlerse bankaların alım satım fiyatları arasındaki büyük makas nedeniyle ya zararla geçiş yapabilecek ya da bu geçiş aradaki döviz alım-satım fiyatları arasında büyük makas nedeniyle caydırılmış olacak.
    Tabii,bu makastan zarar gören sadece gerçek kişiler değil,borç ödeyecek ya da ithalat yapacak şirketler de ciddi zarar görüyorlar.
    Bir diğer olumsuz tarafı da serbest piyasa ekonomisine müdahalelerin kredi notumuza ve cds risk puanımıza olumsuz yansıma ihtimalleri oluyor.

"bir kararname ile alım satım farkı 3-5 TL artık Allah ne verdiyse veya mesela bundan sonra % 30-40 uygulanacaktır denilip döviz talebini tamamen ortadan kaldırma şansını hükümet neden kullanmaz ?", buna engel bir durum yok,ama kalıcı bir şekilde böyle bir talimat devreye sokulursa cazip kazanç fırsatı çıkmasıyla eski "tahtakale'ye" benzer bir karaborsa döviz piyasası ortaya çıkar, hiç bir ülkede yönetimlerin karaborsayı önleyemediği tarihsel tecrübeyle sabit.Ayrıca bu yola girilmesi,"serbest piyasa ekonomisi"nden vazgeçildiğinin ve örtülü sermaye kısıtlamalarına geçildiğinin de ilanı olur.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler bu yazı için, keşke daha çok kişi okusa yazılarınızı, başka ortamlarda kaynak vererek paylaşmamıza izniniz var mıdır? Daha çok okunan sitelerde yazmayı da düşünür müsünüz ya da yazıyor musunuz?
    O kadar faydalanıyorum ki yazılarınızdan, size destekte bulunmanın yolu var mı?
    Nezaketiniz için teşekkür ederim.Yazılarımı başka yerlerde de paylaşmanızın benim için bir mahsuru yok.Başka bir yerde yazmıyorum,yazmayı da düşünüyorum,burası yeterli.Uzun yıllar içinde büyük emeklerle elde edilmiş bir donanım ve birikim var.Bunu paylaşıp,özellikle hayata yeni giriş yapanlara bir faydamın dokunması beni mutlu eder."İyilik yap denize at,balik bilmez ise,Halik bilir" felsefesini elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum.Onun dışında hiç bir beklentim yok,bir teşekkür fazlasıyla yeterli.

6. Hocam yukarıda kredi çekenlere döviz almayacağım diye taahhüt imzalattırıyorlarmış iktidar nelere başvuruyor adam alır imzalar başkasının üzerindende döviz alır bunun önüne geçebilirler mi?

Sayfa 1063/2243 İlkİlk ... 63563963101310531061106210631064106510731113116315632063 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •