Sayfa 1084/1230 İlkİlk ... 845849841034107410821083108410851086109411341184 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,665 - 8,672 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,133
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

https://m.youtube.com/watch?v=04HizrjCjCU
    Guzel bir sohbet... enka dikkatimi cekti..biraz arastirayim bakalim..
    Saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

https://www.bloomberght.com/konuk/vi...ni-cizdi/64175
    sayın cautionary bugün twitterdan bahsetmişti.. internet sitesinde bulunca paylaşmak istedim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    https://www.bloomberght.com/konuk/vi...ni-cizdi/64175
    sayın cautionary bugün twitterdan bahsetmişti.. internet sitesinde bulunca paylaşmak istedim ... saygılar
    Iki defa izledim ama fed in neden enflasyonu arttırmak istediğini anlamadım..
    Ayrıca enflasyon nasıl %2 nin altında söyledikleri gibi para basıyorlarsa?

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

https://www.paraanaliz.com/2020/duny...gitiyor-50691/
    Atilla yesiladanin yorumu da bu sekilde... vobellit basliginda sayin Deniz43 de cok guzel yorumlarda bulundu bu konuda
    Acikcasi ben de cok anlayamadim videoyu bebi asan yorumlari var hocanin... ancak izlerken bir yerde bloomberg terminalindeki bir gostergeyi fed de calisirken biz yapmıştık ordaki arkadaslarla dedi...keske böyle nitelikli hocalarimiz ekonominin başinda olsa bizim icin ne guzel fırsat aslinda diye dusundum...
    Benim anladigim kadariyla parayi basmalarina ragmen basilan paranin ekonomide dolasmamasi ekonomik etkinlihe ve enflasyona engel oluyor.... fed onumuzdeki 5 yillik sirecte her yil yuzde 2 enflasyon oranini tutturmak yerine bazi yillar yuzde 2nin ustune cikmasina izin verip diger bir detyisle enflasyon yuzde2 yi gecse bile ekonomik hareketliligin azalmamasi icin hemen faiz silahini kullanmayacak... bununla birlikte fed baskanlarindan biri en fazla yuzde 2.5 olmasina izin veririz demis
    Benim gordugum kimse balonu patlatan olmak istemediginden sisirmeye devam ediyor... fed de piyasalara 5 yillik acik olmayan bir çek vermis gibi sartlar degisirse geregini yaparim diyor ama bakalim neler olacak abd secimlerinden sonra nasil bir durum ortaya cikacak
    Saygılar
    Son düzenleme : HATAKE; 28-08-2020 saat: 11:50.

Merhaba arkadaşlar bu yazımla sizlere geçen sene başlamış olduğum aylık hisse biriktirerek yatırım yapma serüvenimden bahsedeceğim. Kesinlikle baştan şunu belirtmek istiyorum ki doğru bir tercih olup olmadığına tam olarak karar verebilmiş değilim.

Öncelikle eşimin işi dolayısıyla ailelerimizden ve doğup büyüdüğümüz şehirlerden ayrılarak 5 yıllık zorunlu bir şehir değişikliğiyle evliliğimiz başladı. İlk senemiz düğün borçlarımızı kapatmak ile geçti. 2. Yılımız ise arabamızı sıfırlamak ve gezmek ile geçti diyebiliriz. Bu arada bir çocuk sahibi olduk ve bakış açımızda doğal olarak değişti. Çocuğumuz için yatırım yapmamız gerektiğine karar verdik kucağımıza aldığımız 2. Ayın sonunda. 2019 yılının ağustos ayında (yine bu sitede saygıdeğer bir büyüğümüzden aldığımız yönlendirmeyle birikimimize başladık.)

Şunu baştan belirtmek isterim ki bu kararı aldığımızda bu şehirde geçireceğimiz süre 3 yıl idi. 36 ay boyunca biriktireceğimiz hisseler çocuğumuza kalacak. Yani sadece 36 ay birikim yapacak daha sonra ise kendi haline bırakmayı düşünerek yola çıktık. Ondan sonra normal hayatlarımıza dönüp kaldığımız yerden devam edeceğiz yaşamaya (Allah ömür verdiğince). Buradayken boşa para harcamaktansa süre dolsun diye beklediğimiz bu şehirde en azından kızımıza birikim bırakabilmek adına bu yola çıkmış bulunmaktayız.

İlk önce sizlere ailemizden ve evimize giren aylık maaştan bahsetmem gerektiğini düşünüyorum. Kişiler kendileri ile kıyaslama yapabilsin diye.

Kendim devlet dairesinde çalışmaktayım. Aldığım maaş 3X
    Eşim Sağlık sektöründe çalışmakta. Aldığı maaş 6X

Evim kira malum ailemizden uzak bir şehirde tamamlamamız gereken zorunlu hizmet süremiz olduğundan ev yatırımı yapmayı düşünmedik hiç.

Araştırmalarım sonucu (araştırmadan kastım öğrenebildiğim temel analiz, şirket yönetimi, fiyatların yıllara göre performansları, temettü verimliliği vb) bunların yanında bu sitede geçirdiğim birkaç yılın, okuduğum yazıların bana verdiği fikirler doğrultusunda 3 adet hisse seçtim. Her ay bu hisselere eşit miktarda 2X lik alım yapmaya başladım. Geldiğim noktada ise 13. Ayki alımlarımı da yapmış bulunmaktayım.
    1 hisse 26x alım +%8
    2 hisee 26x alım +%30
    3 hisse 26x alım -%18

3 hissemin ortalama kar zarar durumu yukarıda belirttiğim durumda. Şimdi bu sonuç ne kadar tatmin edici ya da değil bilmiyorum. Böyle 23 ay daha biriktirmeye devam edeceğiz. Ve son noktayı koyduğumda son durumu da buradan paylaşacağım ki kafasında soru işareti olanlar en azından bu yazıyı okuyarak bir şeyler öngörebilsinler.

Not: Büyük faiz indiriminde aile büyüklerimizden fazlasıyla baskı gördük. Ev almamız için yoğun konuşmalar geçti. Bazen aklımız karışmadı desem yalan olur. netten ev falanda baktık ama sonra çocuğumuza bakıp kararımızdan vazgeçmememiz gerektiğine karar verip o dönemi atlattık.

Not2: sadece 1 hissede yukardan satıp alttan alarak (tek bir sefer) şansım yaver gitti ve lot sayım arttı. Onun dışında sadece topladık.

Not3: Devletimizin bize verdiği zamlar doğrultusunda hisse alımlarımızda zamlanıyor. Yukarıdaki verdiğim örnek maaşlardan anlayacağınız üzere, eşimin maaşının hepsiyle alımlara devam ediyoruz. Zamlarda dahil.

Not4: Yukarıda verdiğim maaşlardaki rakamlar yazarken kolay olsun diye verilmiştir. Maaşları 3 bin 6 bin olarak algılanmasın.

Not5: Belirtmem gerekiyordu şu dönemlerimiz tek çalışanlı bir aile şeklinde geçiyor. Gerçekten hakkını vererek birikim yapıyoruz. (en azıdan biz öyle düşünüyoruz ïŠ )

Noktalama hataları için hepinizden özür dilerim.

Saygılar.
    " Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

7. @knuck,

Olayın %90 ı düzenli gelirden düzenli tasarruf yapabilmekte. Bundan sonra düzenli alımları uygun hisselerde yapmak..saçma sapan hisseler seçilmedikçe, bu sistemin işe yaramaması çok zor...en azından enflasyon civarı ya da az üzeri getiri elde edilir.

Son bir yıl borsamız kötü bir yıl geçirdi...fikir vermesi açısından iki yıl daha devam etmek uygun olur...ayrıca bir hissede işler kötü gidiyorsa, hisse değişimi de düşünülebilir.

Bir diğer konu, ben birikimin tümünün hisselere yatırılmasına karşıyım,,,en azından yeterli tecrübe edinene kadar, ilk 5 yıl tasarrufun üçte biri ile altın ya da döviz alımı uygun olabilirdi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    @knuck,

Olayın %90 ı düzenli gelirden düzenli tasarruf yapabilmekte. Bundan sonra düzenli alımları uygun hisselerde yapmak..saçma sapan hisseler seçilmedikçe, bu sistemin işe yaramaması çok zor...en azından enflasyon civarı ya da az üzeri getiri elde edilir.

Son bir yıl borsamız kötü bir yıl geçirdi...fikir vermesi açısından iki yıl daha devam etmek uygun olur...ayrıca bir hissede işler kötü gidiyorsa, hisse değişimi de düşünülebilir.

Bir diğer konu, ben birikimin tümünün hisselere yatırılmasına karşıyım,,,en azından yeterli tecrübe edinene kadar, ilk 5 yıl tasarrufun üçte biri ile altın ya da döviz alımı uygun olabilirdi.
    Sayın cautionary sizin gibi büyüklerimden böyle yazılar okuyunca iştahım daha bir artıyor. Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
    Sizin yazılarınızı takip ettiğim için Hisse senedi dışında Diğer enstrümanlara da Yatırım yapmam gerektiğini biliyorum. Bu yüzden düğünümüzde takılan altınlar ve çocuğumuz doğduğunda gelen altınları kenarda tutuyor üstüne arazi tazminatı gibi ek gelirlerimle ve eşimin döner sermayesi ile küçük küçük altın alıyoruz.

Sanırım tek beceremediğim şey dediğiniz gibi kötü giden hisseden Başka bir tarafa geçebilmek. Duygusal bağlılık mı desem o kadar çabaladım sonradan pişman olurum korkusu mı dersiniz bilmiyorum. Bu konu üzerine daha çok düşüneceğim. Tekrar değer verip cevapladığınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Sayfa 1084/1230 İlkİlk ... 845849841034107410821083108410851086109411341184 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •