Onemli Gunler Banner
Sayfa 1088/2156 İlkİlk ... 88588988103810781086108710881089109010981138118815882088 ... SonSon
Arama sonucu : 17242 madde; 8,697 - 8,704 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD piyasaları,Fed 0.25 baz puan artacak diye"hop oturuyor,hop kalkıyor" gibi bir görüntü veriyor ama ,enflasyon %7 iken Fed'in bu yıl sadece 3*0.25=0.75 baz puan politika faizini arttırması aslında piyasaların "göbek atarak,sevinerek" kabul edeceği bir faiz arttırımı.Piyasaların esas korkusu ya Fed, Paul Volcker'ın başkanlığında 1980'lerde yaptığı gibi,enflasyon yangınını daha da büyümeden söndürmek için,enflasyonun üzerinde,-örneğin 800 baz puan birden- bir faiz arttırımı yapar mı endişesi.
    Piyasalar Fed'e aslında şu mesajı veriyor:"Biz 0.25 baz puan faiz arttırımı için bile hop oturuyor,hop kalkıyoruz,sakın daha fazlasını aklının ucundan bile geçirme,yoksa piyasalar çöker".
    Ben o 0.25 artışları bile yapamayacak diyorum..
    1970 lerin sonunda reel piyasalar vardı..
    reel ..ismi üzerinde..
    şimdi sanal piyasalar var..
    1 trilyon dolar bilançodan 8.5 trilyon dolarlara gelindi..
    Bu sadece FED..

20 trilyon dolardan fazla para negatif faiz de yatıyor..
    Nereye faiz artırıyorlar..Hele öyle 800 puan falan..

50 trilyon dolarlık tahvil bono yu tepetaklak ederler ..
    Ha tabi dön dolaş yine para para basmak durumunda kalırlar..Yine faizler sıfır tabi..

Bundan sonra tek yön var..
    Daha fazla para basmak..

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Ben o 0.25 artışları bile yapamayacak diyorum..
    1970 lerin sonunda reel piyasalar vardı..
    reel ..ismi üzerinde..
    şimdi sanal piyasalar var..
    1 trilyon dolar bilançodan 8.5 trilyon dolarlara gelindi..
    Bu sadece FED..

20 trilyon dolardan fazla para negatif faiz de yatıyor..
    Nereye faiz artırıyorlar..Hele öyle 800 puan falan..

50 trilyon dolarlık tahvil bono yu tepetaklak ederler ..
    Ha tabi dön dolaş yine para para basmak durumunda kalırlar..Yine faizler sıfır tabi..

Bundan sonra tek yön var..
    Daha fazla para basmak..
    Mart ayında Fed'in 0.25 puan faiz arttırımını %99 ihtimal olarak görüyorum.Sebebini 2 ay önce yazmıştım:

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Fed'den ilk faiz arttırımını Mart ayında bekliyorum.Çünkü ABD'de o tarihte hem %7'yi aşan ve giderek kök salan ve yapışkanlaşan bir enflasyon bekliyorum,hem de Fed'in görece şahin üyeleri James Bullard, St. Louis,Esther L. George, Kansas City,Loretta J. Mester, Cleveland, dönüşümlü oy kullanma hakkına sahip bölgesel Fed başkanları olarak toplantılara katılıp oy kullanacaklar.

-ABD'de stagflasyon ihtimali yok diyemem eğer Fed varlık alımlarını hemen durdurur bir program dahilinde bilançosunu küçültmeye başlarsa ,faizleri de yükseltirse,ekonomisi durgunluktan öte resesyona da girebilir,para politikalarının etkisi gecikmeli olduğundan bu yüksek enflasyon ortamında olur.Ama Fed'in mevcut üye yapısıyla bunu yapabileceğini düşünmüyorum,enflasyon ateşi giderek yayılsa da yarım yamalak tedbirlerle durumu idare etmeye çalışacağını düşünüyorum.

Ama şu anda ekonomide bir durgunluk görünmüyor,9.6 trilyon dolarlık mali ve parasal teşviklere ilave,Kongre'nin gündeminde olan 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımları ile 2.5 trilyon dolarlık sosyal paket şeklinde 2 mali paket daha gündemde,Fed de varlık alımlarını azaltmaya başlayacak olsa da Haziran ayına kadar ilave 420 milyar dolar daha varlık alımı yapacak.İş piyasası sıkılaşıyor,10.5 milyon açık iş pozisyonu var,ücretler hızlı bir yükselişte,Bu hafta gelen gerek imalat gerek hizmetler ISM verileri çok güçlü geldi ve Atlanta Fed'in projeksiyonu,

https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow

%8.5 büyüme ile dördüncü çeyreğe ABD ekonomisi çok hızlı bir giriş yaptı.Mevcut durumda sadece yüksek enflasyon var,ancak Fed sıkı para politikasına geçerse o zaman bir staglasyon ihtimali olabilir.Ama enflasyon %7 iken faiz arttırımlarıyla ,politika faizinin %0.25,%0.50,%1.50,%2.50 'a yükseltilmesinin ne enflasyona frenlemeye bir katkısı olacağını ne de ABD ekonomisini staglasyona sokacağını düşünmüyorum.

https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS

Fed'in istatistiksel faiz ortalamalarına bakarsak ,negatif reel bölgelerde faiz arttırımlarının bir stagflasyona yol açma ihtimali olduğunu düşünmüyorum.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fed'in sabredebileceği son enflasyon sınırının %7 olabileceğini öngörüyorum çünkü bu seviye en son 1980'lerin ilk yarısında efsanevi Fed başkanı Paul Volcker'ın aldığı sert tedbirlerle enflasyon yangınını söndürdüğü zaman görülen seviye,o zamandan bu yana bu yükseklikte bir enflasyon seviyesi ABD'de hiç görülmedi.

Bunun da Mart ayında olabileceğini tahmin ediyorum.Ama giderek yaygınlaşan ve kök salan enflasyon ateşini söndürebilecek tedbirleri alabilecekler mi,bu iradeyi gösterebileceklerini sanmıyorum.Tahminim yapacakları sadece varlık alım programını durdurmak, politika faizini de 0.25 ya da 0.50 arttırmak olur ki,bunun enflasyon ateşini söndürmek için hiç bir faydası olmaz.Pandemi döneminde ABD'de Hazine 5.4 trilyon dolar mali teşvik verdi,Fed de 4.2 trilyon dolarlık parasal genişleme yaptı,toplamı 9.6 trilyon dolar,buna 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımları teşviki eklendi,1.75 trilyon dolarlık "sosyal paket" de kongre göndeminde.Fed ayrıca 2008 krizinde de 3.2 trilyon dolarlık parasal genişleme yapmıştı.

Bu tablo karşısında ;enflasyon ateşini söndürmek için Fed'in politika faizini en az 500 baz puan artırması,bilançosunu da en az 2 trilyon dolar küçültmesi lazım ki enflasyon ateşini söndürebilsin.Ama Fed bu tedbirleri alabilecek iradeyi göstermeyeceğinden gelecek yıl muhtemelen ABD enflasyonu 2 hanelere gittikten sonra panik halinde ve ekonomiye çok daha yüksek bir maliyet ödeterek bu tedbirleri alabileceğini düşünüyorum.Mart ayında alacakları yarım yamalak tedbirler ise göz boyamaktan öteye gitmeyecektir.

Bu arada;Gelecek hafta Çarşamba günü gelecek ABD enflasyon verisi için piyasa analistlerinin bir bölümünden gelen ilk tahmin, ABD'de Aralık ayında enflasyonun %6.8'den ,%7'ye yükseleceği şeklinde.Cuma gününe kadar diğer piyasa analistlerinden de gelecek tahminler ile anket tamamlanmış olacak.
    Eğer çok önceden,yaz aylarında öngördüğüm gibi ABD %7 lerde bir enflasyon oranı ile yılı kapatmışsa 26 Ocak tarihinde yapılacak Fed toplantısında da sürpriz bir faiz arttırımı radara girebilir,öncesinde Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisi de önemli olacak.
    Son düzenleme : deniz43; 04-01-2022 saat: 17:56.

3. gundwane; hiçbir ağaç cennete uzamaz... hiçbir balon da patlamadan sonsuza kadar şişemez...

adamlar kabile devleti değil... 5-7-10-15% diye gidecek enflasyon da izleyecekler....

çekerler fişi...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

4. Taş çatlasa 1 tane 0.25 işte..O da zor bence..
    QE tamamen sıfırlanmadan faiz artışı yapamaz..
    Hem gaz hem frene aynı anda basmak gibi bişi..26 ocak da o yüzden ihtimal sıfır bence..
    Geri alımlar Mart da bitiyor işte sanırım..
    Ben MART ı da pas geçip hazirana atacaklar diye düşünüyorum..(bitirir bitirmez lappadak üzerine birde faiz artışı..ı ıh bence)
    Haziran da hala enflasyon yüksek ise bi 0.25 falan ıkına sıkına..

Zaten bu 0.25 ler şaka gibi..Aslında faiz artışı sayılmaz bu enflasyon ile ama..İşte yaptık mı evet yaptık demek için..

Desperado..
    Şimdi gördüm..
    Nereye çekiyorlar..
    Çekseler 2008 de çekerlerdi..
    2008 2022 arası çekerlerdi..
    Şansları vardı..
    Çekelerse TAŞ devrine döneriz..

Öyle basite alma..
    Taş devri bak..
    Enflasyonist bir ortam hedefleniyor zaten..

5. BOE geçen ay QE ye devam ederken faiz artışına gitmişti.

Deniz Hocam, FED tarafından da böyle bir yol izlenme ihtimalini öngörüyor musunuz?
    ytd..

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    BOE geçen ay QE ye devam ederken faiz artışına gitmişti.

Deniz Hocam, FED tarafından da böyle bir yol izlenme ihtimalini öngörüyor musunuz?
    QE normal şartlarda Mart ayında tamamlanacak.Fed QE bitirilmeden faiz arttırımı yapmaz ama 26 ocak toplantısında QE'ye son verildiğini ilan edip,0.25 baz puan faiz arttırımı yapabilir,gelecek enflasyon ve tarım dışı istihdam verilerine bağlı olarak.Ama bu ihtimal şu anda düşük gözüküyor,kuvvetli ihtimal Mart ayında politika faizini 0.25 puan arttırıma gitmesi.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    QE normal şartlarda Mart ayında tamamlanacak.Fed QE bitirilmeden faiz arttırımı yapmaz ama 26 ocak toplantısında QE'ye son verildiğini ilan edip,0.25 baz puan faiz arttırımı yapabilir,gelecek enflasyon ve tarım dışı istihdam verilerine bağlı olarak.Ama bu ihtimal şu anda düşük gözüküyor,kuvvetli ihtimal Mart ayında politika faizini 0.25 baz puan arttırıma gitmesi.
    teşekkürler cevabınız için ...

esasında bu FED denklemi daha karışık bizim içerideki duruma göre... birkaç göstermelik faiz artışı ve peşinden yeni bir felaket senaryosu mu izleyeceğiz bilemiyorum... öte yandan enflasyon gerçekten çok sağlam geliyor.. yılların intikamı için yanıp tutuşur gibi adeta
    ytd..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
    sn deniz43, Amerikada Fed yetkilileri bu enflasyon için ilk başlarda geçici söyleminde bulunurken siz de daha önce kalıcı olacağını kabul edecekler şeklinde görüşünüzü belirtmiştiniz ve aynen dediğiniz gibi de oldu. Şu anda bunu kabul etmiş durumdalar.

Peki enflasyon kalıcı ise ons altın ve gümüş gibi değerli metaller için neden yukarı hareket başlayamıyor. Altın ve gümüşün üzerlerindeki baskıyı kırmaları ve oradaki insanların bu sınırlı varlığın değerini anlamaları için enflasyonun belli bir seviyeyi aşması mı gerekiyor? Bilmediğimiz başka etkenler mi olabilir. ilaveten Amerikada enflasyon daha da artarsa endekslerinin (s&p nasd**) durumu olumlu mu etkilenir sizce?

Sayfa 1088/2156 İlkİlk ... 88588988103810781086108710881089109010981138118815882088 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •