Sayfa 109/182 İlkİlk ... 95999107108109110111119159 ... SonSon
Arama sonucu : 1456 madde; 865 - 872 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    Yeşil tahvil nedir ?
    Doğal yaşama, çevreye, iklime fayda sağlayarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunan projelere bütçe ve kaynak yaratan tahvil anlamına geliyor. Yeşil tahvilleri geleneksel tahvillerden ayıran, yeşil tahvillerle elde edilen kazançların sadece yeşil projelerde (enerji verimliliği, kirliliğin önlenmesi ve kontrol edilmesi, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, biyoçeşitliliğin korunması, sürdürülebilir su, çevre dostu temiz ulaşım vb.) kullanılması oluyor.

Yeşil tahvillerin faydaları nelerdir?
    Hem ihraççılara hem de yatırımcılara katkı sağlayan yeşil tahviller, uzun vadede çevre sorunlarına da olumlu olarak etki ediyor. Yeşil tahvillerin sağladığı temel faydaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

-Yatırımcıların risk ve gelir dengelerini çevresel faktörlere göre sağlar.
    -Fon kullanımlarının düzenli olarak raporlanmasıyla, risk ölçümü şeffaftır ve tüm işlemlerin nerede, nasıl kullanıldığı izlenebilir.
    -Yeşil tahvil ihracının; fonların izlenmesini ve raporlanmasını kolaylaştıran kurumsal bir yönetim yapısına ihtiyaç duyması dolayısıyla bu yapının varlığı, sürecin işleyici bakımından yatırımcıya güven verir.
    -Yatırımcı tabanı büyür ve tahvil talebinin dalgalanması azalır.

Ek olarak Hazine Bakanlığının ayrıntılı yazısı;
    https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2019/09/172-05.pdf
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    yeni eurobondlar geliyor

@e507 'den

https://twitter.com/e507/status/1643694655916199936

İlk yeşil kapsamlı (ESG) Eurobond ihracımız tamamlanmış.

İhraç tutarı: $2,5 milyar
    Talep: $7,5 milyar
    Vade: 7 yıl
    Getiri: 9,30%
    Spread~ UST+595
    Köpekbalığı olarak hakkını veriyorsun av suya inmeden kokuyu alıyorsun

3. Yeşil deyince baska bir şey aklıma geliyor!!
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Yeşil tahvil nedir ?
    Doğal yaşama, çevreye, iklime fayda sağlayarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunan projelere bütçe ve kaynak yaratan tahvil anlamına geliyor. Yeşil tahvilleri geleneksel tahvillerden ayıran, yeşil tahvillerle elde edilen kazançların sadece yeşil projelerde (enerji verimliliği, kirliliğin önlenmesi ve kontrol edilmesi, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, biyoçeşitliliğin korunması, sürdürülebilir su, çevre dostu temiz ulaşım vb.) kullanılması oluyor.

Yeşil tahvillerin faydaları nelerdir?
    Hem ihraççılara hem de yatırımcılara katkı sağlayan yeşil tahviller, uzun vadede çevre sorunlarına da olumlu olarak etki ediyor. Yeşil tahvillerin sağladığı temel faydaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

-Yatırımcıların risk ve gelir dengelerini çevresel faktörlere göre sağlar.
    -Fon kullanımlarının düzenli olarak raporlanmasıyla, risk ölçümü şeffaftır ve tüm işlemlerin nerede, nasıl kullanıldığı izlenebilir.
    -Yeşil tahvil ihracının; fonların izlenmesini ve raporlanmasını kolaylaştıran kurumsal bir yönetim yapısına ihtiyaç duyması dolayısıyla bu yapının varlığı, sürecin işleyici bakımından yatırımcıya güven verir.
    -Yatırımcı tabanı büyür ve tahvil talebinin dalgalanması azalır.

Ek olarak Hazine Bakanlığının ayrıntılı yazısı;
    https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2019/09/172-05.pdf
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

4. arkadaslar yatırım fonlarına bakarken farkettim

ben uzun yıllardır eurobond yatırımı yapıyorum sınırı gectigim icin vergi de oduyorum

direkt eurobond almaktansa eurobond bazlı yatırım fonlarını almanın daha karlı oldugunu farkettim

mesela denizbankın dbh eurobond fonu son 1 yılda yuzde 47.93 deger kazanmıs. yuzde 10 stopajı cıkarırsak yuzde 43
    dolar 30.89 değer kazanmıs
    yani son yılda dolar getirisi yuzde 12 civarı olmus

son 3 yılda yuzde 265 değer kazanmıs stopajı cıkarırsak 239
    dolar 188 kazanmıs
    yani 3 yılda dolar karsısında getiri yuzde 51 ( senede 17 gibi )

bu degerlere hicbir eurobond faiz getirisi bilesik faiz dusunsek bile yanına yaklasamaz ki daha dolar alırken kambiyo vergisi bankadan ciddi makas yemek
    faiz geliri vergi odemek gibi goturuleri hic hesaplamadık bile, ustelijk eurobondun uzun vadeli olması satıslarda da vergi odenmesi gibi eksileri de var

boyle bir fon varken eurobond almanın mantıgı nedir ben cozemedim ve pisman oldum

benim gormediğim veya yanlıs hesapladıgım bir durum mu var ?

direkt eurobond almanın DBH almaya karsı herhangi bir avantajı var mı?

eğer yoksa hep zarar ettim

5. ...........
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

6.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    boyle bir fon varken eurobond almanın mantıgı nedir ben cozemedim ve pisman oldum

Eurobond'un bence avantaji, alti ay da bir faiz gelirin, dolar hesabina yatiyor.

Ben her zaman dunya para bagladigimiz, hisse senetlerinin yillik nakit kar payi odemelerinin ya olmamasi ya da cok dusuk olmasi nedeniyle, kar payini alti ayda bir alacagim, ustelik dolar olarak alacagim bir yatirim secenegini tercih ettim.

Eurobond fonlar alti ayda bir herhangi bir odeme yapmiyor, bu gelen parayla Eurobond portfoyunu buyutuyor.

Bu nedenle Eurobond Fon al, 10 sene unut, bana bir yatirim olarak gelmiyor.

Ben alti ayda bir alacagim dolarla, ya gunune gore hisse ya da yeni eurobond almak isterim.

Tercih nedenim de bu.

eurobond fonlarda benim bildiğim yüzde 10 kardan kesinti var.Vergini miktardan bağımsız satış anında senden alıyorlar.Eurobondu kendin alırsan beyan sınırının altında kalırsan vergi yok.Ayrıca her yıl fon işletim gideri diye para kesiliyor.Yahu uzun vadeli eurobond yatırımcısıyım bu fonun işletiminden ne olacak.Kendim de alırım eurobondumu sana her yıl niye para ödeyeyim di mi.

8.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    arkadaslar yatırım fonlarına bakarken farkettim

ben uzun yıllardır eurobond yatırımı yapıyorum sınırı gectigim icin vergi de oduyorum

direkt eurobond almaktansa eurobond bazlı yatırım fonlarını almanın daha karlı oldugunu farkettim

mesela denizbankın dbh eurobond fonu son 1 yılda yuzde 47.93 deger kazanmıs. yuzde 10 stopajı cıkarırsak yuzde 43
    dolar 30.89 değer kazanmıs
    yani son yılda dolar getirisi yuzde 12 civarı olmus

son 3 yılda yuzde 265 değer kazanmıs stopajı cıkarırsak 239
    dolar 188 kazanmıs
    yani 3 yılda dolar karsısında getiri yuzde 51 ( senede 17 gibi )

bu degerlere hicbir eurobond faiz getirisi bilesik faiz dusunsek bile yanına yaklasamaz ki daha dolar alırken kambiyo vergisi bankadan ciddi makas yemek
    faiz geliri vergi odemek gibi goturuleri hic hesaplamadık bile, ustelijk eurobondun uzun vadeli olması satıslarda da vergi odenmesi gibi eksileri de var

DBH daha uzun vadeli eurobondları bulunduruyor.
    DBH'nin son dönemdeki getirisi bizim CDS'lerin düşüşünden kaynaklandı.
    Bu fon kur artarken bile zarar yazabiliyor, sebep bizim CDS'lerin artışı oluyor.
    Bu fonu bizim CDS'ler tepedeyken almak mantıklı.

Sayfa 109/182 İlkİlk ... 95999107108109110111119159 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •