Sayfa 110/391 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 3127 madde; 873 - 880 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Pandemi öncesi 200K dolar bile etmeyen bizim apartmandan bir daire için 350.000 dolar fiyat isteniyor.400.000 e de göz kırpılıyor.
    Dünyada dolar 2 ye mi katladı ev fiyatları ?
    Gundi baba sen yapma bari.

TR borsası her zaman ederi 3 dolardı.

2013'e göre bakarsan borsa şu an %40 + enflasyon kadar değersiz

2019'a dibine bakarsan da şu an %300 primli.

Hangisi doğru?

Hiç birisi tabi. Hareketli ortalamalar vs. bunun için var değil mi...

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam güzel yazıyorsun da o Avrupa da düzenleme yapılan ülkelerde yan yana evlerin kirası birbirinin üç/dört katı olmuyor.

net rakamları bilmiyorum ama max 30% falan fark oluşuyordur ,bilen arkadaşlar yazsınlar.

işsizlik zamanı kira yardımı vb konulara zaten girmiyorum.

hükümet düzeltmek istese gayet çözümler var ama çözmek istemiyor muhtemelen yerel seçimden sonra konu çok daha tatsız yerlere gidecek.
    Türkiye farklı dinamikleri olan bir yer.
    Aynı yaşta aynı işte çalışan iki kişi sadece yaptığı seçimlerle birininden ayrılıyor.
    Avrupada bunun olacağını düşünmüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi

3. O devlet önce kiralık daire sorunun bile isteye kendi oluşturdu.
    kamu görevlilerine yeni lojman yapacağı yerde çoğu lojmanı satıp kapattı, ülkeye bırakın vizeyi pasaporta bile ihtiyaç duyulmadan her yerden girişe izin verdi.

ayrıca mevcut kiracıya %25 sınır tam tersi etki yapıp yeni kiralık piyasasını yükseltti. mevcutta zaten bir sınır vardı, yalan enflasyonun bile altında ortalama enflasyon rakamı dikkate alınıyordu, bu şekilde mevcut kiracı zaten 2-3 sene içinde makul ödemeye başlıyordu ama üstüne benzin döktüler resmen. şimdi herkes kiracısıyla ya davalık ya kavgalı.

çoğu yerde eli yüzü düzgün evler tahliye tahahütnamesi olmadan kiralık verilmiyor, bu nasıl kiracıyı koruma böyle?

Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    25% ve benzeri uygulamalar hollanda, ispanya ve almanya gibi ülkelerde de uygulanıyor. Bu yüzden bu uygulamanın sonucu hüsrandır, fakirleşmedir demek doğru değil.Pandemi sırasında ve sonrasında tüm ülkelerde gelir dağılımı bozuldu. Çalışanlar zor durumda, çalışanların en büyük gider kalemi de kira gideri. Bu devletler, her ne kadar çare olmasa da, bu tip limitleri kanunlaştırmak zorunda kaldılar. Yani icat akp hükümetinin değil. Zaten emlak-inşaat piyasası sayesinde bir ekonomi politikası sürdüren bir partinin bu piyasaya limit uygulaması beklenir bir şey değildi.

Barınma, sosyal patlama riski yüksek bir sorun. (büyük şehirlere geri dönen öğrencilerin barınma sorunu gibi vs.)Ev sahibi ve emlakçıların keyfine bırakılacak bir piyasa , ki çok hızlı yükselen kiralar ile ucu bucağı görünmüyordu, değildir. Ama bunun süresi, limiti tartışılabilir-di. Tepeden inme bir karar oldu. Biraz da öncesinde verilen ucuz konut kredileri sayesinde milyoner olan milyonların diyeti gibi değerlendiriyorum.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    O devlet önce kiralık daire sorunun bile isteye kendi oluşturdu.

ayrıca mevcut kiracıya %25 sınır tam tersi etki yapıp yeni kiralık piyasasını yükseltti.
    Ve problem çıktığını göre göre ikinci yıla uzattılar.
    Problem kasıtlı çıkartıldığı gibi, kasıtlı olarak büyütüldü.
    Ev sahibi ve kiracı arasına nifak sokularak yapılmak istenen şey aşağı yukarı belli.

1- "Gücün merkezileşmesi" dakika 18'den itibaren
    https://youtu.be/kz3RWDBjJXI?si=Tx9YS9g8_M6FykzH

2-Bu da gözünden kaçmış olanlar için, taşları yerine oturtan haberi paylaştığım post
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...65#post6576465
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Çeliktepedeyim.
    Sosyal medyada millet ev fiyatları uçtu kaçtı diye şikayet ederken hep 8-10 milyonluk evleri gösteriyorlar.
    İstanbulun göbeğinde ulaşımın merkezinde olduğumuz halde, bizim burada hiç bir şeyin uçup kaçtığı yok.
    Burada 2.5 milyonluk bir 1+1'i 15 bin liraya, 3.5 milyonluk bir 2+1'i 18-20 bine kiraya verebilirsiniz.
    Şu anki rakamlarla amorti 20 yıl falan.
    Tahliye taahhütnamesi yaparsanız her zaman kiracıdan güncel rakamı alabilirsiniz.
    Benim kiracılarımın çoğu iyi çocuklar oldukları için güncelin altında veriyorum, amorti 30 yıl falan oluyor.
    Öğrencisi çok boldur buranın. İTÜ, YTÜ, İÜ, ve özel üniversiteleri de sayarsak birçok üniversiteye tek vesaitle ulaşılabiliyor.

Ha unutmadan, burada suriyeli oranı da yüksek değildir.
    Tek tük suriyeliye rastlıyoruz. Daha çok sarışın yabancılar var.

Son bir ekleme.
    Çeliktepenin zemini de çelik gibidir.
    Merhaba,
    Çeliktepe'nin başındaki Çardak Börek asker arkadaşım olur. Bende sugarbankda çalışıyorum. Saygılar

6.  Alıntı Originally Posted by marfatih Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Çeliktepe'nin başındaki Çardak Börek asker arkadaşım olur. Bende sugarbankda çalışıyorum. Saygılar
    Saygılar bizden komşu
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

7. Degisken faizin riskli yanlari.

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    %3 faizle 30 yıllık morkıç ile 925bin$ a 2021 de degisken faizle satin alınan ev, su anda satilığa çıkmış, muhtemelen sahibi yüksek faizi ödeyemiyor. Evin %8 morkıç faizine gore değeri aynı değerleme ile 605bin$ dan satışa çıkmış.

Aynı Eurobond aldınız faizler artti, elinizdeki Eurobond un satış değeri düştü gibi düşünün. Para lazımsa mecbur zararına satacaksiniz.
    Bu zararı kime sokacaklar? Böyle 2 Trilyon $ lik batık bono var ABD de. Türevleri saymıyorum.

Bu Hamas İsrail Gazze tiyatrosu neden cikti? Batık çok ama çok çok çok büyük.

8. Soylu da gayrımenkule yatırım yapıyormuş

https://halktv.com.tr/service/amp/si...-gizli-775517h

Sayfa 110/391 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •