Sayfa 1100/2243 İlkİlk ... 1006001000105010901098109911001101110211101150120016002100 ... SonSon
Arama sonucu : 17939 madde; 8,793 - 8,800 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. 2008 den beri FED asla piyasaları bırakmadı..
    Faiz leri yükselttiği zaman bile ABD borsaları yukarı yönlü hareketine devam etti..
    Şimdi de FED faiz artıracam diyor , hükümet alt yapı yatırımları diyor..
    Enflasyon nasıl düşecek bu trilyon dolarlık yatırımlar ile o da muamma..

Zaten 0.25 faiz artışının yüzde 7 ye gelmiş enflasyon üzerinde sinek ısırığı gibi bir etkisi olur diye düşünüyorum..
    Aha işte bu kadar mıydı piyasalardaki balonu daha da şişirmesi olası..

2. İlk olarak 0.25 ile başlayacaklar büyük ihtimal, ama ilerleyen zamanlarda çok sert aksiyon almak zorunda kalacaklar bence..
    Enflasyon ve varlık fiyatlarındaki artış sürdürülebilir bir durum değil, bir noktada bu balonun indirilmesi gerekecek...

Yoksa başka yerden daha büyük ve kontrolsüz bir şekilde istenmeyen şeyler olur o zamanda işler iyice raydan çıkabilir.
    Son düzenleme : Karatay; 12-01-2022 saat: 15:18.

1)

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Wednesday January 13 2021 Actual Previous
    4:30 PM
    US
    Core Inflation Rate YoY DEC 1.6 1.6%
    1.6%
    04:30 PM
    US
    Inflation Rate YoY DEC 1.4
    1.2% 1.3%
    US
    Inflation Rate MoM DEC 0.4
    0.2% 0.4%
    US
    Core Inflation Rate MoM DEC 0.1
    0.2% 0.1%

https://tradingeconomics.com/united-...ation-rate-mom

Son 7 ayın enflasyonu %2.4,bu trend devam ederse -baz etkisiyle- ABD Mayıs ayında %4 civarında enflasyonu görebilir.

ABD'de 2020 ocak ve şubatta %0.1,Mart ayında (-)%0.4,nisan ayında (-)%0.8,Mayıs ayında ( -)%0.1 enflasyon olmuştu.

..
    Tam 1 yıl önce 13 Ocak 2021 tarihinde yukarıdaki yazıyı yazmıştım

Wednesday May 12 2021 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Inflation Rate YoY APR 4.2%
    2.6% 3.6%
    03:30 PM
    US
    Inflation Rate MoM APR 0.8%
    0.6% 0.2%

12 Mayıs 2021 tarihinde ABD %4.2 ile %4'lü enflasyonu gördü.

2)

ABD'de enflasyon %5'le kadar tırmanmışken,benchmark 10 yıllık tahvil faizlerinin bu kadar düşük kalmasına mantıklı bir açıklama getirmek zor, ama faizlerdeki yükselmeyi frenleyen birkaç neden söylenebilir:

https://fred.stlouisfed.org/series/WTREGEN

-Pandemi döneminin başında ABD Hazinesi Fed'e 3 trilyon dolarlık tahvil sattı,ama ABD Hazinesi bu paranın sadece bir bölümünü kullandı gerisi Hazine'nin Fed'deki hesabında kaldı.Bu rakam 1 yıl önce geçen Temmuz ayında 1.8 trilyon dolardı.ABD Hazinesi bu yıl başından beri harcamaları için yeni borçlanma yerine büyük ölçüde bu parayı kullandı ve bu para 735 milyar dolara kadar indi,ilave olarak Fed de aylık 120 milyar dolar varlık alımına devam edince piyasaya net olarak arz edilen bir tahvil olmamış oldu.Bu faizlerdeki yükselmeyi frenleyen en önemli neden.ABD Hazinesinin bu hesaptan kabaca 245 milyar dolar daha harcayıp 500 milyar doların altına geçmeyeceği tahmin ediliyor.
    Sanırım burada amaç ,yükselen enflasyona rağmen faizlerin sonbahara kadar yükselmesini engellemek,Haziran, Temmuz,Ağustos ayı enflasyon rakamları geçen yıl yüksek olduğu için baz etkisiyle yıllık enflasyonda gerileme umut ediliyor,böylece enflasyon beklentilerinin olumluya dönmesi umut ediliyor.Ama umulduğu gibi bu 3 ay süresince yıllık enflasyon gerilemez ise,o zaman son 4 ayda geçen yılın rakamları düşük olduğu için enflasyon bir üst banda(%7'ye) tırmanacak,hem de stoktaki para tüketildiği için piyasaya borçlanma için çıkılacak ,tahvil faizlerinde ise beklentiler de iyice olumsuza döneceği için,hızlı yükselişler olacaktır.

-Benchmark tahvillerde yükselmeyi kısmen frenleyen diğer nedenler de yerli ve yabancı emeklilik fonları ve sigorta şirketlerinin AAA notuna sahip uzun vadeli ,daha iyi getiri sağlayan yatırım aracı bulamamalarından kaynaklanıyor.

-Sonuç olarak Fed'in ve ABD Hazinesinin önünde 3 ay var,bu dönemde gelecek enflasyon verilerine göre yeni bir değerlendirme yapacaklar ve karar alacaklar,tahvil faizleri de ona göre hareket edecek.
    Linkte'ki yazıda ifade edilen görüşlere büyük ölçüde katılıyorum.Yani,Fed, politika faiz oranları ile Hazine piyasasının kısa ucunu kontrol ediyor ve tahvil alımlarıyla uzun vadeli tahvil piyasalarını manipüle ediyor. Fed son 16 ayda ABD'de QE ile 4 trilyon dolarlık tahvil alımıyla faiz oranlarınının aşağı çekilmesinin temel sebebi oldu.Fed aylık 120 milyar olarlık tahvil alımına ilave olarak,elinde olan ve vadesi dolmuş olan tahvillerin de aynı tutarda yenisini alıyor.İlave olarak BOJ ve AMB'nın politika faizlerini negatifte tutmaları,bu bölgelerdeki emeklilik fonları ve sigorta şirketlerini göreceli olarak daha yüksek nominal getiri sağladığı için ABD Hazine kağıtlarına yöneltti ve talep yarattı.Son olarak ABD Hazinesinin yılbaşı itibariyle Fed'deki hesabında 1.669 trilyon dolar nakit vardı,yeni tahvil ihraçlarını azaltarak harcamalarında büyük ölçüde bu nakiti kullandı(kabaca 1 trilyon doları bu hesaptan kullandı ve son rakam 678 milyar dolar kaldı).Bu hesaptan bir 250 milyar dolar civarında daha harcandıktan sonra daha fazla kullanılmaması ve ABD Hazinesinin tahvil arzını yeniden arttırması bekleniyor.

https://fred.stlouisfed.org/series/WTREGEN

Sonuç olarak ABD'de Fed tarafından manipüle edilmiş bir tahvil piyasası var ve artan ve artmaya devam etmesi beklenen bir enflasyona tepki veremiyor.Tabii bu durumu uzun vadeli olarak sürdürebilmek mümkün değil,daha önce de yazdım,bence Fed'in umudu,geçen yılın haziran temmuz,ağustos ayları enflasyonu yüksek olduğu (%0.5,%0.5,%0.4), bu aylarda yıllık enflasyonun gerileyeceği ve olumsuz beklentileri olumluya döndürerek Fed'in mevcut politikalarını daha uzun sürdürmesine imkan tanıması şeklindeydi ama Haziran ayında Fed'in bu beklentisi boşa çıktı ve aylık enflasyon %0. geldi.Fed şimdi Temmuz ve Ağustos enflasyon verilerini bekleyecek,bu verilerde de yıllık enflasyon verisinde bir gerileme olmaz ise şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekecek,ama muhtemelen bir şey yapmayacak bu durumda,geçen yılın son 4 ayının enflasyon verileri düşük olduğu için(%0.1,%0.2) yıl sonunda enflasyon %7'lere yükselecek.Bence Fed'in enflasyonda direnebileceği son seviye %7,burada barajların kapağını açmak zorunda kalacak,çünkü para politikalarının etkisinin gecikmeli olduğu da dikkate alınırsa bir sonraki band ,çift haneli enflasyon manasına geliyor,Fed üyeleri ekonomi tarihine enflasyonu çift haneye yükseltmiş kişiler olarak geçmek istemeyeceklerdir muhtemelen.

Fed de bizim merkez bankası gibi anonim şirkettir,gerçek ve tüzel kişi ortakları vardır ama bunun Fed'in politikalarına etkisi yoktur.Çünkü Fed'in 7 yönetim kurulu üyesi ABD Başkanı tarafından aday gösterilir ve senato tarafından onaylandıktan sonra 14 yıllığına Fed üyesi olarak atanmış olur.Sürenin bu kadar uzun olması Fed üyelerinin yeniden seçilmek için kararlarında politik etkinin olmaması yönünden düşünülmüştür.Fed başkanı ise aynı yolla 4 yıllığına seçilir.Kurulun diğer 5 üyesi ise biri ,daimi New York olmak üzere dönüşümlü 4 bölgesel Fed başkanından oluşur.Dolayısıyla Fed hissedarlarının yönetim kurulu üyesi seçimlerinde hiç bir etkisi olmadığı için Fed politikalarında da bir etkisi olduğunu sanmıyorum.

https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/fomc.htm
    8 Temmuz ve 26 Temmuz tarihlerinde bu başlıkta yazdığım yazılarda ABD'de yıl sonunda enflasyonun %7'ye çıkacağının projeksiyonunu yapmıştım.Ve bugün o rakamlar görüldü.

3)

-Fed'den ilk faiz arttırımını Mart ayında bekliyorum.Çünkü ABD'de o tarihte hem %7'yi aşan ve giderek kök salan ve yapışkanlaşan bir enflasyon bekliyorum,hem de Fed'in görece şahin üyeleri James Bullard, St. Louis,Esther L. George, Kansas City,Loretta J. Mester, Cleveland, dönüşümlü oy kullanma hakkına sahip bölgesel Fed başkanları olarak toplantılara katılıp oy kullanacaklar.

-ABD'de stagflasyon ihtimali yok diyemem eğer Fed varlık alımlarını hemen durdurur bir program dahilinde bilançosunu küçültmeye başlarsa ,faizleri de yükseltirse,ekonomisi durgunluktan öte resesyona da girebilir,para politikalarının etkisi gecikmeli olduğundan bu yüksek enflasyon ortamında olur.Ama Fed'in mevcut üye yapısıyla bunu yapabileceğini düşünmüyorum,enflasyon ateşi giderek yayılsa da yarım yamalak tedbirlerle durumu idare etmeye çalışacağını düşünüyorum.

Ama şu anda ekonomide bir durgunluk görünmüyor,9.6 trilyon dolarlık mali ve parasal teşviklere ilave,Kongre'nin gündeminde olan 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımları ile 2.5 trilyon dolarlık sosyal paket şeklinde 2 mali paket daha gündemde,Fed de varlık alımlarını azaltmaya başlayacak olsa da Haziran ayına kadar ilave 420 milyar dolar daha varlık alımı yapacak.İş piyasası sıkılaşıyor,10.5 milyon açık iş pozisyonu var,ücretler hızlı bir yükselişte,Bu hafta gelen gerek imalat gerek hizmetler ISM verileri çok güçlü geldi ve Atlanta Fed'in projeksiyonu,

https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow

%8.5 büyüme ile dördüncü çeyreğe ABD ekonomisi çok hızlı bir giriş yaptı.Mevcut durumda sadece yüksek enflasyon var,ancak Fed sıkı para politikasına geçerse o zaman bir staglasyon ihtimali olabilir.Ama enflasyon %7 iken faiz arttırımlarıyla ,politika faizinin %0.25,%0.50,%1.50,%2.50 'a yükseltilmesinin ne enflasyona frenlemeye bir katkısı olacağını ne de ABD ekonomisini staglasyona sokacağını düşünmüyorum.

https://fred.stlouisfed.org/series/FEDFUNDS

Fed'in istatistiksel faiz ortalamalarına bakarsak ,negatif reel bölgelerde faiz arttırımlarının bir stagflasyona yol açma ihtimali olduğunu düşünmüyorum.
    Wednesday November 10 2021 Actual Previous Consensus
    US
    Inflation Rate MoM OCT 0.9%
    0.4% 0.6%
    US
    Inflation Rate YoY OCT 6.2%
    5.4% 5.8%

Aylardır bu başlıkta ABD enflasyonu ile ilgili onlarca yazı yazdım.Daha dünyada kimse "ABD'de enflasyon" kelimesini ağzına almadığında ,telaffuz etmediğinde ,Aralık ayı enflasyon verisi yayınlandığında enflasyon henüz sadece %1.2 iken, Mayıs ayında ABD'de enflasyonun %4'leri görebileceğini yazdım.(Mayıs ayında Nisan verisiyle %4.2'yi gördü).Mayıs ayına gelince de bu sene yıl sonu için %7 projeksiyonu yaptım.Nedenleri ile ilgili bu başlıkta bir çok veri,analiz ve link paylaştım.Sonuçta ABD'de enflasyon öngördüğüm gibi patladı ,Ekim ayında enflasyon %0.9 aylık artış ile yıllık enflasyonu %6.2'ye taşıdı.Yılın son 2 ayında geçen yılın aylık enflasyon rakamları %0.2 idi.Muhtemelen bu rakamlar seriden çıkıp yenileri seriye girince Bu projeksiyonun da tam isabet kaydettiğini ABD'nin yılı %7 enflasyon ile kapatacağını göreceğiz.
     Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Hocam tebrikler...Tam isabet.Bir de mart da faiz artması lazım işini tutturursanız sizi Fed in başında görmek istiyoruz..
    Fed'in sabredebileceği son enflasyon sınırının %7 olabileceğini öngörüyorum çünkü bu seviye en son 1980'lerin ilk yarısında efsanevi Fed başkanı Paul Volcker'ın aldığı sert tedbirlerle enflasyon yangınını söndürdüğü zaman görülen seviye,o zamandan bu yana bu yükseklikte bir enflasyon seviyesi ABD'de hiç görülmedi.

Bunun da Mart ayında olabileceğini tahmin ediyorum.Ama giderek yaygınlaşan ve kök salan enflasyon ateşini söndürebilecek tedbirleri alabilecekler mi,bu iradeyi gösterebileceklerini sanmıyorum.Tahminim yapacakları sadece varlık alım programını durdurmak, politika faizini de 0.25 ya da 0.50 arttırmak olur ki,bunun enflasyon ateşini söndürmek için hiç bir faydası olmaz.Pandemi döneminde ABD'de Hazine 5.4 trilyon dolar mali teşvik verdi,Fed de 4.2 trilyon dolarlık parasal genişleme yaptı,toplamı 9.6 trilyon dolar,buna 1 trilyon dolarlık altyapı yatırımları teşviki eklendi,1.75 trilyon dolarlık "sosyal paket" de kongre göndeminde.Fed ayrıca 2008 krizinde de 3.2 trilyon dolarlık parasal genişleme yapmıştı.

Bu tablo karşısında ;enflasyon ateşini söndürmek için Fed'in politika faizini en az 500 baz puan artırması,bilançosunu da en az 2 trilyon dolar küçültmesi lazım ki enflasyon ateşini söndürebilsin.Ama Fed bu tedbirleri alabilecek iradeyi göstermeyeceğinden gelecek yıl muhtemelen ABD enflasyonu 2 hanelere gittikten sonra panik halinde ve ekonomiye çok daha yüksek bir maliyet ödeterek bu tedbirleri alabileceğini düşünüyorum.Mart ayında alacakları yarım yamalak tedbirler ise göz boyamaktan öteye gitmeyecektir.
    Yukarıdaki yazılar bu başlıkta 5 ve 10 Kasım 2021 tarihlerinde yazıldı.Piyasalar en erken Aralık ayında 0.25 puan 1 faiz arttırımı beklerken, yukarıdaki yazılarda ben Mart ayında Fed'in varlık alım programını sonlandıracağını ve ilk faiz artırımını yapacağını öngörmüştüm.Şu anda ise Fed Mart ayında varlık alım programını sonlandıracağını resmen duyurdu,Mart ayında Fed'in ilk faiz arttırımına gitmesi konusunda ise artık piyasalar konsensüse girmiş durumda.

4)Bundan sonra ne olacak?

Mart ayındaki Fed toplantısından sonra 2022 yılı ABD enflasyonu konusundaki projeksiyonumu ve Fed'in muhtemel adımları konusundaki öngörülerimi bu başlıkta paylaşacağım ama yukarıdaki yazılarımda da ifade ettiğim gibi %7 bandındaki bir enflasyonda 0.25 puanlık bir faiz artırımları enflasyon yangınını söndürmez,Çok büyük mali teşviklerden ve parasal genişlemeden gelen piyasada dolaşan büyük miktarda para var.

https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL

ABD'de 2021 yılında M2 para arzı,Ocak'tan Kasım'a 15 .4 trilyon dolardan 21.4 trilyon dolara tarihinin en büyük zıplamasını yapmış.Gelirlerin ,ücretlerin arttığı,tüketim harcamalarının arttığı,üretim maliyetlerinin arttığı,kira ve gıda gibi henüz enflasyon sepetine yansımayan kalemlerin olduğu,büyük altyapı yatırımlarının yapılacağı,sıkı bir işgücü piyasasının bulunduğu bir ortamda enflasyon yükselmeye devam edecektir.
    Wednesday January 12 2022 Actual Previous Consensus
    US
    Inflation Rate YoY DEC 7%
    6.8% 7%
    US
    Inflation Rate MoM DEC 0.5%
    0.8% 0.4%

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    1)

ABD'de 2021 yılında M2 para arzı,Ocak'tan Kasım'a 15 .4 trilyon dolardan 21.4 trilyon dolara tarihinin en büyük zıplamasını yapmış.Gelirlerin ,ücretlerin arttığı,tüketim harcamalarının arttığı,üretim maliyetlerinin arttığı,kira ve gıda gibi henüz enflasyon sepetine yansımayan kalemlerin olduğu,büyük altyapı yatırımlarının yapılacağı,sıkı bir işgücü piyasasının bulunduğu bir ortamda enflasyon yükselmeye devam edecektir.
    Sn Deniz hocam
    Fed yeterli etkinlikte adım atmaz ise
    sonuçları ne olabilir

5. Sayın Deniz43 hocam ,ayağa kalkıyor önümü ilikliyor ve sizi ayakta alkışlıyorum . Yorumlarınızla önümüzü aydınlatmaya devam etmeniz dileğiyle ; iyi ki varsınız .

Deniz bey tebrikler gerçekten aylar öncesinde yazdıklarınız bir bir çıkıyor
    yanlış hatırlamıyorsam bir yazınızda fed in önce yetersiz önlemler alacağını ancak bunun yangını söndürmediğini anladığında ve özellikle enflasyonun %10 bandında kalıcı hal almaya başladığını gördüğünde paniğe kapılıp şok arttırımlara gidebileceğini söylemiştiniz
    sizce enflasyon hangi aylarda %10 bandını vurduğunu görebiliriz ve bunda kalıcı olmaya başladığı hangi aylarda artık gizlenememeye başlar .. diğer bir ifadeyle yani eğer piyasaları bir kenara bırakıp panikle şok faiz artışına giderlerse sizce bu hangi aylarda olabilir ...
    bu şekilde yapılacak sert bir faiz artışının hisse senetlerine ve tahvil piyasalarında bırakacağı hasar nelere sebep olabilir
    değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler Deniz bey tekrar tebrik ederim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn Deniz hocam
    Fed yeerli etkinlikte adım atmaz ise
    sonuçları ne olabilir

16 Mart Fed toplantısından sonra matematiksel modellememi oluşturup,-geçen yıl yaptığım gibi-,2022 ABD enflasyonu ile ilgili projeksiyonumu yapacağım(Fed'in bu yıl 4*0.25 puan faiz arttırımı yapacağı ve yılın son çeyreğinde bilanço küçültmeye başlayacağı varsayımıyla),bu modelllemede henüz hesaplamaya başlamadım ama ,mevcut parametrelere göre,muhtemelen ABD'de bu yıl enflasyon çift haneleri görecektir.
    Bu durumda ABD'de Fed'in yılın son çeyreğinde, enflasyon çift haneleri gördükten ya da göreceğinin belli olmasından sonra olağanüstü toplanarak Paul Volcker'ın Fed başkanlığında alınan tedbirlere benzer şekilde enflasyon yangınını söndürmeye çalışacaklarını şu an itibariyle,,yüksek ihtimal olarak görüyorum.

Alıntı Originally Posted by mücahit Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 hocam ,ayağa kalkıyor önümü ilikliyor ve sizi ayakta alkışlıyorum . Yorumlarınızla önümüzü aydınlatmaya devam etmeniz dileğiyle ; iyi ki varsınız .
    Ben de nezaketiniz için teşekkür ederim.

Sayfa 1100/2243 İlkİlk ... 1006001000105010901098109911001101110211101150120016002100 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •