Sayfa 111/474 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon
Arama sonucu : 3787 madde; 881 - 888 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

Sayın anyoranza

En salak yönetim dediniz de aklıma geldi.
    Mesela.... Damat enerji bakanıyken , biz 9 ay doğalgaza zam yapmayacağız diyor, şifahen.

Sizin de doğalgaz santraliniz var. Bu söze güvenip önümüzdeki 9 aylık üretiminizi , güncel botaş tarifesi üzerinden ikili anlaşma ile satar mısınız?

Eğer satarsanız sizin yaptığınız en salak yönetim mi olur, yoksa "kandırıldık ey halkım" mı dersiniz

Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku
    AKENR'inin de 320 MW'lık DEPOLAMALI HES portföyü ile güçlü olduğunu, .....

320mw depolamalı hes biraz iddialı oldu sanki.
    herhalde lafın gelişi söylediniz.

değerlemeyi dolar kuruyla değil, tüfe endeksi üzerinden yapıyorlar. kuruşu kuruşuna. isterseniz kontrol edebilirsiniz.

kasadaki para c ve d şıkkında diye umuyorum. çünkü bu ailenin para aklamakla , servet transferiyle , hele hele back 2 back krediyle ilgisi olamaz...

3.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    320mw depolamalı hes biraz iddialı oldu sanki.
    herhalde lafın gelişi söylediniz.

değerlemeyi dolar kuruyla değil, tüfe endeksi üzerinden yapıyorlar. kuruşu kuruşuna. isterseniz kontrol edebilirsiniz.

kasadaki para c ve d şıkkında diye umuyorum. çünkü bu ailenin para aklamakla , servet transferiyle , hele hele back 2 back krediyle ilgisi olamaz...
    "Hemen hemen tamamı" tanımını kullandım. 320 mw depolamalı demedim. HES'lerin 7 mw olan en küçüğü hariç tamamı depolamalı. 28 mw RES doğal olarak regüle edilebilir değil. Ama 290 MW lık HES portföyünün 283 MW ı regüle edilebilir ise BENCE iddialı değil, hakkaniyetli bir tavır olmuştur diye düşünüyorum...

Yukarıdaki değerlemelerin tüfe ile yapıldığını düşünmüyorum. Geçen yıllarda tüfe çok düşüktü ama değerleme artışları dolar ile paralel..

Son olarak patronların YKB ye rağmen BACK to BaCK yada CEP to CEp yada off-shore transfer yaptığını düşünenin bu hisseye hiç yaklaşmaması, en geç DÜN satıp bir daha ekranına almaması gerekir diye düşünüyorum.

Ben naçizane bunun söz konusu olmadığını düşünüyorum.. Enerji krizinin bu ÇOK kÖTÜ yönetilen şirkete çok büyük bir fırsat oluşturduğunu düşünerek, çok iyi yönetilen borçsuz GWIND'den buraya geldim.. O yüzden ekranımdaki tek hisse bu..

Bakalım Kısmetimiz de ne varmış 🤔

anyoranza, amortisman dusulmus tablodan hesaplamis

amortisman degeri her degerlemede farkli cikiyor. oraya bakmayin kafa karistirir. maliyet kısmını yazıyorum

2017 aralık 5.772.110.040tl, ocak tüfe endeks 330
    2019 aralık 7.378.856.477tl , ocak tüfe endeks 446
    2021 aralık 12.845.426.955tl, ocak tüfe endeksi 763

dolar kuruna bakmıyorum
    enerji fiyatlarına da bakmıyorum

5772/330×446=7800
    7378/446×763=12622

arada ilaveler, cikanlar da oluyor. 2021de +160milyon gelmis mesela

onlari da hesaba katmak lazim ,ugrasmadim

Alıntı Originally Posted by anyoranza Yazıyı Oku

Son olarak patronların YKB ye rağmen BACK to BaCK yada CEP to CEp yada off-shore transfer yaptığını düşünenin bu hisseye hiç yaklaşmaması, en geç DÜN satıp bir daha ekranına almaması gerekir diye düşünüyorum. ;
    aynen öyle de oldu

2010dan sonra piyasada kimse bu hisseye yaklaşmadı, yaklaşanlar da zararına sattı ve bir daha ekranına almadı.

bir hisse 12 yıl boyunca değer kaybeder mi? hem de tl bazında

reel deger kaybini falan gectim...

Benim yeni piyasa düzeninde anlayamadığım bir nokta var
    1 marttan beri azami uzlaştırma fiyatını hükümet belirliyor.
    piyasa takas fiyatını da malum piyasa belirliyor.

doğalgazcının, yerli/ithal kömürcünün kaç liraya alıp kaça satacağı ayan beyan ortada olduğu halde

4800liralik ptf yazmak hangi üreticiye ne kazandiriyor?

kimin ne yazacağı suni olarak yukardan mı belirleniyor? başka bir senaryo olası mı?

7.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    aynen öyle de oldu

2010dan sonra piyasada kimse bu hisseye yaklaşmadı, yaklaşanlar da zararına sattı ve bir daha ekranına almadı.

bir hisse 12 yıl boyunca değer kaybeder mi? hem de tl bazında

reel deger kaybini falan gectim...
    Bana sorarsanız, geçen sene için şirketin 0,60 TL hisse fiyatı bile çok idi. Benim gözümde 0,0006 değeri yoktu. Çünkü elde ettiği favökle bırakın anaparayı ödemeyi borcun faizini bile ödeme şansı yoktu... Yani GEÇMİŞE bakmanın, geçmişteki HATALARI zikretmenin ANLAMI BENCE YOK...

Nolduysa ondan sonra oldu. Dünyada emtia ve enerji krizi başladı. Kömür/Doğalgaz/Petrol/Elektrik fiyatları uçtu. Bizde de PTF katlamaya başladı fiyatlarını... Rusya'nın Ukrayna'yı işgali de tuz-biber oldu...

İşte bu rüzgarı döndürdü... Kısmete bu yıl yağışlarda iyi oldu... Geçen sene 3-4 cente satamadığımız Hidroenerji AUFla dahi 8,3 centlerden satılır oldu... Hem çok üretildi, hem pahalıya satıldı.. Kaymaklı kadayıf oldu...

İŞTE uzun zamandır bahsettiğim KISMET bu... 2022-1Ç kadar hiçbir bilançosu güzel değil. Umut verici değil. 2022-2Ç ise umut verici.. 3Ç her şeyin netleşeceği bilanço olacak. 4Ç piyasayı şaşırtacak. 2023 1ve2Ç bilançolarının ise tadından yenmeyecek..

Bu benim görüşüm..

Bana göre piyangodan büyük ikramiyeyi buldu AKENR-->ENERJİ KRİZİ...

Üzerine birde TL kredisinin enflasyon ve dolar karşısında erimesi ... Kadayıfa kaymak oldu...

SEPAŞ'ın satılması da kaymağında üzerine serpilmiş fıstık ezmesi...

Ezcümle: --->Geçen sene başında BENCE 1 milyon TL piyasa değeri yüksek olan bu şirket için, gene BENCE bu sene 10 milyar TL deseler ucuz derim...

TAMAMEN BENİM ŞAHSİ GÖRÜŞÜM... Beğenmeyen/güvenmeyen/inanmayan almamalı/anında satmalı... Diğer tüm hisselerde olduğu gibi...
    Son düzenleme : anyoranza; 28-10-2022 saat: 18:43.

8.  Alıntı Originally Posted by denizlilicive Yazıyı Oku
    Ama bu kazanılan parayı yenilebilire yatırıp bu işin sonunda biz de o kadar güçlü olabilir miyiz? Olmaz olmaz dememek lazım. Bu arada 30 civarı daha iş ilanı girilmiş. Eskisiyle aynı mı yoksa bunlar yeni pozisyonlar mı bilemiyorum.
    Mevcut santrallerin bazılarının hibrit modele çevrilmesi ve GES eklenmesi en muhtemel olasılık. Ancak bu konuda hızlı adımlar beklememek lazım. Şirketin üzerindeki ataleti atması, yeni kadroların adapte olması ve en önemlisi BANKA'nın ikna edilmesi gerekiyor. Çünkü 2024 yılı Kasımında, 2019 Kasımında 5 yıllık yıllık %12,28 faizle yapılandırılan TL kredisinin ödemesi var. Şu anda 3,1 milyar TL olarak bilançoda gözüken bu rakam her çeyrek yıllık %12,28 bileşik faizle güncelleniyor. Ödeme zamaanında 4 milyar 120 milyon TL olacak... Banka her hangi yeni bir yatırıma özkaynak ayrılmasına izin vermek için bu kredi ödemesinin garanti edilemsini teminata bağlanmasını isteyecektir. Yani şu anda biriken paranın yeni yatırımlara kanalize edilmesi kolay değil... YKB aksi şekilde ikna edilmediği sürece....

Sayfa 111/474 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •