Onemli Gunler Banner
Sayfa 1112/1312 İlkİlk ... 11261210121062110211101111111211131114112211621212 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,889 - 8,896 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. "İstanbul boşalacak"çılar aklıma geldikçe gülüyorum ya

İnsan önce bir kendine sorar, ben istanbuldan gidiyor muyum? Hayır.
    Akrabalarım gidiyor mu? Hayır. İşyerim gidiyor mu? Hayır.
    Eee? O zaman kim gidecek?
    Başkaları gidecek, evler ucuzlayacak, ben de tıkır tıkır toplayacağım.
    Hani başkaları saIak ya, bir tek bizimki uyanık. Güzel kafa.

Şimdi de aynı şey geçerli.
    Satış yok, ev fiyatları düşecek.
    Peki sen elindeki herhangi bir şeyi (mesela arabanı) şu ortamda ucuza satar mısın? Hayır.
    Eee? Sen ucuza satmıyorsan başkası niye satsın abi?

15-20 bin liraya da kimse ev tutamazdı, kiralar mecbur düşecekti falan.
    Düştü mü?

2.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    konut fiyatlarındaki artışı göçmenlere bağlamak için ya ağır bilgisiz veya ağır trol olmak lazım. göçmenler bugün mü geldi? bu insanlar geleli 10 yıl oldu. 2019 da göçmenlerin konut fiyatına etkisi yoktu da bugün mü var? araç fiyatlarını da mı göçmenler artırıyor?
    tüm dünyada ekonomik sorunlarda göçmen suçlamak moda oldu. Almanya'da ekonomik sıkıntılardan Türker sorumlu tutuluyor, Türkiye'de Suriyeliler.

Göçmenler gitse evler boşalırmış, sorun kalmazmış. yahu aynı mantıkla; yaşlılar ölse konut sorunu kalmaz da diyebiliriz.

senin zeka seviyen kac? hic test yaptirdin mi?

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    23-3 ay önce kazan ustasıyla görüştük. 15.000e kazan dairelerinin vanaları değiştirecekti. Kazanlar boşalmamıştı. Halen kalorifer yanıyordu. Söndü araya bayram girdi. Dün gel usta yap dedik. Usta gündelikleri çoka rttı 30.000dedi. Yahu 3 ayada emwkliye memura bu kadar zam gelmedi. Asgari ücret bu kadar artmadı benzin desen ha keza %40 arttı de. Bu nasıl fiyat dedik. Yok işinize geliyorsa dedi. Bakalım sonunu nasıl bağlayacağız.
    Zanaatkarlık azaldı/azalıyor
    haliyle "vicdan"larına kalıyorsunn ...

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    https://t24.com.tr/video/antalya-hal...n-yurudu,55196

Antalya'da durum, İstanbul ve İzmir'den de vahim.
    Ya karavan ya çadır hayatına geri döneceğiz.
    Yaylalarda oba hayatı bizi bekliyor.

5. Konutta arzın planlı olarak kısıldığını bazı gelişmelerden anlamamız gerekirdi.

Konut arzını kısmak için İşaret fişeği 2017 yılının sonunda atıldı. Neydi bu durum?

Başbakan İstanbul'da çok katlı binalar konusunda hata yaptıklarını, İstanbul'un silüetini bozduklarını dile getirmişti. (Bizim burada piyasa yapıcı özelliği olan siyasilerin konut arzının yükselmesinden rahatsız olduklarını ve konut arzını kısmak istediklerini anlamamız gerekirdi)

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem...da-26-2058213/

Daha sonra konut arzını kısıtlayıcı adımlar 2018 den 2021 e kadar sırasıyla geldi. neydi bunlar?

-Artık binaların hepsinde asansör yapmak zorunlu olmuştu
    -Binalarda sığınak yapma zorunluluğu.
    -Her yeni yapılacak binada kapalı otopark yapma zorunluluğu
    -Yeni yapılacak binalarda 1+0 daire yapma yasağı

Tüm uygulamalar müteahhitlerin yeni konut yapmasını zorlaştıran ve konut arzını kısıtlayan hamlelerdi.

Anlayana, Görebilene...

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Pandemide verilen düşük faizli krediyi değerlendirmek dururken, "ama müteahhitler fiyat arttırdı yaa" diyerek küstüm oynamıyorum tavırlarına bürünmek, irrasyonelliğin ta kendisidir bence.
    Bir kredi fırsatı olduğunda tabi ki fiyatlara yansıyacak.
    Devlet kaymak dağıtırken o kaymağın tamamını ev alıcısı yiyecek diye bir kural yok. Satıcı da aptal değil.
    Aynı şey döviz kuru zıpladığında da oluyor.
    İnsanlar istiyor ki elimdeki dolar yükselsin, ama geri kalan her şeyin fiyatı sabit kalsın. Ucuza malları tıkır tıkır toplayayım falan.
    Ben de bir zamanlar aynı gaflete düşmüştüm ama malesef yokmuş öyle bir dünya.
    Dolar yükselmiyor TL düşüyor.
    Dolayısıyla her şeyin nominal olarak fiyatı TL cinsinden artıyor.
    Fiyat arttı diye "küstüm oynamıyorum" diyenler, hiç bir şeye sahip olamazlar ve hep piyasayı suçlarlar.

Ha bu arada pandemi kredisinde fiyat arttıran müteahhitleri suçlayan kesimden daha irrasyonel bir kesim vardı, o da istanbul boşalacakçılar
    İstanbul, izmir gibi büyük şehirler boşalsaydı bunlar bizim gibi ev sahipleriyle dalga geçeceklerdi. Oh olsun diyeceklerdi (ki erken davranıp diyenler bile vardı)
    Şimdi planlar tutmayınca o kesim de ağlıyor.
    Ya kusura bakmayın da, yatırım böyle yapılmaz.
    Yatırımı falan da geçtim, "hayat" böyle bir şey değil.

Ondan sonra diyorlar ki emlak cahil yatırımı, ikokul mezunu hacı ev sahipleri oturduğu yerden rant yiyor falan.
    İyi de, kendini finansal okuryazar zanneden kişiler o cahilin kazandığı parayı kıskanacak durumdaysalar, hayatı boşa yaşamışlar demektir.
    "Sen de bileydin, sen de yiyeydin" demezler mi adama?
    Döviz kuru zıpladığında fiyatların artması piyasada para olduğunun işareti. Bir üründe hiç mi yerli girdi olmaz. Tüketimi hiç mi kısılmaz. Bu nedenle yaşadığımız dönem farklı bir dönem.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Aklıma gelmişken Kirada %25 sınırlamasının kiracıların iyiliği için yapıldığını zannedenler.. Ne kadar safsınız...

----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Döviz kuru zıpladığında fiyatların artması piyasada para olduğunun işareti. Bir üründe hiç mi yerli girdi olmaz. Tüketimi hiç mi kısılmaz. Bu nedenle yaşadığımız dönem farklı bir dönem.
    Yerli sandığımız girdi kalemleri de dövize bağlı aslında.
    Ustalarımız yerli, ama o ustaların yaşam için yaptıkları harcamalar yabancı.
    Kendi toprağımızda yetiştirdiğimiz domatese bile elli çeşit yabancı ilaç katıyoruz, sonra onu dövizle alınan kamyona yükleyip, dövizle gelen mazotu yakarak soframıza getiriyoruz.
    Hesapta domates yerli.

Sayfa 1112/1312 İlkİlk ... 11261210121062110211101111111211131114112211621212 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •