Sayfa 1116/2138 İlkİlk ... 1166161016106611061114111511161117111811261166121616162116 ... SonSon
Arama sonucu : 17102 madde; 8,921 - 8,928 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Deniz sizin söylediğinize göre Aralık ayına kadar fed 1 puanlık faiz artırımı olacak diyorsunuz martta 0.25 faiz artırımlarına başlayarak toplamda. Bu faiz artırımı abd için büyük bir oran mı? Ayrıca yıl sonu abd de enflasyon ve faiz kaçları bulur bunun abd piyasalarını nasıl etkiler dolar yükselir mi bizde ve dünyada ne gibi değişiklikler olur? Teşekkürler...
    Ben söylemiyorum,piyasaların beklentisi bu yönde oluşmuş.ABD'de şu anda enflasyon %7,bu küçük adımlarla yapılan faiz artırımlarının ABD'de enflasyonu düşürmeye bir etkisi olmaz,ABD'de enflasyon yükselmeye devam eder.Daha önce bu başlıkta ,Mart ayındaki Fed toplantısından sonra ABD'de 2022 yılı enflasyonu ile ilgili projeksiyonumu paylaşacağımı yazmıştım,ancak daha önce yazmış olduğum gibi,Fed'in Mart toplantısına kadar Ocak-Şubat 2 aylık dönemde ABD'de enflasyonun %7'den,%7.5-%7.7 bandına yükseleceği öngörümü önceki sayfalarda paylaşmıştım.

https://www.cnbc.com/2022/01/19/bide...ning-plan.html

Biden backs Fed Chair Jerome Powell's likely monetary policy tightening as inflation rages

Enflasyon artarken,Biden, Fed Başkanı Jerome Powell'ın muhtemel para politikası sıkılaştırmasını destekliyor

President Joe Biden on Wednesday said he supports Federal Reserve Chairman Jerome Powell's expected move to start tightening monetary policy.
    "Given the strength of our economy and pace of recent price increases, it's appropriate - as Fed Chairman Powell has indicated -to recalibrate the support that is now necessary," Biden said.

Biden said he respects the Fed's independence, but underscored that the central bank is tasked with taming inflation.

Biden, Fed'in bağımsızlığına saygı duyduğunu söyledi, ancak merkez bankasının enflasyonu dizginlemekle görevli olduğunun altını çizdi.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Faiz nedir:

-Bir tarafta müteşebbis ruhlu kişiler var;Güzel bir düşüncem var,bunu yapabilecek bilgiye beceriye sahibim,piyasada da bu konuda boşluk var,çok iyi kazanç sağlayacağına eminim diyor,ama bunu gerçekleştirebilecek sermayem yok diyor.Birileri de bu işe para koyarsa hem ben hem de bu projeye para yatıranlar hep beraber kazanırız diyor.

-Bir tarafta da milyonlarca kişi var;Dişinden tırnağından arttırmış tasarruf etmiş birikim sağlamış;Çocuklarının geleceği,eğitimi için,işsiz kalabileceği zor günler için,emekliliğinde sağlık problemleri ile karşılaşabileceği zor günler için...Ama ,gel bu projeye para yatır teklifinden korkuyor,ya proje başarısız olur,büyük zahmetlerle oluşturduğum birikimlerim erirse ya da kül olursa diye.

-Burada banka denilen kurum devreye giriyor.Diyor ki,korkma,paranı bana emanet edersen ben birikimlerinin paranın değerini reel olarak koruyacağım,bir miktar da sana nema vereceğim,paranı kredi olarak plase edeceğim projelerin fizibilitesini iyice inceleyeceğim,ona göre kredi vereceğim,proje başarısız olsa bile benim milyarlarca lira sermayem var,sen zarar etmeyeceksin,senin birikimlerin garanti altında olacak.Önce benim sermayem kadar,sonra da belli bir tutarına kadar devletin garantisi altında.
    Ama Banka da taraflara diyecek ki;Ben müteşebbis ile birikim sahipleri arasında köprü görevi yaparken,müteşebbisin projesinin riskini kendi sermayemle garanti ediyorum,bu organizasyon için kira,personel ücretleri,elektrik,ofis otomasyonu gibi birçok masrafım da olacak,dolayısıyla bu projeden oluşacak kazancın bir yüzdesini de benim alacağım şekilde bir kazanç paylaşımı olacak.

-Bu projede faiz; elde edilmesi beklenen kazancın (tasarruf sahipleri+ aracılık görevi yapan bankaya) düşen payıdır.Burada tasarruf sahiplerinin beklediği getiri en az enflasyon kadar olması reel değerini koruması,banka tarafından beklenen de masraflardan sonra,sermaye kazancının diğer iş kollarının kazanç ortalamasının altına düşmeyecek bir kazanç olmasıdır.

-Eğer kredi talep eden bir işletme -en azından- (enflasyon+makul banka komisyonu) oranı üzerinde bir kazanç sağlayamıyorsa,o proje verimsiz bir projedir.O projeye bir kaynak sağlanmamalıdır.İktisat bilimi temelde ihtiyaçların sonsuz kaynakların ise çok sınırlı olduğu varsayımına göre hareket eder.Sınırlı kaynaklar iyi yönetilen ,verimli çalışan şirketlerin projelerine yönlendirilmeli,kötü yönetilen verimsiz çalışan şirketlerde kıt kaynaklar heba edilmemeli,bu şirketlerin serbest piyasa ekonomisi içinde piyasadan elenmesiyle daha iyi yönetilen ve daha verimli çalışan şirketlerin piyasayı domine etmesi ve pazar paylarını büyütmeleriyle ülke ekonomisi de sağlıklı ve yüksek büyüme hızıyla büyüyecektir.

-Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir.
    Harikulade bir yazı. Faizin ne olduğu, faizin neden finansal sistem içerisinde neden olmazsa olmaz olduğu, bundan daha iyi anlatılamazdı.

4. Eregl Mart vade fiyatı neden spottan düşük?
    Kesinleşmemiş temettü şimdiden fiaytın içinde olabilir mi yoksa fırsat mı?

doğru üstad temettüden dolayı düşüktür geçen yıl da aynı şekildeydi
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

-Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir.
    aslında bireyler de bu tutumu cezalandırabilir; sen benim parama yeterli faiz vermiyorsan ben de bu parayı değerli madenlere, dövize vs çeviriyor ve evde bankadaki kasada vs saklıyorum diyebilir... yeterince birey bu cezalandırıcı yöntemi uygularsa yönetici kadro uyguladığı irrasyonel politikalardan geri adım atmak zorunda kalır... veya inat ediyorsa da sonuçları o kadar ağır olur ki yerlerini daha rasyonel bir yönetici kadroya devretmek zorunda kalırlar...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

7. "Şu anda olduğu gibi, tasarruf sahiplerine enflasyonun çok altında getiri verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirket ya da kişiye enflasyon oranının çok altında oranlarla kredi verip milyonlarca kişinin birikimlerini enflasyonda eritirken,sınırlı sayıda şirkete servet transferi yapmak adil olmadığı gibi,normalde piyasadan elenmesi gereken şirketleri su üstünde tutmaya devam ederek ekonomiye patinaj yaptırmaya devam etmek rasyonel bir hareket değildir."

Bunca yaşıma geldim gördüğüm devletin her zaman özel sektörden yana olması idi..
    Bunu belki devlet erkanına daha kolay erişimlerinin olması..dertlerini daha iyi duyurabilmeleri..
    İstihdam yapıyoruz adam çıkarırız haaa şeklinde üstü kapalı tehditler..
    Büyük sermaye sahibi olmaları
    Gibi nedenler sayılabilir..
    Sade ucuz kredi dağıtmada değil..Satın alma garantisi .. vergi affı..İstihdam desteği , teşvikler , hatta ve hatta adi suçlara karışan iş insanlarını görmezden gelme...

Ama diğer yandan devlet yönetim kademelerindeki herkesinde İŞ İNSANI olması tesadüf müdür..

İkinci bir gördüğüm ise (bütün dünyada geçerli artık) 2008 sonrası o kadar bedava para dağıtıldı ki piyasalar adeta afyon bağımlısı gibi "more more" diyorlar..

Batması gereken batmalı ama bu bu bedava para sistemi içinde bu batığın ne kadar olduğu , yada bir kere kaymaya başladı mı sistemi de sürükleyip sürüklemeyeceği bilinmiyor..
    Ki büyük ihtimal de sürükleyecek..

Artık bedava para o kadar bollaştı ki sanal para arsa metaverse gibi yerlere taşmaya başladı..Alınabilecek tüketilebilecek herşeyi defalarca aldık tükettik..Suyunun suyunu çıkardık..
    Yetmedi elle tutulmaz gözle görülmez şeylere trilyon dolarlar gömmeye başladık..

Önümüzdeki süreçte ihracatımızın negatif etkilenme olasılığı gitgide artıyor. Geçen gün sarkuysan yönetim kurulu başkanının değindiği problemler dışında son gelen enerji zamları, asgari ücret artışı, akaryakıt zamları (sadece yılbaşından bu yana %25 artış olmuş), ihracatçının gelen dövizinin %25 ini MB ına satma zorunluluğu vb gibi büyük sorunlar var. Bu sorunlar satılan ürün maliyetlerine direkt yansıyor ve Çin karşısında ele geçirdiğimiz navlun kaynaklı rekabetçiliği de kaybediyoruz. Çin'deki availability sorunu çözüldükçe bazı sektörler yeni sipariş almakta zorlanacaklar.
    Şuana kadar ihracatçı için toz pembe tablolar çiziliyorsa da gerçekler öyle değil. Hükümetin de elindeki planı swaplarla ve polisiye önlemlerle dövizi turizm sezonu başlayana kadar baskılayabilmek.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 1116/2138 İlkİlk ... 1166161016106611061114111511161117111811261166121616162116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •