Sayfa 112/2241 İlkİlk ... 12621021101111121131141221622126121112 ... SonSon
Arama sonucu : 17928 madde; 889 - 896 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

TUİK'in biraz önce yayınladığı veriye göre Türkiye'nin birinci çeyrek gsyih büyümesi %7.4 oldu.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Merkez Bankasının biraz önce yayınladığı veriye göre Türkiye'nin Nisan ayı cari açığı 5.426 milyar dolar oldu, böylece Türkiye'nin yıllık(12 aylık) cari açığı bir önceki aya göre 1.706 milyar dolar artarak 55.367 milyar dolardan 57.073 milyar dolara çıktı.
    bence bu veri "muhteşem" gelen büyüme verisinden daha önemli...gönül isterdi ki duvara toslamadan kontrollü bir şekilde yavaşlayalım...ama görünen o ki, 3 ve 4. çeyrekte negatif büyüyerek 2009 dan sonra tekrar resesyone gireceğiz...2019 da çıkabilir miyiz? o da siyasi tablo nasıl şekillenecek ona bağlı.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    TUİK'in biraz önce yayınladığı veriye göre Türkiye'nin birinci çeyrek gsyih büyümesi %7.4 oldu.
    böyle bir büyüme var mı hakikaten???

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    dün tepki ile 98.500 e geldik...bugün açılışla birlikte aşağı gelmesini ve 97500 ün direnç olarak çalışmasını bekliyorum.

dünkü beklenenden çok yüksek faiz artışı ile seçime kadar doların sürpriz yapması engellenmiş oldu...ancak 4,5 üstüne atan dolartl orta vadede ekonomiye yeterince zarar verecek. seçime kadar 4,5-4,8 arası dalgalanma bekliyorum dolartl de.

asya borsaları negatif..abd ve avrupa futures lar da eksi...yani global olarak bugün borsalar olumsuz olacak görüntüsü var.

öte yandan, em ler büyük baskı altında...hindistan gibi en güçlü em lerden biri bile abd nin faiz artışlarında daha yavaş olmasını "rica" etmiş...arhantin 50 milyar gibi bir standby anlaşması yapmış...sanırım em krizi oldukça yakınlaşmış durumda.
    seçim öncesi beklentim 88-92 aralığıydı...bugün 93 bin görüldü...buralardan artık tepki gelmesi lazım...yoksa 88-92 aralığı da tutmayacak.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    bence bu veri "muhteşem" gelen büyüme verisinden daha önemli...gönül isterdi ki duvara toslamadan kontrollü bir şekilde yavaşlayalım...ama görünen o ki, 3 ve 4. çeyrekte negatif büyüyerek 2009 dan sonra tekrar resesyone gireceğiz...2019 da çıkabilir miyiz? o da siyasi tablo nasıl şekillenecek ona bağlı.
    Üçüncü çeyreğe kalmadan ikinci çeyrekte de küçülebiliriz.Takip ettiğim otomobil,beyaz eşya,inşaat,televizyon ve elektronik eşya ve mobilya gibi temel sektörlerin meslek örgütlerinin yayınladığı üretim ve satış rakamları son 3 aydır geçen senenin aynı dönemine göre gerileme kaydetmiş,üstelik bu giderek yükselen bir gerileme trendi gösteriyor.Keza Türkiye imalat PMI rakamları da Nisan ayı 48.2,Mayıs ayında 46.6 ,2 aydır arka arkaya gerileme içinde.Bu rakamlar benim için TUİK rakamlarından daha güvenilir.
    Son düzenleme : deniz43; 11-06-2018 saat: 14:23.

Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    böyle bir büyüme var mı hakikaten???
    Benim için güvenilir bir veri değil,mesela inşaat sektörünün bu yılın ilk çeyreğinde %6.9 büyümüş, üstelik bu rakam reel rakam,cari büyüme ise %25.2,bu oranda bir büyümeye kimi ikna edebilirsiniz,sektörün durumu ortada..Akademik çevrelerde çok sert eleştiriler var ama olağanüstü hal ve YÖK korkusundan açıkça fazla ses yükselmiyor,ama yine de Korkut Boratav,Mahfi Eğilmez,Zafer Yükselir gibi çok sayıda tanınmış ekonomistin hesaplama yönteminde ve verilerin kullanılışındaki eleştirileri ve olan tutarsızlıkları sergileyen çok sayıda yazısı medyada yer aldı,bazılarını ben de forumda alıntı yaptım hem de kendi gördüğüm tutarsızlıkları da sıraladım..Muhtemelen bir iktidar değişiminde -Yunanistan da olduğu gibi- bütün TUİK verilerinde geriye dönük önemli revizyonlar göreceğiz.

İlk çeyrek GSYH 792,7 milyar lira. Yaklaşık 3.82 lik ilk 3 aylık ortalama USD kuruna bölününce 207 milyar dolar çıkıyor. Fakat ikinci çeyrekte USD kuru oldukça yüksek.

Nisan 4,0659
    Mayıs 4,4422
    Haziran 4,5897 (Muhtemelen düşecektir. En iyi ihtimal 4.40 desek) İkinci çeyrek 4.30 gibi bir USD kuru karşımıza çıkar. Dolar bazında GSYH ikinci çeyrekte sağlam düşecektir.

OVP de 921 milyar dolar olarak hesaplanan 2018 GSYH si için ortalama döviz kuru 3.73 hesap edilmiştir. Fakat daha Haziran ayında ortalama kur 4.03 seviyesindedir.

Borçlanma ile gelen büyüme, üzerine artan döviz kuru sonucunda USD bazlı düşen GSYH. 2018 sonu brüt dış borç /GSYH oranında MB verileri baz alındığında son 30 yılın en yüksek oranını görebiliriz.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Üçüncü çeyreğe kalmadan ikinci çeyrekte de küçülebiliriz.Takip ettiğim otomobil,beyaz eşya,inşaat,televizyon ve elektronik eşya ve mobilya gibi temel sektörlerin meslek örgütlerinin yayınladığı üretim ve satış rakamları son 3 aydır geçen senenin aynı dönemine göre gerileme kaydetmiş,üstelik bu giderek yükselen bir gerileme trendi gösteriyor.Keza Türkiye imalat PMI rakamları da Nisan ayı 48.2,Mayıs ayında 46.6 ,2 aydır arka arkaya gerileme içinde.Bu rakamlar benim için TUİK rakamlarından daha güvenilir.
    pmi gibi öncü veriler esas olarak mayıs ayıyla birlikte bozuldu...büyüme verileri pmi a göre daha gecikmeli...bu nedenle beklentim haziran ile bozulmanın büyüme verilerine yansıması...bu nedenle q2 için büyüme beklentim %2-3 arası...q3 şimdiden eksi diyebiliriz, ama q4 oluşacak siyasi ortama bağlı.
    Son düzenleme : Cautionary; 11-06-2018 saat: 17:13.

Sayfa 112/2241 İlkİlk ... 12621021101111121131141221622126121112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •