Sayfa 114/777 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214614 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 905 - 912 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Nasıl??

Mekanizmayı anlatırsan hakkaten sevinirim..
    ah gund ah,yurtdışında FX açıyorsun ve işlem yapmaya başlıyorsun teminatın usd veya eur ama usdtry paritesinde rahat rahat işlem yapıyorsun. sadece try değil tüm dünya pariteleri,emtia,borsa vs... elinin altında. FX şeytan icadı sınır tanımıyor. TR şimdi FX'i aslında yasakladı ama tüm dünyada hayvan gibi kaldıraçlarla usdtry işlemleri devam ediyor. İstanbulu bu kafa finans merkezi yapacakmış zuhahahaa. herfiler swap'ı yasakladı be,swap olsa bir miktar TL tutabilirdim ama yasaklandığı için TL ile işim olmaz.

Yazdıklarım sadece tesbittir önce onu belirteyim..temenni değil..

Geçen ay bazıları ABD'ye acımıştı..

Çin ABD bonolarını almazsa ABD perişan olur..

Geçen günkü dalgalanmada neyin güvenli liman olduğu anlaşılmıştır umarım..

Şunları yazmıştım:

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Şimdi konu uzun ama basitçe diyelim Trump bu ay Çin'e ticaret kısıtlamaları getirdi..Çin'de dediki bende sana ticaret konusunda şu şu işlemleri yapacağım vede artık ABD bonolarını almıyorum ve azaltıyorum..

Ne olacak en başta global ticaret sekteye uğruyacak değil mi?

Ehh büyüme düşecek..peki ortada bir sürü borç..

Özellikle Çin'inde içinde bulunduğu, EM borç balonu..

haydaaaa, bütün dünya koş koş ABD bonosu al..

Güvenli liman..

En basit, örnek..
    ABD'nin bütçe açığının vergi reformlarınında etkisiyle bu sene 1 trilyon doları bulacağı söyleniyor..nasıl karşılanacaktı bu para, tabiki borçlanmayla..

Bu seneki, diğer seneki vb..kim karşılayacaktı bu kadar borçlanmayı..soru işaretleri doğmuştu..

Bu son dalgalanmada görüldü; ABD'nin bonolarının nasıl alınacağı..

Rezerv para güçlü olmalı..yoksa!!

Trump'ta anladı sonunda ..

3. Dolarda birazdann..
    az sonraaa

FED başkanı morofonfo carlione
    monko foko toro toro kiriki..

abiiii toro toro dedi bas aşşa basssssss....abi toro toro da ne demek
    ya sen salla basss bassss..

3 kuruş hayır 5 kuruş basss..

bas bassssssssssssss...
    donuna kadar dolar sat TL al..THY al 17 tl den yüklen yüklen 12 tl den garanti al al al al..

delirtecek bunlar beni bu gidişle..

4. Aynı anda öteki FED başkanı
    toratelle moraçenko
    4 faiz artışı konusunda acele etmeden verileri gözlemlere konusundaki bütünlüğümüzün önemi konusundaki çalışmalarımızın sonucunu elde etme metodları üzerindeki fikir birliğinin önemini işaret etti..

sat sat satttttt

satttttttttttttttttttttttttttt....dolar sat..
    abi neden..

ya sen önce sat sonra düşün manasını...

satttttttttt

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Faizler yükselecek ve dolar güçlenecek..mükemmel ikili..

Olamaz..olmamalı..mükemmel fırtına..

US 2 yıllıklar yükselmeye devam ediyor..Cuma %1,54 yapmış, şu an 2,116..

FED faizini ve enflasyonu fiyatlıyor şimdilik..altın'da sanki enflasyona eşlik ediyor..

FED'in Mart ayı faiz arttırım olasılığı %76,8..

Diğer taraftan baz 3 aylık libor faizleride artmaya devam ediyor, şu an 1,75..

https://fred.stlouisfed.org/series/USD3MTD156N

Bu libor 2006-2007 senesindeki 5'li seviyelere gelir mi..gelmez, gelemez..

Çünki gelirse taş taş üzerine kalmaz ortalıkta..zombiler ve dünyanın geri kalanı bu yükü kaldıramaz..

Ehh ne olur..mesela 2,5-3'lere kadar çıksa diyelim..oda fena aslında..

Bu hızla oraya doğru giderse libor..yavaş yavaş şirket batışları, borç çevirme güçlükleri başlar önümüzdeki aylarda..şimdiden globalde bir kaç şirket batışı duyulmaya başladı bile..

Enflasyon artarsa globalde, yüzyılın sürprizi olur..gerisini yazmaya gerek yok sanırım..

Yok artmazsa bakalım FED nereye kadar dayanacak..

Piyasalara hop çüşş borcu var FED'in..

Diğer taraftan bu aylarda FED ve ECB ay başına 40 milyar dolardan fazla para eksiltmeye başladılar..

Söylediklerine göre devamı da gelecek..ilerisi ne olur bilinmez..ECB su koyvermezse mesela..Japonlar ise dünyanın en büyük kreditörü, onların işi de sakata gidiyor gibi..

Neyse demem o ki bol parayla yaratılan balonlara para girişi artık pik noktasını geçti ve azalmaya başladı..borsalar, kriptolar vb, bir sürü balon ileride yükselmek için yeterli parayı nereden bulacaklar..para azalıyorsa son gelen diğerlerine malını nasıl devredecek..

Tahminim daha zaman var tabiki..yavaş yavaş..
    Bu hafta bilumum balonlar, özellikle borsalar nezninde ilk patlak noktasını belli ettiler bence..

Yükselen faizin cazibesine fazla karşı koyamadılar..

3 aylık baz libor 1.79 şu an..

Kredi kart faizleri, mortgage oranları vb. bir yana, yıllardır ucuz ve bol parayla gül gibi geçinen bir sürü global firmanın ciddi bir kısmı faizler bu şekilde artmaya devam ederse ayvayı yiyecekler..

Zaten ilk patlak CCC gibi nota sahip absurb firmaların çöp tahvillerinde oluştu..faizler artmaya devam ettiği ölçüde de normalmiş gibi gözüken çok borçlu firmaların tahvillerine gelecek sıra, geliyorda..sonraki sıra zombi ekonomilerde..

Ehh bu durumu gören borsalar pek ayakta duramadı son bir kaç gün malum..şu para bolluğu iyice azalsın..daha neler göreceğiz bakalım..asset fiyatları ne olacak-muhteşem kanat takmış büyümeler ne olacak..

Tek nokta önemli burada; sentral bankerler bu gidişte ne yapacaklar, katlanabilecekler mi?..ürettikleri pislikleri ortadan kaldırabilecekler mi?

6. NIKKEI den iki seviye:

31.08.1986: 18.694
    30.11.2016: 18.535

7.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    dostum o büyük balık görse bile elinde TL olmadan dolar tl kuruna müdahele edemez..nokta..

tl öyle her yerden bulunan sebil bir para birimi değil..

faizi 15..

tl borç alacan da satacan dolar alacan da...
    ne olursa olsun TL nin patronu MB dır..

Ben 20 senelik borsa hayatımda patrona karşı pozisyon alıp da kazanan spekülatör görmedim..
    Hele günümüz karmaşık finansal piyasalarında imkansız..

Yabancı dediğinde 1 oyuncu değil..

diyelim dünyaca ünlü bi spakülatör gözüne kestirdi 15 faiz verdi altı tl yi basıyor dolara..
    tamam da çinlisi geliyor ulan bu dolar amma yükselmiş diyo elindeki dolarları satıyor alıyor tl yi ve 15 faizi..

kolay değil işler..

dünya eskisi gibi değil..herkes herşeyi görüyor..

enki katarın 300 milyar doları var..ambargo ya dayanırız dediler gülerek..
    rusya desen dev...petrolün 30 dolara düşmesi bile adamları etkilemedi fazla..

Bu söylediklerinizin foreing exchange piyasasında anlamı yok Sn.Gund

Forex ten her türlü para biriminde DOLAR ile işlem yapılıyor. Yani Merkez Bankası - TL ile alakası yok.

Benim kastettiğim mesela Jöleli ve ekibi TL yi güçlü tutmak için diyelim 1 Milyar dolarla forexte işlem yapıyorlar.
    Ama forex piyasasında 1 milyar dolardan daha fazla cephaneleri olan oyuncular vardır.
    Ya birileri çıkıp bizim sözde millileri nakavt ederse ?

8.  Alıntı Originally Posted by demir113 Yazıyı Oku
    Bu söylediklerinizin foreing exchange piyasasında anlamı yok Sn.Gund

Forex ten her türlü para biriminde DOLAR ile işlem yapılıyor. Yani Merkez Bankası - TL ile alakası yok.

Benim kastettiğim mesela Jöleli ve ekibi TL yi güçlü tutmak için diyelim 1 Milyar dolarla forexte işlem yapıyorlar.
    Ama forex piyasasında 1 milyar dolardan daha fazla cephaneleri olan oyuncular vardır.
    Ya birileri çıkıp bizim sözde millileri nakavt ederse ?
    sn. demir usd yi frenleyenin içeriden bir ekip olduğunu düşünülemez. ancak bu durum, usd/try nin spek tahtası gibi hareket ettiği gerçeğini değiştirmiyor. tamamen sesli düşünüyorum; borsayı kim yükseltiyorsa pariteyi de aynı ekip kontrol ediyor olabilir. aynı durum tahvil tarafında da geçerli olabilir.

Sayfa 114/777 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •