Sayfa 1141/1312 İlkİlk ... 14164110411091113111391140114111421143115111911241 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,121 - 9,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    devletin piyasaya müdahelesi ile işlerin düzeldigine inanıyormusunuz gerçekten... mesela devletin marketlere müdahelesi sonucu düzelen bir şey varmi gerçekten.. yada bankalara müdahelesi sonucu ne gbi şeyler düzeldi...?ben gıda toptancısıyım..iş yerim birazda merkezde kaldı.. kaşima a101 geldi mesela ...ariel matik 9 kg 445 lira ..bende 370 lira.. bir başka yerde emin olun aynışey 290 liraya da vardir...ama tiryaki çay bende 125 lira orada 108 lira.. yine emin olun başka yerde 145 liraya da vardir.. bu maliyetlenme ve vade ile alaklalı ve eminim siz ticaretn içinde degilsiniz...brçok şeyde ben a101 e göre çok daha ucuzum..benden çok daha ucuzları vardır..ve a101 bana fayda sagladı...dükkanda perakendem arttı..bu rekabet ortamında a101 in kafasına göre fiyat arttırmasını engeller....bankalara devletin müdahelesi sonucu . para piyasasına devletin müdahelesi sonucu ..kkm gibi bir garabet dogmak zorunda kaldı...emin olun o bankalara müdahele sonucu yine ortaya çıkan garabet yüzünden vergi artışları yaşanıyor..yani bankada parası olanda olmayan da zarar görüyor...sırf kredi kartı faizlerini düşük tutmak için bu kadar ötv ve kdv ödüyoruz..benim bir tane bile dikili agacım yok..ama ileride işlerimi tammen fesh edince yaşlanmak istedigim yerde ev almak için hayalim var...burada bakıyorumda ev almış dükkan almış kişilere karşi bir tavır var sanki o kişiler monopol müş gibi ...yada 100 lerce evi olan kişiler varmiş gibi ..oyle 100 lerce evi olan kişiler sanırım tüm ülke çapında taş çatlasın 1000 kişi falandır...çoguluk 2-3 evi olan kişilerdir.. belki biraz 4-5 ev olabilir...ama bu kişiler yüzünden ev fiyatları artmıyor..hatta ev fiyatlarının bir yere gittigi yok... sadece sizin bizim hepimizin alım gücü düşüyor ...bakın 2010 yılında karşiyaka bostanlı da ..1977yapımı bir daire sattım bostanlının ilk apartmanlarından biri ..arka cephe 95 metrekare bir daire ..ve içi dökülüyordu..sdece satmak için içine makyaj denlecek uyduruk bir tadilat yapmıştım...babam hasbel kadar onu alabilmiş zamanında..145 bin e sattım...o zaman dolar kuru 1,36 idi 106600 dolara satmışım.. bugün yine gidin bostanlıya bugün 2,80 milyona çok daha iyi tadilatlı yine 40 yaşında apartman daireleri mevcut.. bir kısmı kentsel dönüşüme girdi yenilendi ...yenilenenler 7-8 milyon...yenilenenleri baz alırsak ..ev fiyatları uçtu diyebiliriz... ama elma ile elmayı kıysalamak lazım...buyurun o zaman sizde 2,8 milyona 40 yıllık ev alın ...kensel dönüşüme girsin ev ..sizinkide 7-8 milyon olsun...ama bu sefer de kentsel dönüşüm için istenen 2 milyonu bulmanız lazım..o 2 milyonu nasıl finanse edeceksiniz? evinizi kiraya vererek..bakın ekonminin en canlı alım gücünün en yuksek oldugu dönem 2010 dan bahsediyorum.. ve şimdi balon var denilen nokta da izmirin en çok talep gören yerinde bile gayrimenkul dolar bazında bir artışı yok...işim geregi annemi yanıma almıştım..annem boşaltınca ...1,5 seneligine kiraya vermiştim..700 liraya...800 istiyorduk tanıdık olunca 700 e vermiştik...o dönem asgari ücret 600 lira civarı idi . asgari ücretten gidersek 1,16 asgari ücretmiş evin kirası...yani günümüz şartlarında 13300 ..dolar bazında gidersek 514 dolar ...yani 13878 lira ..bugün sarı siteye girin.. dostanlıda 100-110 metre kare dairel kiraları 14 -15 bin lira civarı ...yani sözün özü aslında gayrimenkul piyasasında aslında degişen hiç birşey yok..sadece hayat pahalılıgından dolayı...gelirimizden bize bir şey kalmıyor...en büyük gider kira oldugu için o göze batıyor aslında..çünkü o zaman eve aldıgımız fairy bulaşık deterjanı 1 dolarken şimdi 1,5 dolar...o zaman eve aldıgımız toz deterjan 10 dolarken şimdi 15 dolar...o zaman aldımız üst segment cep telefonu 1000 dolarken şimdi 2000 dolar.. orta segment ikinci el genç bir arabayı 25 bin dolara alırken şimdi 40 bin dolara alıyoruz...ve bunu devletin vergi artışlarından dolayı alıyoruz..o yüzden bu yaşadıklarımızın sorumlusu gayrimenkule parsını yetırmış kişiler degil.. devletin saçma sapan ekonomi politikaları ..vay efendim devlet müdahele etsin bunu düzelsin diyorsanız ..isyanınızı sizi yönetenlere yapınız ..vicdansız ev sahibi söylemi artık sıkmaya başladı..yok marketler suçlu yok sogan patates depolayanlar suçlu..yok bankalar suçlu...devletin müdahil oldugu herşey saha kötüye gitti..et fiyatlarını düşürecegim dedi...ithal et girdi ..sonrası malum...uçtu..o yüzden devletin müdahil olmaması ve dogru bir rakabet ortamını yaratması yeterli...rekabet ortamı konusunda da diyeceklerim varda çok çook uzun zaten yeterince uzun yazdım...
    Ev fiyatlarının da kiraların da reel olarak artmadığını çok güzel izah etmişsiniz.
    Fakat bazen insanların önüne yüz tane kanıt koysanız, on sayfa hesap yapsanız, inandıkları şeyin yanlış olduğuna ikna olmuyorlar.

Evet balonculuk bir "inanç" haline geldi artık.

Daha önce ben de birçok örnekle açıklamaya çalıştım, asgari ücretle, enflasyon dahil edilmiş dolarla, altınla, elmayla armutla kıyaslayarak emlakta balon olmadığını gösterdim.
    Ama balon olduğuna inananlar kendi inandıkları şeyi doğrulamak için her zaman yan yollara saptılar.
    Emlak krizinin ortasında, fiyatların dipte olduğu, arz fazlasının ayyuka vardığı, üstüne bir de covidin patladığı 3-4 yıl önceki fiyatları başlangıç noktası alarak "aaa bak ev fiyatları enflasyondan fazla yükselmiş" diyerek sürekli milletin algısıyla oynadılar.

"Kimsenin 2. evi olmasın" diyen kiracılara benziyorlar. Kimsenin 2. evi olmazsa kendisi nerede oturacak onu hesaplamamış.

Ha bir de 500 bine aldığın ev 3 milyon oldu diyenler var, sanki kendi aldığ 3 bin lira maaş 15 bin olmamış gibi.
    Sanki onlar böyle deyince biz "aa evet adam haklı, en iyisi ben şu 500 bine aldığım evi 700 bine satayım" diyeceğiz.
    Bu açık açık karşısındaki kişiye "sen salaksın, ben seni kandırırım" demektir.
    Bir şey elde edemezler ama can sıkıyorlar işte.

Ev sattığımız 2022 yılında bize mesaj atan komşu geldi aklıma.
    Adama aylar önce fiyat xxx dedik.
    Herif 6-7 ay sonra "komşu gel senle pazarlık yapalım" diyor.
    Fiyat artık xxx değil yyy dediğimiz zaman da "enflasyondan haberi olmayan cahil" rolü yapıp isyan ediyor.
    Ulan üzerinden kaç ay geçmiş. Alemin tek uyanığı sen misin?
    Sonuçta ne oldu? Evler satıldı. Bizim uyanık avucunu yaladı.
    Boş işler peşindeler. Bu bedavacı tipler çok beleş bir mala denk gelmedikleri sürece hayatta hiç bir şeyin sahibi olamaz.

2. Türkiyeyi Monaco gibi fiyatlamanın sonucu

Otellerin Yüksek sezonda bile yüzde 60 doluluk oranlarını zor buluyor.

https://www.ekonomim.com/sektorler/t...-haberi-701900

3. birileri konutta dolara göre, elma armuta göre balon yok demiş. eşofmanlı şevket hoca gibi 40 tane obje ile açıklıyoruz, yine aynı terane. bunlara 40 değil 400 tane grafik koysan yine aynı şeyleri tekrar ederler ama ben başkaları görsün diye açıklıyorum.

dolarla konut fiyatları...
    https://twitter.com/CelalErdogdu/sta...70510804729857

gıda fiyatları son 3 yılda 5 katına çıkmış, konut fiyatları 10 katına... hiç balon olur mu yaaaa
    https://twitter.com/ali_hakan_kara/s...67352204410887
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Yiğit Bulut, ev ve kira fiyatlarını körükleyecek skandal çağrısını böyle savundu

https://www.veryansintv.com/yigit-bu...boyle-savundu/
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    birileri konutta dolara göre, elma armuta göre balon yok demiş. eşofmanlı şevket hoca gibi 40 tane obje ile açıklıyoruz, yine aynı terane. bunlara 40 değil 400 tane grafik koysan yine aynı şeyleri tekrar ederler ama ben başkaları görsün diye açıklıyorum.

gıda fiyatları son 3 yılda 5 katına çıkmış, konut fiyatları 10 katına... hiç balon olur mu yaaaa
    BAKTIĞIN GRAFİĞE GÖR E2016 DAN BU YANA DOLAR BAZLI %50 ARTMIŞ 800 DEN 1.200 E
    DOLAR OLARAK BU ÜLKEDE FAİZE YATIRSAN BİLEŞİK OLARAK ÇOK DAHA FAZLASINI KAZANIRSIN
    kaldıki tl faizin negatif olduğu yerde
    hatta altının ve doalrın bile neredeyse negatif olduğu yerde
    bence az bile artrmış
    ev fiyatlarının önümüzdeki yıl bir defa daha 2 ye katlama ihtimali var.
    ama bu defa doalr bazlı değil tl olarak 2 ye katlama ihtimali var
    dolarda yükselecek ama ev fiyatları doalrdan dah fazla yükselecek
    bu evde balon var arabada balon var diyen ekonomistler ve forumistler son 3-4 yılda yaptıkları yanlış ve saçma sapan yorumlarla insanların ev ve araba almalarına engel oalrak büyük vebal altına girdiler
    evi olan bi ev daha aldı arabası olan arabayı sıfırladı
    ama garibanlar balonistler yüzünden avuçlarını yaladılar
    bence balonistler çok büyük vebal, ah ve beddua aldılar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    birileri konutta dolara göre, elma armuta göre balon yok demiş. eşofmanlı şevket hoca gibi 40 tane obje ile açıklıyoruz, yine aynı terane. bunlara 40 değil 400 tane grafik koysan yine aynı şeyleri tekrar ederler ama ben başkaları görsün diye açıklıyorum.

Tiviti atan zevat 2010 yılında m2'si 650 dolara evi hangi şehirde hangi semtte görmüş?
    Bizim varoştan dönme çeliktepede 80 m2 yeni ev 100 bin dolardı. (Şu an oturduğum ev)

Böyle götten grafik uydurarak herkese her şeyi kanıtlamak mümkün.
    Nasıl olsa millet balık hafızalı.
    Biraz da "duymak istediklerini" söyledin mi alkış kıyamet.

Götten uydurulmuş grafiğe göre 2018 nisan ayında evler bedava olmuş, niye almadın boymatlı?
    Çünkü sizin "koro"ya göre o zaman da balon vardı.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Tiviti atan zevat 2010 yılında m2'si 650 dolara evi hangi şehirde hangi semtte görmüş?
    Bizim varoştan dönme çeliktepede 80 m2 yeni ev 100 bin dolardı. (Şu an oturduğum ev)

Böyle götten grafik uydurarak herkese her şeyi kanıtlamak mümkün.
    Nasıl olsa millet balık hafızalı.
    Biraz da "duymak istediklerini" söyledin mi alkış kıyamet.

Götten uydurma grafiğe göre 2018 nisan ayında evler bedava olmuş, niye almadın boymatlı?
    Çünkü sizin "koro"ya göre o zaman da balon vardı.
    Adam nerden bilsin, kitap yazıp 225 tl den insanlara satmakla meşgul. Hemde kitabın adı "Konut Yatırımı"
    Kendileri kirada oturup, halka konut yatırımı hakkında ahkam kesen youtuber ekran ekonomistleri gibi değil mi?

Sent from my 2109119DG using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Ev sattığımız 2022 yılında bize mesaj atan komşu geldi aklıma.
    Adama aylar önce fiyat xxx dedik.
    Herif 6-7 ay sonra "komşu gel senle pazarlık yapalım" diyor.
    Fiyat artık xxx değil yyy dediğimiz zaman da "enflasyondan haberi olmayan cahil" rolü yapıp isyan ediyor.
    Ulan üzerinden kaç ay geçmiş. Alemin tek uyanığı sen misin?
    Sonuçta ne oldu? Evler satıldı. Bizim uyanık avucunu yaladı.
    Boş işler peşindeler.
    Müthiş bir örnek ya
    Ne insanlar var diyorum ama büyük çoğunluk böyle maalesef...

Ne demişti fiyat yükseldi diyince?

Sayfa 1141/1312 İlkİlk ... 14164110411091113111391140114111421143115111911241 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •