Sayfa 115/356 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon
Arama sonucu : 2841 madde; 913 - 920 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

Emlak işi böyle ,aslında likit olmayan bir yatırım olduğu için düşüşleri bazen anlıyamıyoruz.Borsa bugün yüzde 4 düşse bakarız kağıdımıza paramız yüzde 4 düştü anında anlarız.Aslında emlakta da son üç dört ayda yüzde 40 kadar bir kayıp var ,satmaya kalksak o kayıp realize olur.Satmadığımız için borsada taban yemiş kağıt misali satmadıkça zarar yok deyip oturuyoruz.Emlaktaki zarar gözümüze çok batmıyor.

Emlak yatırımının psikolojisi daha iyi ,orada ev var işte,benim diyorum olayı kabulleniyorum.Ama finansal açıdan o yatırımdan dört aydır dayak yiyorum ama o kadar canım acımıyor.Borsada olay daha bariz o yüzden daha can yakıcı.Neyse ki ikisinde de zarar da kara da çok alışkınım,artık pek umursamıyorum)))))))))

turizm bölgelerinde işler böyledir.

kesildimi bıcak gibi kesilir. herşey.

aydında tanıdığım müteahhit arkadaşım var mesela. 4 villa bekliyor bu yaz 1 tane bile satamadı.

ek akarı olmasa. batık...

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak...

Bugün kırıkkale yahşihandan apart daire baktım 650-750 bin arası 2+1 veya 2+0 evler var. Fakat inşaat kalitesi çok düşük. 4.5-5 arası kira getirisi var. Yahşihanı bilen varsa kırıkkale ünv olduğu bölge ve çok fazla öğrenci var. Üyelerin değerli yorum ve görüşlerine ihtiyacım var.

5. Bizim bir dükkan var, emeklilikte ek gelir için, kira getirisi için almıştık. Geçen yıl piyasa canlı iken iyi bir fiyat olursa satalım dedik. Emlakçıya sordum 16 milyon eder dedi, ilana 16 milyondan koyduk. Sarı siteden ilanlara baktım, millet eşdeğer dükkanlara 20-25 milyon istiyor. Ya bizimki çok ucuza gidecek dedim, fiyatı 21 milyona çıkardım. Daha sonra emlakçıyı aradığımda 16 iken arayanlar vardı ama 21 de arayan soran yok dedi. Ben de trende uydum, satılmadıkça ilanlara göre sürekli fiyatı güncelledim, şu anda ilan 30 milyon, halen satılık.

Özetle herkes benim gibi, kendi malının değeri için diğer ilanlara bakıyor ama son 3 yıldır ilan fiyatlarının gerçekle bir bağı kalmadı, tamamen sanal.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Emlak işi böyle ,aslında likit olmayan bir yatırım olduğu için düşüşleri bazen anlıyamıyoruz.Borsa bugün yüzde 4 düşse bakarız kağıdımıza paramız yüzde 4 düştü anında anlarız.Aslında emlakta da son üç dört ayda yüzde 40 kadar bir kayıp var ,satmaya kalksak o kayıp realize olur.Satmadığımız için borsada taban yemiş kağıt misali satmadıkça zarar yok deyip oturuyoruz.Emlaktaki zarar gözümüze çok batmıyor.
    Hep derim zaten, eğer eve giriş kapısının üzerlerinde dijital bir fiyat göstergesi olsa her gün eve girerken düşen fiyatları gördükçe millet kafayı yer. Ama şimdi, benim ev 3 milyon eder, 5 milyon eder deyip kendini rahatlatıyor.

Bu arada eğer yakın dönemde evi satmayacaksanız boş tutmayın yazıktır. Bakmayın siz sürekli %25 goygoyu yapanlara, fiilen uygulandığı yok. Tüik bile yıllık kira artışı %94 diyor. Zaten 2 temmuz 2024 te tekrar yasa çıkarmazlarsa mevcut yasa şu anda kiraya verilen evleri kapsamıyor. Kaldı ki elinizde tahliye taahhütnamesi olduktan sonra 1 yıl sonra anlaşamazsanız zaten çıkarırsınız.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Belalı kiracıya denk gelirsek mahkeme işleri zor sn boymatlı.Millet birbirini öldürüyor ,insan dediğin kavun değil ki koklayıp iyi mi kötü mü anlayasın.Başta çok makul olan biri ilerde tamamen değişebiliyor,ben kiraya vermeden beklemek taraftarıyım şimdilik.Tabi satılma umudu sıfırlanırsa yapacak bir şey yok o zaman tabi kiraya veririz el mahkum. .

Ben yüzde 25 artış işinin gelecek yıl sonlandırılacağından da emin değilim.Reisin son konuşmasını hiç beğenmedim,hep betoncuları kolllayan adam bambaşka bir konuşma yaptı..Emlakta bu ara gelecek görmüyorum.

Sayfa 115/356 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •