Sayfa 117/157 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon
Arama sonucu : 1249 madde; 929 - 936 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. bu arada erhan bey,ben mi yanlış mnatık kurdum,datalar mı hatalı?

sizin gönderdiğiniz egen rasyolarında mavi barlarda yani piyasa değeri olarak egeen en yüksek 2016/3 görünüyor ama matriks verilerine göre 2015/9

2. Ben hisse senetlerinde temelsiz teknik olmayacağını savunanlardanım.

Temel analiz bize hangi şirketin yukarı gitme ihtimali oldugunu söyler.

teknik ise nerede alıp nerede satacağımızı belirler.

Temel analiz bize sadece şirketlerin karlarıyla ilgili bilgileri verir. Borsa aslında şirketlerin değerlerinin biçildiği bir yerdir. yani borsada asıl olay şirketlere en doğru değeri biçmektir.

Fakat bu olay öyle bir hal almıştır ki. Şirkete biçilen değer kişilere kurumlara göre değişiklik göstermektedir. sürekli olarak bilgi akışının oldu bir platformda şirket değeride haliyle sürekli her an ve her saniye değişir. Dolayısıyla bilancoda gördüğümüz şey şirketin kasaındaki paraya göre biçilecek olan değeridir.

Fiyatlarda ise hem bilancoyu hem gelecekte yapılacak yatırımları hem ekonomiyi hem hisse ile ilgili olumlu geli,şmeleri kısacası herşeyi fiyatlarda görebiliriz. Dolayısıyla temel analizin içine girmeyen haber yeni yatırımlar ve olumlu gelişmeleri teknik analizlerle öngörebiliriz.

Temel analiz matematiktir rakamlar bellidir somuttur gerçektir. ve değerler buna göre biçilir gelecek 3 aya kadar değişiklik göstermez yatırıcıdan yatırımcıya kurumdan kuruma değişmez aynıdır görükleri şey rakamlardır herkes aynı rakamı görür.

Teknik analizde ise genellıkle soyut kavramları içerir. örnegın ortak oldugunuz şirket bir arsasını satacağını kap'a bildirmiştir. Sabit bir değer biçilemez herkes aynı değeri görmez henüz gerçekleştirilmemiştir. gerçekleştirileceği süreye göre arsanın ortalama bıcılen fıyatı değişiklik gösterir alıcı ve satıcı arasındakı pazarlık arsa fiyatını değiştirir. arsa çevresine satışa kadar geçen sürede yapılacak yeni yatırımlar arsa fiyatını etkıler. Arsa tam satılacakken vazgeçilebilir anlaşmazlık cıkabilir vesaire. Dolayısıyla bu bilgi henüz soyut bir bilgidir yani ne kadar satılacağının bilancodakı rakamlar kadar kesinatı yoktur. dolayısıyla fiyatlamalar yatırımcıların algısına göre şekil alır. Örnegın büyük sermayelı bır yatırımcı bu arsanın son anda satılmayacağını düşünüyorsa şirket değerini buna göre fiyatlamak isteyecekken küçük yatırımcı arsanın cok pahalı bır fıyattan satılacağını düşünerek buna göre değer biçebilir. Dolayısıyla gerçek bilginin hangisinin oldugu belli değildir.

Ancak bunu bilmiyor olsumuz çaresiz oldugumuz anlamına gelmez teknik analiz burada devreye girer teknık analiz hangi tarafın düşüncelerinin agır bastıgını fiyat hareketlerıyle bize gösterir. Bizde agır basan tarafın içine sokmaya calısır. Böylece bu empirik bilgiyi kazanca çevirmemize olanak saglar.

Sadece teknik analizi baz alırsak nasılsa herşeyi fiyatlar gösteriyormuş diye. Kısmen başarı sağlarız. Çünkü borsa şirketlerin gerçek değerini fiyatlar. Mevcut kar ve zararını öz sermayesini bilmediğiniz bir şirketin arsasının satılacağını duymuş ve bunun üzerine teknik analiz calısması yaparak alım satıma girmeye karar verdiğiniz de.

Şirketin temel analizi bilmediğiniz için Belkide arsa satılsa bile şirket gerçek değerinin 5 katı fazla bir fiyattan işlem görüyor olabilir. Dolayısıyla bu olumlu habere rağmen şirket yukarı yönde gitmeyebilir veya istenen biçimde gitmeyecektir. Dolayısıyla bu şirkette temelini bilmeden teknik analiz çalıştırmaya kalktıgınızda işlemlerinizin %70 büyük zararlarla kapanırken %30 cok küçük karlarla kapanır bu durumda totalde zarar ettiğiniz gibi paranın zaman ve değerinden ötürüde yani diğer fırsatları kaçırdıgınız için daha fazla zarar etmiş olursunuz.

Ayrıca borsada sadece yukarı yönde hareketlerle para kazanılabilir.

Temel analizi kötü bir hissede teknik analiz calıstıgınızda bu şirketin hisse fiyatı totalde aşağı eğimli hareket edeceğinden yukarı yöndeki cılız tepki hareketlerinde para kazanmaya calıstıgınızda cogunlukla zarar eder veya hiç para kazanamazsınız.

Şöyle düşün 1 lıradan 5 lıraya 3 senede cıkan bir hisse senedinde teknik calıstıgında mı daha cok para kazanırsın.

Yoksa 5 lıradan 1 lıraya düşen hisse senedinde teknik calıstıgındamı daha cok para kazanırsın.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by sagopa kajmer Yazıyı Oku
    bu arada erhan bey,ben mi yanlış mnatık kurdum,datalar mı hatalı?

sizin gönderdiğiniz egen rasyolarında mavi barlarda yani piyasa değeri olarak egeen en yüksek 2016/3 görünüyor ama matriks verilerine göre 2015/9
    matrıks verileri bilancoları 2015/9 u gösteriyor

benim gösterdigim mavi sutunlar ise bilanconun dönemini değil bize acıklandıgı zamankı pıyasa degerını gosterıyor.

yani senın baktıgın yanlıs aslında cunku bılancolar döneminden yaklasık 2 ay sonra bıze kamuya acıklanır.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    matrıks verileri bilancoları 2015/9 u gösteriyor

benim gösterdigim mavi sutunlar ise bilanconun dönemini değil bize acıklandıgı zamankı pıyasa degerını gosterıyor.

yani senın baktıgın yanlıs aslında cunku bılancolar döneminden yaklasık 2 ay sonra bıze kamuya acıklanır.
    Benim verdigim de bilanconun bize aciklandigi tarihler

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

5.  Alıntı Originally Posted by sagopa kajmer Yazıyı Oku
    mantık basit ve ben hep basit olanı sevdim;

5(pempe) 10 (mavi) nin üstünde ve mavi de 21 (yeşil ) in üstündeyse alım,tersinde satım

periyotlarla oynanabilir,böylelikle hatalı sinyaller filtrelenmiş olur.ama bu sefer de yükseliş trenine biraz geç binilir..
    biliyorum 3 senedir bir fiil algoritma üretiyoruz :D

fakat benim egeende yayınladıgım hareketlı ortalama biraz farklı. hacmıde hesaba katan bir ortalama dolayısıyla fiyatların ortalamasını alırken hacmede bakıyor.

benim yayınladıgımla aynı perıyottakı ema yı bır grafiğe koyayım ıksının nasıl tepkı verdıgıne bak.

6.  Alıntı Originally Posted by sagopa kajmer Yazıyı Oku
    Benim verdigim de bilanconun bize aciklandigi tarihler

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    borfinin pyiasa değeri bilanco geldiği günkü piyasa dğeri kaçsa onu koyuyorlar

yani 2016/9 çeyrek bilancosu bugun geldiyse 2016/6 piyasa değerine bugunun piyasa değerini koyuyorlar.

2016/9 ise 2016/12 gelinceye kadar her gün değişir 2016/12 geldiğinde ise 2016/9 un piyasa değeri sabitlenir.

yani tam geliş günleri lazım her iki gün için. zaten egeenın grafiğne baktıgındada görüyorsun.

kasım 2015 en tepeymıs birde 2016 nisan ayı en tepeye en yakın sevıyedeymış.

borfindeki piyasa değerleri arasındada aşırı bir fark yok.

muhtemelen 2015/12 bilanco atıyorum kasım sonunda geldi ise hisse fiyatı o sırada 283 TL imiş 2016/3 ise nisan basında geldiyse hisse fiyatı o sırada 302 lıra imiş.

dolayısıyla;
    2016/3 daha yüksek görünecektir.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    biliyorum 3 senedir bir fiil algoritma üretiyoruz :D

fakat benim egeende yayınladıgım hareketlı ortalama biraz farklı. hacmıde hesaba katan bir ortalama dolayısıyla fiyatların ortalamasını alırken hacmede bakıyor.

benim yayınladıgımla aynı perıyottakı ema yı bır grafiğe koyayım ıksının nasıl tepkı verdıgıne bak.

ansızın akla gelen "tereciye tere satmaya çalışmak" deyimi

8.  Alıntı Originally Posted by sagopa kajmer Yazıyı Oku
    ansızın akla gelen "tereciye tere satmaya çalışmak" deyimi
    Yok hocam fikirlerini soyleyeceksin tabi

Sayfa 117/157 İlkİlk ... 1767107115116117118119127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •