Onemli Gunler Banner
Sayfa 1175/1312 İlkİlk ... 17567510751125116511731174117511761177118512251275 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,393 - 9,400 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Babama 50-60 yıl önce yahudi komşusu "Nüfus devamlı artıyor, araziler ise aynı. Ondan arazi ev fiyatları asla düşmez" demiş. Babamda onu hep söyler.

Ben 30 sene beyaz yaka olarak çalıştım. Yakın çalışma arkadaşlarımın tamamının durumu iyi. Sebebi ise aldıkları maaşlar değil o maaşlarla aldıkları evlerin prim yapmasından. Ben aldığım evi satmadan yeni ev alamadığımdan , onlarla aramda ciddi fark oluştu.
    2000lerden sonra ev almayıp parayı vadeli, dolar vb yatırımlarda biriktirenler ev alanlara göre ciddi kayıp yaşadı.

Ancak maaşla ev alabilmemizdeki en büyük sebep düşük konut kredileri idi. 2000lerden önce kredi ile ev alan kimseyi duymamıştım. Genelde müteahhiden senetle ev alınıyordu.

Şu anda herkesin alın gücünün düştüğünü kesin. Bu fiyatlardan maaşla çalışan kesimin ev alabileceğini sanmıyorum. Alsa bile oturacağı evi alır, başka ev alamaz. Yada oturduğu evi satıp üzerine koyup başka eve geçer. Ama yüksek enflasyon ortamında bu bile riskli.

Her yatırım aracında olduğu gibi evlerde zamanlama önemli bence. En azından bir süre ev fiyatların eskiden olduğu gibi dolar bazında uçup kaçacağını sanmıyorum. istanbulda 2014de aldığım 1+1 ev 1.5 sene kadar önce 200 bin dolara yaklaşınca şaşırmıştım. Satıp ne alabilirim derken ben satana kadar seçimden önce 140 bin dolarlara kadar düştü. Aynı sitedeki satılık ilanları şu anda 130 bin doların altında. Bu günden sonra çok düşeş beleş olmadıkça ev almayı düşünmüyorum. Kiracı ile uğraşma , vergi vs. ayrıca deprem riski yüzünden kira geliri amaçlı ev almak bana uygun değil.

Pandemi sonrası artan yazlık fiyatları şu anda da yüksek. Ama satılıyor mu bilemiyorum. İstanbuldan ev satıp yazlık almak imkansız gibi. Ayrıca bana göre kriz zamanında ilk yazlıklar elden çıkarılır gibi geliyor. Burada genelde emekli yaşlı kesimin yazlığı var. Yazlık devamlı masraf çıkartan bir yatırım. Kirayada vermezseniz hiç bir getirisi yok. Durumu iyi esnaf ve gurbetçiler dışında pek hareket olduğunu sanmıyorum.
    Geçtiğimiz dönem hayallerde yaşanacak bir dönemdi. Ve bu dönem bitti.Sıradan insanın bile biraz cesaretle para kazandığı , kredini kaldıraç olarak kullanıldığı dönem sona erdi.
    Bu dönemde iyi yatırım aracı nedir bilemiyorum. İndirime girerse konserve ç salça almayı planlıyorum. Zira amerikada bile enflasyon olduğu için kenardaki para eriyor.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi

2. Geçmiş geride kalsa da , oradan çıkarılacak büyük dersler vardı. Virusle beraber insanlar konutlarında sıkıldı toprağa ayak basamadilar. Evler insanlar için hücre gibi olmaya başladı. Ardindan arsa ve villa fiyatları hakli olarak yükseldi. Sonra deprem olunca müstakil evler ve araziler yine pahalandi. Bir anlamda villa fiyatlarindaki artış hızı konutu solladı. Bundan sonra benim anladığım gelecek olan her yeni veya eski olay villa ve arsa fiyatlarini yükselttikçe yükseltecek. Gayrimenkul liderliği onlarda.

SM-N770F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

ben konuttan voleyi vurdum şöyle kardayım böyle kardayım diyene...

parası olan dm den mesaj atabilir

biraz daha fakir olanlar içinde başka hesaplamız var.

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    param var diyene yüksek takipçili bol etkileşimli. olan twitter hesaplarımından biri satıverelim albayım..

hisse net takipçilerine özel 1M $ a bırakırım o kadar kıyağımız olsun

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak...

4. Yazlık kavramı ile ilgili geçmişte şöyle bir şey paylaşmıştım. Biraz tekrara düşecek ama olsun..

"Yazlık kavramı 90'lardan kalma bir deyim artık o bahsettiğiniz sayfiye yerler kalmadı. Gerçi Silivri, Ayvalık, Karaburun vb yerlere sayfiye yerler diyebiliriz ama Kuşadası, Bodrum, Marmaris artık yaz kış yaşanan ve geleceğin İzmir'ine doğru evrilimekte olan olan metropol yerler.

Sayfiye yerlerden ev almam özellikle de müstakil ise masrafı çok ama Kuşadası, Marmaris, Bodrum'dan gözüm kapalı alırım. Bu üç şehir dövize endeksli olduğu için kur ataklarında İstanbul'daki konutlar döviz bazlı düşse de bu yerler döviz arttıkça fiyatları da artıyor."
    Özetle yazlık kelimesi eski önemini yitirdi sayılır. Misal Antalya'ya artık kim yazlık diyebilir? O misal..."

15 dakikalık şehirler projesi (Bir tane değil ülkede binlerce şehir olacak) hayata geçtiğinde belediye/şehir merkezinden çok uzak yerleşim yerleri eski önemini kaybedebilir.

Bazılarının anlayamadığı konu Yukarıda da belirttiğim yerler olan Bodrum-Kuşadası-Marmaris artık yaz kış yaşanan metropol yerler.

Benim eski Nişantaşı-Cihangir-Moda vb yerlerde yaşayan tüm laik dostlarım özellikle İstanbul'u 2013 Gezi olaylarından itibaren terk etti. Çoğu Bodrum'da, Kuşadası'nda ve Marmaris'te yaz kış yaşıyor. Ben de doğma büyüme İstanbul'lu birisi olarak ben de artık Kuşadasında yaşıyorum.

Sadece pandemi vb olaylar İstanbul'dan göçü zorlamadı. Yani artık İstanbul daha mutaassıp daha tutucu ve daha afgan-suriyeli vb ortadoğu şehrine büründü. Parası olan bahsettiğim şehirlere göçüyor. Özellikle de çocuklarının geleceğini düşününler.
    İstanbu'lda yatırımlık evim olsa asla o evi satmam ama bana milyon dolar verseniz asla İstanbul'un bu son dönüşen halinde yaşamam.

Geçmişte Krizlerde ilk satılanları da listelemiştim. Önce Araba satılır, sonra sırasıyla tarla, Dükkan, en son konut geliyor. Yazlığı olanlar zaten varlıklı zengin kesim ve krizlerde zengin daha zengin oluyor onu da hatırlatırım... Kriz olacak malları ucuza kapacağım sevdaları genellikle hüsranla sonuçlanıyor... Çünkü bizim millet dara da düşse malını satmaz.

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Yazlık kavramı ile ilgili geçmişte şöyle bir şey paylaşmıştım. Biraz tekrara düşecek ama olsun..

"Yazlık kavramı 90'lardan kalma bir deyim artık o bahsettiğiniz sayfiye yerler kalmadı. Gerçi Silivri, Ayvalık, Karaburun vb yerlere sayfiye yerler diyebiliriz ama Kuşadası, Bodrum, Marmaris artık yaz kış yaşanan ve geleceğin İzmir'ine doğru evrilimekte olan olan metropol yerler.

Sayfiye yerlerden ev almam özellikle de müstakil ise masrafı çok ama Kuşadası, Marmaris, Bodrum'dan gözüm kapalı alırım. Bu üç şehir dövize endeksli olduğu için kur ataklarında İstanbul'daki konutlar döviz bazlı düşse de bu yerler döviz arttıkça fiyatları da artıyor."
    Özetle yazlık kelimesi eski önemini yitirdi sayılır. Misal Antalya'ya artık kim yazlık diyebilir? O misal..."

15 dakikalık şehirler projesi (Bir tane değil ülkede binlerce şehir olacak) hayata geçtiğinde belediye/şehir merkezinden çok uzak yerleşim yerleri eski önemini kaybedebilir.

Bazılarının anlayamadığı konu Yukarıda da belirttiğim yerler olan Bodrum-Kuşadası-Marmaris artık yaz kış yaşanan metropol yerler.

Benim eski Nişantaşı-Cihangir-Moda vb yerlerde yaşayan tüm laik dostlarım özellikle İstanbul'u 2013 Gezi olaylarından itibaren terk etti. Çoğu Bodrum'da, Kuşadası'nda ve Marmaris'te yaz kış yaşıyor. Ben de doğma büyüme İstanbul'lu birisi olarak ben de artık Kuşadasında yaşıyorum.

Sadece pandemi vb olaylar İstanbul'dan göçü zorlamadı. Yani artık İstanbul daha mutaassıp daha tutucu ve daha afgan-suriyeli vb ortadoğu şehrine büründü. Parası olan bahsettiğim şehirlere göçüyor. Özellikle de çocuklarının geleceğini düşününler.
    İstanbu'lda yatırımlık evim olsa asla o evi satmam ama bana milyon dolar verseniz asla İstanbul'un bu son dönüşen halinde yaşamam.

Geçmişte Krizlerde ilk satılanları da listelemiştim. Önce Araba satılır, sonra sırasıyla tarla, Dükkan, en son konut geliyor. Yazlığı olanlar zaten varlıklı zengin kesim ve krizlerde zengin daha zengin oluyor onu da hatırlatırım... Kriz olacak malları ucuza kapacağım sevdaları genellikle hüsranla sonuçlanıyor... Çünkü bizim millet dara da düşse malını satmaz.

-------
    İzmir urla hakkında ne düşünüyorsunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

Karaburun bölgesi gibi yazlık değil ama Kuşadası-Bodrum-Marmaris gibi metropol değil arafta bir yer... Ben düşünmem.

-------
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

biraz salaş ama kesinlikle yaşanacak yer
    hele deniz merakınız yoksa yada arabanız varsa arkadaki yüksek tepeliklerden orman içinde deniz manzaralı bir yer almak gibisi olamaz
    ama araba şart market ve deniz için
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8. Dünyanın en değerli mülküne çöküyorlar

https://www.facebook.com/watch/?v=648912990280814
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 1175/1312 İlkİlk ... 17567510751125116511731174117511761177118512251275 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •