Sayfa 1206/1230 İlkİlk ... 206706110611561196120412051206120712081216 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,641 - 9,648 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Güzel kardeşim sen balık istiyorsun da ben sana balık tutmayı öğreteyim.

İlgilendiğin hisse (ya da dolar, altın vb.) için geçmişe dönük uzun vadeli fiyatlarını bul, en az on yıllık olsun, 15-20 yıl daha iyi. Programlama biliyorsan yazacağın ufak bir programla, iyi excel biliyorsan excel fonksiyonlarıyla hiçbirini bilmiyorsan el emeği göznuruyla tüm düşüşlerin listesini çıkar, bunları düşüş yüzdesine göre sırala, bir frekans tablosu oluştur. Her düşüş yüzdesi için ihtimal kaçtır elinde olsun. Sonra örneğin hisse düşüş yapıyorsa yüzde elli düştüyse daha fazla düşme olasılığı ne kadar bilirsin. Mesela bundan daha fazla düşme olasılığı yüzde beş artık yükselme olasılığı yüzde 95 diyorsan o riski göze alıp hisseye girersin.

Gayet mantıklı görünüyor değil mi? Şimdi bu pratikte nasıl işler onu da kendimden örnekleyeyim.
    Yukarıdakini aynen yaptım, hisse halkbank, sene 2017, büyük bir şirket, devlet bankasıdır batmaz etmez, fiyatı çok düştü deyip koydum parayı. Ben girdim ya, hisse benim o düşme olasılıkları tablomu deldi ve tarihteki tüm düşüşlerinden daha büyük bir oranda yüzde yetmiş düştü, üzerine iki yıl da çıkamadı hala aynı yerde zaman maliyetini de koyarsan düşüş yüzde seksen veya daha fazla eder. İkinci bir örnek, aynı hesabı ekgyo için de yaptım, ülkedeki en büyük gayrimenkul şirketidir, o da benzer zamanlarda %60'tan fazla düştü ve geçmişteki rekorlarını kırıp tarihi rekor düşüşünü yaşadı. Bu iki hissede benim portföy kuş oldu, zararımı çıkarmak için başka hisselerde çok uğraşmak zorunda kaldım.

Kısaca bu hesap iyidir hoştur ama benim gibi şanssızsanız tarihinde yapmadığı düşüş başınıza gelebilir. O nedenle borsada denir ki dibin dibi vardır, yüzde elli yüksek bir düşüş gibi görünüyor, dolar altın vb bu kadar düşemez ama hisse dediğin inanılmaz düşüşler yaşatabiliyor, üstelik anlı şanlı büyük şirketlerde bile. Önlem olarak ya stoploss yapılacak, ya da hisse bazında değil endeks bazında viopta falan girilecek, tek hisse yüzde elli düşebiliyor ama endeksin o kadar düşmesi pek mümkün değil.
    ağaçtan düşen olarak, güzel anlatmışsın...ben de aynı şeyleri biraz teorik olarak anlattım...bu nedenle ne alırsan al, kademeli al diyorum...getiri ya da götürü oranı düşer ama, dudu abinin dediği gibi rahat uyursun...en iyi yatırım da uykuyu berbat etmeyecek yatırımdır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Yurt dışı fonlarıda aylık düzenli alımlarla biriktirilebilir. Hem TL değer kaybına karşı korur hemde pek stresi yok. Aft, Ipj ilk aklıma gelen fonlar. Portföyün %15-20si böyle değerlendirilebilir .
    Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Yurt dışı fonlarıda aylık düzenli alımlarla biriktirilebilir. Hem TL değer kaybına karşı korur hemde pek stresi yok. Aft, Ipj ilk aklıma gelen fonlar. Portföyün %15-20si böyle değerlendirilebilir .
    Ytd
    İşte benim de hassas noktam burası.

Yıllardır yazıyorum forumda, dünya görüşüm, duruşum az çok belli olmuştur. Ama şu konuda kafam net. Bu kadar yatırıma ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Bizim piyasalarımız dururken yurt dışına yatırım çok doğru gelmiyor bana. Paranın milliyeti olmaz beki, ama bu konuda biraz milliyetçi damarım tutuyor. Yani dolar da alsanız, altın da alsanız, ne alırsanız alın, sistemde tutmaya çalışın..yastık altı ya da yurt dışı yatırımına sıcak bakmıyorum.

Mevzu döviz bazlı getiri ise, hisse+eurobond+altın portföyü ile böyle bir getiri elde edilebilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Alınan dolar yada altın hesabının da(fiziki hariç) çok farklı olduğunu düşünmüyorum şahsen.
    Kulağın öbür tarafından tutmak.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Yıllardır yazıyorum forumda, dünya görüşüm, duruşum az çok belli olmuştur. Ama şu konuda kafam net. Bu kadar yatırıma ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Bizim piyasalarımız dururken yurt dışına yatırım çok doğru gelmiyor bana. Paranın milliyeti olmaz beki, ama bu konuda biraz milliyetçi damarım tutuyor. Yani dolar da alsanız, altın da alsanız, ne alırsanız alın, sistemde tutmaya çalışın..yastık altı ya da yurt dışı yatırımına sıcak bakmıyorum.

Mevzu döviz bazlı getiri ise, hisse+eurobond+altın portföyü ile böyle bir getiri elde edilebilir.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Alınan dolar yada altın hesabının da(fiziki hariç) çok farklı olduğunu düşünmüyorum şahsen.
    Kulağın öbür tarafından tutmak.
    Altın almak ile demir almak, hatta petrol almak benzer şeyler...sonuçta altın da bir çeşit emtia.

Peki, fiziki olarak altın almaktan kasıt, alıp banka kasasına koymak mı, evde saklamak mı? altın fonu ile fiziki altın arasında nasıl bir fark var?

sistem çöker, ülke batar, kıyamet kopar tarzı bir endişeniz varsa, öyle ir durumda sakladığınız altın da size yar olmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by trn55 Yazıyı Oku
    merhaba hocam uzun vade temettü yatırımına başlamayı düşünüyorum borsada pek bilgi sahibi değilim şuan temel analizfde kendimi geliştirmeye çalışıyorum temettü yatırımı için tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum yaşım 26 borsa için genç sayılabilecek yaştayım diye düşünüyorum değerli fikirlerinizi paylaşırsanız kendimi daha iyi geliştireceğime inanıyorum
    Bol bol faaliyet raporu okumanızı ve gelecekteki beklentiye yatırım yapmanızı tavsiye ederim. İşin sırrı dipnotlarda gizlidir.
    Mesela Akçansa, beylikdüzün de çimento fabrikası var. Kanal istanbul ihalesi ile bu fabrikanın yoğun bir şekilde çalışacağı ve şirketin kar edeceği beklentisi mevcut.
    Mesela AVOD, faaliyet raporunda arazilerinden bakır madeni çıktığını okumuş almıştım 2.00 seviyelerinden. 6 ay sonra 10 tl den millete pazarlıyorlar bakır madeni var diye.
    Bazı şeyleri herkesten önce görmeli ve sabretmelisin kazanmak için.

Google Türkiye’de olsa halka arz olur muydu. Yoksa özel fonlara mı giderdi. Nedense bizde bu tarz halka arzlar yok. Halka arzlar var ama son seçenek olarak var.
    Halka gitmek, halka hesap vermek kimsenin hoşuna gitmiyor.
    Zaten imtiyazlı hisse ve halka açıklık oranı nedeniyle hiç bir şirkette yönetim değişmiyor. O satmadan borsa yoluyla bir değişiklik gerçekleşmiyor. Hangi ceo hisse değerini bizde umursuyor.
    Mesela apple türkiyede halka arz olmuş olsaydı. Ceo steve jobsu kovabilir miydi ?

Toparlarsak yabancı piyasalar bu konuda bize göre daha gelişmiş bu nedenle oraya yatırım yapana kızmam, kızamam.
    O egeli ben değilim

8. Altın fonlarının yada gram altın hesabının sistem içinde kime nasıl faydası var tartışılır.
    Yanlış anlaşılmasın benimde gram altın hesabım var. Küçük küçük biriktiriyorum.
    Ama ülke ekonomisine çok katkısı olduğunu düşünmüyorum. Fiziki altın için aynı şeyi diyemem.
    Bahsettiğiniz dolar alımının (fiziki yada sanal) faydasını da çözemedim. Yabancı fondan ne farkı tam anlayamadım. Dolar önerirken, yabancı fonu kötülemeniz tezat oluşturmuyor mu ?

Altın almak ile demir almak, hatta petrol almak benzer şeyler...sonuçta altın da bir çeşit emtia.

Peki, fiziki olarak altın almaktan kasıt, alıp banka kasasına koymak mı, evde saklamak mı? altın fonu ile fiziki altın arasında nasıl bir fark var?

sistem çöker, ülke batar, kıyamet kopar tarzı bir endişeniz varsa, öyle ir durumda sakladığınız altın da size yar olmayabilir.

Sayfa 1206/1230 İlkİlk ... 206706110611561196120412051206120712081216 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •