Onemli Gunler Banner
Sayfa 121/213 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 961 - 968 arası.

Konu: Dowes

1. Sn.jondowes merhaba,

Bugün Türkiye'nin 10 yıllık tahvili %15'li seviyelere yerleşti.

Ancak burada şöyle bir tutarsızlık var.

Tcmb bu hafta içinde 7 Haziranda (veya daha erken bir tarihte) oldukça bağlayıcı bir dil ile bir müdahalede bulunacağını söyledi.Veya ben öyle anladım.

Böyle bir durumda 10 yıllıkların bu beklenti ile 30-40 baz puan inmesi gerekliydi. Ama tam tersine 20-30 baz puan arttı.

Çok kesin ifade edilen bir beklenti satın alınmadı. Tersine satıldı.

Bu ters hareketi nasıl yorumlamalıyız.

1- Tcmb'nin kredibilitesi o kadar kötü ki çok kesin ve bağlayıcı gözüken sözlü açıklaması dahi beklenti yaratmıyor.

2- Tcmb'nin sözlü yönlendirmesi dikkate alınıyor ama Türkiye'nin 10 yıllık perspektifi o kadar kötüleşti ki, tcmb'nin elindeki ipler atlara hükmedemiyor. Atlar dört nala gidiyor.

3- Bu bağlamda 7 Haziranda bir faiz artışı olduğunda 10 yıllıklarda gerileme beklenebilir mi yoksa katılık sürer mi? Yoksa 2 yıllıklar aşağı yönlü tepki verip , 10 yıllıklar tcmb kredibilitesi ve ekonomi ile daha olumlu bir algı oluşunca mı tepki vermeye başlar?.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Cumhurbaşkanının Bloomberg de röportajı nin bazi kısımları olacakalarin habercisi gibi baskan olursa daha etkin olucakmis neyapabilir acaba ppk ya mi katilacak kafaya koydu faizi bitirecek de dolar nolucak vay ulkenin haline ozaman .

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sn.jondowes merhaba,

Bugün Türkiye'nin 10 yıllık tahvili %15'li seviyelere yerleşti.

Ancak burada şöyle bir tutarsızlık var.

Tcmb bu hafta içinde 7 Haziranda (veya daha erken bir tarihte) oldukça bağlayıcı bir dil ile bir müdahalede bulunacağını söyledi.Veya ben öyle anladım.

Böyle bir durumda 10 yıllıkların bu beklenti ile 30-40 baz puan inmesi gerekliydi. Ama tam tersine 20-30 baz puan arttı.

Çok kesin ifade edilen bir beklenti satın alınmadı. Tersine satıldı.

Bu ters hareketi nasıl yorumlamalıyız.
    Bir önceki mesajımda linkini verdiğim raporu okursanız;

4. Cumhurbaşkanı, seçimi kazanınca faizleri direkt ben yöneteceğim dedi. Seçimlere 1 ay kaldı. TCMB isterse faizini %20 yapsın, 1 ay sonra başkanlık kararnamesiyle %5 yapılacaksa piyasa herhangi bir tahvili şu an alır mı, satar mı? Kaldı ki "müdahale edeceğiz" denip de alakasız şeylerin değiştirildiği örnekler 1 değil, 5 değil... TCMB şu an yalancı çoban konumunda ve fiiliyata dökmeden hiçbir sözünün anlamı yok. Gerçekten faiz arttırabilirse biraz destek olur ama seçim sonuçlanmadan kalıcı düzelme imkansız.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku

4. Cumhurbaşkanı, seçimi kazanınca faizleri direkt ben yöneteceğim dedi. Seçimlere 1 ay kaldı. TCMB isterse faizini %20 yapsın, 1 ay sonra başkanlık kararnamesiyle %5 yapılacaksa piyasa herhangi bir tahvili şu an alır mı, satar mı? Kaldı ki "müdahale edeceğiz" denip de alakasız şeylerin değiştirildiği örnekler 1 değil, 5 değil... TCMB şu an yalancı çoban konumunda ve fiiliyata dökmeden hiçbir sözünün anlamı yok. Gerçekten faiz arttırabilirse biraz destek olur ama seçim sonuçlanmadan kalıcı düzelme imkansız.
    Mesaji dogru anlasim ozaman durum vahim .

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku

Söylediklerinizden 7 Haziran'da dahi tcmbnin kuvvetli bir adım atmayabileceğinin riskinin fiyatlandığını anlıyorum.
    Sorunu 7 Haziran'a kadar oluşan bir çekişme olarak görmüştüm. Sanırım gerek rapor içeriği gerekse söylemlerinizden sonra konuyu biraz hafife aldığımı anladım.
    Yorumlarınız için teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Söylediklerinizden 7 Haziran'da dahi tcmbnin kuvvetli bir adım atmayabileceğinin riskinin fiyatlandığını anlıyorum.
    Sorunu 7 Haziran'a kadar oluşan bir çekişme olarak görmüştüm. Sanırım gerek rapor içeriği gerekse söylemlerinizden sonra konuyu biraz hafife aldığımı anladım.
    Yorumlarınız için teşekkürler.
    rxpu üstad bizim önce hüplet sonra gümlet teorisinde gümletilen biz olacağız galiba

7.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    rxpu üstad bizim önce hüplet sonra gümlet teorisinde gümletilen biz olacağız galiba
    Ölü zaman gecikmesinin en mahsurlu tarafı da zaten bu, gecikme süresi arttıkça evet karşı tarafın enerjisinden yiyor ama çok ciddi bir volatilite ve geriye dönülemez hasar oluşturma riski de artıyor. Belirli bir nokta geçildikten sonra bu tür bir gecikmenin tüm avantajları silinip tersine ciddi boyutlu zarar oluşmaya başlıyor.
    Şüphesiz ki gümletilenin halk ve birikimleri olma ihtmali yüksek , ancak şunu unutmayalım ki TL tcmb'nin kendi öz çocuğu. Neredeyse tek varlığı ve değeri. Onun hayatını bu şekilde tehlikeye sokmak her şeyden önce en büyük zararı tcmb'ye verecektir.

Para arzının %50'si döviz. Bu dahi şu anda bile tcmb'nin para politikası üzerindeki kontrolünü ciddi anlamda zayıftalıyor. Bu oran %50'nin üzerine çıktığı her kademede misliyle tcmb'nin etkinliğine zarar verecektir.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ölü zaman gecikmesinin en mahsurlu tarafı da zaten bu, gecikme süresi arttıkça evet karşı tarafın enerjisinden yiyor ama çok ciddi bir volatilite ve geriye dönülemez hasar oluşturma riski de artıyor. Belirli bir nokta geçildikten sonra bu tür bir gecikmenin tüm avantajları silinip tersine ciddi boyutlu zarar oluşmaya başlıyor.
    Şüphesiz ki gümletilenin halk ve birikimleri olma ihtmali yüksek , ancak şunu unutmayalım ki TL tcmb'nin kendi öz çocuğu. Neredeyse tek varlığı ve değeri. Onun hayatını bu şekilde tehlikeye sokmak her şeyden önce en büyük zararı tcmb'ye verecektir.

Para arzının %50'si döviz. Bu dahi şu anda bile tcmb'nin para politikası üzerindeki kontrolünü ciddi anlamda zayıftalıyor. Bu oran %50'nin üzerine çıktığı her kademede misliyle tcmb'nin etkinliğine zarar verecektir.
    sanırım ciddi faiz artışından önce en yetkili ağızlardan çok daha güçlü bir mb bağımsızlığı söylemi gelmesi gerekiyor

Sayfa 121/213 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •