Sayfa 126/478 İlkİlk ... 2676116124125126127128136176226 ... SonSon
Arama sonucu : 3820 madde; 1,001 - 1,008 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Bu benim geçmişte işimdi...Burda polemik olmasın diye yazmak istemedim....Ama madem bilgi paylaşılıyor.Doğru bilgi verelim dedim..yanii salataya maydonoz oldum ama...
    gayet iyi oldu teşekkürler.. sektör tecrübesi net görülmesini sağlar.. evet eurobond konusunda bu tür bir avantaj olabilir fonlarda, daha kolay olabilir yani.. ama bankalardan da 1000 dolar nominal üzerinden alınabiliyor..çok yüksek bir rakam değil sonuçta.. en son baktığımda alım-satım makası iş bankasında 15 dolar civarıydı.. uzun süre elinde tutacak birisi için daha kazançlı olabilir..zira bir kere alıyorsun.. ve günlük gider kesintin olmayacak..6 ayda bir kupon gelirinle beraber ve uzun ve kısa vade eurobondları maturity olarak iyi ayarlayanlar için makul ve sürekli bir gelir kalemi mümkün..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    gayet iyi oldu teşekkürler.. sektör tecrübesi net görülmesini sağlar.. evet eurobond konusunda bu tür bir avantaj olabilir.. ama bankalardan da 1000 dolar nominal üzerinden alınabiliyor..çok yüksek bir rakam değil sonuçta.. en son baktığımda alım-satım makası iş bankasında 15 dolar civarıydı.. uzun sre elinde tutacak birisi için daha kazançlı olabilir..zira bir kere alıyorsun.. ve günlük gider kesintin olmayacak..
    evet uzun süreli alımlar için haklısın....Ama kısa vade alım satım düşünenler için uygun değil malesef...fakat 1000 dolarlık bir alımda 15 dolar......bunuda vurgulamak lazım...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    gayet iyi oldu teşekkürler.. sektör tecrübesi net görülmesini sağlar.. evet eurobond konusunda bu tür bir avantaj olabilir fonlarda, daha kolay olabilir yani.. ama bankalardan da 1000 dolar nominal üzerinden alınabiliyor..çok yüksek bir rakam değil sonuçta.. en son baktığımda alım-satım makası iş bankasında 15 dolar civarıydı.. uzun süre elinde tutacak birisi için daha kazançlı olabilir..zira bir kere alıyorsun.. ve günlük gider kesintin olmayacak..6 ayda bir kupon gelirinle beraber ve uzun ve kısa vade eurobondaları maturity olarak iyi ayarlayanlar için makul ve sürekli bir gelir kalemi mümkün..
    yalnız burada da başka bir durum var....Dövizle aldığınız eurobondalar(devlet yada özel sektör) ekonomi kötüye gidince değer kaybediyor...Ve ciddi zararlar yazabilir...eğer vade sonu beklenmez ise.......Vade sonu beklenirse zaten nominal olaral alacağın tutar değişmeyecektir...ama eurobonda lar genelde uv oluyor...ve o tarihede yatırımcı pek bekleyemiyor.Fonlarda bu durum yok..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
    Ben yurt dışı etf leri daha çok beğeniyorum...Mesela PSJ veya PSI ETF leri...getirileri gayet iyi duruyor...Ama hisse senedi ağırlıklı etf ler olduğu için riski büyük tabi..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
    Neyse konuyu dağıttım heralde......kusura bakmayın beyler..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    Benim bahsettiğim olay sadce besler için değil...tüm yatırım fonları içinde geçerli...Bu fonlar özellikle yurt dışında yatırım yapmak isteyenler için ge rçekten çok faydalı...Ama onlarda da malesef yüksek komisyon ücretleri var..Yapı Kredinin bir tekonoloji fonuydu galiba...Yıllık %3 ün üzerinde bir komisyon kesintisi söz konusu....değişmediyse.
    Yakında TEFAS'taki tüm fonlar BES sisteminden alınabilecek. Böyle bir çalışma var. linkini paylaşmıştım gerilerde. ABD borsasına endeksli fonlara daha kolay yatırım olacak böylece.Ak portföy ve Ykb nin fonları makul .kesintilere değer.
    https://dividendexpert.blogspot.com/...yatirim-3.html
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Yakında TEFAS'taki tüm fonlar BES sisteminden alınanbilecek. Böyle bir çalışma var. ABD borsasına endeksli fonlara daha kolay yatırım olacak böylece..kesintilere değer.
    evet olursa gayet iyi olur.....Ama bunlar eminim bunda da milletten kesecek birşey bulurlar..Cidden yanılmayı isterim..

yalnız bu kesintiler günlük olarak kesiliyor...yıllık % kaç ise........yani diyelimki bir fon elinizde 1 gün kaldı..bir yıizerinden1 günlük kısmına gelecek şekilde kesiliyor.Ve fon fiyati son haliyle yayınlanıyor...

Ayrıca fonlar içerisinde az da olsa çeşitliestrümanlara yer verebiliyorlar...Mesela %100 altın fonu hala bulamadım...
    AMZ - ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU fonu var allianzin. %100 olmasa da %99.57 oranla.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...fonlari.html#/

Sayfa 126/478 İlkİlk ... 2676116124125126127128136176226 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •