Sayfa 127/853 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227627 ... SonSon
Arama sonucu : 6818 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. Yazı kapalı geliyor, hayatta açıp okumam, ne yazdığınıda bilmiyorum. Umrumdada olmaz. Ama topiğe girenler okuyorlar.

Bu durum problem.
    Kendisini engellediğini beyan eden bir yazarın başlığında halen yazıyor olabilmek de ayrı bir analiz konusu. Tam keçilik dayı, al sana konu.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    maydanoz, geçen sefer karakter analizi yapmıştım. Tekrar yapmaya gerek yok.
    Son yazılarındada ne yazdığını bilmiyorum, ya hakaret etmiştir, yada senin yazdıklarını bizde parti olarak savunuyoruz filan demiştir.
    Bunları açıkladım, siyasetçinin söylediği tamamen oy almaya yöneliktir. Başa geçince, adam hakiki hırsızsa, soyar, hırsız değil iyi niyetli ise istifa eder aynen Abdullatif Şener durumunda olduğu gibi.? akp de kaç tane Abdullatif Şener çıktı.? Benim bildiğim 1 tane.
    Yani akp lilerde binlerce üst yöneticiden sadece 1 tanesinin söylediği ile yaptığı bir. Kalanı malum.

Her neyse... siyasetÇİ ile kafamızı yormayalım.

Dün dükkanı kapadım, BIST bin poan satış yemiş.

Aslında satış yemesi doğal. 110 bine yaklaşması seçimden önce zor. Ama mümkün.
    Yinede niye satış yemiş diye aradım, acaba özel bir sebebi varmı diye.? Bulamadım.
    Sebep bilmek çok önemli.

Sanırım teknik bir satış.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Akşam FED toplantı ve açıklaması varmış. Piyasayı yine ABD parasına kitlemişler.

Yahudi ekonomi kanalları bloombergHT ve NTV de "FED FED FED FEED" diye ayine başlamışlardır.

Anladığım kadarı ilede risk almak istemeyenler satıyor.

Buna yapabileceğim bişey yok. Ancak yorum yapabilirim.

Son 1 yıldır ABD verileri hep iyiye gidiyordu, buna rağmen son aylarda trump ın baskısı ile FED yelkenleri indirdi. Kartal davranış tarzını bıraktı ve trump ın yolunda gider gibi görünüyor.

İmdi, veriler iyi giderken yapmadığını, bu haftalarda yapması zor çünki son bi kaç haftaki veriler pekde iyi değil. Tabi sıkı takip etmediğimden kaçırdığım veri olabilir. Arada VOB tarafına bakıyorum veri varmı diye, onlarda paso muhabbet. Elit taraftakiler zaten elit, avamla muhatab olmayacak kadar yüce insanlar.

Her neyse yaw... FED den bizim borsayı bozacak bişey gelmesi sürpriz olmaz ama ben beklemiyorum. Kötü bişey gelsede, trend dönmez. Bi kaç haftalık "Allaaaam mafolduk" paniğinden sonra ortalık durulur. Endeks 98bin görür belki daha aşağı. Sonra yine yönü yukarı döner. Bekleme süresi uzamış olur.

Uzun vadeci için sorun değil ama bi yere kadar. USD nin maymunu olmuş dünyanın tamamı.

Dün gece Morgan Freeman in sunduğu teorik fizik ağırlıklı bir belgesel vardı.
    Kulaklarıma inanamadım.
    Teorik fizik resmen felsefe ile kolkola girmiş. Bu kadarını bu yıllarda beklemiyordum. Çok hızlı ilerlemiş.

En son aklımda kalan, teorik fizikçiler şöyle demişti "acaba felsefecilerle de oturup tartışmalımıyız.?" Göründüğü kadarı ile o aşama çoktan geçilmiş, teorik fizikçiler kabullenme aşamasındalar yada geçmişler o aşamayı.

Hafta sonu bu konuyamı dalsam.? O zamana kadar unuturum ya.
    Yanlız bildiklerimin bu kadar hızlı yayılması dorusu üzüyor insanı. "Bilen tek kişi benim" havası kalmadı.
    Her neyse yaw bakarız artık.

BIST yine benim portfoyu törpileyip duruyor, 2 dakka rahat dur yaw, bi nefes aldır yaw... Sinekten yağ çıkarıyorlar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    FED kuyruğu kıstırmış görünüyor. Bekleneni yaptı ve faiz artırmadı. Bu yılda artırmayacak.

Para çekmeye devam edecekmi.? Onu anlamadım, bi eylül lafı geçiyordu ama.!

trump dünyayı tehdit etmeye başladığından beri yazıp duruyorum. Bunları hep öngördüm. Ayşe teyzeye anlattım, ekrem abiye anlattım. Hepsi boş. Millet kendi derdinde, cebime ne kadar giriyor, şu kız bana niye bakmadı.?
    Yaw biraz abd li yetimler için üzülün, hep somali hep somali...

dur yaw, şakülümüz kaydı.!!!

Mevsim etkisimidir nedir, kafa bi kaç haftadır tam gitti. Önceden yarım yamalak bi kafa vardı, şimdi yok... mezar bulsam girecem o haldeyim.

Ne dedim. trumpın yaptıkları kısa vadede ABD ye faydası olur gibi görünür, ama uzun vadede abd nin batışını hızlandırır. Zaten abd, duraklama devrinden gerileme devrine 10larca yıl önce geçmişti. trump sayesinde uyuşturucu aldı, ama uyuşturucu etkisi geçince abd kan gölüne dönecek. Güçlü ülkelerden birinin ben abd parası kullanmıyorum artık demesi yeter. Diğer ülkelerde onu takip eder.

abd batınca, abd ordusu ve dünyaya hakim abd medyası sayesinde güçlü gibi görünen ingiliz, fransız ayvayı yiyecek. sömürgeler elden gidecek, uluslararası sömürgeci şirketleri ülkelerden kovalanacak. TVlerde gördüğünüz anlı şanlı soysuzlar, fare gibi saklanacak delik arayacaklar.

Ünlü TV ekonomistlerimizden biri 2008 dünya krizinden bir gün öncesine kadar abd ye hiç bi şey olmaz, süper bir ülke filan diyordu. pek çok kişi ise işler kötüye gidiyor diyordu. O kadar kördiki bu adam yada abd den maaş alıyordur onuda bilemem sürekli yahudi kanallarında program yapıp ülkeye akıl veren bir adamdı.

Her neyse, demem oki, süperim yaw.... niye lafı uzatıyorum direk konuya gireyim. Efsaneyim diyorum...
    Böyle keçi gördünüzmü.? İmkansız...
    Japon Kılıcı gibi boynuzlar, sibirya kaplanı gibi kulaklar, çinçilya kürkü gibi tüyler... inanamıyorum sayın seyirciler...

Hepiniz adına genç ve güzel kızları kucaklıyor, hararetle yanaklarından öpüyorum, sevgiler saygılar.. işime bakayım.. boş işler bunnar.. parayı kazandın, sonra ne yapacan.? Aldın arabayı evi sonra.? Paran var diye güce tapan kadınlar yapıştı gıçına sonra.? Yaa boşluk var.!!!

sanırım gözüm toprağa bakıyor. karmaşık duygular içindeyim... yola odaklanıp iyi şeyler görmeye çalışayım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ülkeyi yabancıya üç kuruşa satınca, kalanıda üç beş kişi talan edince. fakirleşen kalabalıklar normal yoldan ev alamaz hale geldiler. Bunları 55 kere yazmıştım.

Şimdi halk kendi çözümünü üretiyor. Kuralı taksitli sistemlere giriyorlar. eminevim denen şirketin yöntemini incelemiş ve anlatmıştım. Bunlar dolandırıcımı değilmi izah etmiştim.

Şimdi sayıları iyice artmış. TV de reklam verebilecek kadarda para kazanmışlar.

Şimdi bunlar içinde halkı soyanlar olacak devlet seyredecek. 10 yıl sonra adamlar kaçtıktan sonra devlet adamın arkasından sövecek, halkın parası yurt dışına.
    Devlet ne yapsın.? Kendi cebinimi doldursun, yoksa milletin işi ilemi uğraşsın.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen yıl hazirandan itibaren yazmaya başladığım, Uzun vadeli öngörülerimi tekrar hatırlayalım.

BIST işini papaz karıştırdığından onu açıklamayı en sona bırakayım.

Altın için Çin ve Rusya altına dayalı para sistemine geçmeye çalıştığı için, yavaş yavaş yükselecek demiştim. 1222 usd/ons danda almaya başlamıştım. Şunuda ısrarla belirtmiştim. Altın fiyatı londrada belirlenir, sanayide kullanılmadığından manipulasyona en açık ürün demiştim. O sebeple altın yükselirsede düşersede şaşırmam. Ancak söylediğim şu, normalde uzun vadede yükselmesi gerekir.
    Bu öngörümde aksama yok. İşliyor.

Sonraki öngörüm, dow düşüş trendinde ve düşecek. Ya son omuzu yapacak 26bin 26500 aralığında yataya saracak sonra düşecek yada direk düşecek. Dow son omuza girişti, sebebi trumpın tehditlerini başta Çin olmak üzere dünyanın ciddiye alması sonucu abd nin biraz heyecan yaratması. Dow şu ara yataya sardı. Ancak bu tahmini geçen yaz yazarken aklıma FED gelmemişti. Netçede fon yöneticisi değilim sabah akşam borsa ile yatıp kalkmıyorum. Bi kaç ay önce FED ide işin içine kattım ve FED elleşmezse dow düşer. Elleşirse bırak dowu bizim borsa bile yükselir, oyun değişir. FED in etkisini anlatmama gerek yoktur sanırım. FED trumpa bir kaç aydır kuyruk sallamasından beridirde, FED in para çekmeyeceği ortaya çıktı. Tersine para dağıtma ihtimali belirdi. Hatta 2019 sonu veya 2020 ilk yarıda para dağıtacağım sinyali verecek diye düşünmeye başladım. İlk sefer dow düşecek dediğimde, FED yöneticileri kartal'dı. Sonra trumpa boyun eğdiler ve kumruya döndüler, hali ile benimde dow konusundaki görüşüm değişiyor. Yeni duruma uyum sağlamalıyım. Yani dow ciddi bir realizasyon görebilir, epey aşağı inebilir ama FED etkisi ile tekrar yükselişe geçecektir.

Gelelim en önemli konuya. TR. BIST, USD, Faiz.

Bir ay kadar önce USD alanların zarar edeceğini, 6 yı geçmeyeceğini belirtmiştim. Bu yıl içinde 6 yı geçmez. IMF benzeri bir kurumla anlaşma olursa ki olma ihtimali yüksek, yada FED para dağıtımına geçerse ki bu yıl sonuna doğru sinyal verme ihtimali yüksek. USD/TL, 5 TL altına bile inebilir.
    USD taşıyor olsaydım, şu an bozardım.

BIST 100 bin altına inmez artık. Eğer S400 krizi çıkmazsa, yada benzeri başka bir kriz. BIST 90 bindeyken dip teydi. 100 bindeykende şu an için dip değil ama ortanın altında. Bu yıl içinde FED, IMF benzeri kurum ve sonucu USD nin düşecek olması sonucu ile BIST yıl içinde yavaş yavaş yükselecek. Hızlı değil çünki ekonomi dandik ve KALICI olarak düzelmesine de, imamlarla imkan yok.

Şu anki kötü durumda FİYATLARIN İÇİNDE. (s400 krizi benzeri olaylar çıkarsa durum değişir.)

Sunni bir kriz yaratılmayacağını varsayarsak.

Bu yıl içinde USD, 6 TL yi geçmeyecek.
    BIST 100 bin altına inmeyecek.

İhtimal kısmı ise şu. FED para dağıtır yada IMF benzeri bir kurumla anlaşma yapmazsak, faiz bu yıl kral olmasada vezir olur. Anlaşma yaparsakta faiz düşer, usd düşer BIST biraz yükselir.

SONUÇ: Tahminim %70 olasılıkla bu yönde.
    Bu yıl: BIST yükselecek, USD ve FAİZ düşecek. (Tekrar hatırlatayım, S400 yada papaz benzeri bir kriz çıkmazsa.)
    ALTIN yavaş yavaş yükselmeye devam edecek. bakın yavaş diyorum. Bizim enflasyonun üzerinde kazandırmaya bilir. Dediğim gibi altın manipulasyona çok açık. Sebebini açıklamıştım.
    Dow ise ciddi bir düşüş arefesinde iken FED kurtaracak. Tabi orta vade için. Uzun vadede ne kadar para dağıtırsa dağıtsın, dowun helvasını yiyeceğiz. Dow olayı ABD sanayisinden çok, FED e çok bağlı olduğundan, ona kesin şudur diyemiyorum.

Uzun vadede tutturamadığım yok. Sadece geçen haziranda FED aklımda yoktu. Onuda olaya dahil edince, herşey etkileniyor.

Geçen yıl ilk yarı altın ve EMTIA daydım. Zaten geçen yıl zarar yazmadıysam bu kurtardı. Haziranda hisseye geçtim. Yıl sonu yine altına dönmeye niyetim vardı. papaz krizi yaratılınca, ülkenin ekonomisi hızla değişti. Aralıkta hisseden çıkamadım ve doğal olarak, yeni duruma uygun yeni plan yapmak zorunda kaldım.
    Altını azalttım, hisseyi artırdım.
    Planı aylar önceden, alım satımımıda günler önceden sebepleri ile yazıyorum.
    @NeAcaipDunya

7.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Şimdi bunlar içinde halkı soyanlar olacak devlet seyredecek. 10 yıl sonra adamlar kaçtıktan sonra devlet adamın arkasından sövecek, halkın parası yurt dışına.
    Az çalana hırsız, az uyuşturucu satana torbacı; bu işleri büyük hacimli yapanlara işadamı denirmiş. Öyle derler yani. Mesela birini vurursan katil, çok kişiyi vurursan kabadayı; etrafından biraz fazla kazanırsan hırsız, çok fazla kazanırsan beyefendi; kendi başına içersen ayyaş, herkese içmesini tavsiye edersen aydın olursun. Gibi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aynen maydanoz.

---

Bu arada hayretler içindeyim sayın seyiciler.
    Dün gece Ege Cansen, dur yaw artık adamın adını büyük harflerle yazmayacağım saygımı tamamen yitirdi. ege cansen, ahada küçülttüm.

Köşe yazarları içindeki tek aydın olarak gördüğüm kişi demiştim ama oda "yarım aydın" demiştim. Çünki sadece patronların tarafından bakıyor, işçileri makine sanıyor.
    Peki yarım aydınlığı nerden geliyor. Sürü içinde mee lememesinden. Adam sürüye katiyen girmiyor. Girmediği içinde sürünün durumunu rahat görebiliyor.

Peki neden yarım saygımıda yitirdi.
    Dün gece gene yahudi TV sindeydi. Ona denk gelirsem biraz dinlerim. Adam ne dedi inanamadım. TL yi bırakalım aşamalı olarak ülkede sadece USD kullanalım... Halada inanamıyorum...

Artık adamın yahudi olduğunu düşünüyorum. Kendisi ispatlasın yahudi olmadığını. Bir delil bulamamıştım, tipide tam olarak ben su katılmamış yahudiyim diye bağırmıyordu. mesela Mahfi eğilmezinki bağırır.

bugünde fatih altaylı nın aynı yola sokacak bir yazısını az önce okudum. Yazacaktım ama ne yazdığını unuttum. Adam o kadar değersizki.. Kendine has bi delikanlı tarafı var, o delikanlılığı yazılarını okutuyor. Ekonomi yazarlarını okumak için girdiğimde fatihin sayfasınada bakarım.
    Tabi ondan beklerim saçmasapan hareketleri. ege cansenden bu kadarını beklemezdim. Ne yazdıymış yaw.?
    @NeAcaipDunya

Sayfa 127/853 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227627 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •