Sayfa 129/478 İlkİlk ... 2979119127128129130131139179229 ... SonSon
Arama sonucu : 3820 madde; 1,025 - 1,032 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Sene 2001...Bolu'da Harekât Eğitim Şube müdürüyüm...Gerede'ye denetlemeye gittik komutanla; Osman Ödemiş albayım...Allah rahmet eylesin çok iyi insandı...General yapacaklar diye göndermediği koli çeşidi kalmadı Ankara'ya ama olamadı...O sene emekli ettiler 1 ay sonra da vefat etti...Mekanı cennet olsun...Neyse...Faili meçhul dosyalara bakıyoruz...O dönem birileri birilerini kesip kesip yol kenarına atıyor...Bolu-Gerede arasındaki otobanı kastediyorum...Bu tip olaylar "buluntu ceset" şeklinde adlandırılır, yani teknik tanımlaması bu ...Üzerinde kimlik var; sistemden parmak izi ya da DNA karşılaştırması çıkarsa da kimliğini tespit edersen fazla sürmez 10 gün içerisinde aydınlanır olay...De, paramparçaysa, üzerinde ne bir kıyafet, ne bir kimlik, iz emare yoksa gayet zordur suçluyu bulmak ama imkansız değildir...

Bir yıl önce olmuş bir olayın dosyasına bakıyoruz abi: Bir kadın cesedine ait...Kimliği belirlenememiş, haliyle failler de belli değil...Az önce dediğim gibi bu tür olaylarda maktülün kimliğini tespit etmek yolun yarısıdır ...Bir ara otopsi raporunda takma dişler yazılı olduğunu farkettim, hatta 1-2 ufak ayrıntı daha yazılmış konuyla ilgili...Ufak ama çok önemli...Naçizane işte buna tecrübe diyoruz, keza karakol komutanı genç bir çocuk; görmemiş geçirmemiş...Savcılıklarımız -maalesef- günü kurtarmanın peşindeler olay çokluğundan...Hem savcılık hem de karakoldaki dosya, rafta, ilk günkü gibi öyle duruyor anlıyacağınız...Ankara'ya Kriminal'e bile gönderilmemiş olay yerinde bulunan bu dişler...Velhasıl, rapordan yola çıkarak ne zaman, hangi diş sökülmüş, hangi diş törpülenmiş, hangi dişte hangi malzeme kullanılmış bilmem ne derken girdik buradan mevzuya... Diş Hekimleri Odası sağolsun, tuttukları protokol defterleri sayesinde dişleri yapan firmayı bulduk...Oradan maktülün kimliği çıktı, gerisi zaten çorap söküğü gibi geldi...

Bendeniz, gizlisi saklısı; arka planda herhangi bir katakullisi olmayan, Sv. Coutionary'in başlığında da yazdığım gibi meslekten kalma algoritmalara sahip biraz sıyrık çokça hasta bir adamım...Değişik alternatif araçlarının, ki bu enstrumanların hemen hepsine ait bir başlık var forumda, bu başlıkta tartışılıyor olmasını gayet manidar bulduğumu ifade etmek isterim...İşbu analizimde tartışanların geçmişi de önemli tabi...Son tahlilde zorunlu BES'e olan kadim itirazlar bir nebze olsun anlaşılabilir bir şey ama bu tür stratejilerle BES'e yönelik saldırılar...Ha, isteyen istediği yerde istediği şeyi yazsın bence hiç bir sakıncası yok bilakis getirisi var; en azından Borsa Genel'deki en az tıklanan başlık olmaktan kurtulur -belki- burası... Yazdıklarımızın daha fazla kitleye ulaşması açısından işime gelir yani...Mesaj tartışma amaçlı değil bilgi babından...

2. BES yatırımcılarının finansal okuryazarlığı arttıkça fon getirileri şirket seçiminde 1 nolu kriter haline geldi...Herkes bunun farkında artık...Bu nedenle bir çok BES şirketi kendi fon yönetim departmanlarını kapattı ve artık bu hizmeti daha profesyonel şirketlerden alıyorlar ...Haliyle piyasada bu alanda giderek bir monopol oluşma riski var...Mesela NN Hayat'ın Para Piyasası Fonunu İş Yatırım yönetiyor; Katkı Fonunu Yapı Kredi; Altın Fonunu ise QINVEST Portföy ...Gibi...Buralara verdikleri komisyonu yatırımcıdan kesiyorlar haliyle...Ancak, "bir süre sonra işin içerisinde olan gerçek BES yatırımcısı bu hizmeti aracıdan almak yerine bizzat kendisinden alacaktır" gibi bir sonuç da çıkmıyor buradan...Neden peki ?...Çünkü bu sene Altın Fonu en iyi ICBCT yönetti ama Katkı Fonlarından en yüksek getiriyi Yapı Kredi portföy sağladı, Para Piyasası Fonunda ise TEB ve İş Yatırım lider...Bu portföy yönetim şirketleri dönemsel bazda elde ettikleri bu getirileri, talep ettikleri komisyon oranlarına yansıtıyorlar doğal olarak...Rakamlar havalarda uçuşuyor, bildiğiniz gibi değil...Meblağ büyük olunca 0.0001 farkın bile dehşet bir anlamı var yapılan yıllık sözleşmelerde...Oldukça girift bir denklem var bu işte, onu demek istedim...BES yatırımcısı açısından korkacak bir durum yok abi, yesinler birbirini sıkıntı değil; ha keza bu rekabet bizim işimize gelir...

Haliyle bilinçli BES yatırımcılarının yapması gereken şey, ilgilendiği alanlarla ilgili olarak en iyi getiriyi sağlama tecrübesi bulunan portföy yönetim şirketlerinin hangi BES şirketinde (adeta bir şirket portföyü gibi düşünün) olduğunu araştırmak ve ona göre o şirkete aktarım yapmaktır...BES şirketlerinin sunduğu diğer bazı hizmetler de şirket seçiminde gayet önemli elbette...Mesela bazı arkadaşların yazdığı kredi kartı bonuslarının BES hesabına aktarılması, ya da ne bileyim yılda 1-2 defa ücretsiz checkup, havalanı hizmetleri, aracınızla ilgili çekici, kasko vb çeşitli teşvikler vs vs...Ama yukarıda anlatıığım şey önemli !...Not edin...

3. Katkı Fon getirilerinin, gerek fon özelinde gerekse diğer fon getirileriyle mukayeseli olarak analiz edilebilmesi için en uygun dönem faizlerin -nispeten- stabil kaldığı ve yukarıdaki grafikte mavi ile işaretli olan alandır...Maalesef TEFAS'ta 5 yıl öncesindeki bir tarihe ilişkin sorgulama yapılamıyor...Haliyle tek tek şirketlerin internet sayfalarından araştırmak lazım bu getirileri...Merak eden baksın abi...Ben VEI (Vakıf) ve IGE (NN Hayat) için baktım...Sırf hayır olsun diye...Birisi % 38 diğeri % 45 oranında getiri sağlamış grafikte işaretli olan 2013-2017 döneminde...Yani faizlerin % 10-15 bandında olduğu bir dönemde..İyi mi peki bu oran kesinlikle değil...Ama şunu tekraren hatırlatayım; bu purolu, elinde viski göbeğini kaşıyarak fon yöneten bazı şapşallar Devletin yatırdığı bu % 25'i hüpletmek için olmadık entrikalar çevirmişti bu dönemde...Eski arkadaşlar biliyor konuyu...Bu faiz oranlarında bile % 5-6 civarında zarar ettiren oldu yönettikleri bu katkı Fonlara...Ve bütün bunları yaşadık biz...Bu olanlara bakaraktan yine de şükretmek lazım bu oranlara...Ha, sadece fonlarda değil elbette hisselerde de bu tip abidik gubidik işler dönüyor; ki buraya yazmaya kalksak, ne sayfalar yeter buna ne de zaman...Mesela TRKCM başlığına bakın bir ara; CHP'den girmişler Atatürk'ten çıkmışlar...Atalarımızın dediği gibi "kapıyı açık tutarsan oradan girecek bir hırsız muhakkak çıkar"...Toplumlardaki hırsız zihniyetler hiç bir zaman bitmeyecek...Bu alengirli işler de ?!...

4. Devletin bu % 25 lik BES teşviğini vermesindeki temel neden yeni bir tasarruf sistemi kurmak için bir çeşit albeni yaratma zorunluluğu...Kaldı ki sadece vatandaşlara değil, piyasa oyuncularına da uzun vade yatırımı konusunda bir refleks kazandırmak asıl amaç...Yoksa babası oğluna vermez bunca parayı beleşten...12 milyar TL ye dayanmış Devletin bütçeden ayırdığı bu para...Boru mu ?...

*

Esasında para piyasasında olsun sermaye piyasasında olsun yaratılan her sistem ama doğrudan ama dolaylı; Devleti fonlama ihtiyacına dayalı olarak ortaya çıkar...Bu kapsamda, parasını hisse senedine yatırıp ta bu Devleti fonlamadığını düşünmek bizatihi şapşallıktır...Ya da diğer herhangi bir yatırım enstrümanına, hiç farketmez...Nitekim bu sistemler vatandaşın karşısına o Devletin kanunlarıyla çıkar...Yine o kanunlara dayalı olarak teşkil edilen kurum ve kuruluşlarla yürütülür işlemler ve olası sıkıntılar aynı Devletin yargısıyla çözülür...İşte buna yasama-yürütme-yargı diyoruz...Sen Devleti fonluyorsun, vaay gördünmü yakaladım...Şaka gibibir o kadar çocukça...

Yani bunları da yazacaksak, işimiz var valla...20 yıl önce konuşuyorduk bu forumda bu tip şeyleri, aştığımızı düşünüyordum ama görüyorum ki bir arpa boyu yol katedememişiz...Bunları geçin artık, büyüyün biraz...O kullandığınız geciktiricileri kafanıza sürmeyin abi, lütfen..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    endeks future short pozisyonundasın..

endeks 2 bin puan düştü.. tamamını kapatmak yerine caride paran varsa mesela endeksin yarısı büyüklüğünde bir endeks/djist byf fon alarak kar al yapabilirsin, %50 kar al yapmış olursun...endeks spot pozisyonu biriktirmek için faydalı olabiliyor..djist tam korrele değil endeksle.. ülkenin likit ve büyük hisselerinden 20 hisse var içinde.. ama endeks 30 byf si tam korrele endeksle.. %99 diyebiliriz..
    evet bu gayet iyiymiş..ayrıntılı bakmamıştım....iyice bakarım....Aslında viop konusunda erhandan da yardım alabiliriz...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Bu arada Amasya'dan tüm foruma selam var abi...Solucanlarımız almış yürümüş resmen...Maşallah...Seneye 3 milyona çıkarabilirsek gübre üretim tesisini kuracağız biraderle...Bu konuda bir kooperatif kuracağız, eski bir emekli öğretmen arkadaşım öncülük edecek...Bunu da bir çeşit yatırım alanı değerlendirmekteyim...Finansman benden işleri götürmesi biraderden...Kârın % 75'i onun % 25'i benim...Ayda 10 ton gübre hedefimiz var 2 TL den 20 bin TL, bana aylık 5.000 TL para düşer...Bereket versin...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
    Arkadaşlar bazı fonların getirisi var tabloda..özellikle borçlanma araçları...1 yıllık.....enflasyona göre durumu..

[IMG][/IMG]

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,753
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bazı fonların getirisi var tabloda..özellikle borçlanma araçları...1 yıllık.....enflasyona göre durumu..

[IMG][/IMG]
    enflaston harşısında nasılda erimişler.

Sayfa 129/478 İlkİlk ... 2979119127128129130131139179229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •