Sayfa 13/23 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon
Arama sonucu : 179 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Ayyıldız

Dünyada sadece bir tek para kazanma yolu vardır. Bir şey ucuzsa al pahalıysa sat gerisi hikayedir.
    ...... Borsamız... 2013 yılında 50 sent idi... şimdi..20 sentlerde......

Tabii...hisse bazında mutlaka kelepirler bulmalı...

2.  Alıntı Originally Posted by TALEBE AYI Yazıyı Oku
    Geçmiş zaman olur ki...hayâli cihan değer......

TÜRKİYE, SURİYE, LÜBNAN VE ÜRDÜN İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİ, LEVANT İŞ FORUMU'NU KURDU

Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün'ün iş
    dünyası temsilcileri, Levant İş Forumu'nu kurdu.
    Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün arasında oluşturulan Levant İş Forumu
    İstanbul Deklarasyonu kapsamında, 14 ayrı başlıkta belirlenen 75 projeye imza
    atıldı.
    Hareket planı, Levant İş Forumu'nun koordinasyonunda yürütülecek ve
    merkezi İstanbul olacak. 4 ülke arasında refah ve ekonomik istikrarın artırılması
    amacıyla, kişilerin ve malların serbest dolaşımının yanı sıra eğitim ve kültür
    alanlarında da işbirliğinin artırılması öngörülüyor.
    Proje uzun vadede, Kızıldeniz, Akdeniz ve Basra Körfezi arasında kalan
    bölgede güvenlik merkezli devletler arası rekabet vizyonundan istikrar ve
    ekonomik büyümeyi merkeze alan ülkelerarası dayanışma perspektifine geçişi
    hedefliyor.
    Forumun yönetiminde her ülkeden temsilci bulunacak. İş Forumu, her ülkede
    malların ve hizmetlerin serbest dolaşımı için lobi çalışmaları yürütecek. Kamuoyu
    duyarlılığını artırmaya yönelik faaliyette bulunacak. Entegrasyon hedeflenen her
    bir alanda liderler belirlenecek. 2014 yılına kadar entegrasyonunun ilk
    sonuçlarının alınması ve 4 ülkeye yenilerin katılması hedefleniyor. 2015 yılında
    ise ilk ilerleme raporu yayınlanacak.
    Entegrasyon için 14 başlıkta atılacak 75 adım şöyle:
    ''1- Ulaştırma ve Lojistik alanında Mersin-Basra demiryolu ve otoyolunun
    tamamlanması, Mersin-Halep-Şam-Amman-Akabe Otoyolu'nun inşası, Hicaz demiryolu
    rehabilitasyonunun hızla tamamlanması, bölgesel demiryollarının Körfez İşbirliği
    Demiryolu Ağı ile entegrasyonu, Mersin-Suriye ve Mersin-Beyrut feribot
    seferlerinin başlatılması, Ro-Ro hattı gereksinimi için etüt yapılması, bölge
    havaalanlarının modernizasyonu, bölge içi havaalanları arasında seferlerin
    artırılması, Mersin ve Gaziantep'ten Şam, Beyrut ve Amman'a direkt tarifeli uçak
    seferlerinin başlatılması, bunun için ulusal havayolları arasında bir lig
    kurulması, bölge ülkeleri arasında transit geçişlerin kolaylaştırılması,
    telekomünikasyon altyapısının modernizasyonu ve entegrasyonu, ülkeler arasında
    ulaştırma ve lojistik mevzuatı uyumunun sağlanması.
    2- Girişimcilik Alanı KOBİ'lere yönelik çalışmalar, ortak sanayi
    bölgeleri kurulması, kadınların iş hayatına katılması, gençlerin girişimciliğinin
    özendirilmesi, başkan Obama tarafından 2011 yılında Türkiye'de düzenlenecek
    girişimcilik zirvesine bölge ülkelerinden katılımın teşvik edilmesi, mikro finans
    mekanizmalarının teşvik edilmesi, KOBİ'lerin finansmana erişiminin
    kolaylaştırılması.
    3- Finansal Hareketler Bankaların karşılıklı şube açmasını
    kolaylaştırmak ve teşvik etmek, ortak Levant Bankası, Türk Arap bankası modeli,
    sigortacılık altyapısının güçlendirilmesini sağlamak, bölge ülkelerinin
    şirketlerinin İMKB'de kote edilmesini sağlamak-teşvik etmek.
    4- Bölge İçi Yatırım Hareketleri Dünya Bankası ''İş Yapma Kolaylığı
    Raporu'' referans alınarak yatırım ortamının iyileştirilmesi, karşılıklı
    yatırımların teşvik edilmesi, yatırımcı güveninin artırılması, yatırım garanti
    sistemlerinin geliştirilmesi, bölgesel yatırım danışma konseyi kurulması, Doğu
    Akdeniz Tahkim Merkezi kurulması.
    5- Gıda Güvenliği Ortak Tarım Yatırımları Yapılması İleri tarım
    teknikleri konusunda know-how transferi, tarım projelerinin finansmanı konusunda
    model oluşturulması, modern sulama tekniklerinin bölge ülkelerinde
    kullanılmasında Türkiye den know-how transferi ve modern tekniklerin teşviki,
    iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konusunda ortak eylem planı takip etmek,
    tarımsal ve kırsal kalkınma projelerinde tecrübe paylaşımı.
    6- Enerji Güvenliği Alanı Elektrik üretimi ve ticareti konusunda
    işbirliği yapmak, bölgenin yenilenebilir enerji kaynaklarının en verimli şekilde
    kullanılması için iş modelleri geliştirmek, ortak petrol arama-çıkarma
    faaliyetleri yapmak, Doğu Akdeniz'de ortak arama projeleri geliştirmek, elektrik
    maliyetini düşürmek.
    7- Mal ve İnsan Hareketliliği Ülkeler arası mal ve hizmet hareketlerinin
    önündeki tarife dışı engellerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması, ülkeler
    arası gümrük kapılarının modernizasyonu ve bekleme sürelerinin minimize edilmesi,
    ortak sınır kapıları kurulması, ülkelerin IRU üyeliğinin ve TIR sistemine dahil
    olmasının teşvik edilmesi, oturma izinlerinin kolaylaştırılması, çalışma
    izinlerinin kolaylaştırılması, mal ve hizmet standardizasyonun sağlanması.
    8- Turizm alanı Bölge içi insan hareketliliğinin artması için ortak tur
    paketleri düzenlenmesi, karşılıklı tanıtım faaliyetlerinin canlandırılması, ortak
    iki dilli tanıtım portalının kurulması, sağlık turizmi potansiyelinin
    değerlendirilmesi için mekanizmalar kurulması, dini turizm potansiyelinin
    artırılması, organize turizmin gelişmesi için bilgi paylaşımı yapmak.
    9- Alt Yapı Projesi Piyasası ve Proje Finansmanı Bir proje havuzu
    oluşturularak bu projeleri için finansör aranması, bölge ülkelerinin finansal
    güçleri, uzmanlıkları ve teknik bilgilerini ihtiyaç duyulan projeler için bir
    araya getirilmesi, kamu özel sektör ortaklığı (public private partnership, PPP)
    ve yap-işlet-devret (BOT) modellerinin teşvik edilmesi ve bunun için gerekli
    mevzuat altyapısının hayata geçirilmesi.
    10-Yatay İlişkilerin Canlandırılması Genç gazetecilerin eğitilmesi,
    ''Levant Film Festivali''nin organize edilmesi, gençlik programları, bölgesel
    spor müsabakaları: ''Levant Kupası'', ortak haber ajansının kurulması.
    11- Kurumsal Kapasite Geliştirme Çalışmaları Özel sektörün gelişimi için
    girişimciliğin teşvik edilmesi, oda sisteminin geliştirmesi için deneyim
    paylaşımı, bölge ülke özel sektörü özel sektör kuruluşları arasında tematik ağlar
    kurulması, bölge ülke özel sektörü özel sektör kuruluşlarının küresel
    görünürlülüğünü artırmak için çalışmalar yapılması.
    12- Eğitim ve Ar-Ge Alanında İşbirliğinin Güçlendirilmesi Üniversiteler
    ağı ve değişim programları (İbni Haldun programı) oluşturulması, Doğu Akdeniz
    Bilim Kurulu kurulması, Düşünce Kuruluşları Ağı oluşturulması, sanayi işbirliği
    için staj programları, ortak lisan üstü eğitim programları oluşturulması, bölgede
    tekno park ve inavosyaon merkezleri kurulmasının teşvik edilmesi.
    13- Kültürel Etkileşim Türkçe ve Arapça eğitiminin yaygınlaştırılması,
    Bölgesel Film Festivali Düzenlenmesi, karşılıklı sanat sergileri açılması.
    14- Üçüncü Ülkelerde İşbirliği Latin Amerika ve Afrika'ya açılmak için
    bu bölgelerdeki Arap diasporası ile işbirliği, Arap şirketleri ile Türk
    şirketleri arasında Doğu Avrupa ve BDT bölgesinde işbirliği.''
    İstanbul Deklarasyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TOBB Başkan Rifat
    Hisarcıklıoğlu, Suriye Ulaştırma Bakanı Yaroub Bader, DEİK İcra Kurulu Başkanı
    Rona Yırcalı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi, Türk – Ortadoğu İş Konseyleri
    Koordinatör Başkanı Mehmet Habbab, Lübnan– Türkiye İş Konseyi Başkanı Vagi
    Bizri, Suriye– Türkiye İş Konseyi Başkanı Abdülkader Sabra, Türk –
    Suriye İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, Ürdün– Türkiye İş Konseyi Başkanı
    Hamdi Tabba ve Türk– Ürdün İş Konseyi Başkanı Şerif Egeli'nin katıldığı
    basın toplantısı ile imzalandı.

AA

(03/12/2010 - 14:12:13)
    Ya ne güzel bir haber değil mi..Keşke israil ve batının oyununa gelinerek(kandırılma durumu) Suriye'nin dağıtılması yerine,Suriye devletinin bütünlüğü yönünde politikalar izlenseydi de ortadoğu ve Afrika'ya ihracatımız,ticaretimiz katlanarak devam etseydi.Türkiye şu an çektiği sıkıntıları çekmezdi.Çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalmazdı.
    Suriye konusunda çok büyük hatalar yapıldı çok.Kandırılmanın en tepe noktası....

Müteveffa Üzeyir Garih..:

"Bir şirkette üç tane top vardır. Biri likidite, biri kâr, biri de ciro. Ciro ile kâr iner, çıkar. Likidite de demir toptur, ayağına düşürmeyeceksin ! Dünya bilmediğiniz risklerle dolu. Ağır gidersiniz ama sağlam büyürsünüz. 20-30 yılda bir batıp çıkan şirketlerden olmazsınız."

ALARK ve EKÜRİSİ TKFEN....... bugün... maşallah.....

Baron 11 yazmış... Neredeyse 20 yıllık.....

Kar paylarını dikkate alın
    Hisse senedi pazarlamacılarının ürünlerini muhtemel alıcılara daha cazip hale getirdikleri birçok yol vardır ki borsa pazarlamacılığı hakkında komple bir kitap konuyu hakkıyla yapmanın tek yolu olacaktır.Kamu yatırımcısı,hisse senedine sahip olmasının nedenlerinden birisinin yatırımdan elde edilen gelir olduğunu idrak eder.
    Bu hisse senedi sahiplerine dağıtılan yıllık kar payları kadar basit ve bir karşılık kaydından hisse senedinin sermaye kazançlarına biriken karda factoring uygulaması kadar karmaşık olabilir. Önceki durumda ilave karlar yatırımcının kendi çabuk düşünme ve doğru karar verme yeteneği sayesinde biriktirilir. Ben kişisel olarak daha ziyade yatırımcının kendi yeteneğine güvenirim.

Hissedara dur
    Hisse senedi sahiplerinin menfaati için sürekli olarak herhangi bir şey yapan bir firma yöneticisini hiç duymadık.
    Mülkiyetlikleri parçalara ayrıldığı için firmanın çalışma faaliyetlerinin mülkiyeti hiçbir zaman hissedara transfer edilmez. Hissedar kontrolü yeterli oy hakkının bir araya getirilmesi ile gerçekleştirebilir ancak oy hakkının geçerli olması için yeterli sayıda hissedarı bir araya getirmek,şirketin tamamen reorganizasyonuna eşdeğerdir.
    Yönetim hala firma geleceğini kontrol etme hakkına sahiptir.
    Hisse senedi piyasalarında birçok farklı grupta potansiyel alıcılar vardır.
    Sermaye karı elde etmek istedikleri için hisse senedi alanlar,arbitraj oyunlarının avantajını elde etmek için hisse senedi alanlar ve kar payı elde etmek için hisse senedi alanlar.

İki tür oyuncu
    Her grup dönem içinde farklı noktalarda hisse senetlerinin pazarlanması işlemine dahil edilir.
    Farklı menfaatleri olan bu insanlar ayrıca iki kategoriye ayrılabilirler.
    Sermaye karı oyuncuları ve yatırım üzerinden gelir oyuncuları.
    Gelin,açık piyasada hazır hale getirmek amacıyla hisse senedinin oluşturulmasını analiz edelim.
    Piyasaların nasıl yapılandırıldığını anladığınız anda kar paylarının nasıl hisse senedi pazarlama oyununa dahil olduğunu anlayacaksınız.
    Hisse senetlerinin pazarlanmasında bilinmesi gereken birkaç önemli gerçek vardır.
    Hisse senedini kim satıyor? Ve kim alıyor?
    Eğer özel bir şirketiniz varsa ve şirketinizin bir kısmını veya tamamını birisine satacaksınız, şirketinizi ucuz fiyattan mı satarsınız yoksa mümkün olan en iyi fiyatı elde etmeye mi çalışırsınız?
    Pazarlama mutlaka mülkiyet sahipleri tarafından uygulanmalıdır.
    Şirkette menfaatleri vardır ve bu mülkiyeti nakite çevirmek isterler.
    Zeki olan mülkiyet sahipleri,bir zamanlar sahip oldukları ancak şimdi hissedarların tarafında idare ettikleri şirketlerin tam kontrolünü de ellerinde bulundurabilirler.
    Şirketlerin varlıklarını ve yeni hissedarların varlıklarını kendilerini zenginleştirmek için kullanırlar.
    Hisse senetlerinin pazarlanacak ürünler olduğunu fark eden bir yatırımcı, hisse senetlerinin pazarlanması sırasında sürdürülen reklamcılık hakkında sağlıklı bir şüphe geliştirir.Bilinçli yatırımcı satırları nasıl okuyacağını bilir.
    Müşterilere satılmak için fiyatları yükseltilen çok katlı mağaza ürünleri gibi hisse senetlerinin de başlangıçta çok yüksek fiyatlarla satılmaları yatırımcılara çok şaşırtıcı gelmemeli.
    Bir şirketin kurucu sahipleri mülkiyet hisse senetlerini çok yüksek fiyatlarda satarlar.
    Bu noktadan kısa bir süre sonra şirketin hisselerinde ucuzluk mümkün olur.
    Hisse senetlerinde ucuzluk,iki yoldan biri ya da ikisinin birleşimi şeklinde olur.Kurucular veya hissedarlar olsun mevcut sahipler,hisse senetlerini likidite fiyatlarının gelişmesi ve büyümesi sonrasında temel değişiklikleri karşılamakta yetersiz kalır.

Kar payını artırmak
    Hisse senetlerini pazarlama döneminin herhangi bir aşamasında aşırı değerlemede veya değerleme fiyatlarının üzerinde iken satın almak kötü bir yatırımdır.
    Bu size kar için daha az potansiyel sağlayacaktır.
    Çünkü yukarı fiyat hareketi sınırlanacaktır.
    Hisse senedi pazarlamacısının,durum böyle olmadığı halde, fiyatın mevcut aşırı değerlemesinin doğru olduğuna kalayca inanmanızı sağlayacak birçok yolu vardır.
    Bir hisse senedinin kar payını artırmak, bir hisse senedini muhtemel alıcılara daha cazip hale getirmenin mekanik bir yoludur.
    Bununla beraber bu müşteriler aynı zamanda yatırımlarına bir gelir oranı elde etmekte çok hassastırlar.
    Bir şirket bir kar payını artırırsa,aynı şekilde kolayca azaltabilir de.Bunun yanında sermayelerine gelir elde etmeye çalışan yatırımcılar hatalı bir şekilde, bir kar payı açıklandığı andan itibaren kar payı ödemelerinin devam edeceğini zannedebilirler.
    Kar payı artışı nedeniyle bir hisse senedini alan ve daha sonra kar payının iptal edildiğini öğrenen yatırımcıya eyvahlar olsun.

Bu yazı bana ait değildir Mart-1997 arşivime girmiştir sizlerle paylaşmak istedim yatırımlarımda bana ışık tutar.
    Yazıyı hazırlayanlar. Jak MATALON, Ovadya REYNA
    Saygılar baron 11

vassago...çizmiş.

ALARKO.

haftalık, dolar cinsinden.

İzge .. yazmış.... tarih düşmemişim...muhtemelen 2009 yılında...

20 yıllık borsa tecrübem borsada para nasıl kaybedilir' i bana aşağıdakilerle gösterdi.

1- Günlük işlemler yapmak (en tehlikelisi)

2- Günün büyük kısmını borsaya ayırmak. (anlık takip)

3- Hep kazanacağını düşünmek. (psikolojik kendini kandırma)

4- Borsada kaybettiğin paranın acıtmaması. (cebinden 50 ytl düşşe ya da kaybetsen akşam kafana takılır. Borsada bir günde 2000-3000 YTL' len gider acıtmaz)

5- En iyi kararın kendi kararın olacağına bilmene rağmen, yorumlara ve arkadaşlarının söylediklerine göre hareket etmen. (Kendileri ne kazanmış sorsana!)

6- Çabuk kazanma hırsı ve buna bağlı olarak spekülatif kağıtlarla oynama. (örnek: iki sandalye ve bir masadan başka bir şeyi olmayan YO' lar.)

7- Az la yetinmeme. Karı cebe koyup gitme yerine dahasını isteme. (fatal hata)

8- Kaybettiğinde üzüleceğini bildiğin parayla borsaya girmek.

9- Zamanı geldiğinde nakitte kalmayı öğrenememek.

10- Aynı hataları tekrarlamak.

Borsaya yeni giren yada girmeyi düşünen arkadaşlarla paylaşmak istedim.

.....yine 2009-2010 yıllarından.... yazarı belli değil.....

Borsacıların bir kısmı trendsel, diğer bir kısmı ise ekransal sorunlar yaşarlar. Trendsel diyaloglardan bir örnek aşağıdadır:

- Ahmet, evi ne zaman değiştireceğiz canım?
    - Güzelim, paramız yok ki!
    - Borsada paramız var ya!
    - Yavrum, o para değil ki! Daha karımızı realize etmedik!
    - Edelim o zaman. Ev için yeterli değil mi?
    - Yeterli de, trend devam ediyor canım!
    - Ahmet, bu trend ne zaman bitecek?
    - Tatlım, nereden bileyim ben? Daha 5. dalga %38 geri alışını ...
    - Sen benimle dalga mi geçiyorsun? Üç seneden beri yok bu dalga, yok öbür dalga!
    - Canım, biraz daha sabretsen hem güzel bir ev alırız. Hem de arabayı değiştiririz.
    - Ahmet, arabayı şimdi değiştirsek olmaz mı?
    - Ama tatlım şimdi supercycle'ın içindeyiz. Yabancı takası da artıyor.
    - Ahmet, yabancı takası azalınca satacak mısın?
    - Kızım takasın azalması tek başına önemli değil ki! Volümlü azalması lazım!
    - Volümlü olunca satıp ev alacak mısın?
    - Volümün fiyatla korele olması lazım ki düşüş gerçek olsun.
    - Peki, bu da olunca satacak mısın?
    - Ama bebeğim, alıcı kitlesi olmadan korelasyon olmaz ki! Yabancı malını kime satacak? Bak Bovespa da çıkıyor, Merval çıkıyor!
    - Ahmet!
    - Efendim canım?
    - Allah senin de trendinin de cezasını versin!
    - Çiçeğim, niye kızıyorsun! Ben bu trendi senin için takip ediyorum.
    - İyi, sen takip et! Ben annemin evine gidiyorum!

Ekransal sorunlar ise apayrı sorunlardır! Çünkü burada Ahmet'in ihmal ettiği o kadar çok şey var ki!

- Ahmet!
    - Hımmmmm!
    - Seninle önemli bir konuda konuşmak istiyorum.
    - Hımmmm!
    - Dinliyor musun beni?
    - Dinliyorum canım! Bir dakika tahtayı kaldırdılar.
    - Ahmet, şu evi değiştirsek diyorum!
    - Hangi evi? Bak verdiler!
    - Oturduğumuz evi.
    - Evi mi? Bak çimentolar hareketlendi galiba!
    - Ev diyorum. Evi değiştirebilir miyiz?
    - Güzelim, şimdi ev alma zamanı değil ki!
    - Neden değil?
    - Çünkü şimdi İhlas'a girsem, üç kat kazansam daha iyi bir ev alırız.
    - İyi de sende İhlas vardı zaten!
    - Vardı da 1.20 den vardı. Şimdi 0.80 oldu!
    - Şimdi buradan mi üç kat yapacak Ahmet?
    - Bilmem?
    - Neden bilmezsin. Günde 4-5 saat bunlara bakıyorsun ya!
    - Bak, pasife yazdığım İŞ-C ler gitti! Off beee!
    - Kazandın mı yani?
    - Hımmmmm! 8.50 den aldıklarımı 8.80 den çaktım!
    - İyi de iki sene önce bizim 2.0 den İŞ-C'lerimiz yok muydu?
    - Yoktu! Pardon vardı! Onları ben kırk kere alıp sattım!
    - Peki dört beş kat kazandın mı bari!
    - Bilmem! Oturup hesaplamam lazım!
    - Ev alacak paramız var mı Ahmet?
    - Hımmmmm!
    - Allah belanı versin! Tamam mı?
    - Hımmmmm! Olur canım...

Alıntıdır

Sayfa 13/23 İlkİlk ... 31112131415 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız