Sayfa 131/682 İlkİlk ... 3181121129130131132133141181231631 ... SonSon
Arama sonucu : 5451 madde; 1,041 - 1,048 arası.

Konu: ISBTR - İş Bankası B

1.  Alıntı Originally Posted by demir113 Yazıyı Oku
    10 Ekim de daha hareket başlamadan Vira Bismillah diye tvit atmış
    kurucu 8 ekimde başladı. Harekete
    Yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Bıstte pozısyon almanın zarar yazdığı anlardayız ,bu günler öyle günler, daha öncede oldu, gelecekte yine olacak ,böyle günlerde yüksek beklentısı olan kağıtta olmanın avantajını yaşıyor ortaklar,salı ıçın bıstte ne olacağını tamın etmek çok guç, anlık görünüş çok fena
    inşallah gerçekleşmez ve gaplı yukarı olur, benım temenım bu, herkes kazansın da olmıyor ışte, bırılerı kaybederken bırılerı kazanıyor buranın kuralı bu amk.....

3. https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...px?hisse=ISBTR
    Buradan bölünme ve temettülere bakabilirsiniz, A ve B lerin imtiyazı var ama tam neler anlayamıyoruz. Kurucu ise daha net, hisselerin bu şekilde olması bizim için avantaj yoksa bu hisseleri alma ihtimalimiz olamazdı. Şu an için beklemekten başka yapacak tek şey bu konu ile alakalı yazı yazmış köşe yazarlarına mail atmak özellikle kurucu üzerindeki kısıtlamayı belirtmek. Çünkü bu kısıtlama dolayısıyla Atatürk'ün vasiyetin ihlali var, varislerin elinde hisse olanların haklarını kısıtlama var. Bununla ilgili köşe yazarlarının bilgisi olması kanun geldiği zaman tartışma konularında belirleyici nokta olacaktır. CHP bu konuda köşeye sıkışacaktır. 1991 genel kurulu sonrası kısıtlamanın gelmesi ve bu süre içinde CHP nin tekrar kurularak hisseleri geri alması ve kuruculara %10 temettü ödemesi üzerindeki 250 bin kısıtını kaldırmak için yönetimde birşey yapmaması, üstelik yapılan genel kurullarda bu şekilde kurucu paylara kısıtlı temettü ödenmesi şeklindeki dağıtımları onaylaması , kanun geldiği zaman tartışma proğramlarında çok konuşulacaktır.
    Bu kısıtlama nedeniyle TDK ve TTK binde 1 gibi oranlarda kurucu temettülerini az almışlar varisler ve elinde hisse olanlarda aynı şekilde binde 1 oranında almışlardır. Şeklinde köşe yazarlarının bilgisi olmaIıki konu tartışılsın. YTD. Kararlarınızı kendiniz veriniz
    Yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Patent Vekili Yazıyı Oku
    İs bankası devri meclise gelecek mecliste gecmezse olası MHP destek vermezse kanun hükmünde kararname ile hisselerin devri olacak.

Kaynak cnnturk haberker
    Bu olasılığı biliyordum ama dillendirmek istemedim, sebebi ise nazik bir mesele bu mesele,ortada Atatürk ün vasiyeti var birde akçeli işler bunlar ,bu işin kanun hükmünde kararnameye kalmasını istemem açıkcası, eğer öyle olursa çok tatışmalı olur ve süreç uzayabilir ,meclis kararı olsun temiz olsun ,ayrıca işin yargı boyutu olacak CHP yargıya gitmeden dururmu sizce , bana göre kesin gider, e o zaman yüce meclisten çıkmış bir kanunmu daha iyi ,yoksa Cumhurbaşkanından çıkan KARARNAMEMİ .Sizce hangisi kimin elini güçlendirir ? MHP destek vermiyorum diyemez artık ortada Bahçelinin onca demeci var .Ayrıca unutmayın emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ret oyu verdi ve bir adamını harcadı o konuda.bu konuda bana göre kesin evet diyecektir .ben açıkcası rahatım konunun meclis ayağında, sonrası önemli yargı ayağı ve o geçildikten sonra kurucu ve imtiyazlı hisselerin genel kurul kararıyla tek taraflı gasp edilen hakları nasıl geri alınacak 2010 u unutmayın son anda nasıl geri çekildi madde ,gerçi şu anda sistem değişti o zamanın türkiyesi ile şimdi kisi aynımı değil benim tek ümitlendiğim bu durum .bakalım yaşayıp göreceğiz bu sefer de olmazsa yapacak bir şey yok gene bekleyeceğim .gün gelecek hak yerini bulacak ..SYG....

5. Meclisten geçecek mhp desteğiyle sonra isbank cepte asıl isbankin istiraklerinden temettu pay almak için yasa üzerinde çalışıyoruz demesi önemli yani burda isbank in iştiraklerinden isbank a nasıl temettü alıyorsa chp hisselrine de aynı şekilde temettü alacak. isatr isbtr ve iskur bence temettü oranı değişecektir

Eğer beklentimiz gerçekleşir ve Atatürk hisseleri hazineye geçerse ,şu durum oluşacak elinde işkur ve işa ile işb olan tüm hissedarların yıllardır haksız yere mağdur edildiği gibi ,mevcut durum sürdürülürse en büyük mağdurlardan birisi yeni ortak olan hazine olacak elinde tonla imtiyazlı senet var ve 1.5 liramı alacak yani hisse başı ve bereket versin mi diyecek yoksa bi dakka
    bu böyle olmaz deyip yanlışı düzeltmek için harekete mi gececek,yani kısası kanun çıkartarak hisseleri hazineye alan irade bu haksızlığa seyirci kalırmı,gidermezmi bu haksızlığı ,sizce hangisi?ben oyumu 2. ihtimale veriyorum.....
    Arkadaşlar ben yorumlarımı elinde hisse olan mağdurlar için yazıyorum .yeni girenler veya almayı düşünenler lütfen kaale almasın
    burlardan girmek ve ya girmeyi düşünmek başka şey ,zaten elinde olması başka şey, burda elindeki hisseler miras yoluyla kendisinde olanlar dahi var , yani kısası YTD.....

7. (bu yazıyı twitter da buldum gazetelere köşe yazarlarına mail olarak gönderilebilir)
    İş Bankası hisseleri olayında sürece hep yanlış yerden yaklaşılıyor. Meseleye hilafet için gönderilen para, CHP o dönem tek partiydi diye yaklaşılması tartışmayı kısır bir döngüde tutacaktır.*
    * * Mesele şu, Atatürk’ün vasiyeti yerine getirilmiyor, üzerinde kısıtlama var ve bu yüzden kamu kurumları olan TTK ve TDK zarara uğruyor.*
    * * Chp neden şimdiye kadar itirazda bulunadı, bu hususta girişimde bulunacak mı ?bulunmazsa bunun hukuki bir sonucu olacakmı? devlet alacağını bırakacak mı?
    * * *Ne diyor Atatürk vasiyetinde, hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır diyor. Her sene nema yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir diyor. Chp’ye de bu şartlarla bırakıyor hisseleri.O dönem esas sözleşmede kurucu hisseler üzerinde kısıt yok. Vasiyette ne yazıyor, ‘şimdiki gibi’ nemalandırılacaktır diyor.*
    * * Sonuç olarak; Atatürk vasiyetini hazırladığı zaman ana sözleşmede kurucu hisselere kardan %10 ödenmesinin yazılı olduğu biliniyor.Atatürk hisselerinin yönetim, gözetim ve temsil yetkisine sahip CHP’nin 604 adet İş Bankası Kurucu hissesi bulunuyor.Atatürk’ün vasiyeti gereği CHP, İş Bankası’ndan kar payı almıyor, söz konusu temettüler TDK ve TTK’ya ödeniyor ancak burada gözden kaçırılan bir hakikat varki oda şudur;*
    * * *İş Bankası, 1991 yılında yaptığı ana sözleşme değişikliği ile kurucu hisse sahiplerine ‘ödenmiş sermayenin 250 Bin Türk Liralık bölümü ile sınırlı olarak’ kar payı ödemesi yapıyor.1991 yılında getirilen kısıtlamayla kurucu hisselere ve dolayısıyla Atatürk’ün miras bıraktığı kurucu hisselere ödenen kar payı yüzbinlerce kat azaltılıyor.Atatürk hisselerinin gözetimi ile yükümlü olan CHP bu konuda itirazda bulunmuyor ve bu sebeple TDK ve TTK’ya olması gerekenden çok daha az kar payı ödeniyor.Bunun sonucunda İş Bankası büyük çıkar sağlıyor, İş Bankası Kurucu Hissesi’nden dolayı kar payı alan TDK, TTK, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumları* zarara uğruyor.Çok sayıda imtiyazlı ve kurucu hissesi bulunan* Munzam Sandık aynı zamanda İş Bankası yönetimini belirleme gücüne sahip ve bu kısıtlamaya ilişkin itirazda dahi bulunmuyor.Kurucu hisseler sahipsiz bırakılıyor, bu sayede banka yönetimi daha fazla jestiyon alabiliyor, Atatürk hisselerinden dolayı temettü alan TDTK’ya çok daha az kar payı ödeniyor ve tutar bankada kalıyor, olağanüstü yedek akçede biriktiriliyor.
    * * *Atatürk hisselerinin yönetim, gözetim ve temsil yetkisine sahip CHP, Atatürk’ün vasiyeti gereği TDK ve TTK’na gerçekte olması gerekenden onbinlerce kat daha az kar payı ödenmesine sebep olan söz konusu kısıtlamanın kaldırılması için girişimde bulunmuyor.
    * * İş Bankası karının %10’unun kurucu hisse sahiplerine dağıtılması ve bu sebeple 604 hissenin payına düşen tutarın da TDK ve TTK’ya ödenmesi gerekirken, Atatürk’ün vasiyetine açıkça aykırı olan söz konusu kısıtlama yüzünden bu tutarlar ödenmiyor.
    * * *İş Bankası yönetimi ve CHP gerçekten Atatürk’ün vasiyetine sahip çıktıklarını iddia ediyorlarsa, Atatürk’ün vasiyetine açıkça aykırı olan bu durumun düzeltilmesi için girişimde bulunmaları gerekir.
    * * *Aksi halde; Türk Ticaret Kanunu 348. maddesinde "kurucu intifa senetlerinin çıkarıldıkları tarihteki sermaye dikkate alınmaksızın kârdan yararlanabilecekleri" yönünde yapılacak bir düzenleme sorunu ve kamu zararını ortadan kaldıracaktır.

Sayfa 131/682 İlkİlk ... 3181121129130131132133141181231631 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •