Sayfa 137/208 İlkİlk ... 3787127135136137138139147187 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 1,089 - 1,096 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1. Son dönemde siyasilerden sokaktaki vatandaşa kadar herkes borsada oluşan manipülatif hareketi konuşuyor.

Bu hareket bize "pay vadeli" piyasasındaki açık tarafları gösterdi ve piyasamızın ne kadar sığ ve kontrol edilebilir olduğunu.
    Ay sonuna kadar bütün pozisyonlar kapanacak olduğunu da hatırlattı.

2.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    Son dönemde siyasilerden sokaktaki vatandaşa kadar herkes borsada oluşan manipülatif hareketi konuşuyor.

Bu hareket bize "pay vadeli" piyasasındaki açık tarafları gösterdi ve piyasamızın ne kadar sığ ve kontrol edilebilir olduğunu.
    Ay sonuna kadar bütün pozisyonlar kapanacak olduğunu da hatırlattı.
    Sn rosense açık tarafları diyorsunuz, bunu biraz açabilir misiniz? Açık taraflar ne şekilde kapatılmalıydı da bu oyun engellenmeliydi?

Bana göre bu oyunları önlemenin tek yolu veya azaltmanın tek yolu caydırıcı cezalar verilmesidir. Cezayı geçtim şimdi bazıları pozisyon alanları ve aldıranları ödüllendirmekten bahsediyor. Birkaç sayfa geride uyanığın birinin yazısından alıntı var. Kişi mahsuplaşmaktan bahsediyor...

Kişi pozisyon almak istemiş, aracıda adamın kapasitesine bakmadan aldırmış. Şimdi 1 milyon portföyü olan birine 1,5 milyonluk pozisyon aldırsan risk az olur fakat aynı kişiye 10 milyonluk işlem yaptırırsan ters durumda böyle sıkıntı olur.

Oyunu kuranla aracılık eden her zaman bu tür oyunu oynayabilir. 1 milyon sermayesi olan kişiye aracı kurum isterse 100 milyonluk işlem yaptırabilir, neticede tuş ellerinde. Bunu resmi kurumlar bire bir denetleyemezler.

Resmi kurumlar burada yabancıların Ağustos sonunda 360 milyon dolar alımı var haberini denetleyebilirlerdi. Kim alıyor, bıyıklı mı bıyıksız mı? İşin aslı buradan bile bir şey çıkmayabilir çünkü oyunu kuranlar özellikle oyunu yabancı alışı sırasında başlatmış olabilir...

Elbet varsa ilave tedbirler alınsın. Asıl önemlisi oyunu oynayanlar ödüllendirilmesin... Oyunu oynayanlar masum kabul edilmesin...

Oyunu oynayanda aracılık edende son kuruşlarına kadar maddi bedeli ödesinler, devamında da Garanti fonu devreye girsin...

3.  Alıntı Originally Posted by hilmi Yazıyı Oku
    Sn rosense açık tarafları diyorsunuz, bunu biraz açabilir misiniz? Açık taraflar ne şekilde kapatılmalıydı da bu oyun engellenmeliydi?

Bana göre bu oyunları önlemenin tek yolu veya azaltmanın tek yolu caydırıcı cezalar verilmesidir.
    SAYIN hilmi bey bu gelişmeler en alttaki yöneticiden en yukarı cumhurbaşkanına kadar bilgisi olan mevzular hukuk a benim güvenim kayboldu isteseler öyle çözümler bulurlar ki çoğu uzman kişiler ben neden düşünemedim diye hayıflanırlar düzen böyle kurulmuş değişim olması benimde temennim ama zor diyorum...

Ziraat"in tepe yöneticisinin borsadaki şirketinin hisseleri bir yılda yüzde 274 arttı.

Ekonomik kararlara ilk elden ulaşabilen üst düzey bir kamu bankası yöneticisinin borsada oynaması etik mi ?
    Son düzenleme : rosense; 25-09-2022 saat: 10:35.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sn. kafkaf yazdığınız şekilde değil, piyasadaki hisseden fazla pozisyon açılamıyor, limitler belirlenmiş, yaklaştıkça önlemler devreye giriyor. Sn. hilmi'nin yorumları doğru. Ayrıca her long pozisyon için bir short pozisyon var toplamı sıfır.
    Viopta öyle hesaplanmamış açık kalmış noktalar yok merak etmeyin. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) İşleyiş Esasları Genelgesi var, uzun bir doküman orada detaylar mevcut buraya alıntılamıyorum.

Yalnız fiziki teslimat gereken hisselerde gerekirse nakdi uzlaşma yapılabilir diye neye dayanarak ortaya çıkardılar onu bulamadım.
    Her long pozisyon için short pozisyon var :-) Çok iyimser yaklaşım :-)

Banka hisseleri düşerken işc 2 kere devre kesti, vbts gelmeli idi ama gelmedi.

https://twitter.com/prideveteran1/st...efLA2P8gQ&s=19

Olay kuralları koymak mı yoksa uygulamak mı?

Piyasaya yıllarını vermiş insanlar neden bir haftadır yanlış birşeyler olduğunu yazıp çiziyor? Hiçbir şey bilmeden mi konuşuyor bu insanlar?
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

5.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Her long pozisyon için short pozisyon var :-) Çok iyimser yaklaşım :-)

Piyasaya yıllarını vermiş insanlar neden bir haftadır yanlış birşeyler olduğunu yazıp çiziyor? Hiçbir şey bilmeden mi konuşuyor bu insanlar?
    Eğer her long pozisyonun karşılığında short pozisyon yoksa borsadan uzaklaşmak şart. Delilsiz böyle bir ithamda bulunmak doğru değil, varsa deliliniz başka.

Konuşanların bir kısmı boş konuşuyor, bir kısmı kasıtlı olayı çarpıtma peşindeler. İçlerinde belki doğruyu konuşanda vardır fakat ben rastlamadım. Siz konuşma veya yazısı ile doğruyu konuşan veya yazan birini okuyabileceğim veya dinleyeceğim kaynağı ile birlikte paylaşabilir misiniz?

6.  Alıntı Originally Posted by rosense Yazıyı Oku
    SAYIN hilmi bey bu gelişmeler en alttaki yöneticiden en yukarı cumhurbaşkanına kadar bilgisi olan mevzular hukuk a benim güvenim kayboldu isteseler öyle çözümler bulurlar ki çoğu uzman kişiler ben neden düşünemedim diye hayıflanırlar düzen böyle kurulmuş değişim olması benimde temennim ama zor diyorum...

Ziraat"in tepe yöneticisinin borsadaki şirketinin hisseleri bir yılda yüzde 274 arttı.

Ekonomik kararlara ilk elden ulaşabilen üst düzey bir kamu bankası yöneticisinin borsada oynaması etik mi ?
    Olayı farklı yere neden çekiyorsunuz? Cumhurbaşkanının konuyla ne ilgisi var? Olay bir kaç spekülatörün (spekülatörü kötü manada yazmıyorum, borsada işlem yapan herkes spekülatördür, bende dahil) kapasitelerinin üzerinde işlem yapmaları sonucu terste kalmalarından ibaret. Bende paramın 10 katı pozisyon açsam ve terste kalsam bende maddi sıkıntıya düşerim, sanırım sizde düşersiniz...

Kişinin 1 pozisyon açma kapasitesi varken 10 pozisyon açarsa olacağı budur. Bundan pozisyonu açtıranda açan kadar sorumludur...

Adamlar bu güne kadar yükümlülüklerini yerine getirdi. Kontratlar kapanana kadar da yerine getirirlerse tek sorun yüklü alım ve satım emirleri ile tahtaların dengesini bozmaktan başkada yanlışları yok. Bu oyunu kuranlara da haksızlık yapmak istemem. Bu sırada para kazananda kaybedende elbet olmuştur, bu borsanın cilvesi...
    Son düzenleme : hilmi; 25-09-2022 saat: 12:15. Sebep: Ek

7.  Alıntı Originally Posted by hilmi Yazıyı Oku
    Eğer her long pozisyonun karşılığında short pozisyon yoksa borsadan uzaklaşmak şart. Delilsiz böyle bir ithamda bulunmak doğru değil, varsa deliliniz başka.

Konuşanların bir kısmı boş konuşuyor, bir kısmı kasıtlı olayı çarpıtma peşindeler. İçlerinde belki doğruyu konuşanda vardır fakat ben rastlamadım. Siz konuşma veya yazısı ile doğruyu konuşan veya yazan birini okuyabileceğim veya dinleyeceğim kaynağı ile birlikte paylaşabilir misiniz?
    Medya da yazılanları takip ediyorum. Sizde medyayı takip edin.

Yazdıklarım şahsi tecrübelerimden elde ettiğim çıkarımlardır. Bilgi paylaştıkça artar. Sizi inandırmak gibi bir niyetim de yok, zorunluluğum da yok.

Long pozisyon kadar short pozisyon olduğunu ben de dahil viop ta işlem yapan herkes biliyordur. Buna rağmen bu kadar tartışılıyor ise sorun bizim tahmin ettiğimizden daha büyüktür (bilmediğimiz birşeyler olabilir) diyorum.

Neden bu kadar stres yaptığınızı da anlamış değilim. Seçim öncesinde problem yaratılmasına izin vermeyeceklerini düşünüyorum. Panik yapmadan beklemek daha mantıklı değil mi?
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

8.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Medya da yazılanları takip ediyorum. Sizde medyayı takip edin.

Yazdıklarım şahsi tecrübelerimden elde ettiğim çıkarımlardır. Bilgi paylaştıkça artar. Sizi inandırmak gibi bir niyetim de yok, zorunluluğum da yok.

Long pozisyon kadar short pozisyon olduğunu ben de dahil viop ta işlem yapan herkes biliyordur. Buna rağmen bu kadar tartışılıyor ise sorun bizim tahmin ettiğimizden daha büyüktür (bilmediğimiz birşeyler olabilir) diyorum.

Neden bu kadar stres yaptığınızı da anlamış değilim. Seçim öncesinde problem yaratılmasına izin vermeyeceklerini düşünüyorum. Panik yapmadan beklemek daha mantıklı değil mi?
    Sayın kafkaf stres yapmıyorum, stresli de değilim.

2 gündür yazıyorum, çünkü amacım hem bilgilendirme yapmak hem de oluşabilecek yanlışların önüne geçmek.

Takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Ortada "nakdi uzlaşma" ve mahsuplaşma" veya yazılmayan başka çözümler olacağını yazıyorlar. Bunları uygun şartlarda olmazsa elbet istemem.

Nakdi Uzlaşma; 3 gün serbest fiyattan fiyat oluşturulmak kaydıyla kabul ederim, yoksa bu taban fiyatlardan nakdi uzlaşmada ben zarar ederim. Kim zararını ister?

Mahsuplaşma; ben farklı zamanlarda parçalı hisse aldım, karşılığında da kısa pozisyon aldım. 3 ay önce aldığım hisseyi ben şimdi kimle nasıl mahsuplaşacağım, birde üstüne dönüp viopta sayısını bilmediğim kişilerle viopta uzlaşacağım? Bana göre mahsuplaşma da çok yanlış bir öneridir ve ben elbet karşı görüşümü beyan ederim. Öyle çok miktarda pozisyonumda yok. Pozisyon alırken Garanti sınırlarındaydı, şimdi daha da azaldı. Sadece farklı zamanlarda işlem yaptığım için aynı kişiye denk gelme olasılığı düşük.

Kurallar bellidir. Herkes aldığı pozisyonun bedelini ödeyecek, alan ödeyemiyorsa aracı ödeyecek, o da ödeyemiyorsa Garanti fonu devreye girecek. Böyle bir durumda uygun çözüm bulunur demek yanlıştır. Buna karşıda elbet yazarım, isteyen okur isteyen engeller...

Sizin de arbitraj pozisyonunuz varsa aynı tarafta olmalıyız, pozisyonunuz yoksa siz neyin peşindesiniz?

Saygılar...

Sayfa 137/208 İlkİlk ... 3787127135136137138139147187 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •