Sayfa 1373/7020 İlkİlk ... 3738731273132313631371137213731374137513831423147318732373 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 10,977 - 10,984 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali aktor Michael Keaton'in (Michael John Douglas) dogum gunu (5 Eylul 1951)

2. Fransa-Kanada asilli Amerikali roman yazari ve sair Jack Kerouac (Jean-Louis Kéroua) Yolda (On The Road- Sulla Strada) romanini Viking Press araciligiyla 5 Eylul 1957 tarihinde yayimladi.

"Oraya varana kadar da durmamaliyiz."

"Nereye gidiyoruz ?"

"Bilmiyorum, ama gitmemiz lazim"

"Benim ilgimi ceken insanlar deli olanlardir. Yasamak icin deli olan, konusmak icin deli olan, her seye ayni anda ihtiras duyan, hicbir zaman esnemeyen ya da siradan bir sey soylemeyen! Ama gece boyunca maytaplar gibi yanan, yanan, yanan..."

"Basim donunceye kadar dolastim. Sanki ruyadaydim da ucurumdan yuvarlaniyordum. Icimden ah, sevdigim kiz nerede, diye gecirdim, asagidaki kucuk dunyada bakmadigim gibi bakindim etrafa. Onumde Amerika kitasinin buyuk dogal girinti cikintilari, uzaklarda bir yerlerde de havaya toz bulutu ve kahverengi duman puskurten manyak, heybetli New York. Doguda bir kahverengilik ve bir kutsallik vardi, California ise badana yapilmis gibi beyaz ve bos kafaliydi, en azindan o siralar boyle dusunuyordum."

"I spun around till I was dizzy; I thought I'd fall down as in a dream, clear off the precipice. Oh where is the girl I love? I thought, and looked everywhere, as I had looked everywhere in the little world below. And before me was the great raw bulge and bulk of my American continent; somewhere far across, gloomy, crazy New York was throwing up its cloud of dust and brown steam. There is something brown and holy about the East; and California is white like washlines and emptyheaded -- at least that's what I thought then."

3. Rus yazar Boris (Leonidovich) Pasternak'in Doktor Jivago (Doctor Zhivago) romani Amerika'da ilk kez 5 Eylul 1958 tarihinde yayimlandi.

"Yasami degistirmek! Ne kadar iddialı bir soz. Oysa yasami zerre kadar anlamamis olan bir insan, ancak boyle bir laf edebilir. Bunlar yasamin nasıl surdugunu, kalbinin nasil carptigini hissedemeyenlerdir. Onlar yasami kendileri tarafindan islenebilecek bir ham madde olarak goruyorlar. Dusunemiyorlar ki yasam hicbir zaman bir hammadde olmamistir ve olamaz."

"Reshaping life! People who can say that have never understood a thing about life - they have never felt its breath, its heartbeat - however much they have seen or done. They look on it as a lump of raw material that needs to be processed by them, to be ennobled by their touch. But life is never a material, a substance to be molded."

4. Ayi Yogi (Yogi Bear - Orso Yoghi), ilk kez 5 Eylul 1958’de Joseph Barbera ve William Hanna’nin yarattigi Huckleberry Hound Show'da destekleyici karakter olarak Amerikan televizyonlarina cikti. (Cok sevildigi icin, daha sonra kendi isminde animasyon filmleri yaratildi.)

5. Modern sanatin onculerinden ve soyut sanatin Turkiye'deki ilk temsilcilerinden (Halikarnas Balikcisi'nin kiz kardesi) Fahrelnissa Zeid’in olum yildonumu (5 Eylul 1991)

6. “Istanbul buyuk bir ticaret merkezi, doguyla bati arasinda kozmopolit bir kopru, ticari ve dinsel ballarin olusturdugu mozaik duvarli bir kovan oldugundan, onlari her sabah yaldizli bir dirsegin durtusuyle, heyecan icinde uyandiriyordu.” Tom Robbins, Parfumun Dansi

“Neither of them had ever resided in a large city before, and Constantinople, a major trading center, a cosmopolitan link between East and West, a mosaic-tiled hive of commercial and religious honey, woke them daily with an excited nudge from its gilt elbow.”

7. “Clichy'de yasadigimiz o donem bana Cennet'te bir gezinti gibi geliyordu simdi. Gercek anlamda tek sorunumuz vardi, o da yemekti. Onun disinda butun dertler hayal mahsuluydu. Bazen, kole gibi yasamaktan yakindiginda, ona da soylerdim bunu. Iflah olmaz bir iyimser oldugumu iddia ederdi, fakat iyimserlik degildi benimkisi; dunya kendi mezarini kazmakla mesgulken hayatin tadini cikarmak, eglenmek ve gamsiz olmak icin hala zamanimiz olduguna yonelik derin bir kavrayisti sadece.” Henry Miller, Clichyde Sessiz Gunler

"When I think of this period, when we lived together in Clichy, it seems like a stretch in Paradise. There was only one real problem, and that was food. All other ills were imaginary. I used to tell him so now and then, when he complained about being a slave. He used to say that I was an incurable optimist, but it wasn't optimism, it was the deep realization that, even though the world was busy digging its grave, there was still time to enjoy life, to be merry, carefree, to work or not to work."

8. Orion Pictures, Anna and the Apocalypse'nin fragmanini yayinladi.

Sayfa 1373/7020 İlkİlk ... 3738731273132313631371137213731374137513831423147318732373 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •