Sayfa 139/671 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon
Arama sonucu : 5364 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,286
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,286
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Merhabalar, şimdi üstadlar ben bu sene yurtdışı borsadan (nasdaq) biraz yatırım yaptım, cüzi de olsa CO ve O üzerinden toplasan 40 dolar falan ancak temettü gelirim olmuştur. Tabii bunlar yine interactive brokers hesabımda duruyordu, sonra bunlarla yine hisse senedi aldım. Serbest meslek çalışanı olduğumdan zaten sürekli beyanname veriyorum, şimdi ben bu mart ayında bu gelirleri de beyan edecek miyim? Sınırın altındayım zaten, kaldı ki gelir hesabıma da geçmiş değil. İlerleyen süreçte toplu alım yapacam.

Şimdi o zaman da sadece hesaba geçince mi vergi beyanı gerekecek ?

Aklımda deli sorular

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Dogrusu bunlari da madem beyanname veriyorsun baska gelirlerin nedeni ile ona ilave etmen ve vergisini odemen.
    Yurtdisinda yapilan kesintileri mahsup ediyorsun ve bu sekilde zaten ilave bir vergi cikmiyor.
    Alim satim kazanci vergisi ise biraz daha karisik.
    Ama annadigim kadari ile bu sekil bir gelir yok sende, sadece temettu geliri var.
    Bu arada benim mali musavire beyanname verirken sordum yurtdisinda 1100 TL kadar faiz gelirim var beyan siniri altinda kaliyor ama diger gelirlerim nedeni ile beyanname verdigim icin bunu da ekleyip beyan etmek istiyorum dedim.
    Bana verdigi cevap ulkeye getirmedigin surece beyan etmene gerek yok seklinde oldu.
    Ben bu adamin bu isi bildigini dusunmuyorum acikcasi.
    O zaman aklima su geldi, burada acilan finansinvest hesabim yerine yurtdisinda interactive brokers'da bir hesap acip alim satimi oradan yapmak, temettuyu oraya almak, para varsa hesapta yurtdisi banka hesabima cekmek ve oradan aldigim kredi karti ile tatile gittigimde harcamak veya tekrar interactive brokers'a gonderip yeni alimda kullanmak...
    Bunun olabilitesini arastirmam lazim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Dogrusu bunlari da madem beyanname veriyorsun baska gelirlerin nedeni ile ona ilave etmen ve vergisini odemen.
    Yurtdisinda yapilan kesintileri mahsup ediyorsun ve bu sekilde zaten ilave bir vergi cikmiyor.
    Ama annadigim kadari ile bu sekil bir gelir yok sende, sadece temettu geliri var.
    Bu arada benim mali musavire beyanname verirken sordum yurtdisinda 1100 TL kadar faiz gelirim var beyan siniri altinda kaliyor ama diger gelirlerim nedeni ile beyanname verdigim icin bunu da ekleyip beyan etmek istiyorum dedim.
    Bana verdigi cevap ulkeye getirmedigin surece beyan etmene gerek yok seklinde oldu.
    O zaman aklima su geldi, burada acilan finansinvest hesabim yerine yurtdisinda interactive brokers'da bir hesap acip alim satimi oradan yapmak, temettuyu oraya almak, para varsa hesapta yurtdisi banka hesabima cekmek ve oradan aldigim kredi karti ile tatile gittigimde harcamak veya tekrar interactive brokers'a gonderip yeni alimda kullanmak...

Syg,
    What happens in vegas, stays in vegas modeli

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

4. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku

Syg,
    Bu mahsubu yaparken kesintinin ve temettünün yattığı günün merkez bankası kurunu dikkate alarak mı (hesap ederek) beyan veriyoruz?

Bir de Gedik Yatırımda zaten herşey interactive brokers hesabında duruyor, senin hesabına geri dönmüyor, temettü de oraya yatıyor

Benim muhasebeci de bir hesap yapayım dedi ama nasıl beyan edecek, hangi kuru dikkat edecek, hangisi vergisi, haggisi temettü anlamadı en son bana bıraktı, o da aynen beyan sınırı altında ama stopaj kesinti vs vergi dairesinde gözükürse uğraşırız, bence beyan et dedi

Son düzenleme : ihsanaktas; 13-03-2019 saat: 23:00.

5. En güzeli yurt dışındaki hesap ve parayı buraya hiç getirmemek, boeing düşmeye devam ediyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Bu mahsubu yaparken kesintinin ve temettünün yattığı günün merkez bankası kurunu dikkate alarak mı hesap ederek beyan veriyoruz?

hesaba geçtiği günki TCMB döviz alış kuruna tabidir.

Sn.Dudu'nun da dediği gibi "tamamen" yurtdışında hesap açıp parayı elden "nakit" olarak getirwbilir. Bu durumda beyan edilmese vergi çıkar mı? deneyen, canlı bir örnek bulmak lazım
    tüm sistemler elektronik kayda bağlı olduğundan yurtdışında da olsa yinede kesin,%100 görünmez bir hesap olunmuyor bence
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    hesaba geçtiği günki TCMB döviz alış kuruna tabidir.

Sn.Dudu'nun da dediği gibi "tamamen" yurtdışında hesap açıp parayı elden "nakit" olarak getirwbilir. Bu durumda beyan edilmese vergi çıkar mı? deneyen, canlı bir örnek bulmak lazım
    tüm sistemler elektronik kayda bağlı olduğundan yurtdışında da olsa yinede kesin,%100 görünmez bir hesap olunmuyor bence
    Peki alım satımdan kaynaklı vergi verirken ara ara pek çok alım yapıyoruz sonuçta, onları nasıl hesaplayacaz ?

Tapatalk Pro kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Paranete Yazıyı Oku
    Yatirim yapmak istiyorum, Hisse artik 2021 kadar almayi düsünmiyorum düsüsde düsecektirde Paralar altin veya desanfiv Hisselere geciyor... Sizinde sahip oldunuz bir Fon veya benzeri birsey Tafsiye edeceniz birsey varmidir?
    VT(Vanguard Total World Stock ETF) bunu tavsiye ederim. Fon gideri çok düşük %0.09, yani bizim dandik BES fonlarının sadece 25'de biri, UV'li tutacaksanız fon gideri çok önemlidir. Fon kurucusu Vanguard, bilenler bilir zaten anlatmaya gerek yok. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler de dahil 8000'den fazla hisse senedi var içinde.

Sayfa 139/671 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •