Sayfa 14/38 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 300 madde; 105 - 112 arası.

Konu: SGK emekli maas vb sohbet....

Bir arkadasim ile konustum, firmalar bu olayi kabul etmez dedi- cok yuksek maas ile is bulmak lazim ki o da su andaki Turkiyenin durumunda hic mumkun gorunmuyor, birakin is bulmayi biz yuksek maas ariyoruz, o yuzden basalim 600 liralik paramizi alalim gunlerimiz emekli olup, masraf azaltip takilalim omrumuzun sonuna dek derim..

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Sizin bu dediginize gore ben Turkiyeye donup bu kalan 600 gunumu bir firmada gosterip yada firmada calisabilirsem bunu yonetime rica edip, sgk primim asgari den yatirilsa bile benim primi min tavana kadar olan kismi nin tarafimca odenecegini belirtip cepten odemeliyim. Cok enteresan..

Benim su an icin 600 gun sgk odemem gerekiyor - 6 sene sonra da emekli olacagim..

2.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Bu satin aldiklari gun sayesinde emekli olduklari zaman NORMAL EMEKLI MI oluyorlar yoksa YURTDISINDAN BORCLANARAK mi emekli oluyorlar?

Arada cok buyuk fark var. Bir ogrenirseniz sevinirim cunku avantajlar dezavantajlar cok farkli.
    Son 3.5 senenin statüsüne bakılıyor . (yurtiçi için)

En azından benim durumum bu.

Ben,son 3,5 senemi sgk lı olarak tamamladıktan sonra, sgk lı statüsünü kazanıyorum.(daha önce bağkurlu idim)

Sgk lı olmayanın borçlanma hakkı yok. (bağkurlu borçlanamaz)Yurtiçi için geçerli.

Sgk lının askerlik ve yurtdışı hizmetlerini borçlanma hakkı var.

Eğerki, borçlanacağınız yıllar 2000 öncesine falan denk geliyor ise maaşı yukarı itiyor. (hesaplama şekli karmaşık)

Sadece yurtdışı hizmeti olanın durumunu araştırırım.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Yeni bir konu actim. Sohbet e bekliyorum arkadaslar..

IGA, kopruler, sehir hastaneleri, nukleer santral vb. hakkinda sohbetler...
    http://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=3061

4. bu zam yılda 2 kez mi yapılıyor ocak ve temmuzda mı ?
    Parayı hedefiniz yapmayın. 1$ Elli kuruş olacak
    duhul: eylül 2012

5.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Bu satin aldiklari gun sayesinde emekli olduklari zaman NORMAL EMEKLI MI oluyorlar yoksa YURTDISINDAN BORCLANARAK mi emekli oluyorlar?

Arada cok buyuk fark var. Bir ogrenirseniz sevinirim cunku avantajlar dezavantajlar cok farkli.
    Sadece yurtdışı hizmetinde bulunmuş kişiler emekliliğe başvurduğunda SGK lı olarak emekli oluyormuş.

Değişik hizmetleri (yurtdışı,sgk,bağkur) olanların son 3,5 yılına bakılıyor.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Ahmetg Guest
    Merhaba,
    1 gun amerika ya gelir miyim, belki turist olarak ama tabi ileriki yillarin ne getirecegini bilemeyiz.. Amerika ile ilgili video izlememin sebebi; diger videolara gibi aksam oldugunda can sikintisi kaynaklidir.
    Sigorta elbette lazim onu kabul ediyorum.. Kanser olunca sigorta degistirme degil de bakilmiyor, acinizdan oluyorsunuz vs genelde anlatilan bu, tabii ki eyaletler arasi farkliliklar da mumkun.
    ABD de federal yasa var eyelet ustu bir yasa. hickimse hastane kapisinda bekletilmez para sigorta sorulmaz iceri alinir ve tedavi edilir

Ha sonra evine fatura kesin gelir o baska mesele

BU federal yasadir

2012 de cikan yasa ile ABD deki herkesin sigortasi olmak zorundadir. Sigortasi olan bir insanin cebinden ne kadar maximum cikacagi da policed belirtilmistir.

Maalesef Turkiyede bunlar bilinmiyor. Nedense millet kafayi takmis ABD de soyle kotu boyle kotu. Yahu bende begenmiyorum bu ulkenin bir cok seyini ama saglik TR den fersah fersah ileride. Hemde baya ileride.. Hem daha ucuz hem daha kapsamli teknoloji de daha ileri.

Ahmetg Guest
    Sadece Turkiye ici ve aldigi ucret ten yatirilan primler ile bu deger cikiyor. Yurtdisinda calismasi yoktur..
    Konumuz geneldir sadece ulkeici disi degil sgk maas sohbetimiz..
    Anliyorum

Ancak yurtdisindan borclanarak emekli olmak ile normal emekli olmanin kurallari sonuclari masraflari cok farkli

O yuzden rica etsem bunu bastan belirtirlerse arkadaslar kafalar da karismaz

Ahmetg Guest
    Sizin bu dediginize gore ben Turkiyeye donup bu kalan 600 gunumu bir firmada gosterip yada firmada calisabilirsem bunu yonetime rica edip, sgk primim asgari den yatirilsa bile benim primi min tavana kadar olan kismi nin tarafimca odenecegini belirtip cepten odemeliyim. Cok enteresan..

Benim su an icin 600 gun sgk odemem gerekiyor - 6 sene sonra da emekli olacagim..
    Daha once dedigim gibi yurtdisindan borclanarak emekli olmak hic te avantajli bir durum degil

Alamancilar zaten TR ye donmeleri ve calismalari imkansiz hadi onlarin eli mahkum

Ben zaten Amerika denen yere saplanmisim donupte calisip 5 bin is gununu TR de tamamlamam imkansiz

ama sizin gibi insanlar icin bence TR de calisiyor gozukmek cok cok daha avantajli. Iki avantaji var

1) Maasiniz bizim gibi 1500 TL olmaz cok cok daha yuksege ulasabilirsiniz. Son iki sene yuksekten prim odeyin yada odetin oldu bitti

2) Yurtdisindan borclanip emekli olanlar hem emekli maasini alip hemde yurtdisinda veya yurticinde calisamazlar. Elin kolun bagli. Kolesin yani

Sayfa 14/38 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •