Sayfa 14/157 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon
Arama sonucu : 1249 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Sayın Oralet Osman,

İnsanlar sizi neden linç etsin ki!!! Bu forumun başlığı adı üstünde "uzun vadeli temettü yatırımcılığı", buraya gelenler-gidenler temettü hakkında ve uzun vade yatırım hakkında bilgi almak istiyorlar ve/veya görüşlerini paylaşıyorlar (daha doğrusu paylaşmak istiyorlar).
    Ancak asıl bu forum sakinleri temettü karşıtlarınca linç ediliyorlar sıklıkla. Bir de burada pek çok kardeşimiz bu tür yatırımı yıllardır yapıyor ve faydalarını ve zararlarını ayırt edebilecek deneyime sahipler (kendim henüz böyle bir yatırım kıvamına kavuşmuş değilim). Temettücüler diğer yatırım yaklaşımlarını anlayışla karşılıyorlar ancak nedense sizin gibileri temettü merkezli yatırımcılara aynı saygıyı göstermiyorlar.

Selamlar, saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Sayın Oralet Osman,

Yazınızı sabah okuyunca kışım bahara döndü. Adeta çiçekler açıldı gönlümde. Camı açtım, derin derin bir nefes aldım ve iyi ki Oralet Osman var dedim. Allah'a şükrettim. Hayatıma anlam kattınız.

Sonra yaşadığım aydınlanma sayesinde bilgisayarı açtım. Yıllardır kârını düzenli olarak %25-30 arası arttırmış ve temettü vermeyen şirketleri buldum. Dedim ki kendi kendime "Ah ben bunu nasıl göremedim, Oralet Osman olmasaydı halim nice olurdu. Zenginlik bunca yıldır gözümün önündeymiş. Uğruna onlarca kitaplar yazılan, genel kurulların en önemli konularından olan, bir çok insanın geçimini sağladığı ve stratejisinin temelini oluşturan temettü yatırımcılığı bir yalanmış" Hemen hisselerimi satıp her sene kârını %25-30 arası arttıran şirketlere geçmek için emir verdim. O kadar çoktular ki. Kendime kızdım. Ağız dolusu küfrettim.

Sonra aniden uyandım. Her tarafım sırılsıklam ter. K.çım açıkta kalmış. Rahatladım ve güldüm geçtim.
    Aynen katılıyorum. Temettü Türk borsasında olmazsa olmaz bence, keşke baştan beri hep bu senetleri alsaymışım.
    Sapla samanı karıştırıyor insanlar. Zannediyor ki Türk borsanında Tesla gibi şirketler var temettü vermese de adam dünyayı değiştiriyor ve şirket değeri milyarlarca dolara gidiyor. Ünlü bir Türk düşünürün dediği gibi böyle senet vardı da biz mi almadık.

3. Sn temettü emeklisi,
    Rüyanız hayrola, gündüz niyetine. Recep ayı rüyası olduğu için hayra çıkar İnşallah.

Hepimizin bildiği sizin de bu vesileyle öğrendiğiniz üzere aslolan şirketin her yıl net karını artırmasıdır. Kar olmazsa neyini dağıtacak da size temettü verecek şirket? Kar var temettü var, kar yok temettü yok. Hepsi bu.

Temettü dağıttığı için şirketin değeri artmıyor, kar ettiği için şirketin değeri artıyor.

100 liralık şirket 35 lira kar ederse artık yeni değeri 135 liradır. Babasının oğluna bu fiyattan satar patron. Ama o 35 lira karını dağıtırsa şirketin değeri yine eskiye döner ve 100 lira olur.

Karını şirkette tutarsa değeri yine 135 liradır. Temettüyü sanki insanoğlunun bilinen 10 bin yıllık tarihinin en önemli keşfiymiş gibi yüceltmeniz tuhaf.

Aynı kısır döngü tartışmaları yapmak yersiz. Sadece şu, şu ve bu hisseler çok iyi, şu kadar kazanç vermiş 10 yılda çünkü temettü veriyor demeleri anlamsız insanların.

+E en yüksek temettü verimi İşyat'ta, o niye diğerleri gibi kazandırmamış?

-Çünkü hisse temettünün yanında özsermaye karlılığını, net karını, favökünü, hasılatını da artırmalı, temettü sonrası hisse fiyat düşüşünü telafi etmeli, âlâ.

+E iki gözüm, bunları yapması için temettü vermil vermemiş önemi yok ki, bunları yapabilen şirket zaten el üstünde tutulur, olay kar etmek, neden temettüye bağlıyorsunuz bunu?

-Sus, birşey bilmiyorsun, temettü düşmanları, vatan hainleri, saldırın, vurun kellesini.

4. Temettü veren firma, karını yatırımcısıyla paylaşan, dürüst, şeffaf, paylaşımcı, güvenilirdir ifadesi çok kullanılır temettücüler tarafından.

Eğer bu ifadeleri kullanırsanız, otomatik olarak, temettü dağıtmayan firmaları bunların tam tersi şirketler olarak yaftalamış olursunuz.

Temettü vermeyen şirket, karını paylaşmayan, ortaklarını düşünmeyen, bencil, dürüst olmayan, şeffaflığı olmayan, dürüstlükten uzak şirketlerdir.

Haydaaa, niye? E çünkü bana temettü vermedi. Ingaaaaaaa.

5. Arkadaşlar, bir de şu olay var. Temettü temettü diyorsunuz da sanki yılda %25-30 temettü verimliliği varmış da bizler bunu beğenmiyormuşuz gibi algılanıyor.

En baba, en meşhur temettü hisselerinin yıllık verimi %6-7 bilemedin 8. Tüm yaygara bunun için mi?

6. Temettü beklentisinde amacın şirketin verdiği kaynaklarla hisse adedini artırmak olduğunu da bilmek gerek tabi. Yoksa bu kadar insan temettü aldığı için sirketin değerinin arttığını düşünmüyordur değil mi?

Yatırım herkesin kendi stratejisini belirlediği bir konudur. Kimseyi al-sat yaptığı için küçümsemek doğru olmayacağı gibi temettü yatırımcısını da küçümsememek gerekir.

Yoksa Amerika'nın Utah'ından kalkıp Türkiye'deki X şirketine yatirim yapan emeklilik fonları bağıs amacıyla bu işi yapmıyordur değil mi?

Temettu insanlık tarihindeki en büyük buluş değildir ancak Borsa yatirimcisinin emniyet sigortasidir, güvenli limanıdır

7. Işık: Altay Tankı için Mayıs ayında seri üretimle ilgili düğmeye basacağız

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sakarya'nın Serdivan İlçesi'nde özel
    bir hastanenin açılışına katılarak, hastaları ziyaret etti. Sakarya'da
    tasarlanıp üretilen Altay ana muharebe tankının Şubat ayında tüm
    testlerden geçtiğini söyleyen Bakan Işık, "Sakarya üretim konusunda
    önemli şehirlerden biri haline geldi. Altay tankını Sakarya'da
    geliştirdik ve Şubat sonu itibariyle de Altay tankı bütün testlerden
    geçti. Şimdi Allah nasip ederse Mayıs ayında seri üretimle ilgili
    düğmeye basacağız. Bir aksilik olmazsa Altay tankının seri üretimiyle
    ilgili kararı vermiş olacağız. Bu ülke hamdolsun kendi helikopterini
    kendi üretme noktasına geldi. Atak helikopterimizin 20'ncisini
    geçtiğimiz cuma günü Konya Karapınar'da Türk Silahlı Kuvvetlerimize
    teslim ettik, hem de üzerindeki silahlar büyük oranda yerli silahlar.
    Atışlarını da izledik inanın gurur duyduk. Artık insansız hava
    araçlarımızı yüzde 100'e yakın yerlilik oranıyla kendimiz üretiyoruz.
    Onun için teröristlere aman yok" dedi.
    Türk mühendislerinin ürettiği ve seri üretimine başlanan piyade
    tüfeğiyle askerin kendi tüfeğini kullanmaya başladığını ifade eden
    Bakan Işık şöyle konuştu:
    "Başka bir ülkenin lisansını alacaksınız. Kendi askerinize o lisansla
    üretim yapıp tüfek vereceksiniz. Allah'a hamdolsun bugün NATO'nun 42
    testinin tamamından büyük bir başarıyla geçen yüzde 100 Türk
    mühendislerinin ve Türk işçilerinin ürünü milli piyade tüfeklerimizi
    kendimiz geliştirdik seri üretimini yaptık. Şu anda Türk Silahlı
    Kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Artık askerimiz kendi tüfeğimizi
    kullanıyor."

8. Diyelimki 10 lira fiyatı olan bir hisse bürüt 1 lira, net 0.85 lira temettü verdi.
    Temettüyü aldığımız gün senet 9 lira ve 0.85 lira temetümüz oluyor. Bu durumda
    0.15 lira zararımız oluyor. Bu durumda ben bedelsizi, temettüye tercih ederim.
    Aslında yapılabilirse bir gün önce 10 liradan satıp ertesi gün açılışta 9 liradan almak daha
    avantajlı oluyor.
    Bu hesaplama da bir yanlışlık varsa düzeltiniz lütfen.

Sayfa 14/157 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •