Sayfa 14/276 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon
Arama sonucu : 2202 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Fırsat bulunca YUNSA olayını bir incelemek istiyorum. SASA gündemden hiç düşmediği için ikinci bir SASA olabilir mi dedikoduları dolaşıyor piyasalarda. Büyüme planları ve sahibinin vizyonu iyice incelenmeli.
    25

2. Bazen hızlı büyüme sevdasında olup yüksek borçlanmalara girip batış noktasına giden şirketler de sözkonusu olabiliyor. O sebeple ben şirketlerin Finansal Sağlık tarafını bazı ön testlerden geçirmeden sırf iyi büyüyor diye yatırım yapılmasını sakıncalı buluyorum. Kısa vadeli borçlarını çevirebilme yetisi, sonraki yıllarda sırtında kambur olmayacak oranda kaldıraç kullanımı önemli. Kısa vadeli Net Borç oranı kaç yıllık FAVÖK ile karşılanabiliyor sorusu mutlaka sorulmalı.
    25

3. YÜNSA Vizyonu:
    '2025' te Avrupa'nın, 2030' da Dünya'nın lider yünlü kumaş markası olmak.' Bunun hikayesi iyi incelenmeli, bu hedefe ulaşılabilecek ne gibi yatırımlar yapılıyor, ayrıca bu hedefe ulaşınca ne olacak? Dünyanın lideri olup da bir yazılım firması kadar kâr edemeyeceksen de pek bir şey ifade etmeyebilir bir numara olmak. İlk hissedilen 'algı'ya atlamamak gerek.
    Son düzenleme : deva-i dert; 24-08-2022 saat: 01:36.
    25

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,262
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Hocam karşılıklı paylaşım olmayınca kendi kendine eğlenmeye döner olay
    şefim siz ciddi konularda yeterince yazıyorsunuz .sizin özellikle ve özellikle rasyonel tutarlı ve çok mantıklı biri olduğunuza dair bende çok kuvvettli bir kanaat oluştu.
    misal siz Deniz Ali beyle yazışın tartışın bende sizin fikir fırtınalarınızı öngörülerinizi sabaha kadar can kulağıyla dinlerim.gerekirse uyumam .

aslında burada sayın sar ve ulaş beyi davet ediniz.onlar ciddi paylaşımda iyiler.

not:şefim forumda ciddi yazıları hakkını vererek okumaya gayret ediyorum .ama sizin istediğiniz ağır tartışmalara girecek enerjim ve bilimsel bir yanım yok.siz beni eğlenceli bir seyirci kabul ediniz.

y.t.d.

5. Deva bey, bilançoya göre hisse analizinde, gyo'lar yanıltıcı olmuyor mu?
    Benim kendi analizlerimde gyo bulunmuyor.

6. Aslında formülün özeti netkar/toplam varlık
    Bu orana bende bakıyorum.
    Ayrıca efk/toplam varlık da önemli bence.
    Büyüme hissesini bulmada faydalı oluyor

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Şirketleri Özkaynak Kârlılığına göre karşılaştırırken gerçekçi bir fikir edinmek için Özkaynaklar/Toplam Kaynaklar oranı ile Öz Kaynak Kârlılığını çarpın. Borcu çok yüksek ve Özkaynağı çok düşük olan şirketlerin yanıltıcı ÖzKaynak Karlılığı illüzyonuna düşmezsiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Deva bey, bilançoya göre hisse analizinde, gyo'lar yanıltıcı olmuyor mu?
    Benim kendi analizlerimde gyo bulunmuyor.
    GYO'ları genele göre değil, sektörüne göre değerlendiriyorum. Orada PD/Aktifler, PD/DD değerleri ve Aktif Karlılığı daha önemli sürekli yeniden değerleme yaptıkları için. Net Kar, VFÖK, FAVÖK gibi değerler yanıltıcı olacaktır.

Elimde olan OZKGY ve takibimde olan KLGYO'yu diğer sektör hisseleri ile kesinlikle karşılaştırmıyorum. Bunlardan KLGYO Mart ayında bedelli sermaye artışı yaptı. OZKGY ve KLGYO kendi sektöründe Esas Faaliyet Kârları da iyi büyümüş durumda. Bunlar yılda bir kaç defa bir hızlı yükselme furyasına uğrayıp sonra dinlenirler karakter olarak. O sebeple portföyde belli bir yüzdede tutmakta fayda var. (% 10 oranını aşmamak kaydıyla), o büyük yükselişten sonra portföyden çıkarılabilir. Genelde sene sonu yeniden değerleme yapacakları için yılın son aylarına doğru artış bekliyorum.
    25

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Aslında formülün özeti netkar/toplam varlık
    Bu orana bende bakıyorum.
    Ayrıca efk/toplam varlık da önemli bence.
    Büyüme hissesini bulmada faydalı oluyor
    Daha önce Ereğli sayfasında da Öz Kaynak Kârlılığının yanıltıcı olabileceğini bir örnekle izah etmiştim. Onu burada yine paylaşayım:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Özsermaye Kârlılığının insanı nasıl yanıltabileceğini bir örnekle açıklayayım:

Toplam Kaynakları eşit olan (100 birim) ve Yıllıklandırılmış Net Kârı da eşit olan (40 birim) A ve B şirketlerini karşılaştıralım:

A Şirketi

Kısa ve Uzun Vadeli Borçlar 80
    Özkaynaklar 20
    -----------------------------------------------------------
    Toplam Kaynaklar 100

Yıllıklandırılmış Net Kâr 40
    Öz Sermaye Kârlılığı (40/20)X100 = %200

B Şirketi

Kısa ve Uzun Vadeli Borçlar 40
    Özkaynaklar 60
    -----------------------------------------------------------
    Toplam Kaynaklar 100

Yıllıklandırılmış Net Kâr 40
    Öz Sermaye Kârlılığı (40/60)X100 = % 66.66

A şirketi Özkaynakları çok düşük olduğu için aynı toplam kaynak ve aynı net kâr ile % 200 Özsermaye Karlılığına sahip görünüyor ve sadece Özsermaye Kârlılığına bakıp şirketi değerlendirirsen yanıltıcı bir yüksek verimlilik görüntüsü veriyor. Halbuki borç durumu alarm veriyor pozisyonda A şirketi B'ye göre.

Demem o ki, yüksek kaldıraçlı şirketlerde görünen (varsa) yüksek özsermaye kârlılığı seni aldatmasın. O sebeple ben Özsermaye Kârlılığına bakarken yüksek kaldıraçlı şirketlerde buna itibar etmiyorum çokça.

Son yıllarda bu Özsermaye Kârlılığı konusunu obsesyona çevirdikleri ve neyi neye göre değerlendirdiklerini bilmediği için çoğu insan, bu konuya dikkat çekmek istedim.
    25

Sayfa 14/276 İlkİlk ... 412131415162464114 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •